Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά,

εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ ένα rpi με libreelec. Ήρθε η ώρα να αναβαθμίστώ με ένα box που να τρέχει λίγο πιο ομαλά.

Η χρήση θα είναι μόνο αναπαραγωγή multimedia: kodi, netflix, tune in, αρχεία βίντεο απο USB stick ή hdd

Με το ψάξιμο που έκανα, βλέπω πως ειδικά για netflix το Mi box είναι 'μονόδρομος΄. (Δεν με ενδιαφέρει το 4Κ, αλλά και δε θέλω να βλέπω σε 480p)

Όμως:

1. έχει μόνο ένα usb. εγώ χρειάζομαι 1 θύρα για ασύρματο πληκτρολόγιο + 1 θύρα για εξωτερικό σκληρό/stick

Ένα οποιοδήποτε usb hub μπορεί να τα αναγνωρίζει ταυτόχρονα στο Mi Box; Αν π.χ. ο σκληρός δεν έχει τροφοδοσία ρεύματος, θα τον σηκώνει; πρέπει να δω hub με δική του τροφοδοσία ρεύματος;

2. δεν μου αρέσει ο περιορισμός του app store του Mi Box. Θα μπορώ σίγουρα να εγκαταστήσω κάποιο app από usb stick (καπου διάβασα πως δεν τα πάει καλά με τον ES explorer ή ότι δεν είναι τόσο εύκολη η εγκατάσταση από usb)

3. έχω ηχομπάρα 5.1, αλλά διαβάζω ότι δεν παίζει ήχο 5.1 από netflix. Ισχύει;

4. λειτουργεί εκει το app του Nordvpn;

Φαντάζομαι πως μια λύση σε beelink GT θα με κάλυπτε. Είτε Ultimate είτε King (ξέρω πως για netflix θα πρέπει να κάνω πατέντες). 

Δυστυχώς η αγορά πρέπει να γίνει αποκλειστικά από Amazon (.fr ή .de) γιατί έχω μια κάρτα δώρου εκεί και είτε το Ultimate δεν είναι διαθέσιμο ή το King θέλει 1 μήνα παράδοση. 

 

Γνωρίζει κανείς κάτι από τα παραπάνω για το Mi Box; ή αν υπάρχει κάποια πρόταση αξιόλογη από Amazon;;;;

 

 

Επεξ/σία από mimikos81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω θα σου πω τα παρακατω και εσυ αποφασιζεις: μιας και το box το παιρνεις μια φορα παρε κατι με τους τελευταιους επεξεργαστες s922 πχ beelink king, αλλιως το beelink ultimate και θα παρεις και μια καρτα micro sd 16gb class 10, και θα περασεις το coreleec. ετσι θα εχεις 2 λειτουργικα συστηματα και βαζοντας και το netflix στο coreleec θα εχεις ποιοτητα FHD. ενδεικτικα μιας και χρησιμοποιω σου λεω οτι, στο android το kodi σου τρωει 33% cpu, στο coreleec το kodi σου τρωει 13% cpu και ειναι αρκετα πιο γρηγορο και σαφως με πιο smooth εικονα. επισης στα beelink βρισκεις αρκετες custom rom ειτε κανονικες, ειτε android tv. επισης στην τελευταια αναβαθμιση του beelink king εχει μπει η λειτουργια εναλλαγης των δυο συστηματων απο το τηλεχειριστηριο. επισης το nord που θελεις λειτουργει και στα 2 συστηματα.

