Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,ψάχνω Android TV box για ip TV με m3u, Spotify, YouTube, απλά πράγματα, ποιο μου προτείνετε; έχω σταμπάρει αυτα εδώ. Με ενδιαφέρει αρκετά να είναι αθόρυβο αν γίνεται 

https://www.geekbuying.com/item/X99-MAX-Plus-Amlogic-S905x3-Android-9-0-TV-Box-4GB-32GB-423147.html

 

https://www.geekbuying.com/item/TANIX-TX3-Amlogic-S905x3-8K-Video-Decode-Android-9-0-TV-Box-4GB-32GB-421786.html

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

54 λεπτά πριν, Rockstreamgr είπε

Καλημέρα,ψάχνω Android TV box για ip TV με m3u, Spotify, YouTube, απλά πράγματα, ποιο μου προτείνετε; έχω σταμπάρει αυτα εδώ. Με ενδιαφέρει αρκετά να είναι αθόρυβο αν γίνεται 

https://www.geekbuying.com/item/X99-MAX-Plus-Amlogic-S905x3-Android-9-0-TV-Box-4GB-32GB-423147.html

https://www.geekbuying.com/item/TANIX-TX3-Amlogic-S905x3-8K-Video-Decode-Android-9-0-TV-Box-4GB-32GB-421786.html

μιας και εχουν τον ιδιο επεξεργαστη, εγω θα πηγαινα tanix λογω ονοματος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα κάποιες αλλαγές στο σαλόνι και είχα να ανοίξω το mi box s μου για περίπου 20 μέρες και όταν το άνοιξα πριν από 3-4 μέρες μου έβγαλε μήνυμα για αναβάθμιση σε android 9. Έκανε την αναβάθμιση, άλλαξε λίγο το μενού στις ρυθμίσεις κλπ.

 

Από τότε όμως κάνει το εξής:μετά από μερικές ώρες σε αναμονή, όταν το ενεργοποιώ πάλι σχεδόν σέρνεται. Αργεί στην ανταπόκριση κλπ. Αυτό το έκανε και παλιότερα κάποιες λίγες φορές και έφτιαχνε με μια επανεκκίνηση. Τώρα όμως, όταν το κάνει αυτό, αν δεν κάνεις επανεκκίνηση άμεσα και μπεις πχ στο netflix.... λίγο μετά απλά κάνει reboot.

 

Το έχει πάθει κανείς άλλος αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Έκανα κάποιες αλλαγές στο σαλόνι και είχα να ανοίξω το mi box s μου για περίπου 20 μέρες και όταν το άνοιξα πριν από 3-4 μέρες μου έβγαλε μήνυμα για αναβάθμιση σε android 9. Έκανε την αναβάθμιση, άλλαξε λίγο το μενού στις ρυθμίσεις κλπ.

Από τότε όμως κάνει το εξής:μετά από μερικές ώρες σε αναμονή, όταν το ενεργοποιώ πάλι σχεδόν σέρνεται. Αργεί στην ανταπόκριση κλπ. Αυτό το έκανε και παλιότερα κάποιες λίγες φορές και έφτιαχνε με μια επανεκκίνηση. Τώρα όμως, όταν το κάνει αυτό, αν δεν κάνεις επανεκκίνηση άμεσα και μπεις πχ στο netflix.... λίγο μετά απλά κάνει reboot.

Το έχει πάθει κανείς άλλος αυτό;

λεγεται οτι μετα απο τετοιες αναβαθμισεις λογισμικου, μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων λυνει πολλα θεματα, αυτοι που το εκαναν λενε οτι μετα ολα ειναι καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας, ψάχνω για αγορά tv box και βλέπω σε κάποια να λέει ethernet 1000m ενώ τα περισσότερα είναι 10/100m. Τι σημαίνει αυτό και αν αξίζει να αγοράσω το 1000.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια. διαβασα τις τελευταιες σελιδες, εχω διαβασει απειρα πραγματαστο ιντερνετ αλλα θελω την εμπειρια και τη βοηθεια σας. bare with me, θα ειμαι αναλυτικος.

