Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 minutes ago, SakisLeft said:

Καλημέρα, θα ήθελα την βοήθεια σας.

Έχω προσπαθήσει πολλές φορές να δω ταινία σε ανάλυση 1080p αλλά δυστυχώς δεν τα έχω καταφέρει. Στο tv box έχω περάσει το τελευταίο kodi με technewsology build (τελευταία ανανέωση). Η ταχύτητα που έχω στο internet είναι VDSL 45,22 στα 50 και το box είναι συνδεμένο με καλώδιο Ethernet.  

Βρίσκω ταινία, μου εμφανίζει links με 1080p ανάλυση, πάει να φορτώσει αλλά… τίποτα.

Τι μπορεί να φταίει ;;; (αποκλείω το ενδεχόμενο να είναι ΟΛΑ τα 1080p links προβληματικά)

30742494_10156297897938399_8729236856903827456_o.jpg

Στην εικόνα όλα τα λινκς είναι του ίδιου παρόχου (linkshrink) οπότε αν ο πάροχος αυτός έχει πρόβλημα τότε είναι λογικό να μην παίζει κανένα. Δοκίμασες και άλλους παρόχους και πάλι δεν σου παίζουν? Δοκίμασες άλλο πρόσθετο? Αν θες πες συγκεκριμένα πρόσθετο και ταινία για να το τσεκάρουν όσοι το έχουν και να δούμε αν συμβαίνει μόνο σε εσένα ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 λεπτά πριν, letom είπε

Στην εικόνα όλα τα λινκς είναι του ίδιου παρόχου (linkshrink) οπότε αν ο πάροχος αυτός έχει πρόβλημα τότε είναι λογικό να μην παίζει κανένα. Δοκίμασες και άλλους παρόχους και πάλι δεν σου παίζουν? Δοκίμασες άλλο πρόσθετο? Αν θες πες συγκεκριμένα πρόσθετο και ταινία για να το τσεκάρουν όσοι το έχουν και να δούμε αν συμβαίνει μόνο σε εσένα ή όχι.

Πρόσθετο ? Δεν ξέρω πως επιλέγεις πρόσθετο. Απλά κάνω αναζήτηση, μου βρίσκει links και επιλέγω ένα απο αυτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, apotsi είπε

Αποκλειστικό review του νέου media player της dune. Και 4k Netflix / DRM και εξαιρετική αναπαραγωγή βίντεο.

http://mediaplayers.gr/dune-hd-pro-4k/

 

Ευκολα οτι καλύτερο υπάρχει στην αγορά σε σχετικά προσιτο top end video player.

Auto frame rate switching, auto resolution switching, εξαιρετικο Dual Band 2T2R Wi-Fi,3D και 4Κ/HDR ανετα απο δικτυο, ATMOS/DTS:X pass-through, 4Κ Youtube και Netflix και εξαιρετικο περιβάλλον. Στα συν και το φωτιζομενο remote.

Ειναι σαν το Zidoo x9s με τις παραπανω διαφορές και με κυριότερη την αναπαραγωγη 4Κ Netflix. Πλεον ειναι η μονη περιπτωση που καποιος μπορει να εχει και εξαιρετικες βιντεο δυνατοτητες αναπαραγωγής αλλα και 4Κ Netflix σε μία συσκευή. Σε επομενο fw θα ερθουν και τα BD menu ;)

Οσοι θελουν κατι για play store, gaming ή αποκλειστικά για πειρατικο streaming θα προσπεράσουν μιας και υπάρχουν οικονομικότερες επιλογές.

Επεξ/σία από vadergr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, isay είπε

Καταρχήν αυτό το error υπάρχει γενικά εδω και πολύ καιρό με διαφορα boxes. Συνήθως οφείλεται στο προγραμμα ή σε προβληματικό καλώδιο που χάνει τη σύνδεση.

