Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 18/4/2018 στις 8:15 ΜΜ, villasg είπε

Καλησπερα .
Ειμαι κατοχος του Mecool M8S PRO W S905W 2GB RAM 16GB που το πηρα απο banggood .
Του περασα την "Mecool M8S PRO W TVStock Nexus ROM (Android TV 7.1)" απο FREAKTAB απλα δεν μου αρεσε και ειχε και κολληματα αρκετα ......

Θα ηθελα να μαθω πως μπορω να επιστρεψω στην μαμα rom , υπαρχει καπου να την βαλω με το USB Burning Tool απο pc ? ή καποιος αλλος τροποσ παρακαλω ?

ευχαριστω

Στις 18/4/2018 στις 8:28 ΜΜ, isay είπε

Δοκίμασε και την custom nexus rom απο το freaktab και δοκίμασε και άλλο launcher.

Στο λεω αυτό γιατί με την εργσιασιακη rom σίγουρα δεν θα εχεις λιγοτερα προβλήματα-κολλήματα απο τις custom (ειναι θεμα hardware).

Αν τώρα θελεις να δοκιμάσεις πάλι την μαμίσια χρειάζεσαι το img, καλωδιο και το usb burning tool. Δες το link παρακατω για το img

http://freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s905/others-ac/firmware-roms-tools-bj/679311-mecool-m8s-pro-w-stock-firmware

Τέλος αν το θέλεις για kodi (δε σε νοιάζει στην παρουσα φάση το netflix) σου προτεινω επισης σφόδρα να αασχοληθείς με το librelec. Εχω ακομα λειτουργικό MK808B Plus για kodi/streaming που ζει λόγω του librelec.

Λοιπον βρηκα χρονο να κανω δοκιμη .
Κατεβασα το img και ετρεξα το USB_Burning_Tool_v2.0.9 ( το εχω στον υπολογιστη γιατι με αυτο κανω Upgrade to Beelink μου .
ΠΡΟΒΛΗΜΑ Δεν εχει πουθενα reset ! ! ! ,  εκατσα και το ελυσα αλλα δεν υπαρχει πουθενα μεσα διακοπτακι ( ουτε στην οπη που εχει απο κατω ουτε στο audio ).
Συνδεοντας το ετσι , αλλα και με τροφοδοσια μετα , το Burning Tool δεν το "βλεπει" .

Εχουμε καποιο info ? ?
εχω μπερδευτει και κολλησει .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 minutes ago, villasg said:

 

 

Λοιπον βρηκα χρονο να κανω δοκιμη .
Κατεβασα το img και ετρεξα το USB_Burning_Tool_v2.0.9 ( το εχω στον υπολογιστη γιατι με αυτο κανω Upgrade to Beelink μου .
ΠΡΟΒΛΗΜΑ Δεν εχει πουθενα reset ! ! ! ,  εκατσα και το ελυσα αλλα δεν υπαρχει πουθενα μεσα διακοπτακι ( ουτε στην οπη που εχει απο κατω ουτε στο audio ).
Συνδεοντας το ετσι , αλλα και με τροφοδοσια μετα , το Burning Tool δεν το "βλεπει" .

Εχουμε καποιο info ? ?
εχω μπερδευτει και κολλησει .....

Δοκίμασες άλλο καλώδιο ή/και άλλη θύρα; Εμένα έτσι το είχε αναγνωρίσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα το εγκεφαλικο μου αφησε κουσουρι ....
ΤΟ ΒΡΗΚΑ .
Πρεπει να ενεργοποιηθει το terminal ( Settings->Developer Options ) και μετα εκανα τα εξης :
Ετρεξα Burning Tool .
Συνδεσα το Box στον υπολογιστη .
Εδωσα μεσα απο το terminal  emulator ( εγραψα) reboot update  και πατησα εντερ .
Δεν εβγαλα ρευμα.
Το Burning Toolτο ειδε και μετα εγιναν ολα κανονικα ! ! !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kyanokranos είπε