Αυτη τη στιγμη τρεχω σε ενα ρασπμπερι παι 3, το κοντι με λογισμικο osmc. πρωτο πραγμα που θα ρωτησετε ειναι γιατι αυτο και δεν τρεχω κορελεκ ή λιμπρεελεκ. ειανι γιατι εχω συνδεσει πανω ενα ντακ ωστε να παιρνω εξοδο rca να την στελνω στον ενισχυτη και να ακουω απο εκει τα παντα. ειναι σεταρισμενο για osmc ειχα ετοιμο ιματζ οποτε....

εδω και κατι μερουλες που το ψαχνω, σκεφτομαι αν αναβαθμιστω. ο ενας λογος ειναι γιατι θελω να εχω την επιλογη του να χρησιμοποιω το στρεμιο, που παιζει μονο σε αντροιντ. ο αλλος ειναι πως θελω να χρησιμοποιησω ενα αλλο ντακ που εχω (khadas tone board) και ετσι λεω να πουλησω ετοιμο αυτο που εχω και να παρω ενα αλλο μιντια πλειερ. στην αρχη σκεφτομουν την λυση ρασπμπερι παι 4. το καλο ειναι πως υποστηριζεται στανταρ το ντακ, θα εχω μεγαλυτερη ραμ ταχυτητες κτλ. απο την αλλη δεν θα εχω αντροιντ αρα δεν θα εχω στρεμιο κτλ. οποτε σκεφτομαι για αντροιντ τιβι μποξ.  και εδω θελω τη βοηθειακαι τις προτασεις σας.

θελω κατι με amlogic επεξεργαστη μονο.

θελω να εχει θυρα λαν. καλο ειναι να εει διπλο wlan (να παιζει και στις 2 συχνοτητες). εννοειται usb. και οπωσδηποτε να υποστηριζει καρτα sd για να παιξω με ντιουαλ μπουτ και να εχω αντροιντ και κοντι στην καρτουλα ξεχωριστα. προφανως να εχει τουλαχιστον 3 γκιγκα ραμ (καλυτερα 4). να υποστηριζει H.265 και φλακ (στανταρ θα το κανουν ολα τα καινουργια) και 4κ. επισης να υπαρχει τροπος να το κανεις να μην ζεσταινεται(αν δεν μπορει να ειναι σε νορμαλ θερμοκρασιες χωρις θροτλινγκ απο μονο του). το να του βαλω καναν ανεμιστηρα απο κατω (εφοσον ειναι μαι ευκολη διαδικασια), δεν με πειραζει. στο ρπι μεσω των gpio συνεδεσα ενα ανεμιστηρακι και ολα κομπλε. και το βασικο (και το οποιο δεν ξερω πως να το ψαξω), να εχει η ρομ ενεργοποιημενο το USB audio feature. ετσι ωστε να μπορει να δρομολογηθει ο ηχος μεσω usb θυρας, να παει στο dac και απο εκει στον ενισχυτη μου. λογικα θα πρεπει να ειναι ενεργοποιημενο. πχ σε ρασπμπερι εννοειται πως ειναι.... ολα αυτα χωρις να πληροσουμε τριψηφιο νουμερο. μεχρι κανα 75αρι παιζει τιποτα? εννοειται δεν εχω προβλημα να αγορασω απο κινα και να περιμενω και κανα διμηνο ανετα, αν ειναι να βγει κατι συντομα.

αν ζηταω πολλα και δεν παιζει κατι, θα παρω ενα ρπι 4 και θα τελειωνει το παραμυθι. αλλα ηθελα την επιλογη ενος μποξ με ντιουαλ μπουτ.

σας ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά εχω το mecoll kiiipro βρε παιδια εχετε να μου προτείνετε κανενα χειριστήριο καλο; γιατι το μαμα δεν βολεύει σε πολλα πράγματα ασε που χαζεύει καμια φορά. 

