Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα  ! Καινούριος στο φόρουμ .... Ενδιαφέρομαι για αγορά tv box με σκοπό την προβολή ταινιών σε fhd σε 46 tv αν έχει σημασία και παιχνίδια απο το play store ελεω τεκνων. Εχω διαβάσει όλο σχεδόν το νήμα και κοντεύω να καω.... Κατέληξα σε αυτά τα 3 και θα ήθελα την γνώμη σας όπως και αν υπάρχει κάποια καλύτερη πρόταση.

1)Beelink GT1 Ultimate Android 7.1.2 Amlogic S912 4K KODI 3GB/32GB TV BOX 2.4G/5.8G WIFI Bluetooth Gigabit LAN HDMI - Black

2)Beelink GT1 MINI Amlogic S905X2 Android 8.1 4GB DDR4 32GB eMMC 4K TV Box with Voice Remote Dual Band WiFi Gigabit LAN Bluetooth USB3.0

3)MECOOL M8S PRO Android TV OS 3GB DDR4 32GB eMMC S912 Support YouTube MAG25X Stalker 4K HDR10 TV Box with Voice Remote KODI 17.4 802.11AC WIFI LAN Bluetooth H.265
Ευχαριστώ εκ προτέρων .

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα στην ομάδα...

Έκατσα διάβασα αρκετά σαν μελλοντικός αγοραστής tvbox. Η αλήθεια είναι ότι δοκίμασα στο pc το kodi και με ενθουσίασε η ας πούμε πιο άμεση εύρεση ταινιών και σειρών , μιας και δεν χρειάζεται να κατεβάζω και να βλέπω σε στικάκι στην tv αυτό που θέλω. Τώρα για να μην κουράζω, χρειάζομαι ένα box για αυτόν τον λογο (kodi περισσότερο). Netflix δεν με νοιάζει. 4κ καλοδεχούμενο αλλά πάλι αδιάφορο. 

Απλά θέλω σειρές και ταινίες να βλέπω το πολύ σε 1080p. 

Το xiaomi box ή το s αξίζει? ( Ρωτάω γιατί βλέπω έχει μόνο wifi! Δεν είναι καλά να είναι με καλώδιο; Ή όχι?)

Δεν μπορώ να δώσω πολλά χρήματα για box.

Συγνώμη αν κούρασα απλά πελαγωσα με αυτά που διάβασα και μπερδεύτηκα !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το xiaomi θα σου παίξει καλά και με σκέτο WiFi αν έχεις αξιοπρεπή λήψη στο σημείο που θέλεις να το βάλεις.

Το δικό μου είχε αρκετά μέτρια λήψη, συνεπώς ακόμα και το YouTube σερνόταν. Η λύση είναι ένα φτηνό adapter ethernet-usb. Αρκεί βέβαια να έχεις καλώδιο δικτύου εκεί που θα βάλεις το mi box και να μην πρέπει να πάρεις και powerline κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Ενδιαφέρομαι και εγώ για Tv box και μετά από λιγο ψάξιμο (και πολυ ζαλούρα γιατί στο θέμα των tv boxes γίνεται μπουρδέλο), αποφάσισα να δοκιμάσω το minix neo U9-H και το οποίο βρήκα σε μια λογική προσφορά στο e-shop http://www.mnx-shop.gr/

Η ερώτηση μου είναι αν υπάρχει εμπειρία από το συγκεκριμένο κατάστημα, αν κάποιος έχει κάνει αγορά και αν είναι αξιόπιστο για συναλλαγή. Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι έχουν τηλέφωνο επικοινωνίας αλλά όχι κάποια διεύθυνση της φυσικής τους έδρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, palabiaris88 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Ενδιαφέρομαι και εγώ για Tv box και μετά από λιγο ψάξιμο (και πολυ ζαλούρα γιατί στο θέμα των tv boxes γίνεται μπουρδέλο), αποφάσισα να δοκιμάσω το minix neo U9-H και το οποίο βρήκα σε μια λογική προσφορά στο e-shop http://www.mnx-shop.gr/

Η ερώτηση μου είναι αν υπάρχει εμπειρία από το συγκεκριμένο κατάστημα, αν κάποιος έχει κάνει αγορά και αν είναι αξιόπιστο για συναλλαγή. Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι έχουν τηλέφωνο επικοινωνίας αλλά όχι κάποια διεύθυνση της φυσικής τους έδρας.

