Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Lanike71 είπε

@isay

Τελικά ο δικός μου ήταν ο 905x Οι θερμοκρασίες που έφτανε ήταν σε ηρεμία περίπου τους 70 και όταν δούλευε (χωρίς να παίζω παιχνίδια) ήταν μέχρι 79.

.Έβαλα τη ΡΟΜ που πρέπει, άνοιξα και μία τρύπα επάνω 2cm X 2cm και εγκατέστησα ένα παλιό αθόρυβο ανεμιστηράκι μιας cpu στις 1200 στροφές περίπου, το οποίο παίρνει ρεύμα από usb (μπόλικα βίντεο στο YT).

Η θερμοκρασία φτάνει max τους 52 βαθμούς (δοκίμασα να παίξω και παιχνίδια), με μέσο όρο τους 47-48 περίπου και 42 σε ηρεμία. Θεωρώ ότι είναι ΟΚ τώρα.

Απλά ΟΚ;  μα-μα-τα είσαι με θερμοκρασίες σταθερά κάτω απο 50. Μπράβο για τον κόπο σου και αν θες ανεβασε 1-2 φωτογραφίες για να παιρνουν ιδεες και άλλοι.

Αφου τώρα χτύπαγε 75αρια, φαντάσου το καλοκαιράκι τι θερμοκρασίες θα έπιανε. Βασικά μετά τους 85-85 ξεκινά το throttling του soc, για να μην καει. Επιπλεον τετοιες θερμοκρασίες επηρεάζουν αρνητικά και τις κολλήσεις της πλακερας οποτε μεσο-μακροπροθεσμα μπορει να βγουν και αλλα προβληματα.

Στο freaktab ειναι κάποιος που εχει κάνει ενα κάρο δοκιμές με ολα τα m8s με διαφορες ψυκτρες και ανεμιστήρες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, isay είπε

Απλά ΟΚ;  μα-μα-τα είσαι με θερμοκρασίες σταθερά κάτω απο 50. Μπράβο για τον κόπο σου και αν θες ανεβασε 1-2 φωτογραφίες για να παιρνουν ιδεες και άλλοι.

Αφου τώρα χτύπαγε 75αρια, φαντάσου το καλοκαιράκι τι θερμοκρασίες θα έπιανε. Βασικά μετά τους 85-85 ξεκινά το throttling του soc, για να μην καει. Επιπλεον τετοιες θερμοκρασίες επηρεάζουν αρνητικά και τις κολλήσεις της πλακερας οποτε μεσο-μακροπροθεσμα μπορει να βγουν και αλλα προβληματα.

Στο freaktab ειναι κάποιος που εχει κάνει ενα κάρο δοκιμές με ολα τα m8s με διαφορες ψυκτρες και ανεμιστήρες.

Επειδή η κατασκευή είναι πρόχειρη , δεν ανεβάζω φωτογραφία ακόμα. Για να καταλάβεις, στα γρήγορα έκοψα ένα καλώδιο usb που είχα, σύνδεσα μαύρο-κόκκινο  σε ένα παλιό fan, το οποίο είναι 8cmΧ8cm και με μία αντίσταση επάνω για να κόβει στροφές (από 2800 το ρίχνει στις 1200 περίπου, αν θυμάμαι καλά).Πιο πολύ με ενδιέφερε να δω αν έχω αποτέλεσμα και ποιό θα είναι αυτό, γιατί έβλεπα λύσεις με παθητική αλλά και ενεργητική ψύξη. Τελικά το ανεμιστήρι είναι ίσως η πιο γρήγορη και εύκολη λύση. Αν κάποιος είναι πιο μερακλής και θέλει το κουτί του εργοστασιακό, θα πρέπει να βρει άλλες λύσεις, όπως αλλαγή ψύκτρας κλπ. Αν κάποιος έχει ήδη fan στο μέγεθος που πρέπει, μπορεί να το κάνει αθόρυβο με μία αντίσταση που κοστίζει ούτε 0.50.

Να συμπληρώσω ότι στην αρχική δοκιμή που δεν έβαλα την αντίσταση επάνω, και που το ανεμιστηράκι πήγαινε με 2800 στροφές, η θερμοκρασία του tv box ήταν max 42 και σε ηρεμία 33 περίπου...Αλλά έχανες τη δικιά σου ηρεμία λόγω θορύβου :D

Πάντως το τελικό αποτέλεσμα θα δείχνει κάπως έτσι:

http://freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/701682-overheating-mecool-m8s-pro-l-and-pro-and-others-options/page6

Σε κάθε περίπτωση, ευχαριστώ @isay για τη βοήθεια, σε ότι έχει σχέση με το θέμα tv box!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, όπως είπα και σε προηγούμενο μήνυμα,  εδώ και λίγες μέρες έχω στα χέρι μου το M8S PRO 3G DDR4 κλπ. Δυστυχώς δεν το έχω ευχαριστηθεί ακόμα, γιατι δεν βγάζω άκρη με το στήσιμο του και ο χρόνος μου είναι πολύ περιορισμένος. 

