Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι μόνο για το χειριστήριο. Είναι και η αρκετά μεγαλύτερη κατανάλωση ρεύματος, ο όγκος, ο θόρυβος, η γκρίνια των γυναικών (τι είναι αυτή η κουμούτσα που μου κουβάλησες στο σαλόνι :D ) και άλλα που αν κάτσω θα τα θυμηθώ.

Για κάποιον που είναι μόνος στο σπίτι εντάξει, μπορεί να κάνει ότι θέλει.

Γιατί θα πουλάει και τρέλα μοντέρνο ντεκόρ θα λέει

θα κότσαρι τον αρχαίο πύργο pc πάνω στο έπιπλο της tv

 

Εάν κάνει και θόρυβο το ανεμιστηρακι θα είναι όλα τα λεφτά

 

Και τσάμπα και μουρι !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ΟΚ, ας τρολάρουμε λίγο...

Θα πάρουμε μερικά στρασάκια και θα τα κολλήσουμε στο πλάι σχηματίζοντας swarovski ή θα κόψουμε μερικά LV και θα τα κολλήσουμε γύρω-γύρω με στυλ...

Louis_Vuitton-logo-FF97E85825-seeklogo.c

 

Μετά δε θα θέλουν να το βγάλουν από το σαλόνι.

:lol: :lol: :lol:

 

Α, και για τις μαμάδες ένα σεμεδάκι πάνω φτάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη δικιά μου περίπτωση μάγκες δεν το λέτε και αρχαίο αυτό το Link.png Site:

που το είχα φτιάξει το 2012 αξίας 1400-1500 ευρώ και δεν μου έχει πάθει τίποτα!!! Απλά δεν θέλω να το έχω ανοιχτό όλο σχεδόν το 24ωρο (το δουλεύει και η γυναίκα μου συν ότι βάζουμε και youtube που βλέπει παιδικά η κόρη μου) για πιο μακροζωία του pc και των περιφερειακών.Θέλω κάτι που να καίει λιγότερο ρεύμα και χωρίς να έχω όλους τους σκληρούς δίσκους και να φθείρονται όταν δεν χρειάζεται να βλέπω ταινία.Σωστός;
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το raspberry υπάρχει και εφαρμογή στο κινητό (kore) που χειρίζεσαι το kodi για πλάκα, στέλνει και κείμενο και όλα

Το raspberry με libre στήνεται πανεύκολα άσε που η κοινότητα έχει σούπερ υποστήριξη. Λίγη δουλίτσα θέλει να σεταρεις το kodi και είσαι έτοιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δίνω ρεύμα στο rpi3 απο την usb της tv και ανοιγοκλείνει όταν ανοιγοκλείνει κι αυτή.

Το χειρίζομαι συνήθως απο το remote της tv και όποτε χρειάζεται καμιά εντολή παραπάνω (έχω το καινούριο minimal remote της samsung με τα 5 κουμπάκια :mad:  ) έχω ένα τέτοιο https://www.dualshop.gr/images/stories/virtuemart/product/Rii-i8-1.jpg

κατα τ άλλα το rpi3 έχει ενσωματωμένο στην πλακέτα και bt και wifi (το οποίο πιάνει αρκετά καλά) οπότε δεν χρειάζεται τίποτα πέρα απο μιά καλή sd για να φορτώσεις πχ OSMC https://www.raspberrypi.org/documentation/usage/kodi/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, ας τρολάρουμε λίγο...

Θα πάρουμε μερικά στρασάκια και θα τα κολλήσουμε στο πλάι σχηματίζοντας swarovski ή θα κόψουμε μερικά LV και θα τα κολλήσουμε γύρω-γύρω με στυλ...

Louis_Vuitton-logo-FF97E85825-seeklogo.c

 

Μετά δε θα θέλουν να το βγάλουν από το σαλόνι.

:lol: :lol: :lol:

 

Α, και για τις μαμάδες ένα σεμεδάκι πάνω φτάνει.

Σεμεδακι χαχαχα κλαίω χαχαχα

 

Αυτά είναι λύσεις κύριοι όχι παιζουμε

Γιατί θα πουλάει και τρέλα μοντέρνο ντεκόρ θα λέει

θα κότσαρι τον αρχαίο πύργο pc πάνω στο έπιπλο της tv

 

Εάν κάνει και θόρυβο το ανεμιστηρακι θα είναι όλα τα λεφτά

 

Και τσάμπα και μουρι !!

Α και ξέχασα το κυριότερο και αναβαθμισημο κύριοι !!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tωρα που λέτε για rasbery θέλω να ρωτήσω πως μπορώ να συνδεθώ σε ενα wifi ?

Έχει ένας φίλος ένα, του το πασαρε ένας, και με το που ξεκινάει μπαίνει/έχει μόνο kodi ?

Έχει wifi ? Έχει ρυθμίσεις? Έχει τίποτα άλλο εκτός από kodi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δίνω ρεύμα στο rpi3 απο την usb της tv και ανοιγοκλείνει όταν ανοιγοκλείνει κι αυτή.