Καλά διάβασες το θέμα και αγόρασες από Ελλάδα; Η λογική τιμή ποια ήταν αν επιτρέπεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, palabiaris88 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Ενδιαφέρομαι και εγώ για Tv box και μετά από λιγο ψάξιμο (και πολυ ζαλούρα γιατί στο θέμα των tv boxes γίνεται μπουρδέλο), αποφάσισα να δοκιμάσω το minix neo U9-H και το οποίο βρήκα σε μια λογική προσφορά στο e-shop http://www.mnx-shop.gr/

Η ερώτηση μου είναι αν υπάρχει εμπειρία από το συγκεκριμένο κατάστημα, αν κάποιος έχει κάνει αγορά και αν είναι αξιόπιστο για συναλλαγή. Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι έχουν τηλέφωνο επικοινωνίας αλλά όχι κάποια διεύθυνση της φυσικής τους έδρας.

@palabiaris88 καλώς ήρθες στο insomnia.

Το συγκεκριμένο site και μένα μου φαινεται πολύ "περίεργο" και έχω την εντυπωση οτι απο πισω δεν υπάρχει εταιρεία αλλα κάποιος που πουλά ειδη απο την αποθηκη του. Κακο δεν ειναι αυτό, αλλα μονο αν μιλάμε για συναλλαγές μεταξυ ιδιωτών, οχι απο καταστημα προς ιδιώτη. Με τον τρόπο που σκεφτομαι εγω, δεν θα ψώνιζα. Γνώμη μου αγορασε απο αλλο κατάστημα ή αν θες να αγοράσεις σκάλισε το πολύ πριν στειλεις λεφτα. 

Απο περιέργεια το σκάλισα λιγο και το τηλεφωνο επικοινωνίας 211 800 8100 βγαίνει στα παρακάτω sites (και μαλλον είναι και σε αλλα) που όλα εχουν το ιδιο μοτιβο

Πέρα απο αυτό στη σελίδα Νομικη Σημειωση υπάρχει το τηλεφωνο 801 700 7710 το οποιο ανήκει σε κάτι ξενώνες (google it)

9qhuy8.jpg

 

Το box ειναι καλό, αλλά σε αυτά τα χρήματα να δεις και το nvidia shield.

 

EDIT : Δε βρήκα καμια σαφή αναφορα για το χρόνο εγγύησης, βρήκες εσύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δοκιμάσεις να πας μια παραγγελία μέχρι τέλους (προφανώς με ψεύτικα στοιχεία) και επιλέξεις πληρωμή μέσω τράπεζας, στο τέλος σου βγάζει ένα ΙΒΑΝ σε γυναικείο όνομα και μια εταιρία Foscam κάτι. Δυστυχώς δεν τα συγκράτησα. Δεν μου φαίνεται πολύ σόι όμως. Προσωπικά θα το απέφευγα.

Όπως είπε κι ο isay με το minix neo U9-H να κοστίζει 160 ευρώ νομίζω πως δεν υπάρχει κανένας λόγος να ΜΗΝ πας απευθείας στο Nvidia Shield. Το δικό μου το πήρα γύρω στα 145 από Amazon την Black Friday. Γενικά είναι ακριβότερο αλλά όσο το εύρος τιμών παραμένει παραπλήσιο το Shield είναι μονόδρομος.

Και φυσικά το τελευταίο έχει το τεράστιο συν του game streaming. Σήμερα του κούμπωσα ένα χειριστήριο Xbox και έβαλα να δοκιμάσω μερικά από τα δωρεάν παιχνίδια που δίνει (πχ Batman Arkham, Tomb Raider κλπ), τα οποία στριμάρουν απευθείας μέσω Internet αν έχεις VDSL. Σε μισό λεπτό το παιχνίδι ήταν έτοιμο να ξεκινήσει και έπαιζε νερό με ελάχιστο lag (γύρω στα 70ms). Ούτε κατέβασμα, ούτε εγκατάσταση, ούτε τίποτα. Πατάς το κουμπί και παίζεις. Ομοίως και για τα παιχνίδια του Steam, του Geforce now ή γενικά του PC σου αν έχεις GPU Nvidia. Γενικά είναι πολύ παραπάνω από ένα android tv box, εξού και το τσιμπημένο κόστος.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 minutes ago, palabiaris88 said:

Καλησπέρα σε όλους. Ενδιαφέρομαι και εγώ για Tv box και μετά από λιγο ψάξιμο (και πολυ ζαλούρα γιατί στο θέμα των tv boxes γίνεται μπουρδέλο), αποφάσισα να δοκιμάσω το minix neo U9-H και το οποίο βρήκα σε μια λογική προσφορά στο e-shop http://www.mnx-shop.gr/

Η ερώτηση μου είναι αν υπάρχει εμπειρία από το συγκεκριμένο κατάστημα, αν κάποιος έχει κάνει αγορά και αν είναι αξιόπιστο για συναλλαγή. Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι έχουν τηλέφωνο επικοινωνίας αλλά όχι κάποια διεύθυνση της φυσικής τους έδρας.

Προφανώς είναι μούφα και το σάιτ και το κατάστημα. Αλλά και αξιόπιστο να ήταν θα δωσεις 150 ευρώ για να πάρεις το minix με 2/16 και android 6? Δεν αξίζει ούτε 50.