Το μόνο που έχω κάνει είναι να βάλω λογαριασμό google (που έφτιαξα αποκλειστικά για το tv box) ώστε να έχω Google play. 

Έχω τα εξής θέματα. 

1) Κάθε φορά που το ανοίγω η γλώσσα έχει γυρίσει στα κινέζικα ενώ εγώ έχω επιλέξει Ελληνικά  (OK Αυτό το έφτιαξα με την απενεργοποίηση του HDMI CEC, έχει καμία άλλη επιρροή η απενεργοποίηση ; )

2) Πήγα να κάνω OTA UPDATE και TV UPDATER. Έκανε ένα check και στα δύο και μου έβγαλε το μήνυμα "Check your OTA Server Agent" 

3) Έκανα τις αφαιρέσεις που πρότεινε ο isay (σχετικά με τα miner, όλα καλά) αλλά από λάθος μου έβγαλα και το Netflix και τώρα δεν μου το εμφανίζει στο playstore...  

4) Ωρα. Έβαλα να "παίρνει" την ώρα απο το δίκτυο αλλά βγάζει άλλα για άλλα. Ρύθμισα την ώρα μόνος μου και μετά απο restart έβγαζε πάλι λάθος ώρα 

Για πείτε.... 

Επεξ/σία από SakisLeft
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/3/2018 στις 9:12 ΜΜ, Lanike71 είπε

@isay

Στις 17/3/2018 στις 11:43 ΜΜ, isay είπε

Απλά ΟΚ;  μα-μα-τα είσαι με θερμοκρασίες σταθερά κάτω απο 50. Μπράβο για τον κόπο σου και αν θες ανεβασε 1-2 φωτογραφίες για να παιρνουν ιδεες και άλλοι.

Αφου τώρα χτύπαγε 75αρια, φαντάσου το καλοκαιράκι τι θερμοκρασίες θα έπιανε. Βασικά μετά τους 85-85 ξεκινά το throttling του soc, για να μην καει. Επιπλεον τετοιες θερμοκρασίες επηρεάζουν αρνητικά και τις κολλήσεις της πλακερας οποτε μεσο-μακροπροθεσμα μπορει να βγουν και αλλα προβληματα.

Στο freaktab ειναι κάποιος που εχει κάνει ενα κάρο δοκιμές με ολα τα m8s με διαφορες ψυκτρες και ανεμιστήρες.

 

Στις 20/2/2018 στις 2:35 ΜΜ, mples είπε

 

Ποιο απο τα παρακατω να προτιμησω για την ψυξη του tv box
https://www.e-shop.gr/espe...d-p-PER.572919
https://www.e-shop.gr/omeg...k-p-PER.212618
Θα κανει δουλεια τα παραπανω η τσαμπα αγορα ?

Στις 21/2/2018 στις 1:02 ΠΜ, juliahna12 είπε

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει το τερμάτισες.

Το boxaki εχει διαγώνιο 3 ιντσες και εσύ θες να του βαλεις 15 ιντσες cooler; Επισης πρεπει να σκεφτεις την τροφοδοσία του.

Διάβασε αναποδα το νημα και εχουν αναφερθει πολλές ιδεες για ψυξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@powerup

Αυτά που δείχνει το λινκ είναι βάσεις για λάπτοπ.

Ψάξε για case modding στο ε-shop. Μέχρι 5Χ5 ανεμιστήρας είναι ΟΚ, μην πας σε μεγαλύτερο. Κοίτα να είναι για 5V, ίσως αν πάρεις 12V να μην ξεκινάει καν να δουλεύει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, SakisLeft said:

Καλησπέρα, όπως είπα και σε προηγούμενο μήνυμα,  εδώ και λίγες μέρες έχω στα χέρι μου το M8S PRO 3G DDR4 κλπ. Δυστυχώς δεν το έχω ευχαριστηθεί ακόμα, γιατι δεν βγάζω άκρη με το στήσιμο του και ο χρόνος μου είναι πολύ περιορισμένος. 