Για την ευκολία της συζήτησης Box1 το παλιο σου box, Βοχ2 το δευτερο τελευταίο που πήρες, rom1 η rom που εχει το box1 και rom2 αυτή που κατεβασες να περάσεις τώρα. Διευκρίνησε μας αν εχεις ακομα το box1, αν δεν βρεθεί λύση, ίσως χρειαστει να το βάλουμε στο παιχνίδι.

Με τα στοιχεία που παραθέτεις μπορώ να σκεφτώ 4 προβλήματα

  • Χρειάζεσαι νεότερη έκδοση του burning tool (αν υπάρχει) γιατί πχ η rom εχει κάτι διαφορετικό. Στο freaktab βλεπω την 209 ( http://freaktab.com/forum/tv-player-support/allwinner-tv-players/freaktab-tools-utulities-collection/665102-amlogic-usb-burning-tool-v2-0-9 ) αλλά αν εχεις παλιοτερη μην τη βάλεις αν δε σου πω
  • Το καλώδιο εχει πάθει ζημια
  • Η rom εχει προβλημα, είτε απο τη μάνα της ή γιατί δεν εχει κατεβει σωστα (που ειναι το λιγοτερο πιθανό)
  • Εχει αλλάξει κάτι ριζικά στο box σε θεμα hardware και δεν δέχεται τις rom. Ουτε αυτο το βλέπω πολύ πιθανό γιατί ήδη θα ειχαν σκάσει αναλογες αναρτήσεις στο freaktab και δεν βρήκα τίποτα.

Γράφω διαφορα πακέτα. Δοκιμασε τα με τη σειρά και οπου δουλεψει πες μας.

Πακετο Α.

  • Τρέξε το amlogic σαν διαχειριστής και ακολουθησε τη διαδικασία όπως το κανεις πάντα

Πακέτο Β.

  • Αν εχεις παλιοτερη εκδοση του burning tool, κατεβασε τη 209, περασε την, κανε επανεκκίνηση και δοκίμασε το πακέτο Α

Πακέτο Γ.

  • Κατέβασε παλιότερη rom ( http://freaktab.org/folder/28/q20x ) και δοκίμασε το πακέτο Β ως διαχειριστής. ΠΡΟΣΕΧΕ ΠΟΙΑ ΘΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ROMS ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΛΛΑ ΜΟΝΤΕΛΑ. Αν εχω περαστεί κανονικά, τοτε ειναι καθαρά θεμα rom.

Πακέτο Δ.

Αν σε όλα τα παραπάνω δεν γίνει δουλεια, θα πρεπει να βάλουμε στο παιχνιδι και αλλο box για να δοκιμαστει αν εχει προβλημα το καλωδιο ή το hardware.

Βέβαια μπορεις να κάνεις και την αλλη πατέντα. Κατέβασε το ota update (αντί για img), περασε το σε ενα στικάκι (στο root), βάλε το στο box, άνοιξε το update (αυτό που ερχεται μαζί με την εργοστασιακή rom) και πες του να γινει update επιλεγοντας σαν αρχειο το zip που εχεις στο στικάκι

Ευχαριστώ για την απάντηση αρχικά.Αφού άλλαξα έκδοση του usb burning tool (εβαλα την 209) και δοκίμασα και με άλλες rom (την custom rom nano) αφού δεν έγινε κάτι, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι πρέπει να φταίει το καλώδιο μου.Επειδή συνήθως μόλις το συνδέω στο pc και κάνω την διαδικασία με το reset δε το βλέπει αμέσως το burning tool (μπορεί να το βγάλω-βάλω 2-3 φορές μέχρι να το δεί ή να αλλάξω θύρα στο pc).

Αυτό που έκανα και δούλεψε είναι το τελευταίο με το Ota update με ένα στικάκι που είπες και πέρασε την rom κανονικά (tv stock).Επειδή ξέχασα και δεν επελεξα το wipe data από την εφαρμογή updater μου κράτησε βλεπω καποιες εφαρμογές που είχα.Μπορώ να κάνω πάλι από την αρχή τώρα ή οχι; Για να επιλέξω να τα σβήσει όλα (Επειδή δεν βλέπω να έχει κρατήσει την εφαρμογή updater)

Επεξ/σία από akiros12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, SakisLeft said:

Πρόσθετο ? Δεν ξέρω πως επιλέγεις πρόσθετο. Απλά κάνω αναζήτηση, μου βρίσκει links και επιλέγω ένα απο αυτά. 