Ειχα παρει ενα σαν πληκτρολογιο που δουλευει σαν mouse αλλα πατατια ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

είμαι Αυστραλία και ενδιαφέρομαι για ένα tv box για τα ελληνικα καναλια.......για δωστε καμμια ιδεα ποιο κουτι να κοιταξω  και αν υπαρχει κατι ετοιμο.....

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Πιο παλιά είχα αγοράσει το Beelink GT1 Ultimate είχα περάσει kodi και το δούλεψα για λίγο καιρό αλλά μετά μου έσπασε τα νεύρα με τα πρόσθετα και έτσι το έδωσα.

Τώρα ψάχνω να πάρω ένα καλό για netflix και youtube, τι έχετε να προτείνετε?

Το Xiaomi Mi Box S αξίζει ?

Επίσης αν ξέρει κάποιος να μου πει, στο netflix λέει μέχρι 4 χρήστες για ταυτόχρονη παρακολούθηση, αυτό σημαίνει οτι και οι 4 θα βλέπουν την ίδια ταινία ή ο καθένας μπορεί να βλέπει οτι ταινία θέλει? Επίσης πρέπει να είναι στο ίδιο δίκτυο ή μπορούμε να συνδεθούμε απο διαφορετικά δίκτυα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, pavloa είπε

Καλησπέρα.

Πιο παλιά είχα αγοράσει το Beelink GT1 Ultimate είχα περάσει kodi και το δούλεψα για λίγο καιρό αλλά μετά μου έσπασε τα νεύρα με τα πρόσθετα και έτσι το έδωσα.

Τώρα ψάχνω να πάρω ένα καλό για netflix και youtube, τι έχετε να προτείνετε?

Το Xiaomi Mi Box S αξίζει ?

Επίσης αν ξέρει κάποιος να μου πει, στο netflix λέει μέχρι 4 χρήστες για ταυτόχρονη παρακολούθηση, αυτό σημαίνει οτι και οι 4 θα βλέπουν την ίδια ταινία ή ο καθένας μπορεί να βλέπει οτι ταινία θέλει? Επίσης πρέπει να είναι στο ίδιο δίκτυο ή μπορούμε να συνδεθούμε απο διαφορετικά δίκτυα? 

Ο καθένας βλέπει ότι θέλει και απο διαφορετική ip  ταυτόχρονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, filios filios είπε

Ο καθένας βλέπει ότι θέλει και απο διαφορετική ip  ταυτόχρονα.

Ωραία, τώρα το ξεκαθάρισα στο μυαλό μου.

Τα πακέτα που έχει το netflix λέει Ultra HD και το άλλο πακέτο HD, το Ultra HD είναι το 4k ? 

Για tv box να πάω στο xiaomi mi bos s?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, pavloa είπε

Ωραία, τώρα το ξεκαθάρισα στο μυαλό μου.

Τα πακέτα που έχει το netflix λέει Ultra HD και το άλλο πακέτο HD, το Ultra HD είναι το 4k ? 

Για tv box να πάω στο xiaomi mi bos s?

Ναι είναι 4Κ

Δεν εχω ασχοληθεί πολύ με netflix hd-4K επειδή βλέπω στις smart tv

Το καλύτερο είναι να ψαχτείς και να αποφασίσεις μόνος σου

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, filios filios είπε

Ναι είναι 4Κ

Δεν εχω ασχοληθεί πολύ με netflix hd-4K επειδή βλέπω στις smart tv

Το καλύτερο είναι να ψαχτείς και να αποφασίσεις μόνος σου

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Θα το κοιτάξω το θέμα που έβαλες για το tv box. 

Επειδή δεν ξέρω απο netflix τώρα θα το βάλω.

Εγώ ultra hd (4k) δεν μπορώ να δω με 15mbps που έχώ. Οπότε θα διαλέξω το πακέτο με το HD. Ωστόσο θα βγάζει όλες τις ταινίες εκτός απο αυτές που είναι 4κ σωστά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...