Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, villasg είπε

Οκ αλλα netflix hd ( δεν ειναι L ) θα παιζει ?

Το L είναι κατώτερο τεχνολογικά του σκέτου (αν εξαιρέσεις τον αποθηκευτικό χώρο). To σκέτο m8s pro ειναι το καλύτερο σε ολη τη σειρα m8s pro (σκετο/L/+/W) και εχει και reset button. Είναι η "GTi" έκδοση

Επεξ/σία από isay
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σας.

Μιας και άσχετος με TV box θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα. Μόλις φόρα 4Κ τηλεόραση (Samsung UE43MU6122) και θα με ενδιέφερε κάποιο tv box για αθλητικά και ταινίες. 

Πρέπει το tv box που θα δω να έχει προεγκατεστημένο το kodi, kd player (με δωρεάν Ελληνικά αθλητικά κανάλια, Superleague, Ταινίες με Ελληνικούς υπότιτλους....., ξένα κανάλια). Καλό θα ήταν να έχει και Εληνικό μενού.

Οι περισσότεροι απ ότι βλέπω τα αγοράζετε απο Κινεζικό store Bangood ή Ευρωπαικό το Gearbest. Αυτά έχουν προεγκατεστημένο kodi ή το κατεβάζετε μετα εσείς και το διαμορφώνεται?

Ποιό θα προτείνατε μέχρι 100€?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/3/2018 στις 12:05 ΠΜ, powerup είπε

]Να κανουμε μια επαναληψη με τα (+) και τα (-) των πιο γνωστων tv box :[/B]

   S912 (55-85€)
Tanix TX92 TV Box 3GB RAM + 32GB ROM  -  3GB RAM + 32GB ROM  &
VORKE Z6 KODI 17.4 Android 7.1.2 Amlogic S912 4Κ 3GB DDR4 32GB eMMC5.0 TV BOX
(+)
-Ενδιαφερον interface 
-Προσεγμενη κατασκευη
-H υψηλοτερη απο ολα τα s912 tv box αποδοση της μνημης DDR4 ram
Παιζει ολα σχεδον τα format
Παιρνει updates απο την εταιρεια
(-)
-Εχει σχετικα υψηλη τιμη (το vorke που ειναι κλονος του tanix ειναι πιο φθηνο) .Το αγοραζουμε απο το geekbuying europe.
-Δεν εχει coxial (οπτικη θυρα) αλλα toslik ( για οσους δεν εχουν μηχανημα που την υποστηριζει)
-Δεν εχει θυρα AV
-Δεν υποστηριζει 4Κ youtube και HD Netfix

TANIX TX9 PRO KODI 17.3 3GB / 32GB TV BOX Android 7.1.2 Amlogic S912 2.4G / 5.8G WIFI Bluetooth Gigabit LAN Bluetooth HDMI
(+)[/B]
-Ενδιαφερον interface 
-Προσεγμενη κατασκευη
-Παιζει ολα σχεδον τα format
-Παιρνει updates απο την εταιρεια
-Εχει σχετικα χαμηλη τιμη  τιμη 
(-)
-Εχει μνημη DDR3
-Δεν εχει coxial (οπτικη θυρα) αλλα toslik ( για οσους δεν εχουν μηχανημα που την υποστηριζει)
-Δεν εχει θυρα AV
-Δεν υποστηριζει 4Κ youtube και HD Netfix

Beelink GT1 Ultimate Android 7.1.2 Amlogic S912 4K KODI 3GB/32GB TV BOX 2.4G/5.8G WIFI Bluetooth Gigabit LAN HDM
(+)
-Εταιρια επωνυμη στα tv box
- Mνημη DDR4 ram
-Παιζει ολα σχεδον τα format
-Παιρνει updates απο την εταιρεια(το προτελευταιο update ηταν προβληματικο
 Εχει toslik(οπτικη ) ( για οσους εχουν μηχανημα που την υποστηριζει)
(-)
-Εχει σχετικα υψηλη τιμη 
-Δεν εχει θυρα AV
-Δεν υποστηριζει 4Κ youtube και HD Netfix