Το μόνο που έχω κάνει είναι να βάλω λογαριασμό google (που έφτιαξα αποκλειστικά για το tv box) ώστε να έχω Google play. 

Έχω τα εξής θέματα. 

1) Κάθε φορά που το ανοίγω η γλώσσα έχει γυρίσει στα κινέζικα ενώ εγώ έχω επιλέξει Ελληνικά  (OK Αυτό το έφτιαξα με την απενεργοποίηση του HDMI CEC, έχει καμία άλλη επιρροή η απενεργοποίηση ; )

2) Πήγα να κάνω OTA UPDATE και TV UPDATER. Έκανε ένα check και στα δύο και μου έβγαλε το μήνυμα "Check your OTA Server Agent" 

3) Έκανα τις αφαιρέσεις που πρότεινε ο isay (σχετικά με τα miner, όλα καλά) αλλά από λάθος μου έβγαλα και το Netflix και τώρα δεν μου το εμφανίζει στο playstore...  

4) Ωρα. Έβαλα να "παίρνει" την ώρα απο το δίκτυο αλλά βγάζει άλλα για άλλα. Ρύθμισα την ώρα μόνος μου και μετά απο restart έβγαζε πάλι λάθος ώρα 

Για πείτε.... 

1) Για τη γλώσσα πάτα στο HDMI CEC και απενεργοποίησε την τέταρτη επιλογή που λέει κάτι για αλλαγή γλώσσας. Δεν χρειάζεται δηλαδή να απενεργοποιήσεις το γενικό HDMI CEC. Όχι ότι έχει καμία άλλη επίπτωση απλώς το setting για τη γλώσσα είναι αυτό το συγκεκριμένο που σου έγραψα (η τέταρτη επιλογή).

2) Δεν γνωρίζω.

3) Μπες apkmirror.com και κατέβασε από εκεί το netflix.

4) Ζώνη ώρας επέλεξες? Αν όχι βάλε "Χειμερινή ώρα Ανατολικής Ευρώπης".

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες



Mecool M8s PRO plus. 
Η δουλειά που θα κάνει είναι να παίζει όλη μέρα συγκεκριμένες σελίδες αποτελεσμάτων με στοίχημα μεσω chrome , opera κλπ. .
Είναι για κατάστημα Προπο για φίλο. 
Πιστεύεται ότι θα έχει πρόβλημα;
Θέλει να δουλεύει απροβλημάτιστα χωρίς παγωματα και τέτοια. 
Το ότι φορά Android tv version έχουμε θέμα;
Έχετε να προτείνεται κάτι άλλο σε αυτά τα χρήματα;
Θέλω να πάρω 4 tvbox 
Η αγορά πρέπει να γίνει άμεσα. 
Ευχαριστώ. 
Μπάτζετ 170 -180 Ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, letom είπε

1) Για τη γλώσσα πάτα στο HDMI CEC και απενεργοποίησε την τέταρτη επιλογή που λέει κάτι για αλλαγή γλώσσας. Δεν χρειάζεται δηλαδή να απενεργοποιήσεις το γενικό HDMI CEC. Όχι ότι έχει καμία άλλη επίπτωση απλώς το setting για τη γλώσσα είναι αυτό το συγκεκριμένο που σου έγραψα (η τέταρτη επιλογή).

2) Δεν γνωρίζω.

3) Μπες apkmirror.com και κατέβασε από εκεί το netflix.

4) Ζώνη ώρας επέλεξες? Αν όχι βάλε "Χειμερινή ώρα Ανατολικής Ευρώπης".

Σε ευχαριστώ πολύ. Δούλεψαν όσα είπες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, SakisLeft είπε

Καλησπέρα, όπως είπα και σε προηγούμενο μήνυμα,  εδώ και λίγες μέρες έχω στα χέρι μου το M8S PRO 3G DDR4 κλπ. Δυστυχώς δεν το έχω ευχαριστηθεί ακόμα, γιατι δεν βγάζω άκρη με το στήσιμο του και ο χρόνος μου είναι πολύ περιορισμένος. 

Το μόνο που έχω κάνει είναι να βάλω λογαριασμό google (που έφτιαξα αποκλειστικά για το tv box) ώστε να έχω Google play. 

Έχω τα εξής θέματα. 

1) Κάθε φορά που το ανοίγω η γλώσσα έχει γυρίσει στα κινέζικα ενώ εγώ έχω επιλέξει Ελληνικά  (OK Αυτό το έφτιαξα με την απενεργοποίηση του HDMI CEC, έχει καμία άλλη επιρροή η απενεργοποίηση ; )

2) Πήγα να κάνω OTA UPDATE και TV UPDATER. Έκανε ένα check και στα δύο και μου έβγαλε το μήνυμα "Check your OTA Server Agent" 

3) Έκανα τις αφαιρέσεις που πρότεινε ο isay (σχετικά με τα miner, όλα καλά) αλλά από λάθος μου έβγαλα και το Netflix και τώρα δεν μου το εμφανίζει στο playstore...  

