Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, gat0s814 είπε

DDR4 ειναι ... 100% !
Αυτοι εκει πετανε ....... πεταλουδες!

ωραία, μένει ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ αρνητικό :) 

edit

ωχ βρήκα και άλλο τουλάχιστον για μένα.....τρέχει android tv .......

Επεξ/σία από paiktaras69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν νομιζω....
Απλο Android 8.1 ειναι
Α, και για να δειται οτι ο καθενας απ'αυτους ειναι αλλα ντ'αλλα στο σαιτ της videostrong οι νεοι S905X2 αναφερωνται ως OCTA CORE!!!
Παντως αν αρχησουν οι αναβαθμισεις και η σωστη υποστηριξη οι S905X2 και ισως και οι S905Y2 θα ειναι πολυ καλη επιλογη , τουλαχιστων μεχρι τους S922(X) που πιστευω θα κανουν την διαφορα!!!

Επεξ/σία από gat0s814
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα σήμερα στα χέρια μου το mecool m8s pro L! Πού μπορώ να βρω τα βήματα που πρέπει να κάνω από εδώ και πέρα, για να ρίξω τη θερμοκρασία, να αλλάξω λειτουργικό (;) και να περάσω ό,τι άλλο χρειάζεται; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπέρα. μια βοηθεια παρακαλω. θελω ενα tv box 

1) να μην ζεσταινεται

2) χρηση για Kodi , youtube, κλπ

3) δεν με ενδιαφερει το netflix καθολου

4) ουτε η αναλυση αν ειναι 4κ

5) να πειραζεται η ρομ

6) να μην κολλαει

σας ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βγαίνουν όμως σε διάφορες παρτίδες. Δεν κάνουν όλες οι custom roms για το ίδιο μηχάνημα.Οι τελευταίες παρτίδες που έχουν βγει είναι με τον επεξεργαστή A912b με έκδοση λογισμικού 709N1 και με s/n LPN1. Για το συγκεκριμένο Box δεν υπάρχει προς το παρόν custom rom. Μιλάω πάντα για το Beelink gt1 ultimate.

Επεξ/σία από makis1024
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, makis1024 είπε

Βγαίνουν όμως σε διάφορες παρτίδες. Δεν κάνουν όλες οι custom roms για το ίδιο μηχάνημα.Οι τελευταίες παρτίδες που έχουν βγει είναι με τον επεξεργαστή A912b με έκδοση λογισμικού 709N1 και με s/n LPN1. Για το συγκεκριμένο Box δεν υπάρχει προς το παρόν custom rom. Μιλάω πάντα για το Beelink gt1 ultimate.

ο ALVATECH εχει προσαρμοσει τις rom στην εκδοση 709Ν, και τις διαχωριζει σε παλια μοντελα και σε καινουργια, οποτε μπαινει η καινουργια. εξαλλου δεν ξερεις τι θα σου σταλει απο εκει που θα το παραγγειλεις. εξαλλου αν η rom δουλευει ποιος ο λογος να την πειραξουμε? το κακο ειναι οτι η beelink χρησιμοποιει δυο clipset το 6255 και το 9377 για αυτο οι rom ειναι διαφορετικες αναλογως του S/N, αυτες ομως που χρησιμοποιει ο alvatech ειναι και για τα δυο clipset.

Επεξ/σία από manoskost
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, manoskost είπε

ο ALVATECH εχει προσαρμοσει τις rom στην εκδοση 709Ν, και τις διαχωριζει σε παλια μοντελα και σε καινουργια, οποτε μπαινει η καινουργια. εξαλλου δεν ξερεις τι θα σου σταλει απο εκει που θα το παραγγειλεις. εξαλλου αν η rom δουλευει ποιος ο λογος να την πειραξουμε? το κακο ειναι οτι η beelink χρησιμοποιει δυο clipset το 6255 και το 9377 για αυτο οι rom ειναι διαφορετικες αναλογως του S/N, αυτες ομως που χρησιμοποιει ο alvatech ειναι και για τα δυο clipset.

https://forum.freaktab.com/forum/tv-player-support/beelink-aa/beelink-android-tv-box/gt1-ultimate/firmware-roms-tools-ch/746331-android-tv-with-new-serial-number-s-n-lpn1-available

Εγώ πάλι κατάλαβα ότι θα δώσει ρομ σε π.μ , αλλά όχι public release. Μύνημα #13 του ίδιου ,αλλά δεν θα μπορεί να την υποστηρίξει ενεργά...

Εγώ πάντως δεν έχω κανένα πρόβλημα με το boxάκι μου γι'αυτό δεν το ψάχνω άλλωστε για custom rom, αφού δουλεύει απροβλημάτιστα , στο μέλλον βλέπουμε...