MECOOL M8S PRO TV Box 64bit Mini PC 3G RAM + 32G ROM
  - 3  GB RAM + 16 GB ROM   
(+)
-Εταιρια σχετικα επωνυμη στα tv box
- Mνημη DDR4 ram
-Παιζει ολα σχεδον τα format
-Παιρνει updates απο την εταιρεια
- Εχει θυρα AV
-Yποστηριζει 4Κ youtube και HD Netfix

(-)
- Εχει σχετικα υψηλη τιμη 
-  Δεν εχει coxial (οπτικη θυρα) ( για οσους εχουν μηχανημα που την υποστηριζει)

Mecool M8S PRO L 4K Τηλεοπτικό κιβώτιο Amlogic S912 Bluetooth 4.1 + HS  - 3  GB RAM + 16 GB ROM
(+)
-Εταιρια σχετικα επωνυμη στα tv box
-Παιζει ολα σχεδον τα format
-Παιρνει updates απο την εταιρεια
 -εχει θυρα AV
-Yποστηριζει 4Κ youtube και HD Netfix
-Εχει σχετικα χαμηλη τιμη
(-)
- Δεν εχει coxial (οπτικη θυρα) ( για οσους εχουν μηχανημα που την υποστηριζει)
-Εχει μνημη DDR 3[/QUOTE]


Εκανα τις αλλαγες που μου ειπατε κιι προσθεσα το tanix tx9 pro.

τα έχουν γράψει πολλές φορές τα παιδιά εδω μεσα,απλα διαβάστε και λιγες σελίδες πίσω.

απο εμενα 60-70ευρω beelink gt1ult η mecool m8s pro παιζει στο banggood 60 ευρα τωρα.

((Να γράψω και για το GT1 Ult που ειχα πρόβλημα με την ρομ,το δούλευα χωρις να το κλείνω εντελώς.

μια μερα έγινε διακοπή και ετοιμάστηκα για να βαλω την ρομ,προς έκπληξη μου ξεκίνησε μονο του.

Και πλέον δεν εχει κανένα θέμα (εκτος απο την θερμοκρασία που θα το λύσω κι'αυτο)

https://www.banggood.com/M8S-PRO-Amlogic-S912-3GB-DDR4-RAM-16GB-ROM-TV-Box-p-1134601.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CN

Επεξ/σία από aristidis540
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Payne83 είπε

Καλησπέρα σας.

Μιας και άσχετος με TV box θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα. Μόλις φόρα 4Κ τηλεόραση (Samsung UE43MU6122) και θα με ενδιέφερε κάποιο tv box για αθλητικά και ταινίες. 

Πρέπει το tv box που θα δω να έχει προεγκατεστημένο το kodi, kd player (με δωρεάν Ελληνικά αθλητικά κανάλια, Superleague, Ταινίες με Ελληνικούς υπότιτλους....., ξένα κανάλια). Καλό θα ήταν να έχει και Εληνικό μενού.

Οι περισσότεροι απ ότι βλέπω τα αγοράζετε απο Κινεζικό store Bangood ή Ευρωπαικό το Gearbest. Αυτά έχουν προεγκατεστημένο kodi ή το κατεβάζετε μετα εσείς και το διαμορφώνεται?

Ποιό θα προτείνατε μέχρι 100€?

Ευχαριστώ.