Επεξ/σία από manoskost
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, manoskost είπε

εγω θα σου πω τα παρακατω και εσυ αποφασιζεις: μιας και το box το παιρνεις μια φορα παρε κατι με τους τελευταιους επεξεργαστες s922 πχ beelink king, αλλιως το beelink ultimate και θα παρεις και μια καρτα micro sd 16gb class 10, και θα περασεις το coreleec. ετσι θα εχεις 2 λειτουργικα συστηματα και βαζοντας και το netflix στο coreleec θα εχεις ποιοτητα FHD. ενδεικτικα μιας και χρησιμοποιω σου λεω οτι, στο android το kodi σου τρωει 33% cpu, στο coreleec το kodi σου τρωει 13% cpu και ειναι αρκετα πιο γρηγορο και σαφως με πιο smooth εικονα. επισης στα beelink βρισκεις αρκετες custom rom ειτε κανονικες, ειτε android tv. επισης στην τελευταια αναβαθμιση του beelink king εχει μπει η λειτουργια εναλλαγης των δυο συστηματων απο το τηλεχειριστηριο. επισης το nord που θελεις λειτουργει και στα 2 συστηματα.

Έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά είμαι λίγο κλειδωμένος με το Amazon λόγω της κάρτας δώρου. Ultimate δεν υπάρχει και το King έχει παράδοση τον Μάιο, γιατί έρχεται από Κίνα. Δεν έχω και μεγάλη εμπιστοσύνη να περιμένω τόσες μέρες και τελικά να κάτσει και καμιά στραβή και να καθυστερήσει ακόμη περισσότερο...

Αν κάποιος φίλος έχει εμπειρία με το Mi Box και ξέρει τις απαντήσεις στις ερωτήσεις μου, θα βοηθήσει καλύτερα στην τελική απόφαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερες θέλω την βοηθεια σας. 

Εχω ένα mecoll kiii pro ξαφνικά ενω ανοίγει κανονικά και παει στα κανάλια κολλάει ουτε μενού ούτε τίποτα δεν ανταποκρίνεται. 

Το έβγαλα από ρεύμα για κανενα δεκάλεπτο τίποτα, ανοίγει κανονικά αλλα κολλαει. 

Μπήκα μεσω twpr recovery έκανα wipe chase davlik μπας και στρώσει τίποτα δυστυχώς. 

Καμια λύση; εχω κρατήσει την μαμα ρομ το μονο που σκέφτομαι να κανω factory reset και να ξαναπερασω την ρομ. Αλλα πρεπει να το ξαναστησω ολο από την αρχή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mparaxir είπε

Καλημερες θέλω την βοηθεια σας. 

Εχω ένα mecoll kiii pro ξαφνικά ενω ανοίγει κανονικά και παει στα κανάλια κολλάει ουτε μενού ούτε τίποτα δεν ανταποκρίνεται. 

Το έβγαλα από ρεύμα για κανενα δεκάλεπτο τίποτα, ανοίγει κανονικά αλλα κολλαει. 

Μπήκα μεσω twpr recovery έκανα wipe chase davlik μπας και στρώσει τίποτα δυστυχώς. 

Καμια λύση; εχω κρατήσει την μαμα ρομ το μονο που σκέφτομαι να κανω factory reset και να ξαναπερασω την ρομ. Αλλα πρεπει να το ξαναστησω ολο από την αρχή 

κανε factory reset και οταν ανοιξει σβησε οτι εφαρμογη ειχε μεσα που μπορεις να κατεβασεις απο το playstore και οτιδηποτε αλλο κινεζικο και ξαναστηστο. ( επειδη καμμια φορα τα παιζει το τροφοδοτικο, δοκιμασε να του δωσεις ρευμα απο ενα φορτιστη κινητου αλλα με 5 amper και 2 volt ωστε να αποκλεισεις την περιπτωση που εχει προβλημα το τροφοδοτικο )

Επεξ/σία από manoskost
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα τα ειχε παιξει ομως το τροφοδοτικό δεν θα άνοιγε ομως; αυτο ανοίγει και απλα κολλάει το σύμπαν. Τωρα με φορτιστή κινητου πως να του δωσω ρευμα; αφου το μαμα τροφοδοτικό δεν ειναι με usb και αποσπαζομενο καλωδιο ωστε να το συνδέσω με φορτιστη κινητού 

Όταν σχολασω ναι θα δοκιμάσω να κανω fr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mparaxir είπε

