Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εντωμεταξυ στις σελοδες που μ ειπες να διαβασω η μια αναρτηση αναιρει την αλλη.ολοι εχουν απο 2-3 μοντελα αξιοπιστα να προτεινουν και ερχεται ο επομενος και λεει οτι αυτο δεν ειναι καλο γτ κατι του δημιουργουσε.ενω αυτο που προτεινει εν συνεχεια βγαινει ενας αλλος και λεει οτι οχι δεν ειναι καλο αυτο που προτεινεις εσυ γτ το ειχε αγορασει και του εκανε αυτουνου καποια κολληματα και οτι καλυτερη λυση ειναι το πιο πανω που ειχε προταθει γιαυτον και γιαυτον τον λογο.και παει λεγοντας.τελικα ποιο ειναι ρε παιδια καλο tv box μεχρι 70ευρω το πολυ να το αγορασουμε και να στησουμε το kodi και να ειμαστε ησυχοι;να εχει 3 γιγα ραμ και μεγαληησυχοεπισης στο πιο πανω σχολιο μου λες αυτο εδω

Θα σου πω γιατί γίνεται αυτό.

Ως επί το πλείστον σχεδόν όλα τα low end Κινέζικα tv box είναι φθηνιάρικες αντιγραφές της χαμηλότερης ποιότητας των ακριβών μοντέλων άλλων εταιριών (εξ ου και το OEM το οποίο στη συγκεκριμένη περίπτωση δε σημαίνει original equipment manufacturer). Επίσης, όπως είπαν και τα παιδιά ποιο πριν παίζει ρόλο και η υλοποίηση, οπότε είσαι 50-50 να σου δουλέψει σωστά από την αρχή ή να σου κάνει κόλπα και μετά πάλι είσαι 50-50 να σου δουλεύει για αρκετό καιρό σωστά ώστε να δικαιολογήσει την αγορά του. Συμπέρασμα; έχεις (χοντρικά) περίπου 25% πιθανότητες να μείνεις ευχαριστημένος. :P

Έτσι, σε όποιον δουλεύει σωστά θα πει ότι το δικό του είναι το καλύτερο ενώ κάποιο άλλο που πήρε παλαιότερα μπορεί να μη δούλεψε σωστά οπότε είναι για πέταμα, αλλά αυτό είναι υποκειμενική άποψη.

 

Αν θέλεις κάτι σωστό θα πρέπει να ακουμπήσεις λίγα παραπάνω και να πάρεις κάποιο επώνυμο προϊόν που να έχει εγγύηση και υποστήριξη.

 

Έχω ένα λινκ παρακάτω με ένα συγκριτικό αλλά αν θέλεις κάτι καλό και αξιόπιστο ετοίμασε αρκετά περισσότερα από 100€.

 

http://www.wirelesshack.org/best-hardware-boxes-to-run-kodi-media-center.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω γιατί γίνεται αυτό.

Ως επί το πλείστον σχεδόν όλα τα low end Κινέζικα tv box είναι φθηνιάρικες αντιγραφές της χαμηλότερης ποιότητας των ακριβών μοντέλων άλλων εταιριών (εξ ου και το OEM το οποίο στη συγκεκριμένη περίπτωση δε σημαίνει original equipment manufacturer). Επίσης, όπως είπαν και τα παιδιά ποιο πριν παίζει ρόλο και η υλοποίηση, οπότε είσαι 50-50 να σου δουλέψει σωστά από την αρχή ή να σου κάνει κόλπα και μετά πάλι είσαι 50-50 να σου δουλεύει για αρκετό καιρό σωστά ώστε να δικαιολογήσει την αγορά του. Συμπέρασμα; έχεις (χοντρικά) περίπου 25% πιθανότητες να μείνεις ευχαριστημένος. :P

Έτσι, σε όποιον δουλεύει σωστά θα πει ότι το δικό του είναι το καλύτερο ενώ κάποιο άλλο που πήρε παλαιότερα μπορεί να μη δούλεψε σωστά οπότε είναι για πέταμα, αλλά αυτό είναι υποκειμενική άποψη.

 

Αν θέλεις κάτι σωστό θα πρέπει να ακουμπήσεις λίγα παραπάνω και να πάρεις κάποιο επώνυμο προϊόν που να έχει εγγύηση και υποστήριξη.

 

Έχω ένα λινκ παρακάτω με ένα συγκριτικό αλλά αν θέλεις κάτι καλό και αξιόπιστο ετοίμασε αρκετά περισσότερα από 100€.