Δοκίμασες άλλο καλώδιο ή/και άλλη θύρα; Εμένα έτσι το είχε αναγνωρίσει 

 

1 λεπτό πριν, villasg είπε

Τελικα το εγκεφαλικο μου αφησε κουσουρι ....
ΤΟ ΒΡΗΚΑ .
Πρεπει να ενεργοποιηθει το terminal ( Settings->Developer Options ) και μετα εκανα τα εξης :
Ετρεξα Burning Tool .
Συνδεσα το Box στον υπολογιστη .
Εδωσα μεσα απο το terminal  emulator ( εγραψα) reboot update  και πατησα εντερ .
Δεν εβγαλα ρευμα.
Το Burning Toolτο ειδε και μετα εγιναν ολα κανονικα ! ! !

Αυτοι είναι δυο απο τους τρόπους. Ο άλλος ειναι να βρααχυκυκλώσεις τα reset pins απευθειας στην πλακέτα την ώρα που βάζεις το καλώδιο.

Αν τώρα πιάνουν τα χέρια σου και θες κάτι πιο μονιμο, στα pins κολλάς ένα reset button για μελλοντικές αναγκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχω καιρο να ασχοληθω με tv box ειχα ενα mxiii-g το οποιο το εκανα υnroot πολυ ευκολα.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι οτι εκτος απο xiaomi mi box international που δεν ειναι root τα αλλα tv box που προτεινετε beelink meecol mx10 κτλ ειναι ευκολο να γινουν unroot;Για να μην αγορασω κανενα τζαμπα πιο πολυ το θελω για ταινιες και. ote tv go αλλα λεω στην τιμη του xiaomi να προτιμησω κανενα πιο δυνατο tv box αλλα με την προυποθεση να γινεται σιγουρα unroot.Aν μπορει καποιος να με βοηθησει η να με πει καποιο συγκεκριμενο μοντελο που α ξερει οτι γινεται unroot σιγουρα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, isay είπε

Μαζευονται πολλά σαν προϋποθέσεις και ίσως η μονη σου λύση ειναι το nvidia shield. Επιβεβαίωσε το θέμα του audio κοιτώντας τα χαρακτηριστικά

https://www.nvidia.com/en-us/shield/

Σε ευχαριστώ!Δυστυχώς το κόστος αυξάνεται πάρα πολύ για shield, συν το γεγονός οτι δεν έχει auto resolution.

μάλλον με βλέπω για το X9s και να κάνω γύρα το chromecast oταν θα θελώ να δω καμια ταινία. ουτε εμένα πήγαινε κάπου αλλού το μυαλό πάντως

Αν υπάρχει καμια πρόταση σε αντίστοιχο media player σε αυτά τα χρήματα θα με ενδιέφερε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, konstantin79 είπε

Σε ευχαριστώ!Δυστυχώς το κόστος αυξάνεται πάρα πολύ για shield, συν το γεγονός οτι δεν έχει auto resolution.

μάλλον με βλέπω για το X9s και να κάνω γύρα το chromecast oταν θα θελώ να δω καμια ταινία. ουτε εμένα πήγαινε κάπου αλλού το μυαλό πάντως

Αν υπάρχει καμια πρόταση σε αντίστοιχο media player σε αυτά τα χρήματα θα με ενδιέφερε.

 Σε φόρουμ εξωτερικό έχω διαβάσει καλά σχόλια για το MINIX-U9. Δεν είμαι σίγουρος ότι σου καλύπτει όσα θες. Εδώ Ελλάδα πάντως μοιάζει να μην το έχει άνθρωπος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 5/8/2018 at 15:17, isay said:

Διάβασε την παρακάτω συζήτηση και θα δεςι τι παίζει στην αγορά με βάση τις αναγκες και το budget σου.Το αρνητικο με το skroutz/bestprice είναι οτι θα βρεις περιορισμένες επιλογές και με κόστος κοντά στο διπλάσιο , σε σχέση με αγορά απο το εξωτερικό. Εναλλακτικά μπορεί να βρεις κάτι ενδιάμεσα σε αγγελίες αλλά εκεί πρακτικά χωρίς εγγύηση.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/663048-συσκευες-tvbox-tablets-κλπ-που-παιζουν-απροβληματιστα-netflix/