Επεξ/σία από makis1024
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HELP απτους γνωστες. Εχω Netflix 4k αλλα θελω Αμερικής. Εχω vpn και βλεπω κανονικα στο κινητο αλλα θελω να βλεπω στην tv με android tv box. Κλειδώνω 10mbps στο speed test αλλα στην εφαρμογή του netflix στην tv βλεπω κανονικα 4K. Ειμαι στο οριο δηλαδή. Να αγοράσω mi box η το mecool που παιζει netflix 4k βλεπωντας Αμερικης μεσω vpn αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν θα πιανω αρκετή ταχύτητα ετσι ωστε να παίζει σε 4k? Η να αγοράσω συνδρομή για smart dns ωστε να το βαλω στην TV και να παιζει απο εκει netflix Αμερικής? Αλλα και με αυτήν την μεθοδο δεν ξέρω τι speeds θα πιανει για να βλέπω 4K οπως τωρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, fotis9713 είπε

HELP απτους γνωστες. Εχω Netflix 4k αλλα θελω Αμερικής. Εχω vpn και βλεπω κανονικα στο κινητο αλλα θελω να βλεπω στην tv με android tv box. Κλειδώνω 10mbps στο speed test αλλα στην εφαρμογή του netflix στην tv βλεπω κανονικα 4K. Ειμαι στο οριο δηλαδή. Να αγοράσω mi box η το mecool που παιζει netflix 4k βλεπωντας Αμερικης μεσω vpn αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν θα πιανω αρκετή ταχύτητα ετσι ωστε να παίζει σε 4k? Η να αγοράσω συνδρομή για smart dns ωστε να το βαλω στην TV και να παιζει απο εκει netflix Αμερικής? Αλλα και με αυτήν την μεθοδο δεν ξέρω τι speeds θα πιανει για να βλέπω 4K οπως τωρα. 

Θα σου απαντησω μονο για το κοκκινισμένο. Εδω και μια εβδομάδα εχει σκάσει θέμα με τα mecool και το netflix και δεν ξέρουμε τι θα γινει. Την παρουσα χρονικη στιγμή ΔΕΝ παιζει netflix σε υψηλή αναλυση. Αν βιάζεσαι, πάρε κάτι αλλο.

Edit : Με smart dns δεν παιζει σιγουρα η πατεντα που θες. Μονο με vpn αμερικής και μάλιστα συγκεκριμένους servers. Πχ ο vpn server windflixUS της windscribe παιζει netflix αμερικης μεσω vpn, αλλά οι υπολοιποι αμερικάνικοι vpn servers τρώνε πορτα απο το netflix. Για αλλες εταιρειες vpn δεν ξερω με σιγουρια για να σου πω. 

Επεξ/σία από isay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, isay είπε

Θα σου απαντησω μονο για το κοκκινισμένο. Εδω και μια εβδομάδα εχει σκάσει θέμα με τα mecool και το netflix και δεν ξέρουμε τι θα γινει. Την παρουσα χρονικη στιγμή ΔΕΝ παιζει netflix σε υψηλή αναλυση. Αν βιάζεσαι, πάρε κάτι αλλο.

Edit : Με smart dns δεν παιζει σιγουρα η πατεντα που θες. Μονο με vpn αμερικής και μάλιστα συγκεκριμένους servers. Πχ ο vpn server windflixUS της windscribe παιζει netflix αμερικης μεσω vpn, αλλά οι υπολοιποι αμερικάνικοι vpn servers τρώνε πορτα απο το netflix. Για αλλες εταιρειες vpn δεν ξερω με σιγουρια για να σου πω. 

Το expressvpn που εχω ο server παιζει εδω και πολυ καιρο κανονικα netflix ασχολούνται συνεχεια. Τωρα το dns δεν ξερω γτ το αποκλείεις τελειως διοτι εχω δει παρα πολλους στο ίντερνετ να εχουν paid smart dns και να λειτουργεί κανονικά μαλιστα το δοκιμασα κ εχω με free trial που εχει πολυ λιγα bandwidth και δουλεψε αλλα δεν έπαιζε ουτε 480p σττην tv ηθελε να πληρώσεις για να σε βαλουν σε καλο server. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ και αρκετούς μήνες οι λύσεις smart DNS παίζουν χωρίς σκάλισμα μόνο μέσω browser (πχ. από laptop).

