Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, sifario είπε

Ωραια καλα θυμομουν επικοινωνησα το απογευμα με ticket και χωρις να με το ζητησουν απευθειας εστειλα ενα βιντεο που εχω ανεβασει στο youtube και μια φωτο απο το tv box με το serial number.Ευχαριστω παιδια αλλα τωρα φοβαμαι μην την ξαναπατησω και δεν θα παρω ξανα το tanix  θα δω κανενα αλλο

Δεν φταιει το TANIX απλα ειναι η αντιγραφη της αντιγραφης και μαλιστα αποτυχημενη!
Κατι με τις μικρες τασεις της πλακετας δεν παει καλα αλλα ακρη δεν βγαλαμε ακομα!
Α, και το youtube δεν λειτουργει στην Κινα οπως και πολλα παρομοια σαιτ!
Εχουν πολλες απαγορευσεις εκει και θα πρεπει να το στειλεις στο μειλ τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!

Λοιπόν, εδώ και λίγες μέρες ψάχνω να αγοράσω ένα Android TV Box. 

Θα μπει σε μια 42άρα Full HD και η χρήση του θα είναι κυρίως Netflix, YouTube, Kodi(Ταινίες) και λίγο livestream(μέσω Twitch).

Από ότι έχω διαβάσει υπάρχει μεγάλο θέμα με το Netflix, οπότε για να μην ασχολούμαι όλη μέρα με apks και πατέντες, ψάχνω για ένα box που να είναι Netflix Certified μιας που το 50% της χρήσης θα είναι αυτό.

Έχω καταλήξει σε ένα από τα Mi Box ή Mi Box S, της Xiaomi.

Ποια είναι η γνώμη σας για αυτά; Ποιο από τα δυο να προτιμήσω; Υπάρχει κάτι καλύτερο που να παίζει Netflix σε αυτά τα λεφτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, papageorge007 είπε

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!

Λοιπόν, εδώ και λίγες μέρες ψάχνω να αγοράσω ένα Android TV Box. 

Θα μπει σε μια 42άρα Full HD και η χρήση του θα είναι κυρίως Netflix, YouTube, Kodi(Ταινίες) και λίγο livestream(μέσω Twitch).

Από ότι έχω διαβάσει υπάρχει μεγάλο θέμα με το Netflix, οπότε για να μην ασχολούμαι όλη μέρα με apks και πατέντες, ψάχνω για ένα box που να είναι Netflix Certified μιας που το 50% της χρήσης θα είναι αυτό.

Έχω καταλήξει σε ένα από τα Mi Box ή Mi Box S, της Xiaomi.

Ποια είναι η γνώμη σας για αυτά; Ποιο από τα δυο να προτιμήσω; Υπάρχει κάτι καλύτερο που να παίζει Netflix σε αυτά τα λεφτά;

Καλημέρα σαν κάτοχος και των 2 box θα σου ελεγα αν το αντεχει η τσέπη σου να πας στο s μοντελο. Το παλαιότερο οσο ειχα την έκδοση 6.0 δεν ειχα κάποιο πρόβλημα, αλλα μετα την αναβαθμιση σε 8.0 ειχε κάποια θεματα. Οσον αφορά το Netflix και το kodi  παιζει και στα 2 απροβληματιστα. 

Επισης ειναι απαραιτητο νομιζω και ενα usb to ethernet  με θυρες usb ( εγω εχω ενα της ugreen ). Αρα σκεψου ενα επιπλέον κοστος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα Παιδιά 
Έχω το h96 pro μετά από αρκετό καιρό μου έβγαλε πάλι πρόβλημα. (Το προηγούμενο πρόβλημα μου ήταν το γνωστό, με το τροφοδοτικό ).

Με το που το ανοίγω με βγάζει στο μενού που είναι για  boot κλπ. Και μένει εκεί χωρίς να μπορώ να το χειριστώ από το πληκτρολόγιο,(το πληκτρολόγιο ειναι σαν νεκρό ενώ αναβει το λαμπακι του δεβ μπορω να κανω τιποτα στο μενου ) και όσες φορές δοκίμασα να πατήσω το γνωστό κουμπάκι με την οδοντογλυφίδα ,ανοιγοκλείνει κανονικά αλλά με βγάζει στο ίδιο σημείο στο μενού με το boot. 
Υπάρχει κάποια λύση. 
Ευχαριστώ για άλλη μια φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα να σας ρωτήσω για το nvidia shield.Aκου και διαβάζω ότι είναι το καλύτερο tv box αλλά βλέπω ότι έχει 16 gb χώρο και λείπει sd card.Τα 16gb ηθελα να ρωτήσω δεν είναι μειονέκτημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sifario είπε

Ήθελα να σας ρωτήσω για το nvidia shield.Aκου και διαβάζω ότι είναι το καλύτερο tv box αλλά βλέπω ότι έχει 16 gb χώρο και λείπει sd card.Τα 16gb ηθελα να ρωτήσω δεν είναι μειονέκτημα?

Αν δεν χρειάζεσαι αποθηκευμένα αρχεία μεσα στο box, μια χαρα θα σε καλύψει. Π.χ. τις ταινιες να τις βλέπεις απο στικάκι/file share/nas server απο αλλο μηχανημα.

