Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, letom είπε

Λοιπόν τη βρήκα και παίζει μια χαρά. Μου έβγαλε και εμένα καμιά 200αριά LINKSHRINK λινκς και προς το τέλος είχε και άλλους παρόχους. Πάτησα σε 2-3 και έπαιζε κομπλέ η ταινία. Ακόμα και οι πάροχοι που δεν λένε 720p είναι 720p. 

Σου έπαιξαν δηλαδή αρχεία με ανάλυση 1080p ??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, villasg είπε

Καλησπερα .
Ειμαι κατοχος του Mecool M8S PRO W S905W 2GB RAM 16GB που το πηρα απο banggood .
Του περασα την "Mecool M8S PRO W TVStock Nexus ROM (Android TV 7.1)" απο FREAKTAB απλα δεν μου αρεσε και ειχε και κολληματα αρκετα ......

Θα ηθελα να μαθω πως μπορω να επιστρεψω στην μαμα rom , υπαρχει καπου να την βαλω με το USB Burning Tool απο pc ? ή καποιος αλλος τροποσ παρακαλω ?

ευχαριστω

Δοκίμασε και την custom nexus rom απο το freaktab και δοκίμασε και άλλο launcher.

Στο λεω αυτό γιατί με την εργσιασιακη rom σίγουρα δεν θα εχεις λιγοτερα προβλήματα-κολλήματα απο τις custom (ειναι θεμα hardware).

Αν τώρα θελεις να δοκιμάσεις πάλι την μαμίσια χρειάζεσαι το img, καλωδιο και το usb burning tool. Δες το link παρακατω για το img

http://freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s905/others-ac/firmware-roms-tools-bj/679311-mecool-m8s-pro-w-stock-firmware

Τέλος αν το θέλεις για kodi (δε σε νοιάζει στην παρουσα φάση το netflix) σου προτεινω επισης σφόδρα να αασχοληθείς με το librelec. Εχω ακομα λειτουργικό MK808B Plus για kodi/streaming που ζει λόγω του librelec.

8 λεπτά πριν, mparaxir είπε

κοιτα σε ενα αλλο φορουμ που ειχα ρωτησει μου ειπαν να μην ασχοληθω να βλεπω τα ελληνικα καναλια μεσω ιντερνετ ειναι μπλεξιμο και μου ειπαν να παρω ενα με δεκτη.

αυτο που ειπες για gearbest το ψιλοεψαξα αλλα δεν βρηκα ιταλικη αποθηκη γιατι οντος ο γερμανος κοπαναει στα μεταφορικα.το banggod που ειπες ειναι σιγουρο με priotity direct mail δεν κολαει τελωνειο?

Ο δέκτης απο κεραία είναι πιο ακριβό αλλα εχει αλλα πρακτικά πλεονεκτήματα. Στο σκέτο streaming εχει αλλα πρακτικά προβλήματα. Αν το οικονομικό ειναι πολύ σημαντικός παραγοντας, κανε την παρακάτω δοκιμη, να δεις πρακτικά αν βολευεσαι με το streaming και αποφασίζεις

  • Κατέβασε στον υπολογιστη σου το kodi (απο το kodi.tv οχι απο οπουδήποτε). Εκδοση 17.6 krypton
  • Πέρασε του το build texhnewsology οπως φαινεται η διαδικασία στο βιντεο στο τελος του μυνήματος μου. Ανοιξε μετα το kodi και βρες τα ελληνικά καναλια.
  • Ασχολήθου τουλαχιστον 2-3 ημέρες στη θεαση και αν δεν εχεις κανενα πρόβλημα, αγοράζεις το m8s pro L περνάς εκει τα ιδια και κάνεις τη δουλειά σου.

Νωρίτερα σου εγραψα, οτι αν ψωνισεις απο geekbuing να το πάρεις απο ιταλική αποθηκη. Σου ειπα να αποφύγεις το gearbest για διάφορους λόγους. Τέλος το banggood απο Κινα με priority direct mail δεν εχει τελωνειο

 

Επεξ/σία από isay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.ενα τελευταιο και σορυ για το πριξιμο μαλλον θα παω για το πρωτο για να μην μπλεκω με live streaming.μου ειπανε οτι το πρωτο με το δεικτη δεν εχει tv android σωστα το λεω?θα μπορω να βαλω custom rom ωστε να εχει και αυτο tv andorid?

Επεξ/σία από mparaxir
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, isay είπε

Για τις εναπομείναντες εφαρμογές κάνε reboot στο recovery που με τη rom που πέρασες θα σου εχει βάλει το twrp. Εκει κάνε wipe τα dlavik, data και cache (βάλε και στα 3 τικ). Ετσι θα σου καθαρίσει το box απο τις παλιες εφαρμογές (γενικά θα ειναι σαν καθαρό φρεσκοστημένο). Τυπικά γινεται και με αλλους τρόπους πιο αποτελεσματικους (π.χ. απο το factory reset μεσα απο το android). Αν είσαι περιεργος σαν εμενα και θες πεντακαθαρη εγκατασταση διαβασε την επομενη παραγραφο για το burn card maker

Προμηθεύσου ή φτιάξε ένα νεο καλώδιο. Αλλιώς απο το ίδιο link του freaktab που κατεβασε τη ROM, κατεβασε και χρησιμοποιησε το προγραμμα Burn_Card_Maker οπου κάνεις την ίδια δουλεια με μια sd.