Μαζευονται πολλά σαν προϋποθέσεις και ίσως η μονη σου λύση ειναι το nvidia shield. Επιβεβαίωσε το θέμα του audio κοιτώντας τα χαρακτηριστικά

https://www.nvidia.com/en-us/shield/

Το amazon fire stick θα με καλύψει λες? Ούτως η άλλως μόνο για Netflix το θέλω και αν γίνεται  amazon prime movies.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα ! 

δεν εχω ασχοληθει καθολου με android tv box και θελει ο θειος μου να βαλει ενα στην τηλεοραση του. βρηκε αυτο εδω x96 plus i 

απο οτι λεει μεσα το site ερχεται στημενο το μηχανακι κατι που θα βολευε αν οντως αξιζει γιατι ουτε εκεινος υπαρχει περιπτωση να τα καταφερει αλλα κ γω δεν εχω χρονο να ασχοληθω.

εσεις απο εμπειρια πως το βλεπετε το μηχανακι ή το μαγαζι? αξιζει τα 60ευρω? εχει νομιζω και ενα λιγο πιο ακριβο στα 80.... mx10 4gb-32gb  & x96 plus ii

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, johni41 είπε

καλημερα ! 

δεν εχω ασχοληθει καθολου με android tv box και θελει ο θειος μου να βαλει ενα στην τηλεοραση του. βρηκε αυτο εδω x96 plus i 

απο οτι λεει μεσα το site ερχεται στημενο το μηχανακι κατι που θα βολευε αν οντως αξιζει γιατι ουτε εκεινος υπαρχει περιπτωση να τα καταφερει αλλα κ γω δεν εχω χρονο να ασχοληθω.

εσεις απο εμπειρια πως το βλεπετε το μηχανακι ή το μαγαζι? αξιζει τα 60ευρω? εχει νομιζω και ενα λιγο πιο ακριβο στα 80.... mx10 4gb-32gb  & x96 plus ii

Κανένα από αυτά που παρέθεσες δεν αξίζει τα χρήματα που ζητάνε απλά ψάχνουν για θύματα. Να σκεφτείς ότι έχουν βάλει καπέλο 50€ ''στα μεγάλα'' και ΌΧΙ δεν έρχεται στημένο όπως το έχεις φανταστεί δηλαδή θα πατάς κουμπί και θα παίζει αν δεν έχεις χρόνο καλύτερα να μην ασχοληθείς με  android tv boxes.

Επεξ/σία από GeorgeAl92
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά, θέλω να πάρω ένα tv box για την τηλεόραση μου. Η χρήση θα είναι θέαση YouTube, ιντερνέτ και πιθανόν Netflix. Μέχρι 100 ευρώ , από Ελλάδα,  βρήκα το beelink gs1, επίσης το xiaomi TV box μου φαίνεται τίμια λύση. Έχετε να προτείνετε κάποιο; Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι τα 30 το πολύ 35 ευρώ και χρήση αποκλειστικά μόνο αναπαραγωγή με mxPlayer και ίσως Kodi , όχι netflix για Χ265 mkv κλπ αρχεία 1080p τι θα προτείνατε πλέον; Ήμουν κοντά στο Mecool M8s pro+ αλλά μετά το review τα αρνητικά επισκευάζουν τα θετικά λόγω της πλέον τσιμπημενης τιμής του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Μέχρι τα 30 το πολύ 35 ευρώ και χρήση αποκλειστικά μόνο αναπαραγωγή με mxPlayer και ίσως Kodi , όχι netflix για Χ265 mkv κλπ αρχεία 1080p τι θα προτείνατε πλέον; Ήμουν κοντά στο Mecool M8s pro+ αλλά μετά το review τα αρνητικά επισκευάζουν τα θετικά λόγω της πλέον τσιμπημενης τιμής του. 

Mecool M8s pro W

Επεξ/σία από villasg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...