Για streaming, iptv, κλπ, μια χαρά δουλευει. Το ένα μου box (το παλιο) ειναι 2/16 και μια χαρά κάνω τη δουλειά μου για προβολές και δεν εχει γεμισει. Οταν θελω να δω offline, βαζω στικάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί Shield:

Για απλό streaming όχι μόνο τα 16GB αλλά και τα 8GB είναι αρκετά στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων (εκτός αν κάποιος θέλει να περάσει ένα σκασμό addons στο Kodi).

Δεν παίρνει sd card αλλά μπορείς πάντα να βάλεις κλασικό USB stick με ή χωρίς USB hub. Ή σκληρό δίσκο, κατά προτίμηση με εξωτερική τροφοδοσία. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μεταφέρονται ΟΛΕΣ οι εφαρμογές στον εξωτερικό αποθηκευτικό χώρο, τουλάχιστον στο Xiaomi Mi Box υπήρχε αυτό το πρόβλημα. Δεν ξέρω αν έχει λυθεί με την αναβάθμιση στην τελευταία έκδοση Android TV.

Ο περιορισμένος χώρος του Shield κυρίως παίζει ρόλο στα παιχνίδια. Αν στριμάρεις απευθείας από το store της Nvidia, τότε αν θυμάμαι καλά δεν χρειάζεται να γίνει εγκατάσταση του παιχνιδιού, παίζει απευθείας μέσω Internet (θέλει όμως τουλάχιστον 20άρα-25άρα VDSL και όσο το δυνατόν χαμηλότερο latency). Δοκίμασα το Tomb Raider, φόρτωσε μέσα σε μισό λεπτό και έπαιζε απροβλημάτιστα.

Τουναντίον όταν πας να στριμάρεις παιχνίδι μέσω του Steam, κάνει εγκατάσταση στην εσωτερική μνήμη. Δεν βάζει ολόκληρο το παιχνίδι αλλά σίγουρα τρώει σημαντικό χώρο, πχ. στο Assetto Corsa αν θυμάμαι καλά ήθελε πάνω από 10GB και μάλιστα η εγκατάσταση κάνει τουλάχιστον 4-5 λεπτά. Πάει να πει αν θέλεις να έχεις πολλά παιχνίδια Steam θα αναγκάζεσαι να τα βαζοβγάζεις διαρκώς. Δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο για το GeForce Now (λογικά όχι μιας και το τελευταίο μπορείς να στριμάρει οποιοδήποτε παιχνίδι έχεις στο PC σου, όχι μόνο του Steam. Αρκεί φυσικά να έχεις κάρτα Nvidia).

Είτε με 16GB, είτε με περισσότερα, Shield >>> all. Τελεία και παύλα. Μετά από κάμποσους μήνες συμβίωσης μπορώ να πω ότι δεν μετανιώνω ούτε δευτερόλεπτο για την αγορά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εαν θέλετε το topic ανοιχτό, ξεχάστε οποιαδήποτε συζήτηση σχετικά με πειρατικό περιεχόμενο και εργαλεία... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σκέφτομαι την αγορά του Beelink GT1 4/32 το θεωρείτε αξιόπιστο?

Αν ξέρετε κάτι πιο αξιόπιστο θα ήθελα να το έχω υπόψη μου. Ευχαριστώ 

(Έχω επαφή μόνο με Raspberry pi και θα ήθελα να δοκιμάσω και tv box κυρίως για Kodi και λίγο Ote tv go ) 

Επεξ/σία από mg444
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ote TV go και beelink gt1 δεν πάνε μαζί , το beelink gt1 είναι rooted , το Ote TV go δεν παίζει σε rooted box.

Πάς αναγκαστικά για mi box κατά προτίμηση το s που δεν είναι root.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, makis1024 είπε

Ote TV go και beelink gt1 δεν πάνε μαζί , το beelink gt1 είναι rooted , το Ote TV go δεν παίζει σε rooted box.

Πάς αναγκαστικά για mi box κατά προτίμηση το s που δεν είναι root.

Ευχαριστώ αλλά αν  αφήσουμε στην άκρη το OTE TV Go το βλέπω και με δορυφορική έτσι κι αλλιώς απλά έλεγα να το βάλω και δεν γνώριζα για το root (αν και νομίζω μπορεί να κρυφτεί από την εφαρμογή).

Δεν ξέρω το mi box μου φαίνεται λίγο αδύναμο αλλά από όσα έχω διαβάσει μάλλον δουλεύει καλύτερα από κάποια δυνατότερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mg444 είπε

Καλησπέρα σκέφτομαι την αγορά του Beelink GT1 4/32 το θεωρείτε αξιόπιστο?

Αν ξέρετε κάτι πιο αξιόπιστο θα ήθελα να το έχω υπόψη μου. Ευχαριστώ 

(Έχω επαφή μόνο με Raspberry pi και θα ήθελα να δοκιμάσω και tv box κυρίως για Kodi και λίγο Ote tv go ) 

αν ειναι να αγορασεις καινουργιο πας στο mibox, αν ειχες ηδη beelink υπαρχει μια rom unroot αλλα στην εκδοση 6 marshmallow.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα παιδια. σαν αρχαριος στα box κοιταζω τα  <50 ευρω οπως tanix tx5 max, tanix tx6 , x96 max,  H96 max plus.  ολα διαθετουν 4g/64gb εκδοσεις. το χρειαζομαι αποκλειστικα για kodi. Πιστευεται οτι υπερτερει καπιο απο αυτα σε ποιοτητα...ηπαρχει καλυτερη προταση γυρο στα 50. ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...