Για το update app, μην ασχοληθείς. Είναι μεγαλύτερο μπέρδεμα.

Τελικά το έκανα μέσω της συσκευής από το System Update στις ρυθμίσεις.Επελεξα wipe data και wipe cache (το wipe media οχι), βρήκα το zip από το στικάκι και το πέρασε χωρίς επιπλέον εφαρμογές.Στο recovery πάντως πως θα έμπαινα, έχει κάποια επιλογη στις ρυθμίσεις να κάνει reboot σε recovery; 

Νομίζω είναι οκ τώρα το box, το miner ήθελα να φύγει σίγουρα (από ότι είδα δεν υπάρχει τώρα) και να αλλάξει το ui που δε μου άρεσε το προηγούμενο.Οπότε το burn card maker to αφήνω προς το παρόν...Περιμένω έτσι και άλλιως ένα άλλο καλώδιο να μου έρθει, οπότε θα δοκιμάσω με καθαρή εγκατάσταση την άλλη rom που είναι σαν android tablet το μενού (να δω αν πηγαίνει καλύτερα από την android tv rom)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, isay είπε

Δοκίμασα εκτενώς το plus (που ειναι ενα κλικ παραπάνω), πριν το δώσω στον τελικό χρήστη και εννοείται με custom και tv και non tv. Αν δεν ειχε το netflix licence δεν εδινα τόσα χρήματα, γιατί ακομα και στο netflix app ειχα lags στο scroll τιτλων (οχι στο play). Αυτη την περιοδο οποιος αγοράζει s905 το κάνει μονο για οικονομια, οχι value for money. Αν θελει vfm πρεπει να παρει s912, γιατί θα δωσει τωρα 30-40 ευρω και μετα απο 6 μήνες θα πρεπει να δώσει πάλι αλλα 40-50 για να παρει s912. Να δώσει τώρα 50-60 και να πάρει s912

...

Δεν διαφωνούμε πουθενά.

Απλά άλλο τα 30€ και άλλο τα 60.

Δυστυχώς μετά την 11.11 και την black Friday ,σε όλα τα κινεζομαγαζα ήρθε αύξηση 20% και βάλε. Πριν έβρισκες έστω και σε προσφορά,  καλά s912/3gb ram box-ακια με 50€ η και πιο κάτω. Τώρα σου λένε στα 62-65€ και σε μορφή προσφοράς. 

Τα φθηνά όμως έμειναν φθηνά και ήδη προσφέρουν απίστευτα πολλά για αυτό που κοστίζουν. Πχ το tx3 max έχει μέχρι και auto frame rate switching, που σε συνδυασμό με το hd audio pass through ειναι φονικος συνδυασμός για αναπαραγωγή blu-ray περιεχομένου από τοπικό δίκτυο η μέσο. Οκ, και σε streaming καλά αντέχει.

Εγώ βλέπω πως έχουν διαμορφωθεί κατηγορίες:

Των 30-35€ (s905 w/x)

Αυτών μέχρι 80€ (s912 βασικα,beelink,tanix)

Αυτών μέχρι 140€ (minix,Zidoo, οικονομικά dune)

Και μετά το χάος  (dune, egreat,himedia,shield,cloudmedia και σια)

Σε κάθε μια κατά καιρούς και ανάλογα με τη χρήση  (Δεν ασχολούνται όλοι με πειρατικά streams ) υπάρχουν και οι top προτάσεις. Επίσης, έχω δει τοσες πολλες κακες υλοποιήσεις σε κάθε κατηγορία , που πιο πολυ με νοιάζει η απροβλημάτιστη και σωστή λειτουργία πάρα τα specs και τα benchmarks. 

Επεξ/σία από vadergr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mparaxir είπε

σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.ενα τελευταιο και σορυ για το πριξιμο μαλλον θα παω για το πρωτο για να μην μπλεκω με live streaming.μου ειπανε οτι το πρωτο με το δεικτη δεν εχει tv android σωστα το λεω?θα μπορω να βαλω custom rom ωστε να εχει και αυτο tv andorid?

Οι μαμίσιες roms της meecooll ειναι γενικά για τα μπαζα. Δες στην υπογραφή μου για το m8s pro plus που ειναι της ίδια φιλοσοφίας. ΕΤΣΙ κι αλλιως καλο θα ήταν να αλλαξεις και να βάλεις custom rom. Η μαμισια ειναι κανονικά android πειραγμένο να φαίνεται σαν android tv, δηαλδη οποια πλευρα και να δεις δεις (ειτε θες tv ή απλή) θα εχεις θεματάκια.

