Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το shield 2019, και το απλο και το pro, βγάζουν κανονικά Atmos και σε Netflix.To παλιό shield 2015 βγάζει Atmos σε local playback αλλά όχι σε netflix. Το Atmos του netflix βέβαια δεν είναι truehd αλλά compressed, οπότε μην τρελενεσαι, εκτός αν θες σώνει και καλά να γράφει Atmos ο ενισχυτής. Θα μπορούσες να δεις και κανένα nuc με i3 και hardware hevc decoding,νομίζω από σειρά nuc7 και μετά,τα οποία βγάζουν atmos και 4Κ.Βεβαια δεν είναι plug and play όπως ένα android box..

 

Επεξ/σία από kenmex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, makis1024 είπε

Για να γράφεις 3 τα χαράματα έχεις μπριζωθεί για τα καλά.

1. Slimbox 10.4 πρόσεξε έχει ένα password bin file που πριν ξεκινήσεις να φλασάρεις πρέπει να το κάνεις εισαγωγή μέσω ubt , έχει οδηγίες και εικόνα με το που πρέπει να το εισάγεις στο ubt.

 

https://forum.xda-developers.com/t/project-slimbox.4152049/

Ή 2. Vortex 2.3.0 (όχι port ugoos διότι δεν έχει βγάλει για το συγκεκριμένο box) καθαρή Vortex από εδώ.

http://xvtx.ru/tvbox/download.htm

Vortex και Slimbox έχουν βγάλει και AOSP (που την ονομάζει pie ο slimhouse) και ATV , διάλεξε τι θέλεις και κατέβασε την ανάλογη.

Usb male to male έχεις ; Εάν είναι αυτοσχέδιο diy που το έχεις φτιάξει μόνος σου από δύο άλλα καλώδια , καλό είναι να είναι κάτω των 50cm.

Στην Spartan για το gtking serial number στο αυτοκόλλητο  που ξεκινάει με S922X = LPDDR , όλες οι άλλες DDR4. Μόνο η πρώτη παρτίδα βγήκε με LPDDR μνήμες , όλες οι άλλες με DDR4 μνήμες , που για εμένα είναι καλύτερες όσον αφορά λειτουργία και ανθεκτικότητα. 

IMG_20210117_062615.jpg

Αν το πιστεύεις με πήρε ο ύπνος διαβάζοντας στο freaktab στο κινητό. Σε ευχαριστώ πάρα πολυ. Μόλις βρω χρόνο θα φλασάρω και θα γράψω εντυπώσεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν το ξέρει ούτε η μάνα του. Μάλλον το ξέρει σαν X96 air 2/16 , DDR4 όμως δεν έχει όπως υποστηρίζει το eshop αλλά DDR3. Όχι δεν αξίζει ούτε 30€.

Επεξ/σία από makis1024
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Καλησπέρα σε όλους.
Ψάχνω ένα καλό tv box και επειδή δεν είμαι πολύ σχετικός και πολλά από εδώ που διαβάζω δεν τα κατέχω (σε μία μικρή έρευνα το μόνο που έχω καταλάβει είναι να έχει Amlogic S905X3), θα ήθελα να μου προτείνετε ποιο από τα παρακάτω να πάρω από Ελλάδα σεταρισμένο με Kodi κτλ που έχω βρει σε πρώτη φάση και μετά ίσως ασχοληθώ παραπάνω.
Κυρίως για ταινίες-σειρές και αγώνες το θέλω, δεν έχω πουθενά συνδρομή απλά ότι κάνω από desktop μέχρι τώρα θα ήθελα να το κάνω στην TV με σύνδεση ethernet. Αν έχετε κάποια άλλη καλή πρόταση (και που μπορώ να το βρω σεταρισμένο) ιδανικά μέχρι 100€ μου λέτε. Ευχαριστώ.
  • I96 Topleo Pro
  • X96 Air (32)
  • MAGICSEE N5 PLUS
 
Επεξ/σία από remenos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ξανά σε ολους .

Σε συνέχεια παλιότερου ερωτήματος , κατέληξα σε ένα android mi box (λόγω έλλειψης διαθεσιμότητας magicsee Max).

Έχω δοκιμάσει πολλούς iptv players (αυτούς που που είχατε προτείνει κυρίως ) και κατέληξα ότι για την δουλεια που ήθελα έμοιαζε να παίζει τελεια ο PERFECT PLAYER ... με ένα μεγάλο μειονέκτημα ωστόσο , δεν διαβάζει εξωτερικούς υπότιτλους στις ταινίες ..

Το τωρινό ερώτημα είναι αν υπάρχει κάποιος άλλος player ο οποίος πατώντας το ΟΚ να σε πηγαίνει στην λίστα καναλιών και εν συνέχεια (στην λίστα καναλιών) πατώντας τα βελάκια αριστερά δεξιά κάνει μετάβαση στις κατηγορίες ... Αυτή την απλή λειτουργία δεν μπόρεσα να την βρω σε άλλον player δυστυχώς ... σε ολους τους αλλουσ Που δοκίμασα (πλην MAG EMULATOR) πατώντας το ΟΚ κάνει παύση και με το πίσω βελάκι (back) σε πάει στην λίστα καναλιών ... 