 

http://www.wirelesshack.org/best-hardware-boxes-to-run-kodi-media-center.html

Ησουν κατατοπιστικοτατος και μπραβο.σε ευχαριστω πολυ.ειδικα το λινκ με βοηθησε παρα πολυ να καταλαβω.οποτε αναμενω μετα την αγορα μ να σας πω και τις εντυπωσεις μου.σε ευχαριστω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλικάρια ποιά η γνώμη σας γι αυτό???

https://www.banggood.com/T95z-Plus-Amlogic-S912-Octa-core-2G-RAM-16G-ROM-TV-Box-p-1082674.html?rmmds=search

 

θα μεταφέρω το raspberry 3 που έχω το kodi στην μέσα tv οποτε χρειάζομαι κάτι καλό για την μεγάλη στο σαλόνι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά σκέπτομαι να πάρω ενα boxaki (πιθανώς Android)που να είναι αξιόπιστο,να παίζει και παλιότερα και πιο καινούργια video codecs,να μην χρειάζεται ενισχυτές/πατέντες για ήχο,να έχει τα βασικά Ytube/Kodi και γενικά να μην χρειάζεται "πείραγμα"media το player και εγκατάστασης απεγκατάστασης προγραμμάτων (πέραν βέβαια της όποιας αναβάθμισης απο το internet).

Κυρίως για Full hd tv αφού δεν έχω ακόμα 4Κ tv αλλά πιθανώς να αποκτήσω οπότε καλό είναι να έχει δυνατότητα 4K

Μπορεί κάποιος που γνωρίζει,να μου παραθέσει γνώμη για 1 η 2 Media players ?

Η μια επιλογή ας είναι πιο οικονομικό στα 50-75 ευρώ και το 2ο πιο ακριβό,χωρίς να ξεφεύγει απο την περιοχή των 90-120 ευρώ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 9dda81d19aba8bb58ba1b27ecf8842dc.jpeg

Επεξ/σία από ELMastas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα που  ζητας ειναι αστεια  το κανουν ολα  για εμενα παρε το mecool m8s  με 2 γιγα ραμ και τον s905x και φθηνο και καλο  απο κινα περιπου 40 ευρω και ελλαδα κανα 50ρι απο αγγελιες  υπαρχει  και m8s με 3 gb ram kai ton s912 κανα 60ρι κινα και κανα 80ρι ελλαδα 

 

μην παρεις ροκτσιπ με τιποτα  α και ξεχασα οχι 905W  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ θα το κοιτάξω,όμως γιατί όχι rockchip,έχουν θέμα ?

Επίσης είδα οτι κάποιοι ενω υποστηρίζουν 4Κ δεν παίζουν 4Κ  video απο το Ytube,τι παίζει με αυτό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οσους ψαχνονται για καλο αξιοπιστο με δυνατοτητες και support μηχανημα , ας δει την υπογραφη μου

Και τα 2 μαμανε  ( το ενα στα 60€ και το αλλο στα 90€ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το Χ8 είσαι σίγουρος? εγώ μετά απο εμπειρία με 3 διαφορετικά μηχανάκια xtreamer δεν έχω μείνει καθόλου ικανοποιημένος με τα τσιπάκια της realtek

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το Χ8 είσαι σίγουρος? εγώ μετά απο εμπειρία με 3 διαφορετικά μηχανάκια xtreamer δεν έχω μείνει καθόλου ικανοποιημένος με τα τσιπάκια της realtek

 

Εδω λοιπον την διαφορα την κανει το software ( οπως την εκανε στο Zidoo x6 pro που ειχα πριν ).

Μεχρι και kodi εχουν κανει προσαρμοσμενο στο μηχανημα τους (XMBC) .

Check http://forum.zidoo.tv/index.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον

 

Ψαχνω για tv box 3gb ram (στην χειροτερη 2gb)

 

Αγορα απο εξω σε ενα απο αυτα τα 3 (banggood,gearbest,alixpress)

 

 

 

Τιμη απο 25 εως 45 ευρω

 

Πιο θεωρειται το καλυτερο vfm σε αυτα τα κριτηρια;

 

Kodi και μονο kodi θα παιζει ταινιες και τα γνωστα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον

 

Ψαχνω για tv box 3gb ram (στην χειροτερη 2gb)

 

Αγορα απο εξω σε ενα απο αυτα τα 3 (banggood,gearbest,alixpress)

 

 

 

Τιμη απο 25 εως 45 ευρω

 

Πιο θεωρειται το καλυτερο vfm σε αυτα τα κριτηρια;

 

Kodi και μονο kodi θα παιζει ταινιες και τα γνωστα :)

 

 

https://www.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_658916.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...