Το χειρίζομαι συνήθως απο το remote της tv και όποτε χρειάζεται καμιά εντολή παραπάνω (έχω το καινούριο minimal remote της samsung με τα 5 κουμπάκια :mad:  ) έχω ένα τέτοιο https://www.dualshop.gr/images/stories/virtuemart/product/Rii-i8-1.jpg

κατα τ άλλα το rpi3 έχει ενσωματωμένο στην πλακέτα και bt και wifi (το οποίο πιάνει αρκετά καλά) οπότε δεν χρειάζεται τίποτα πέρα απο μιά καλή sd για να φορτώσεις πχ OSMC https://www.raspberrypi.org/documentation/usage/kodi/

Επιτέλους.Πήρα μία καλή απάντηση (γιατί το όλο θέμα μου ήταν με το τηλεχειριστήριο) από ένα ώριμο μέλος.

Σε ευχαριστώ φίλε.

Για το raspberry υπάρχει και εφαρμογή στο κινητό (kore) που χειρίζεσαι το kodi για πλάκα, στέλνει και κείμενο και όλα

Το raspberry με libre στήνεται πανεύκολα άσε που η κοινότητα έχει σούπερ υποστήριξη. Λίγη δουλίτσα θέλει να σεταρεις το kodi και είσαι έτοιμος

Ναι το ξέρω φίλε μου αλλά δεν θέλω να επιβαρύνω την μπαταρία του κινητού για κάτι τέτοιο γιατί κάθε τόσο θα μου τελειώνει η μπαταρία και στο τέλος he will die. :-(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε το xiaomi tv box και το δοκίμασα το ΣΚ. 

Έχω πολύ καλές εντυπώσεις! 

Το πήρα περίπου 55ε, έχει 2 gb ram, 8 gb rom, android 6

 

+ πανεύκολο σετάρισμα

+ πολύ μικρότερο αποτι το περίμενα

+ bootαρει στιγμιαία

+ Δεν υπερθερμαίνεται (προς το παρόν)

+ Υποστηρίζει dual band wifi 2.4 + 5 ghz 

+ Εβαλα το dongle για το ασυρματο logitech keyboard+trackpad και έπαιξε κατευθείαν

+ Ευρωπαικό βύσμα στον φορτιστή

+ Chromecast 

+ HDMI καλώδιο μέσα στην συσκευασία

+ Voice search δουλεύει αρκετά καλά (Αγγλικά)

 

- έχει μονο μια θυρα usb

- δεν έχει ethernet

- Το καλώδιο τροφοδοσίας είναι κάπως μικρό

- Δεν είχε μπαταρίες μέσα για το remote (2xAAA)

 

Λίγο περίεργη η φαση για sideload apps. Επρεπε να βάλω es file explorer για να μπορω να κανω install apks. 

Ο chrome, ενω ειναι μεσα, δεν εμφανίζεται στο start menu. Ισως κάποια ρύθμιση?! Πρεπει να το ψάξω. 

Τα recent apps δεν εχω βρει ακόμα πως να τα κανω trigger απ το remote, απ το πληκτρολογιο γινεται με alt+tab.

 

Γενικά έβαλα iptv και παίζει καταπληκτικά, σαν τηλεόραση κανονική, και terrarium tv που παίζει κ αυτό καμπάνα. Πολυ καλό μηχάνημα για την τιμή του, εαν δεν σε ενδιαφερουν ethernet k usb ports. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ένα usb hub θα μπορούν να δουλέψουν παραπάνω usb συσκευές;

 

δεν έχω usb hub δυστυχώς για να το δοκιμάσω 

 

edit:

Αυτός έβαλε hub που έχει και ethernet και φαίνεται να δουλευει κανονικα 

https://www.youtube.com/watch?v=l6HNhK1Gb2o

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω για το δωματιο (24'' τηλεοραση) ενα "απλο" tv box, ωστε να παρακολουθω μεσω wi fi σιγουρα τα ελληνικα καναλια.. 

 

Οποιο και να επιλεξω (το πολυ στα 50) απο skroutz, θα μου κανει απροβληματιστα τη δουλεια μου..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Λίγο περίεργη η φαση για sideload apps. Επρεπε να βάλω es file explorer για να μπορω να κανω install apks. 

 

δοκιμασε το sideload launcher απο το play store, πολυ βολικο απο οτι λενε.

το περιμενω κι εγω σημερα, η τιμη που το πηρες ειναι σκοτωμα, απο που το πηρες τοσο?

το φτηνοτερο που ειχα βρει (μαζι με Priority shipping) ηταν 64 €.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το σκεφτόμουν και γω ,αφού φαίνοταν μια χαρά το Xiaomi, αλλά απαράδεκτο να μην έχουν θύρα Ethernet και μόνο 1 USB (άντε αυτό παλεύεται με multi αντάπτορα) 

Επεξ/σία από ELMastas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...