Δεν είναι ψυχαναγκασμός(!) απλά όπως έχω αναφέρει  απευθύνεται σε μεγάλης ηλικίας άτομα και θέλω τρόπο χρήσης που να εξομοιώνει τηλεόραση .

Ευχαριστω (ξανά) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ψάχνω και εγώ αυτόν τον καιρό για ένα tv box, ο λόγος ότι θέλω να βλέπω ελληνικά κανάλια μέσω vpn (μένω εξωτερικό). Με απλό googling βλέπω διάφορα, διάβασα εδώ και για το xiaomi, γενικά υπάρχει πολύ πράμα και έχω μπερδευτεί.

Btw έχω ήδη apple box, άλλα όπως είπα θέλω κάτι πιο ευέλικτο, να μπορώ να φορτώσω πάνω vpn (έχω NordVPN στο pc, δεν ξέρω αν μπορώ να το περάσω στο tv box) για να βλέπω ελληνικά κανάλια. Άλλα αν μπορώ να έχω και youtube πιο εύκολα από ότι με tv sharing, και έναν browser, why not.

Η tv είναι μία Samsung UE65MUM8000T 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα μάγκες. Θέλω ένα tv box για chromecast και kodi (εχω lg oled55b9pla) και δεν βολευει miracast/netcast και ολες οι χαζομαρες της apple airplay και 100 εφαρμογες για casting στο store τους μονο για apple. Netflix/prime εχει η τηλεοραση οποτε δεν με ενδιαφερει θελω σιγουρα και ethernet + usb3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, laskos0 είπε

Καλησπέρα ξανά σε ολους .

Σε συνέχεια παλιότερου ερωτήματος , κατέληξα σε ένα android mi box (λόγω έλλειψης διαθεσιμότητας magicsee Max).

Έχω δοκιμάσει πολλούς iptv players (αυτούς που που είχατε προτείνει κυρίως ) και κατέληξα ότι για την δουλεια που ήθελα έμοιαζε να παίζει τελεια ο PERFECT PLAYER ... με ένα μεγάλο μειονέκτημα ωστόσο , δεν διαβάζει εξωτερικούς υπότιτλους στις ταινίες ..

Το τωρινό ερώτημα είναι αν υπάρχει κάποιος άλλος player ο οποίος πατώντας το ΟΚ να σε πηγαίνει στην λίστα καναλιών και εν συνέχεια (στην λίστα καναλιών) πατώντας τα βελάκια αριστερά δεξιά κάνει μετάβαση στις κατηγορίες ... Αυτή την απλή λειτουργία δεν μπόρεσα να την βρω σε άλλον player δυστυχώς ... σε ολους τους αλλουσ Που δοκίμασα (πλην MAG EMULATOR) πατώντας το ΟΚ κάνει παύση και με το πίσω βελάκι (back) σε πάει στην λίστα καναλιών ... 

Δεν είναι ψυχαναγκασμός(!) απλά όπως έχω αναφέρει  απευθύνεται σε μεγάλης ηλικίας άτομα και θέλω τρόπο χρήσης που να εξομοιώνει τηλεόραση .

Ευχαριστω (ξανά) 

STB emu pro δοκίμασες;

13 ώρες πριν, nermain είπε

Καλησπέρα μάγκες. Θέλω ένα tv box για chromecast και kodi (εχω lg oled55b9pla) και δεν βολευει miracast/netcast και ολες οι χαζομαρες της apple airplay και 100 εφαρμογες για casting στο store τους μονο για apple. Netflix/prime εχει η τηλεοραση οποτε δεν με ενδιαφερει θελω σιγουρα και ethernet + usb3.

Ugoos x3 pro, τα έχει όλα που ψάχνεις usb3 , ethernet και δεν χρειάζεται να ασχοληθείς με άλλα λογισμικά διότι το υποστηρίζει η μαμά.

@Athanasios2104 και για εσένα ισχύει αυτό. Netflix 4K έχεις ήδη από το Apple Box ή σκοπεύεις να το καταργήσεις; Γιατί σε μη πιστοποιημένο για Netflix όπως αυτό που αναφέρω θα έχεις Netflix έως 540p. Εάν το καταργήσεις τότε πας σε mi box s για netflix 4K χωρίς usb 3 και χωρίς ethernet από την μαμά του , αλλά με αντάπτορα usb to ethernet.

Για να μην παρεξηγηθώ , δεν τα παίρνω από την Ugoos , αλλά σε κάποιον που δεν θέλει να ασχοληθεί και να φλασάρει ένα λογισμικό Ρώσικο που βασίζεται σε λογισμικό Ugoos στο 95%, και μπορεί να ζήσει με Netflix SD και AOSP , παίρνει Ugoos. Με τα άλλα amlogic s905x3 χωρίς να το πειράξει θα έχει συνεχώς προβλήματα. Και ας έχει το Ugoos 30€ παραπάνω από τον ανταγωνισμό για τον x3. Εάν θέλεις να ανέβεις κατηγορία , υπάρχει και το Ugoos am6 plus με τον amlogic s922XJ από το εξωτερικό (135€) όμως γιατί η τιμή του εδώ (220€) είναι κοντά στο Nvidia shield pro που με 250€ πας για αυτό. 

