Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα,

1) Είμαι κάτοχος ενός X96 Max  (4GB)

Μήπως γνωρίζει κάποιος για ποιο λόγο το εν λόγω TV BOX δεν κρατάει τη ρύθμιση της οπτικής (Digital) εξόδου όταν βγαίνεις από το μενού;

Μπαίνω στο Android Menu, ορίζω σαν έξοδο το SPDIF (οπτική έξοδος), κάνω αποθήκευση και βγαίνω. Μόλις ξαναμπώ δεν είναι αποθηκευμένη η ρύθμιση.

Όσες φορές και να το κάνω το ίδιο αποτέλεσμα έχω, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να δω ταινίες με ψηφιακό ήχο.

Έψαξα στο internet μήπως υπάρχει κάποια λύση αλλά δεν βρήκα κάτι.

Επίσης θα ήθελα, εάν κάποιος γνωρίζει, να μου πει κάποιες ρυθμίσεις της συσκευής που θα μπορούσα να βάλω για να μπορέσω να την αξιοποιήσω καλύτερα.

2) Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα καλό και αξιόπιστο με SPDIF έξοδο μέχρι 70€ από Ελλάδα. Δεν θέλω να μπλέκω με Κίνα.
Συνδέω επάνω 2 σκληρούς και βλέπουν και τα παιδιά YouTube.

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα! 

Μεταξύ των παρακάτω ποιο θα επιλέγατε?

https://www.skroutz.gr/s/16854086/X96-Max-32GB.html

https://www.skroutz.gr/s/12298763/H96-Pro-32GB.html?keyphrase=H96+PRO+PLUS+Amlogic+S912

https://www.skroutz.gr/s/11622837/Xiaomi-Mi-Box-8GB.html (απο specs δεν συγκρίνεται με τα παραπάνω αλλα έχει καλύτερο support θεωρώ)

Κάποια άλλη καλύτερη επιλογη? Με ενδιαφέρει να έχει την εκδοση 8 του android. Αυτή την στιγμή έχω ενα KII pro που θέλω να αλλάξω

Επεξ/σία από gfdimopo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Πριν λίγες μέρες ήμουν σε ένα φίλο που είχε μια sony tv με android. Το μενού της ήταν ίδιο με αυτό του xiaomi mi box S απλά είχε μια εξτρά γραμμή στην αρχική σελίδα για τα κανάλια. Οπότε γεννιέται το εξής ερώτημα: (Είχε γίνει ερώτηση και πριν από μερικές σελίδες από μέλος αλλά δεν είδα απάντηση όποτε..... πάμε πάλι.)

 

Υπάρχει tvbox που να έχει υποδοχή για κεραία ώστε να πιάνει και ψηφιακά κανάλια; Ή έστω ένα είδος κεραίας που να μπαίνει σε tv box ώστε να παίζει κανάλια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Καλησπέρα,

Πριν λίγες μέρες ήμουν σε ένα φίλο που είχε μια sony tv με android. Το μενού της ήταν ίδιο με αυτό του xiaomi mi box S απλά είχε μια εξτρά γραμμή στην αρχική σελίδα για τα κανάλια. Οπότε γεννιέται το εξής ερώτημα: (Είχε γίνει ερώτηση και πριν από μερικές σελίδες από μέλος αλλά δεν είδα απάντηση όποτε..... πάμε πάλι.)

Υπάρχει tvbox που να έχει υποδοχή για κεραία ώστε να πιάνει και ψηφιακά κανάλια; Ή έστω ένα είδος κεραίας που να μπαίνει σε tv box ώστε να παίζει κανάλια;

σαφώς και υπάρχουν.... ένα παράδειγμα είναι αυτό https://androidpctv.com/review-mecool-k7-opinion/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/11/2019 στις 12:22 ΜΜ, juliahna12 είπε

Ρε παιδιά, σε αυτό το mi box s, πως βάζεις ελληνικούς χαρακτήρες στο πληκτρολόγιο; έχω φάει τον κοσμο, δεν βρίσκω τίποτα. 

Κατεβασε το LeanKey Keyboard (Greek) και όρισέ το ως κύριο πληκτρολόγιο στις ρυθμίσεις. Εναλλαγή με space.

