Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδη ενας φιλος ειχε σοβαρο προβλημα θερμοκρασιας με το Η96 του με ειχε πρηξει να βρω λυση .

Του παρηγγειλα και του εφερα τελικα ανεμιστηρα με βαση και usb για τα tvbox του .

Μια χαρα δουλεια λοιπον του εκανε και σταμαητσε να ψηνετε το κουτακι του .

Εχω αλλον 1 , εαν καποιος θελει μου λεει !

 

post-53152-0-29936700-1511427915_thumb.pngpost-53152-0-15192000-1511427928_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ενας φιλος ειχε σοβαρο προβλημα θερμοκρασιας με το Η96 του με ειχε πρηξει να βρω λυση .

Του παρηγγειλα και του εφερα τελικα ανεμιστηρα με βαση και usb για τα tvbox του .

Μια χαρα δουλεια λοιπον του εκανε και σταμαητσε να ψηνετε το κουτακι του .

Εχω αλλον 1 , εαν καποιος θελει μου λεει !

 

Snap1.png Snap2.png

Εχω και εναν αντιστοιχο, απο 80 βαθμους σε gaming, με τον ανεμηστηρα δεν ξεπερναει τους 55-60. Τεραστια διαφορα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε λίγο. Η tv δεν έχει hdmi; Αν έχει μόνο rca in για video, λογικά θα έχει και κάτι για audio.

Πάντως το φθηνιάρικο schission  είχε αναλογική έξοδο v/a σε καρφάκι αλλά ήταν μονοφωνική και με ένα καλώδιο από καρφι σε δύο rca που είχα έβγαλα κανονικά εικόνα και ήχο σε crt τηλεόραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε λίγο. Η tv δεν έχει hdmi; Αν έχει μόνο rca in για video, λογικά θα έχει και κάτι για audio.

Πάντως το φθηνιάρικο schission είχε αναλογική έξοδο v/a σε καρφάκι αλλά ήταν μονοφωνική και με ένα καλώδιο από καρφι σε δύο rca που είχα έβγαλα κανονικά εικόνα και ήχο σε crt τηλεόραση.

Έχει hdmi και έχει rca in και av.

Η τηλεόραση είναι αυτή.

https://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/televisions/led-lcd/176474-lg-32lj500v-32

Εγώ θέλω το tv box να έχει έξοδο ήχου για να μπορέσω να τκ συνδέσω με το ηχοσύστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι συσκευές αυτές έχουν συνήθως optical out για να στείλεις τον ήχο σε πολυκάναλους ενισχυτές. Δε νομίζω όμως να μπορούν να ξεχωρίσουν τον ήχο από το hdmi και να το στείλουν σε ξεχωριστή έξοδο ήχου μέσω κάποιου audio out.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι συσκευές αυτές έχουν συνήθως optical out για να στείλεις τον ήχο σε πολυκάναλους ενισχυτές. Δε νομίζω όμως να μπορούν να ξεχωρίσουν τον ήχο από το hdmi και να το στείλουν σε ξεχωριστή έξοδο ήχου μέσω κάποιου audio out.

Μάλιστα κατάλαβα..μπορώ να κάνω κάτι για να βγάλω ήχο? Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες καλησπέρα κι από μένα.

Επειδή είμαι σε αναζήτηση λύσης για συσκευή που να παίζει cosmote tv go αλλά κ Netflix σε hd 1080... Έχω καταλήξει σε 3 πιθανές επιλογές xiaomi MI box, chromecast και beelink gt1 ultimate. Υπάρχει κατι καλύτερο;;;

Με κάποιο από τα 3 υπάρχει πρόβλημα με Netflix η cosmote???

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά υπάρχει κάτι καλύτερο μέχρι στιγμής σε αυτά τα χρήματα από το Beelink GT1?

 

Για ταινίες 4K, multimedia γενικά και Kodi.

Αναζητείται κάτι με σταθερό γενικά λειτουργικό, με ελάχιστα bugs και χωρίς bloatware

 

Διαβάζω ότι το Amlogic S912 δεν περιλαμβάνει Dolby ούτε άδεια για αναπαραγωγή DTS. Είναι αλήθεια;

 

Να δω κάτι άλλο;

μήπως αυτό: https://www.banggood.com/M8S-PRO-Amlogic-S912-3GB-DDR4-RAM-16GB-ROM-TV-Box-p-1134601.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπέρα. Εκανα και ξεχωριστό τοπικ αλλα μετα είδα και αυτό.

 

Είχαμε πάρει στον παππου μου μια με μονο λόγω να μιλάμε μεσω skype μ μενα κ τον αδερφο μου π ειμασταν εξωτερικο, πλεον δεν λειτουργει, προσπάθησα το καλοκαίρι κ με codec  pack αλλα ήταν πολυ δύσχρηστο, μίλησα και με την panasonic αλλα δεν εχουν να προτεινουν κατι...

 

Οπότε ψάχνω το πιο ευχρηστο androd box keep in mind οτι μιλαμε για ανθρωπο 92 χρονων... τα εχει 400 αλλα πρεπει να ειναι απλο και μονο π χτησιμοποιεί skype κ ψάχνει συναύλιες στο youtube ειναι too much.