Εκτός εάν θέλει κάποιος να το πειράξει , οπότε υπάρχουν πολλές αξιόλογες προτάσεις. Τόσο σε s905x3 όσο και s922x και XJ. Πλήν netflix 4K , όποιος θέλει Netflix 4Κ και δεν μπορεί να ζήσει χωρίς 4Κ πάει καρφί mi box S. Όχι mi box 4S Pro γιατί πρέπει πρώτα να μάθει Κινέζικα γιατί δεν θα βγει ως Global version. Μόνο China.

Επεξ/σία από makis1024
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, remenos είπε
Καλησπέρα σε όλους.
Ψάχνω ένα καλό tv box και επειδή δεν είμαι πολύ σχετικός και πολλά από εδώ που διαβάζω δεν τα κατέχω (σε μία μικρή έρευνα το μόνο που έχω καταλάβει είναι να έχει Amlogic S905X3), θα ήθελα να μου προτείνετε ποιο από τα παρακάτω να πάρω από Ελλάδα σεταρισμένο με Kodi κτλ που έχω βρει σε πρώτη φάση και μετά ίσως ασχοληθώ παραπάνω.
Κυρίως για ταινίες-σειρές και αγώνες το θέλω, δεν έχω πουθενά συνδρομή απλά ότι κάνω από desktop μέχρι τώρα θα ήθελα να το κάνω στην TV με σύνδεση ethernet. Αν έχετε κάποια άλλη καλή πρόταση (και που μπορώ να το βρω σεταρισμένο) ιδανικά μέχρι 100€ μου λέτε. Ευχαριστώ.
  • I96 Topleo Pro
  • X96 Air (32)
  • MAGICSEE N5 PLUS
 

Κανένα από τα παραπάνω δεν έχει kodi εγκατεστημένο όπως φαντάζεσαι που θα παίξει out of the box. Το Ι96 Topleo pro δεν το ξέρω καν. X96 Air θα σου είναι άχρηστο εάν δεν του περάσεις custom rom. Το Magicsee N5 plus πάλι χωρίς την χρήση εξωτερικού δίσκου sd 2,5" που έχει υποδοχή εσωτερικά με την μαμά Ρομ δεν σου χρειάζεται. Κανένα δεν θα σου κάνει δουλειά out of the box όπως νομίζεις χωρίς να ασχοληθείς.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/1/2021 στις 12:31 ΜΜ, mr.Vox είπε

Ακόμα και με το Nividia Shield υπάρχει πρόβλημα στην αναπαραγωγή του Atmos τουλάχιστον σε παλαιότερα μοντέλα όπως έχω διαβάσει. Δεν έχω τέτοιον εξοπλισμό οπότε δεν μπορώ να πω τίποτα.

Με φθηνό box αποκλείω την δυνατότητα αυτή πάντως.

Συσκευές που παίζουν σίγουρα Netflix Atmos  4K

*Apple TV 4K 
*LG OLED-tv
*Pixela 4K Smart Tuner
*Sony BRAVIA Android-tv
*Windows 10 (με προυποθέσεις)
*Xbox One, Xbox One S, Xbox One X

Να μαι ειλικρινής πιο πολύ με ενδιαφέρουν οι ταινίες με atmos που μπορεί να κατεβάσω, πάρα το Netflix. Ήλπιζα ότι με κάνα PS5 μήπως έκανα τη δουλειά μου. Αλλιώς το shield είναι αρκετά ακριβό σαν επιπλέον κόστος για μόνο atmos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, makis1024 είπε

Κανένα από τα παραπάνω δεν έχει kodi εγκατεστημένο όπως φαντάζεσαι που θα παίξει out of the box. Το Ι96 Topleo pro δεν το ξέρω καν. X96 Air θα σου είναι άχρηστο εάν δεν του περάσεις custom rom. Το Magicsee N5 plus πάλι χωρίς την χρήση εξωτερικού δίσκου sd 2,5" που έχει υποδοχή εσωτερικά με την μαμά Ρομ δεν σου χρειάζεται. Κανένα δεν θα σου κάνει δουλειά out of the box όπως νομίζεις χωρίς να ασχοληθείς.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Όπως ανέφερα στο μήνυμά μου σκοπεύω να το πάρω σεταρισμένο με Kodi και με πρόσθετα με ελληνικούς υπότιτλους, αγώνες κτλ. (τουλάχιστον έτσι αναφέρουν). Δυστυχώς μέχρι τώρα αυτά έχω βρει σε ελληνικά site αλλά γενικά δυσκολεύομαι να βρω άλλα αξιόπιστα που να τα σετάρουν και να στα στέλνουν έτοιμα. Βεβαίως αν βρω αυτό που είπες πιο πάνω (Ugoos x3 pro) έτοιμο θα το προτιμήσω αλλά από αυτά σαν δυνατότητες θα με καλύψει κάποιο ή θα ψάχνω για καινούριο σε ένα χρόνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...