Τώρα πρόσεξα στην εικόνα ότι είσαι στο πρόσθετο Placenta. Αν και χρησιμοποιώ το Incursion, έχω και το Placenta οπότε αν θες πες μου ποια είναι η ταινία για να κάνω κι εγώ αναζήτηση να δω τι θα μου βγάλει. Πάντως αν δεν παίζει ένα λινκ 2DDL LINKSHRINK είναι άσκοπο να δοκιμάζεις τα υπόλοιπα με το ίδιο όνομα παρόχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, letom είπε

Τώρα πρόσεξα στην εικόνα ότι είσαι στο πρόσθετο Placenta. Αν και χρησιμοποιώ το Incursion, έχω και το Placenta οπότε αν θες πες μου ποια είναι η ταινία για να κάνω κι εγώ αναζήτηση να δω τι θα μου βγάλει. Πάντως αν δεν παίζει ένα λινκ 2DDL LINKSHRINK είναι άσκοπο να δοκιμάζεις τα υπόλοιπα με το ίδιο όνομα παρόχου.

Έχω αυτό που είχε σαν προεπιλογή το build. Δεν ξέρω αν παίρνει κάποια ρύθμιση ώστε να βγάζει ταυτόχρονα και απο άλλα πρόσθετα. η ταινία είναι "H υπηρέτρια", μυστηρίου, 2016, κινέζικη παράγωγή :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν τη βρήκα και παίζει μια χαρά. Μου έβγαλε και εμένα καμιά 200αριά LINKSHRINK λινκς και προς το τέλος είχε και άλλους παρόχους. Πάτησα σε 2-3 και έπαιζε κομπλέ η ταινία. Ακόμα και οι πάροχοι που δεν λένε 720p είναι 720p. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, akiros12 είπε

 

Ευχαριστώ για την απάντηση αρχικά.Αφού άλλαξα έκδοση του usb burning tool (εβαλα την 209) και δοκίμασα και με άλλες rom (την custom rom nano) αφού δεν έγινε κάτι, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι πρέπει να φταίει το καλώδιο μου.Επειδή συνήθως μόλις το συνδέω στο pc και κάνω την διαδικασία με το reset δε το βλέπει αμέσως το burning tool (μπορεί να το βγάλω-βάλω 2-3 φορές μέχρι να το δεί ή να αλλάξω θύρα στο pc).

Αυτό που έκανα και δούλεψε είναι το τελευταίο με το Ota update με ένα στικάκι που είπες και πέρασε την rom κανονικά (tv stock).Επειδή ξέχασα και δεν επελεξα το wipe data από την εφαρμογή updater μου κράτησε βλεπω καποιες εφαρμογές που είχα.Μπορώ να κάνω πάλι από την αρχή τώρα ή οχι; Για να επιλέξω να τα σβήσει όλα (Επειδή δεν βλέπω να έχει κρατήσει την εφαρμογή updater)

Για τις εναπομείναντες εφαρμογές κάνε reboot στο recovery που με τη rom που πέρασες θα σου εχει βάλει το twrp. Εκει κάνε wipe τα dlavik, data και cache (βάλε και στα 3 τικ). Ετσι θα σου καθαρίσει το box απο τις παλιες εφαρμογές (γενικά θα ειναι σαν καθαρό φρεσκοστημένο). Τυπικά γινεται και με αλλους τρόπους πιο αποτελεσματικους (π.χ. απο το factory reset μεσα απο το android). Αν είσαι περιεργος σαν εμενα και θες πεντακαθαρη εγκατασταση διαβασε την επομενη παραγραφο για το burn card maker

Προμηθεύσου ή φτιάξε ένα νεο καλώδιο. Αλλιώς απο το ίδιο link του freaktab που κατεβασε τη ROM, κατεβασε και χρησιμοποιησε το προγραμμα Burn_Card_Maker οπου κάνεις την ίδια δουλεια με μια sd.