 
Aυτό που δοκίμασα είχε πρόβλημα με τα κουμπιά (δεν επιαναν ευκολα) του τηλεχειριστηριου και επρεπε να κανω πολλές "κινήσεις" για να μπεί στο skype....
 
Επισης δε ξέρω αν γίνεται να χτυπάει το skype οταν βλέπει τηλεόραση (όπως στις smart tv ) μεχρι προτινως
 
Ευχαρσιτω
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ενας φιλος ειχε σοβαρο προβλημα θερμοκρασιας με το Η96 του με ειχε πρηξει να βρω λυση .

Του παρηγγειλα και του εφερα τελικα ανεμιστηρα με βαση και usb για τα tvbox του .

Μια χαρα δουλεια λοιπον του εκανε και σταμαητσε να ψηνετε το κουτακι του .

Εχω αλλον 1 , εαν καποιος θελει μου λεει !

 

 

Να προσθέσω και εγω λιγη αντίστοιχη γνώση. Για αντιστοιχη περιπτωση έκανα εγχείρηση στο μηχάνημα, του άνοιξα τρύπες αερισμου στην πάνω πλευρα και επισης πάνω απο την ψυκτρα έκοψα το πλαστικό 35*35mm και κόλλησα ένα ανεμιστηράκι 40*40mm των 5v. Για τροφοδοσία στο ανεμιστηράκι κολλησα τα καλώδια απευθείας στο +- (τα περασα απο μεσα βεβαια) ενός απο τις εισόδους usb οποτε μολις αναβει το μηχανημα παιρνει μπρος το μηχανάκι, μολις σβήνει, σβήνει και το ανεμιστηράκι και η όλη φάση ειναι πολύ συμμαζεμένη. 

 

Την ιδέα την πήρα απο το freaktab που αρκετοί έκαναν διαφορα πραγματα (9 σελιδες υλικό)

http://freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s912/alfawise/671891-h96-pro-plus-hardware-mods

 

Με δυο λογια, οταν κάποιος θέλει να αγορασει φθηνά κάποια συσκευή (tv box, κινητό, κλπ) ειναι σιγουρο οτι πρεπει να βάλει χέρι, ειτε μικρό (ρυθμίσεις) ή βαρύ (rom, αερισμός, κλπ). Αν δεν εχει τις γνώσεις ή τον γνωστό, τοτε ειναι αναγκασμένος να παρει κατι πιο ακριβό γιατί χωρίς "χέρι" δουλεια δε θα κάνει. Η όλη φάση μου θυμίζει linux (που το γουστάρω σαν λογική) που πρεπει πάντα να σκαλίσεις κάτι για να πετά το μηχανημα και να αξίζει η μετάβαση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MECOOL M8S Pro+ στα 28€. Επιλέγετε Registered->Belgium σαν μεθοδο αποστολής.

 

Εξαιρετική τιμή φοράει το S905X αντι για το κομμενο 905W

φιλε το εχουμε πει μακρια απο αυτο το κολομαγαζο  το εχουν και αλλου με τα ιδια λεφτα και μαλιστα χωρις να πληρωσεις κανα 50ρι ακομα τελωνειο οπως προτεινεις 

 

 φιλε θα παρεις κοσμο στο λαιμο σου με αυτα που γραφεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MECOOL M8S Pro+ στα 28€. Επιλέγετε Registered->Belgium σαν μεθοδο αποστολής.

 

Εξαιρετική τιμή φοράει το S905X αντι για το κομμενο 905W

Δηλαδη 30 μαζί με μεταφορικά. 

 

Και πάλι θα αντιπροτείνω το αντίστοιχο απο bangood που με 31 ευρω είναι το ιδιο μηχανάκι ΜΑΖΙ με μεταφορικά priority line (priority direct mail) που σιγουρα δε θα περάσει τελωνείο και σε 20 ημέρες σπιτι σου. Το belgium post ακομα και 50-50 να ειναι (που δεν ειναι) σίγουρα θα καθυστερήσει πολύ παραπάνω στο τελωνείο και αν το πιάσουν ειναι συν 22 ευρω τελωνείο

https://www.banggood.com/Mecool-M8S-PRO-PLUS-Amlogic-S905X-2GB-RAM-16GB-ROM-TV-Box-Support-4K-Netflix-Youtube-p-1164115.html?ID=3426&cur_warehouse=CN

 

Edit: Ξέχασα να αναφέρω οτι το eu πρίζα ειναι out of stock, οποτε επιλεγουμε us και αν δε στειουν μονοι τους adaptor (το ειδα σε 2 περιπτωσεις) αγοράζουμε ενα των 50 λεπτών και ειμαστε αρχοντες. Το τροφοδοτικό ετσι κι αλλιως ειναι ιδιο.

 

Το γραφω πάλι. Οσο το gearbest δεν εχει priority line σε αγορες κάτω των 100 ευρω, ειναι μεγαλο ρισκο η αγορα (κοστος τελωνειου, καθυστερηση, κλπ). Μακρια

 

Edit 2. Τωρα που το σκέφτομαι καρασυμφερει κάποιος να δώσει συν 10 ευρω και να πάρει το m8s με επεξεργαση s912 και μνήμη 3GB ddr4. Για 10 ευρω η διαφορα επιδόσεων ειναι μεγαλη. Λπετομέριες εχω γράψει στο #2789

http://www.insomnia.gr/topic/480400-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AE-android-tv-box/page-186

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...