Επεξ/σία από letom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, isay είπε

@palabiaris88 καλώς ήρθες στο insomnia.

Το συγκεκριμένο site και μένα μου φαινεται πολύ "περίεργο" και έχω την εντυπωση οτι απο πισω δεν υπάρχει εταιρεία αλλα κάποιος που πουλά ειδη απο την αποθηκη του. Κακο δεν ειναι αυτό, αλλα μονο αν μιλάμε για συναλλαγές μεταξυ ιδιωτών, οχι απο καταστημα προς ιδιώτη. Με τον τρόπο που σκεφτομαι εγω, δεν θα ψώνιζα. Γνώμη μου αγορασε απο αλλο κατάστημα ή αν θες να αγοράσεις σκάλισε το πολύ πριν στειλεις λεφτα. 

Απο περιέργεια το σκάλισα λιγο και το τηλεφωνο επικοινωνίας 211 800 8100 βγαίνει στα παρακάτω sites (και μαλλον είναι και σε αλλα) που όλα εχουν το ιδιο μοτιβο

Πέρα απο αυτό στη σελίδα Νομικη Σημειωση υπάρχει το τηλεφωνο 801 700 7710 το οποιο ανήκει σε κάτι ξενώνες (google it)

9qhuy8.jpg

Το box ειναι καλό, αλλά σε αυτά τα χρήματα να δεις και το nvidia shield.

EDIT : Δε βρήκα καμια σαφή αναφορα για το χρόνο εγγύησης, βρήκες εσύ;

Έχεις απόλυτο δίκιο και σε ευχαριστώ για τον κόπο που μπήκες να το ψάξεις. Αν και δοκίμασα αναζήτηση με το url, δεν σκέφτηκα καθόλου να κάνω αναζήτηση με το τηλέφωνο. Τελείως γκαβάδι.

Όσον αφορά τα χρήματα, ξέρω ότι μπορώ να το βρω σε καλύτερη τιμή στο εξωτερικό αλλά ήθελα να στηρίξω κάποιο ελληνικό e-shop, καθώς επίσης με ενδιαφέρει και το θέμα της εγγύησης. Το nvidia shield ξεφεύγει παρα πολυ στο θέμα της τιμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, palabiaris88 είπε

Έχεις απόλυτο δίκιο και σε ευχαριστώ για τον κόπο που μπήκες να το ψάξεις. Αν και δοκίμασα αναζήτηση με το url, δεν σκέφτηκα καθόλου να κάνω αναζήτηση με το τηλέφωνο. Τελείως γκαβάδι.

Όσον αφορά τα χρήματα, ξέρω ότι μπορώ να το βρω σε καλύτερη τιμή στο εξωτερικό αλλά ήθελα να στηρίξω κάποιο ελληνικό e-shop, καθώς επίσης με ενδιαφέρει και το θέμα της εγγύησης. Το nvidia shield ξεφεύγει παρα πολυ στο θέμα της τιμής.

Γράφει κάπου για παροχή και διάρκεια εγγύησης; Εγω δεν βρήκα πουθενα. Το μονο που βρήκα ειναι οτι η εγγύηση ισχύει μονο "εντός της εταιρείας" που δεν μπορώ να καταλάβω τι σημαίνει και μονο τη διαδικασία αποδοχής για έλεγχο, κειμενο που νομιζω οτι απλά ξεσήκωσε απο αλλου, γιατί δεν γράφει ΠΟΥ θα πρεπει να αποσταλεί το ειδος για επισκευη. Δεν βρήκα καμια σαφή αναφορα για παροχή εγγύησης ή τη διάρκεια αυτης.

Μήπως τελικά αγοράσεις κάτι "as it is" και αν εχει προβλημα απλά "άντε να βγάλεις άκρη" ;

Αν δεν εχεις πληρώσει/παραγγείλει απο το mnx-shop.gr εκφράζοντας προσωπική γνώμη, κοίτα αλλου για αγορά ή αν θες να προχωρήσεις ξετίναξες τους στις ερωτησεις, γιατί εγω βλέπω πολλα κενα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nzeppos είπε

Το xiaomi θα σου παίξει καλά και με σκέτο WiFi αν έχεις αξιοπρεπή λήψη στο σημείο που θέλεις να το βάλεις.

Το δικό μου είχε αρκετά μέτρια λήψη, συνεπώς ακόμα και το YouTube σερνόταν. Η λύση είναι ένα φτηνό adapter ethernet-usb. Αρκεί βέβαια να έχεις καλώδιο δικτύου εκεί που θα βάλεις το mi box και να μην πρέπει να πάρεις και powerline κλπ. 