Για το update app, μην ασχοληθείς. Είναι μεγαλύτερο μπέρδεμα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, vadergr είπε

Πολύ καλο value for money η νέα έκδοση mecool m8s pro w  που πλέον έρχεται με android tv και 1080p Netflix. 

Μοναδική παραφωνία το remote αλλά μιλάμε για σχεδόν 30€.

ΟΧΙ και πάλι ΟΧΙ. Το W ειναι μικρότερο απο το plus που σκάλισα αρκετά (οποιος θελει ας κοιτάξει την υπογραφή μου) και ουτε το plus, ουτε το W τα θεωρώ vlaue for money, εκτός πολύ πολύ ειδικών περιπτώσεων.

Επεξ/σία από isay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, isay είπε

ΟΧΙ και πάλι ΟΧΙ. Το W ειναι μικρότερο απο το plus που σκάλισα αρκετά (οποιος θελει ας κοιτάξει την υπογραφή μου) και ουτε το plus, ουτε το W τα θεωρώ vlaue for money, εκτός πολύ πολύ ειδικών περιπτώσεων.

Καλύτερα πάντα θα υπάρχουν. 

Κοντά στα 30€ δεν νομίζω ότι θα βρεθεί καλύτερη επιλογή από αυτό η το tanix tx3 max.

To W έχει και εξαιρετικό user interface και 1080p Netflix license. Το W το είχες δοκιμάσει καθόλου με την custom android tv rom?

To Tanix έχει άλλες αρετές. 

Επεξ/σία από vadergr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια θελω να παρω tv box αλλα θελω να πιανω και τα καναλια της digea εχω καταληξει σε αυτα τα 2

https://www.geekbuying.com/item/MECO...OX-386283.html
και σε σχεση με αυτο ποθ δεν εχει δεκτη 
https://www.geekbuying.com/item/MECO...ol-393945.html
υστερει πουθενα το πρωτο οσο αφορα τα χαρακτηριστικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, vadergr είπε

Καλύτερα πάντα θα υπάρχουν. 

Κοντά στα 30€ δεν νομίζω ότι θα βρεθεί καλύτερη επιλογή από αυτό η το tanix tx3 max.

To W έχει και εξαιρετικό user interface και 1080p Netflix license. Το W το είχες δοκιμάσει καθόλου με την custom android tv rom?

To Tanix έχει άλλες αρετές. 

Δοκίμασα εκτενώς το plus (που ειναι ενα κλικ παραπάνω), πριν το δώσω στον τελικό χρήστη και εννοείται με custom και tv και non tv. Αν δεν ειχε το netflix licence δεν εδινα τόσα χρήματα, γιατί ακομα και στο netflix app ειχα lags στο scroll τιτλων (οχι στο play). Αυτη την περιοδο οποιος αγοράζει s905 το κάνει μονο για οικονομια, οχι value for money. Αν θελει vfm πρεπει να παρει s912, γιατί θα δωσει τωρα 30-40 ευρω και μετα απο 6 μήνες θα πρεπει να δώσει πάλι αλλα 40-50 για να παρει s912. Να δώσει τώρα 50-60 και να πάρει s912

10 λεπτά πριν, mparaxir είπε

καλησπερα παιδια θελω να παρω tv box αλλα θελω να πιανω και τα καναλια της digea εχω καταληξει σε αυτα τα 2

https://www.geekbuying.com/item/MECO...OX-386283.html
και σε σχεση με αυτο ποθ δεν εχει δεκτη 
https://www.geekbuying.com/item/MECO...ol-393945.html
υστερει πουθενα το πρωτο οσο αφορα τα χαρακτηριστικα?