Στο freaktab εχει ΚΑΙ android tv custom rom, αλλά και "κανονική". Το ποια θα διαλέξεις ειναι καθαρά δική σου επιλογή. Δοκίμασε και τις δυο. Εγω πχ απεχθάνομαι τις tv version αλλά στο φιλο μου την έβαλα γιατί εκρινα οτι τον βολευει πιο πολύ.

Τέλος απο τώρα να μελετήσεις τι θα κάνεις με την ψύξη του (δες το αλλο θεμα https://www.insomnia.gr/forums/topic/672476-tvbox-cooling-mod-πατέντες-ψύξης/  ) αν θες να το εχεις παραπάνω απο ενα καλοκαιρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, vadergr είπε

Δεν διαφωνούμε πουθενά.

Απλά άλλο τα 30€ και άλλο τα 60.

Δυστυχώς μετά την 11.11 και την black Friday ,σε όλα τα κινεζομαγαζα ήρθε αύξηση 20% και βάλε. Πριν έβρισκες έστω και σε προσφορά,  καλά s912/3gb ram box-ακια με 50€ η και πιο κάτω. Τώρα σου λένε στα 62-65€ και σε μορφή προσφοράς. 

Τα φθηνά όμως έμειναν φθηνά και ήδη προσφέρουν απίστευτα πολλά για αυτό που κοστίζουν. Πχ το tx3 max έχει μέχρι και auto frame rate switching, που σε συνδυασμό με το hd audio pass through ειναι φονικος συνδυασμός για αναπαραγωγή blu-ray περιεχομένου από τοπικό δίκτυο η μέσο. Οκ, και σε streaming καλά αντέχει.

Εγώ βλέπω πως έχουν διαμορφωθεί κατηγορίες:

Των 30-35€ (s905 w/x)

Αυτών μέχρι 80€ (s912 βασικα,beelink,tanix)

Αυτών μέχρι 140€ (minix,Zidoo, οικονομικά dune)

Και μετά το χάος  (dune, egreat,himedia,shield,cloudmedia και σια)

Σε κάθε μια κατά καιρούς και ανάλογα με τη χρήση  (Δεν ασχολούνται όλοι με πειρατικά streams ) υπάρχουν και οι top προτάσεις. Επίσης, έχω δει τοσες πολλες κακες υλοποιήσεις σε κάθε κατηγορία , που πιο πολυ με νοιάζει η απροβλημάτιστη και σωστή λειτουργία πάρα τα specs και τα benchmarks. 

Δηλαδή αυτοί που δεν ασχολούνται με πειρατικά στριμ, είναι νόμιμα αυτά που κατεβάζουν για να τα δουν στα ακριβά κουτιά; Όσο για απροβλημάτιστη εμπειρία έχω αρκετές επιφυλάξεις,π.χ  zidoo.μεγάλη αβάντα για όχι κάτι το ιδιαίτερο.το shield ανώτερο σε όλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, kaizer1970 είπε

Ποιο tv box μου προτείνεται από Ελλάδα , το θέλω αποκλειστικά για kodi  ?

Αξίζει το xiaomi ?

Ναι . αρκεί να το πετύχεις γύρω στα 50€ (Ελλάδα πάντα) ή σε αγγελία

Επεξ/σία από alexxkidd31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xrele είπε

Καλημέρα,

Αξίζει το παρακάτω boxaki ?

Mecool M8S PRO 3/16GB DDR4

'Η υπάρχει κάτι καλύτερο στα ίδια χρήματα? 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/673793-banggoodtvbox-mecool-m8s-pro-316gb-ddr4-στα-5934€-με-priority/?do=findComment&comment=56423999

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερες τελικά αγόρασα το mecool kiii pro απο ιταλική αποθήκη λογικά σε 3 ημερες θα ερθει μάλλον την Πέμπτη το παρήγγειλα. 

Οταν μου πρωτοέρθει χρειάζεται κάτι να κανω; ειχα διαβάσει ενα ποστ του φίλου isay πρεπει να βαλω καινουργια έκδοση Netflix; αφου ειναι android λογικα εχει απεγκατασταση εγκατάσταση. Πρέπει να κανω αναβάθμιση στο λειτουργικό του; αλλη ρομ χωρίς προβληματα; επειδη εχω xiaomi κινητό ασχολουμε με φλασαρισμα ρομ recovery και τέτοια αλλα που τα βρισκω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερες τελικά αγόρασα το mecool kiii pro απο ιταλική αποθήκη λογικά σε 3 ημερες θα ερθει μάλλον την Πέμπτη το παρήγγειλα. 

Οταν μου πρωτοέρθει χρειάζεται κάτι να κανω; ειχα διαβάσει ενα ποστ του φίλου isay πρεπει να βαλω καινουργια έκδοση Netflix; αφου ειναι android λογικα εχει απεγκατασταση εγκατάσταση. Πρέπει να κανω αναβάθμιση στο λειτουργικό του; αλλη ρομ χωρίς προβληματα; επειδη εχω xiaomi κινητό ασχολουμε με φλασαρισμα ρομ recovery και τέτοια αλλα που τα βρισκω; 

Σε ευχαριστώ πολύ φιλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...