To kodi ειναι η βάση (το σασί, τα τουβλα, οι κολώνες) και εκει μπαινουν τα addons/builds που σου δινουν προσβαση σε περιεχόμενο. Σχεδόν ολα τα boxes της αγοράς ερχονται με προεγκατεστημένο kodi και κάποιο γενικό build το οποίο σχεδόν πάντα ειναι outdated ή πετσοκομμένο ή μακριά απο ελληνικές αναγκες. Σε κάθε περιπτωση αυτό που θα χρειαστεί να κάνεις ειναι να βάλεις χέρι και το πιο αποτελεσματικό ειναι να ξηλώσεις αυτό που εχει (τελειως το kodi), να περάσεις φρέσκο (απο playstore) και μετά να περάσεις κάποιο απο τα builds που θα σε καλύπτει (αυτό θα το δεις με δοκιμές). Κατά καιρους (και μάλιστα συντομους) θα πρεπει να ξηλώνεις το build (το kodi θα ανανεώνεται) και να περνάς νεότερες εκδόσεις. Με δυο λογια μην εχεις στο μυαλο σου οτι αγοράζοντας οποιοδηποτε box, το kodi που θα εχει μεσα θα ειναι προσεταρισμένο για τις αναγκες σου και δεν θα ασχοληθεις καθολου με τη ρυθμιση του. Το ακριβώς αντιθετο.

Για να μείνω ontopic (υπάρχει αλλο θεμα για το kodi), γράψε πρώτα τις αναγκες σου, το budget σου και αν γνωρίζεις/θελεις να ασχοληθεις μεσεταρίσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/4/2018 στις 7:57 ΜΜ, gv111 είπε

Μπορει να μου πει καποιος σιγουρα για box που δεν ειναι root εκτος του xiaomi που δεν εχει ethernet.Ειχα ακουσει για tanix tx3 με on/of root.

Το tanix tx3 max έχει όντως επιλογή για on/off του root.

Αν τώρα μένει κάτι πίσω από το μυστήριο αυτό script είναι άλλη ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, επανέρχομαι στο θέμα μου με το OTA UPDATE. Όπως είχα πει σε παλαιότερο μήνυμα, προσπάθησα να κάνω OTA Update μέσω του tv box (Mecool M8S PRO 3G DDR4 / 16GB) και δεν με άφηνε... 

Μπήκα στην σελίδα FreakTab και συνομίλησα με έναν χρήστη ο οποίος με προέτρεψε να κάνω αυτό... 

I made OTA update from V0321 to 20180205.111652.V0928 - Mecool M8S Pro Nano Nexus ROM (Android 7.1.2) and for me everything is working perfect (I use Ethernet connection to my router). But I red that others have issues with wireless connection. So if you use Ethernet connection you will not have any problems. If you are interested I can explain you how to make this OTA update.

Έχει κάνει κάποιος από εσάς αυτή την αναβάθμιση που λέει ;  Είναι οκ να το κάνω ; 

Ο τρόπος που μου υπέδειξε είναι ο εξής: 

1. Download the file m8s_OTA_20180205.zip. 2. Dump the file on the SD Card preformated at fat32 preferably on the Box. 3. There is a small hole (reset through a paper clip) on the bottom of the Box. Press the clip button inside the console and hold it. 4. Plug the console into the socket. After the Mecool Screensaver we get to Recovery. Release the clip from reset. 5. Select the update from EXT -> update from sdcard -> yes option in the menu. After installing the firmware, reboot the console - Reboot system now. The second way: go to the Update. Select Local Update, find the firmware on the SD Card. Press Update Box itself reboot and will prefix the console. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μου ήρθε σήμερα ένα mecool m8s pro (3/16) και ξεκίνησα την διαδικασία να περάσω την custom rom από το freaktab (συγκεκριμένα την tv stock).Το πρόβλημα είναι ότι αφού κατέβασα το usb burning tool, φόρτωσα την rom, έκανα το reset στο box επιτυχώς, στη συνέχεια ξεκινάει και μου κολλάει είτε στο 2% (με error το [0x10105002]Romcode/Initialize DDR/Read Initialize Status/USB Control setup error) ή στο 4% στη φάση του UBOOT (με error [0x10302001]RomCode/Switch status/Check connect/Enum Device Error) και στη συνέχεια σταματάει.Έχω δοκιμάσει αλλαγή usb θύρας στο pc και στο tv box, κατέβασμα από την αρχή της rom καθώς και αλλαγή υπολογιστή χωρίς επιτυχία..Γνωρίζει κανείς που έχει ασχοληθεί με το θέμα τι μπορεί να φταίει και δε προχωράει; Ευχαριστώ!