4) Ωρα. Έβαλα να "παίρνει" την ώρα απο το δίκτυο αλλά βγάζει άλλα για άλλα. Ρύθμισα την ώρα μόνος μου και μετά απο restart έβγαζε πάλι λάθος ώρα 

Για πείτε.... 

1. Σου απαντηθηκε. Είναι bug της μαμισιας rom. Αν βάλεις την custom atv (οπως συζητάμε στο αλλο νημα που ρώτησες)  εκει δε χρειαζεται πληρη απενεργοποιηση. Ασε το off. Αμα το χρειαστείς θα το καταλαβεις.

2.Το κανεις χειροκινητα. Κατεβαζεις το ota update σε zip και το "ταίζεις" στην εφαρμογη update.

3.Αν η έκδοση rom που φοράς ειναι atv, τοτε εφόσον μπεις στο playstore θα στην δειχνει διαθεσιμη

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω ένα tv box το οποίο να μπορεί να παίξει ταινίες (κυρίως mkv & mp4) με ελληνικούς υπότιτλους. Το 4Κ προς το παρόν δε με ενδιαφέρει, και με full HD καλύπτομαι

Το πιο σημαντικό όμως είναι να έχει οπτική ίνα, ούτως ώστε να το συνδέσω στον ενισχυτή μου (είναι παλιός - δεν έχει hdmi εισόδους), και να μπορεί να παίξει FLAC αρχεία 

Kάτι τέτοιο θεωρείτε ότι θα με καλύψει ;  

Καμιά άλλη πρόταση ;

Ιδανικά δε θα θελα να ξεφύγω από το πενηντάρικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνω ένα tv box το οποίο να μπορεί να παίξει ταινίες (κυρίως mkv & mp4) με ελληνικούς υπότιτλους. Το 4Κ προς το παρόν δε με ενδιαφέρει, και με full HD καλύπτομαι

Το πιο σημαντικό όμως είναι να έχει οπτική ίνα, ούτως ώστε να το συνδέσω στον ενισχυτή μου (είναι παλιός - δεν έχει hdmi εισόδους), και να μπορεί να παίξει FLAC αρχεία 

Kάτι τέτοιο θεωρείτε ότι θα με καλύψει ;  

Καμιά άλλη πρόταση ;

Ιδανικά δε θα θελα να ξεφύγω από το πενηντάρικο...

 

χαχαχαχα κανα χειροτερο δεν βρηκες !

Επεξ/σία από mples
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AristidisZ είπε

Ε πες και κάνα καλύτερο :P 

αν θες φθηνό με οπτικη παρε αυτο με κλειστα ματια  περιπου 35 ευρω απο κινα [υπαρχει και χρυση ευκαιρια στα 55ε το ειδα πριν λιγο ]

https://www.banggood.com/es/Tanix-TX3-Mini-Amlogic-S905W-2G-RAM-16G-ROM-Android7_1-4K-TV-Box-p-1187386.html?utm_source=google&utm_medium=cpc_lang&utm_content=rubio&utm_campaign=ds-ele-category&gclid=Cj0KCQjwqM3VBRCwARIsAKcekb2KNuh-Ck_f9U18aMzNMhJ_DYHOLQSEe_0-twIusBD9lkwrF0tAJZkaAg5JEALw_wcB&cur_warehouse=CN

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, mples είπε

αν θες φθηνό με οπτικη παρε αυτο με κλειστα ματια  περιπου 35 ευρω απο κινα [υπαρχει και χρυση ευκαιρια στα 55ε το ειδα πριν λιγο ]

https://www.banggood.com/es/Tanix-TX3-Mini-Amlogic-S905W-2G-RAM-16G-ROM-Android7_1-4K-TV-Box-p-1187386.html?utm_source=google&utm_medium=cpc_lang&utm_content=rubio&utm_campaign=ds-ele-category&gclid=Cj0KCQjwqM3VBRCwARIsAKcekb2KNuh-Ck_f9U18aMzNMhJ_DYHOLQSEe_0-twIusBD9lkwrF0tAJZkaAg5JEALw_wcB&cur_warehouse=CN

Ναι αλλά αυτό έχει coaxial οπτική, όχι toslink  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...