Επεξ/σία από mavlok
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχεις βάλει κανείς την τελευταία ρομ στο kiii pro; την 7.1.2; εχει θέματα; 

Διότι δεν θελω να την βάλω και φαω ητα με το νετφλιξ που δυσκολευτικα αυτή με το μαύρο πλαίσιο να βρω έκδοση να παίζει την 4.16.1 ότι νεότερη έκδοση νετφλιξ με μαύρο πλαίσιο με πετάει εξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mparaxir είπε

Καλησπέρα έχεις βάλει κανείς την τελευταία ρομ στο kiii pro; την 7.1.2; εχει θέματα; 

Διότι δεν θελω να την βάλω και φαω ητα με το νετφλιξ που δυσκολευτικα αυτή με το μαύρο πλαίσιο να βρω έκδοση να παίζει την 4.16.1 ότι νεότερη έκδοση νετφλιξ με μαύρο πλαίσιο με πετάει εξω

και σε τι θα σε βοηθησει στο tvbox η 7.1.2  απο αυτη που εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καμία σχέση με το νετφλιξ απλά μαλλον δεν το διατύπωσα σωστα αμα η 7.1.2 σαν ρομ εχει θέματα αμα ειναι ποιο γρήγορη απο την 7.1.1 στην ουσια το Android ειναι αυτο που αλλαζει

Τωρα οσο αφορα το νετφλιξ δεν ξέρω οσο αφορα με μαυρο πλαίσιο δουλέψει η οχι 

Επεξ/σία από mparaxir
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mparaxir είπε

Καμία σχέση με το νετφλιξ απλά μαλλον δεν το διατύπωσα σωστα αμα η 7.1.2 σαν ρομ εχει θέματα αμα ειναι ποιο γρήγορη απο την 7.1.1 στην ουσια το Android ειναι αυτο που αλλαζει

Τωρα οσο αφορα το νετφλιξ δεν ξέρω οσο αφορα με μαυρο πλαίσιο δουλέψει η οχι 

ο κανονας ειναι ενας: οτι παιζει δεν το πειραζουμε. αν παλι θελεις να πειραματιστεις, πρωτα βρισκεις την rom  που φοραει, την εχεις καβαντζα, και μετα πειραματιζεσε, και οτι κανεις ειναι με δικη σου ευθυνη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/11/2019 στις 11:55 ΜΜ, manoskost είπε

ο κανονας ειναι ενας: οτι παιζει δεν το πειραζουμε. αν παλι θελεις να πειραματιστεις, πρωτα βρισκεις την rom  που φοραει, την εχεις καβαντζα, και μετα πειραματιζεσε, και οτι κανεις ειναι με δικη σου ευθυνη. 

Εχεις ένα δίκιο αυτό μου λεει η γυναικα μου τι αναβαθμίζεις συνέχεια; είναι το μικρόβιο της αναβάθμισης επειδή έχω κινητό xiaomi και κάθε εβδομάδα βάζουμε αναβαθμίσεις γιαυτο. 

Εχεις δικιο το tvbox είναι άλλο θέμα ασε μετά μην τρέχω το εχω αναβαθμίσει μια φορα αφου δουλεύει πολύ καλά ας το αφησω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά...!!! Με ενδιαφέρει ένα TV Box που να σηκώνει Netflix και Kodi. Εάν είναι σεταρισμένο ακόμα καλύτερα. Αν δεν είναι δεν πειράζει. Δεν έχω ιδέα από TV Box. Τι μου προτείνεται ; Έχω 24Mbit γραμμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, prigipa_m είπε

Καλησπέρα παιδιά...!!! Με ενδιαφέρει ένα TV Box που να σηκώνει Netflix και Kodi. Εάν είναι σεταρισμένο ακόμα καλύτερα. Αν δεν είναι δεν πειράζει. Δεν έχω ιδέα από TV Box. Τι μου προτείνεται ; Έχω 24Mbit γραμμή

για netflix ειναι μονοδρομος το xiaomi mibox s. ετοιμο σεταρισμενο απο μαγαζι μην παρεις ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...