(Υ.Γ: Να σημειώσω ότι πριν 1 μήνα είχα στη κατοχή ένα ακόμα m8s pro στο οποίo είχα αλλάξει επιτυχώς την rom με το ιδιο καλώδιο που έχω τώρα και στο ίδιο pc...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, akiros12 είπε

Καλησπέρα, μου ήρθε σήμερα ένα mecool m8s pro (3/16) και ξεκίνησα την διαδικασία να περάσω την custom rom από το freaktab (συγκεκριμένα την tv stock).Το πρόβλημα είναι ότι αφού κατέβασα το usb burning tool, φόρτωσα την rom, έκανα το reset στο box επιτυχώς, στη συνέχεια ξεκινάει και μου κολλάει είτε στο 2% (με error το [0x10105002]Romcode/Initialize DDR/Read Initialize Status/USB Control setup error) ή στο 4% στη φάση του UBOOT (με error [0x10302001]RomCode/Switch status/Check connect/Enum Device Error) και στη συνέχεια σταματάει.Έχω δοκιμάσει αλλαγή usb θύρας στο pc και στο tv box, κατέβασμα από την αρχή της rom καθώς και αλλαγή υπολογιστή χωρίς επιτυχία..Γνωρίζει κανείς που έχει ασχοληθεί με το θέμα τι μπορεί να φταίει και δε προχωράει; Ευχαριστώ!

(Υ.Γ: Να σημειώσω ότι πριν 1 μήνα είχα στη κατοχή ένα ακόμα m8s pro στο οποίo είχα αλλάξει επιτυχώς την rom με το ιδιο καλώδιο που έχω τώρα και στο ίδιο pc...)

Καταρχήν αυτό το error υπάρχει γενικά εδω και πολύ καιρό με διαφορα boxes. Συνήθως οφείλεται στο προγραμμα ή σε προβληματικό καλώδιο που χάνει τη σύνδεση.

Για την ευκολία της συζήτησης Box1 το παλιο σου box, Βοχ2 το δευτερο τελευταίο που πήρες, rom1 η rom που εχει το box1 και rom2 αυτή που κατεβασες να περάσεις τώρα. Διευκρίνησε μας αν εχεις ακομα το box1, αν δεν βρεθεί λύση, ίσως χρειαστει να το βάλουμε στο παιχνίδι.

Με τα στοιχεία που παραθέτεις μπορώ να σκεφτώ 4 προβλήματα

  • Χρειάζεσαι νεότερη έκδοση του burning tool (αν υπάρχει) γιατί πχ η rom εχει κάτι διαφορετικό. Στο freaktab βλεπω την 209 ( http://freaktab.com/forum/tv-player-support/allwinner-tv-players/freaktab-tools-utulities-collection/665102-amlogic-usb-burning-tool-v2-0-9 ) αλλά αν εχεις παλιοτερη μην τη βάλεις αν δε σου πω
  • Το καλώδιο εχει πάθει ζημια
  • Η rom εχει προβλημα, είτε απο τη μάνα της ή γιατί δεν εχει κατεβει σωστα (που ειναι το λιγοτερο πιθανό)
  • Εχει αλλάξει κάτι ριζικά στο box σε θεμα hardware και δεν δέχεται τις rom. Ουτε αυτο το βλέπω πολύ πιθανό γιατί ήδη θα ειχαν σκάσει αναλογες αναρτήσεις στο freaktab και δεν βρήκα τίποτα.

Γράφω διαφορα πακέτα. Δοκιμασε τα με τη σειρά και οπου δουλεψει πες μας.