Θα είναι ακριβώς  δίπλα στην tv και στο router σε μισό μέτρο.. ρωτάω για το είναι σε flash sale. Άρα λογικά να προχωρήσω με το καλό??? Το adaptorακι? Μπορείς να με κατευθύνεις? Κάνει δουλειά??? Σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα πάρει τούτο εδώ: https://www.amazon.co.uk/dp/B00LLUEJFU/

Έκανε πολύ καλή δουλειά. Εκτός από το καλώδιο δικτύου, συνέδεσα επίσης στις USB θύρες δέκτη ασύρματου πληκτρολογίου με touchpad καθώς και φλασάκι 64GB (που αποδείχτηκε overkill μιας και τα 8GB της συσκευής φτάνουν και περισσεύουν αν δεν βάλεις παιχνίδια). Σε διάφορα φόρα υπήρχε μια συζήτηση για το ότι αυτές οι συσκευές συχνά δεν μπορούν να ξυπνήσουν μετά από το sleep mode του Xiaomi, οπότε πρέπει να κάνεις επανασύνδεση ή επανεκκίνηση για να δεις δίκτυο. Αλλά στην περίπτωσή μου δεν είχα τέτοιο θέμα.

Αν δεν σε ενδιαφέρει καθόλου το USB, τότε και ένα φθηνότερο ανταπτοράκι σαν αυτό θα κάνει την ίδια δουλειά. Προτίμησα όμως να δώσω κάτι παραπάνω σαν επένδυση γιατί το hub είναι USB 3.0 με Gigabit Ethernet, πάει να πει στο μέλλον όλο και κάποια χρήση θα του βρω σε κανα ultrabook χωρίς υποδοχή RJ45.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω Tv Box κατά προτίμηση Android. Θα ήθελα  να έχει όσο πιο πρόσφατο λογισμικό γίνεται, να είναι αξιόπιστο , γρήγορο και να υποστηρίζει 4Κ.  Μπορώ να διαθέσω μέχρι 100 ευρώ αρκεί να αξίζει. Χρήση κυρίως Netflx - Κοdi και προβολή ταινιών και βίντεο από ΑΝΤ1TV    ALPHATV  & youtube κ.α. Επίσης αν μπορεί να συνδυάσει όλα τα ανωτέρω με κάποια λίγα games (προαιρετικά) και κάποιες εφαρμογές από το Play store του ΑNDROID . επίσης θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να μου πει αν υποστηρίζουν flash player γενικά όλα τα android tv boxes.  Έχω ακούσει καλά λόγια για αυτό: https://tokinito.gr/eikona-ichos/axesouar-tv/media-players/xiaomi-mi-tv-box-4k.html.   Επίσης είδα σαν καλή πρόταση και αυτό  https://tokinito.gr/eikona-ichos/axesouar-tv/media-players/xiaomi-mi-box-s-4k-tv.html Αξίζουν ; Γενικά θα ήθελα να προτείνετε ότι καλύτερο μπορείτε σε αυτά τα χρήματα. Θα προτιμούσα αγορά από Ελλάδα αλλά αν βρούμε και στο εξωτερικό κάτι με μεγάλες διαφορές ως προς τις επιδόσεις , από Ελλάδα θα επιλέξουμε εκείνο. Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από pella
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδιο ενδιαφερον και εγω από καποιους χρηστες που να τα εχουν  τεσταρει.

Θελω να ξεκινησω θεασεις σε κοντι και νετφλιξ και γιουτιουμπ σε μη σμαρτ τηλεοραση.  Εχω διαβασει εδω στο φορουμ για καποια θεματακια που εχουν τα τβ μποξ με θεμα συμβατοτητας και σκεφτομαι ως λυση  και την εναλακτικη ενος hdmi ταμπλετ  γουιντοους  σαν πλειερ να τελειωνω .

 

Χρηση

1) Δεν με ενδιαφερει να βλεπω 4k το πολυ μεχρι hd

2) δυνατο σημα wi-fi χωρις αποσυνδεσεις αποσταση απο ρουτερ 5 -10 μ, δεν υπαρχει δυνατοτητα συνδεση μεσω ethernet ( 6mbps)

3) οσο πιο απλο γινεται στο μενου και λειτουργια του, να μην χρειαζεται να ασχοληθω πολυ με αναβαθμισεις κ.τ.λ.π

4) οχι πολυ ακριβο

5) οχι θεματα ασυμβατότητας

 Ακομη αυτά τα ετοιμα σεταρισμενα   Free  από e-Shops όπως εδώ  https://www.shopcenter.gr/eikona-and-ichos/eikona/tv-box/xiaomi-tvbox-mibox-s-4k-tv-media-player-p3548c71c653c696  είναι αξιοπιστα ??  Για καποιον που το θελει ετοιμο χωρις να ασχοληθεί με τις ρυθμισεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...