To δευτερο δεν εχει tv tuner αρα δεν πιάνει καναλια digea, εκτος αν εννοεις οτι θα τα βλέπεις μεσω internet, οποτε δεν χρειαζεσαι το πρωτο.

Απο εκει και πέρα ειναι σχεδόν αδερφάκια στα χαρακτηριστικά, με μόνη εξαόερεση τον αποθηκευτικό χώρο.

Αν ειναι να ψωνίσεις απο το ευρωπαικό geekbuing (και καλα θα κάνεις αν η εναλλακτική σου ειναι το gearbest) να αγοράσεις απο italy warehouse γιατί εχει πολύ γθηνότερα μεταφορικά και σε 4-5 ημέρες θα το εχεις σπιτι σου. Αλλο σοβαρό μαγαζί ειναι το banggood πάντα με αποστολή priority direct mail

Αυτά που γράφει το geekbuing για "Ends In: 00days08:18:34" γείωσε τα. Οσο εχουν στοκ, το χρονομετρο ανανεώνεται.

Επεξ/σία από isay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα .
Ειμαι κατοχος του Mecool M8S PRO W S905W 2GB RAM 16GB που το πηρα απο banggood .
Του περασα την "Mecool M8S PRO W TVStock Nexus ROM (Android TV 7.1)" απο FREAKTAB απλα δεν μου αρεσε και ειχε και κολληματα αρκετα ......

Θα ηθελα να μαθω πως μπορω να επιστρεψω στην μαμα rom , υπαρχει καπου να την βαλω με το USB Burning Tool απο pc ? ή καποιος αλλος τροποσ παρακαλω ?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, isay είπε

Δοκίμασα εκτενώς το plus (που ειναι ενα κλικ παραπάνω), πριν το δώσω στον τελικό χρήστη και εννοείται με custom και tv και non tv. Αν δεν ειχε το netflix licence δεν εδινα τόσα χρήματα, γιατί ακομα και στο netflix app ειχα lags στο scroll τιτλων (οχι στο play). Αυτη την περιοδο οποιος αγοράζει s905 το κάνει μονο για οικονομια, οχι value for money. Αν θελει vfm πρεπει να παρει s912, γιατί θα δωσει τωρα 30-40 ευρω και μετα απο 6 μήνες θα πρεπει να δώσει πάλι αλλα 40-50 για να παρει s912. Να δώσει τώρα 50-60 και να πάρει s912

To δευτερο δεν εχει tv tuner αρα δεν πιάνει καναλια digea, εκτος αν εννοεις οτι θα τα βλέπεις μεσω internet, οποτε δεν χρειαζεσαι το πρωτο.

Απο εκει και πέρα ειναι σχεδόν αδερφάκια στα χαρακτηριστικά, με μόνη εξαόερεση τον αποθηκευτικό χώρο.

Αν ειναι να ψωνίσεις απο το ευρωπαικό geekbuing (και καλα θα κάνεις αν η εναλλακτική σου ειναι το gearbest) να αγοράσεις απο italy warehouse γιατί εχει πολύ γθηνότερα μεταφορικά και σε 4-5 ημέρες θα το εχεις σπιτι σου. Αλλο σοβαρό μαγαζί ειναι το banggood πάντα με αποστολή priority direct mail

Αυτά που γράφει το geekbuing για "Ends In: 00days08:18:34" γείωσε τα. Οσο εχουν στοκ, το χρονομετρο ανανεώνεται.

κοιτα σε ενα αλλο φορουμ που ειχα ρωτησει μου ειπαν να μην ασχοληθω να βλεπω τα ελληνικα καναλια μεσω ιντερνετ ειναι μπλεξιμο και μου ειπαν να παρω ενα με δεκτη.

αυτο που ειπες για gearbest το ψιλοεψαξα αλλα δεν βρηκα ιταλικη αποθηκη γιατι οντος ο γερμανος κοπαναει στα μεταφορικα.το banggod που ειπες ειναι σιγουρο με priotity direct mail δεν κολαει τελωνειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...