Πακετο Α.

  • Τρέξε το amlogic σαν διαχειριστής και ακολουθησε τη διαδικασία όπως το κανεις πάντα

Πακέτο Β.

  • Αν εχεις παλιοτερη εκδοση του burning tool, κατεβασε τη 209, περασε την, κανε επανεκκίνηση και δοκίμασε το πακέτο Α

Πακέτο Γ.

  • Κατέβασε παλιότερη rom ( http://freaktab.org/folder/28/q20x ) και δοκίμασε το πακέτο Β ως διαχειριστής. ΠΡΟΣΕΧΕ ΠΟΙΑ ΘΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ROMS ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΛΛΑ ΜΟΝΤΕΛΑ. Αν εχω περαστεί κανονικά, τοτε ειναι καθαρά θεμα rom.

Πακέτο Δ.

Αν σε όλα τα παραπάνω δεν γίνει δουλεια, θα πρεπει να βάλουμε στο παιχνιδι και αλλο box για να δοκιμαστει αν εχει προβλημα το καλωδιο ή το hardware.

Βέβαια μπορεις να κάνεις και την αλλη πατέντα. Κατέβασε το ota update (αντί για img), περασε το σε ενα στικάκι (στο root), βάλε το στο box, άνοιξε το update (αυτό που ερχεται μαζί με την εργοστασιακή rom) και πες του να γινει update επιλεγοντας σαν αρχειο το zip που εχεις στο στικάκι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, θα ήθελα την βοήθεια σας.

Έχω προσπαθήσει πολλές φορές να δω ταινία σε ανάλυση 1080p αλλά δυστυχώς δεν τα έχω καταφέρει. Στο tv box έχω περάσει το τελευταίο kodi με technewsology build (τελευταία ανανέωση). Η ταχύτητα που έχω στο internet είναι VDSL 45,22 στα 50 και το box είναι συνδεμένο με καλώδιο Ethernet.  

Βρίσκω ταινία, μου εμφανίζει links με 1080p ανάλυση, πάει να φορτώσει αλλά… τίποτα.

Τι μπορεί να φταίει ;;; (αποκλείω το ενδεχόμενο να είναι ΟΛΑ τα 1080p links προβληματικά)

 

30742494_10156297897938399_8729236856903827456_o.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, SakisLeft είπε

Καλημέρα, θα ήθελα την βοήθεια σας.

Έχω προσπαθήσει πολλές φορές να δω ταινία σε ανάλυση 1080p αλλά δυστυχώς δεν τα έχω καταφέρει. Στο tv box έχω περάσει το τελευταίο kodi με technewsology build (τελευταία ανανέωση). Η ταχύτητα που έχω στο internet είναι VDSL 45,22 στα 50 και το box είναι συνδεμένο με καλώδιο Ethernet.  

Βρίσκω ταινία, μου εμφανίζει links με 1080p ανάλυση, πάει να φορτώσει αλλά… τίποτα.

Τι μπορεί να φταίει ;;; (αποκλείω το ενδεχόμενο να είναι ΟΛΑ τα 1080p links προβληματικά)

30742494_10156297897938399_8729236856903827456_o.jpg

Στα 720 κάνει το ίδιο? 

Έχω και εγω το ίδιο πρόβλημα  βρίσκει τα λινκ και μόλις πατάω πάει να φορτώσει και με πετάει στις ταινίες ή στα πίσω στα λινκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pavloa είπε

Στα 720 κάνει το ίδιο? 

Έχω και εγω το ίδιο πρόβλημα  βρίσκει τα λινκ και μόλις πατάω πάει να φορτώσει και με πετάει στις ταινίες ή στα πίσω στα λινκ

Οχι, τα 720 τα παίζει κανονικά. Εντάξει όχι πάντα, αλλά είναι πολύ λίγες οι φορές που δεν τα παίζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...