Το επίσημο app σε Android και κονσόλες (Xbox, PS4) δεν παίζει πλέον γιατί χρησιμοποιεί εσωτερικά καρφωτούς DNS server, νομίζω της Google. Οπότε ακόμα κι αν στη λίστα εμφανίζονται οι ταινίες του US Netflix, στην πράξη δεν μπορείς να τις παρακολουθήσεις. Σου βγάζει σφάλμα ότι είσαι πίσω από proxy.

Μια πιθανή λύση είναι να δοκιμάσεις κάποιο πειραγμένο Netflix app σε rooted κινέζικο player (πιθανότατα κάποια παλιότερη έκδοση της εφαρμογής, αν και δεν το έχω επιβεβαιώσει ότι όντως θα συνδεθεί σωστά). Διαφορετικά να έχεις router που υποστηρίζει σκάλισμα μέσω iptables ώστε να μπορέσεις να μπλοκάρεις τα request της εφαρμογής προς τους DNS που θέλει το Netflix και να κάνεις overwrite με τους servers του smart DNS. Η διαδικασία περιγράφεται εδώ.

VPN ομολογώ πως δεν έχω δοκιμάσει ποτέ, πάντως παλιότερα που το έψαχνα συνέχεια διάβαζα ότι μία παίζει, μία δεν παίζει, μία το κόβει το Netflix, μία το ξαναφτιάχνουν και πάλι από την αρχή. Κάτι που με έκανε διστακτικό στο να δοκιμάσω συνδρομές πέραν των 3-6 μηνών. Συν τοις άλλοις νομίζω πως είναι και ακριβότερη λύση μιας και smart DNS βρίσκεις με λιγότερο από 3 ευρώ το μήνα και αν θέλεις να βλέπεις μέσω browser με σύνδεση ή broadcast στην τηλεόραση, τότε δεν χρειάζεται να σκαλίσεις και τίποτα άλλο.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Εδώ και αρκετούς μήνες οι λύσεις smart DNS παίζουν χωρίς σκάλισμα μόνο μέσω browser (πχ. από laptop).

Το επίσημο app σε Android και κονσόλες (Xbox, PS4) δεν παίζει πλέον γιατί χρησιμοποιεί εσωτερικά καρφωτούς DNS server, νομίζω της Google. Οπότε ακόμα κι αν στη λίστα εμφανίζονται οι ταινίες του US Netflix, στην πράξη δεν μπορείς να τις παρακολουθήσεις. Σου βγάζει σφάλμα ότι είσαι πίσω από proxy.

Μια πιθανή λύση είναι να δοκιμάσεις κάποιο πειραγμένο Netflix app σε rooted κινέζικο player (πιθανότατα κάποια παλιότερη έκδοση της εφαρμογής, αν και δεν το έχω επιβεβαιώσει ότι όντως θα συνδεθεί σωστά). Διαφορετικά να έχεις router που υποστηρίζει σκάλισμα μέσω iptables ώστε να μπορέσεις να μπλοκάρεις τα request της εφαρμογής προς τους DNS που θέλει το Netflix και να κάνεις overwrite με τους servers του smart DNS. Η διαδικασία περιγράφεται εδώ.

VPN ομολογώ πως δεν έχω δοκιμάσει ποτέ, πάντως παλιότερα που το έψαχνα συνέχεια διάβαζα ότι μία παίζει, μία δεν παίζει, μία το κόβει το Netflix, μία το ξαναφτιάχνουν και πάλι από την αρχή. Κάτι που με έκανε διστακτικό στο να δοκιμάσω συνδρομές πέραν των 3-6 μηνών. Συν τοις άλλοις νομίζω πως είναι και ακριβότερη λύση μιας και smart DNS βρίσκεις με λιγότερο από 3 ευρώ το μήνα και αν θέλεις να βλέπεις μέσω browser με σύνδεση ή broadcast στην τηλεόραση, τότε δεν χρειάζεται να σκαλίσεις και τίποτα άλλο.

Dns θα βαλω στην tv οχι στο κινητο. Που και αυτο εκανα και δουλεψε αλλα αν δεν το αγοράσεις δεν θα εχεις το πληρες bandwidth. Ρωταω μπας και καποιος εχει κανει την διαδικασία και ξερει να μας πει τι παιζει με τις ταχύτητες αυτες που ειν στο οριο δλδ γιατι 2mb να χανω δεν θα παιζει 4k. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Θέλω να πάρω ένα tv box για να βλέπω ταινίες και ποδόσφαιρο από το kodi. Μετά από αναζήτηση που έκανα κατέληξα στα Beelink GT1 Ultimate, Tanix TX9 Pro και Tanix TX92. Τα δύο τελευταία δεν ξέρω ποια είναι η διαφορά τους. Επειδή δεν ξέρω πολλά θα ήθελα τη γνώμη σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...