Αμα τα ειχε παιξει ομως το τροφοδοτικό δεν θα άνοιγε ομως; αυτο ανοίγει και απλα κολλάει το σύμπαν. Τωρα με φορτιστή κινητου πως να του δωσω ρευμα; αφου το μαμα τροφοδοτικό δεν ειναι με usb και αποσπαζομενο καλωδιο ωστε να το συνδέσω με φορτιστη κινητού 

Όταν σχολασω ναι θα δοκιμάσω να κανω fr

Αν και δεν εχω εμπειρία με tv boxes, δεν μπορείς να κρατήσεις backup των εφαρμογών που θες με titanium backup ή κάποιο παρόμοιο; Αν θυμάμαι καλά έχει κάτι αντίστοιχο και το twrp μέσα από την android εφαρμογή του. Κρατάς backup και μετά το factory reset κάνεις εγκατάσταση το backup αυτό και τα περνάει. Πάνε χρόνια όμως και δεν είμαι σίγουρος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fingolfingr είπε

Αν και δεν εχω εμπειρία με tv boxes, δεν μπορείς να κρατήσεις backup των εφαρμογών που θες με titanium backup ή κάποιο παρόμοιο; Αν θυμάμαι καλά έχει κάτι αντίστοιχο και το twrp μέσα από την android εφαρμογή του. Κρατάς backup και μετά το factory reset κάνεις εγκατάσταση το backup αυτό και τα περνάει. Πάνε χρόνια όμως και δεν είμαι σίγουρος.

Ναι εχω κρατησει backup οπως το λες με twpr recovery σε περίπτωση που γινει κάτι οταν σχολασω μαλλον αυτο θα κανω ενα fr και μετα restore απο το back up

24 λεπτά πριν, manoskost είπε

κανε factory reset και οταν ανοιξει σβησε οτι εφαρμογη ειχε μεσα που μπορεις να κατεβασεις απο το playstore και οτιδηποτε αλλο κινεζικο και ξαναστηστο. ( επειδη καμμια φορα τα παιζει το τροφοδοτικο, δοκιμασε να του δωσεις ρευμα απο ενα φορτιστη κινητου αλλα με 5 amper και 2 volt ωστε να αποκλεισεις την περιπτωση που εχει προβλημα το τροφοδοτικο )

Ειχα κατεβάσει και ρομ απο τους xda developers καποιου Ρώσου νομίζω που ειναι πολυ καλη ρομ απο τι ακουγα απαλλαγμένο απο κινέζικες εφαρμογές αλλα ποτε δεν την ειχα κανει εγκατάσταση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mparaxir είπε

Ναι εχω κρατησει backup οπως το λες με twpr recovery σε περίπτωση που γινει κάτι οταν σχολασω μαλλον αυτο θα κανω ενα fr και μετα restore απο το back up

Ειχα κατεβάσει και ρομ απο τους xda developers καποιου Ρώσου νομίζω που ειναι πολυ καλη ρομ απο τι ακουγα απαλλαγμένο απο κινέζικες εφαρμογές αλλα ποτε δεν την ειχα κανει εγκατάσταση 

βαλτην, συνηθως οι custom rom ειναι πολυ καλυτερες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ οταν παω σπιτι που σχολασω θα δοκιμάσω και θα ενημερώσω εδώ αμα ειχα επιτυχια ωστε αμα καποιος παθει το ιδιο να υπάρχει βοήθεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, mparaxir είπε

Οκ οταν παω σπιτι που σχολασω θα δοκιμάσω και θα ενημερώσω εδώ αμα ειχα επιτυχια ωστε αμα καποιος παθει το ιδιο να υπάρχει βοήθεια 

androidtv rom φοραει ή android normal ?  δες εδω και για τις δυο:  https://forum.freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s912/mecool/firmware-roms/680075-rom-mecool-acemax-kiii-pro-scv1-atv-android-tv-version                                                                                                  https://forum.freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s912/mecool/firmware-roms/647317-rom-mecool-acemax-kiii-pro-scv1-normal-android                                                                                                                                                                                                                                                                  ειναι πολυ καλος προγραμματιστης.

Επεξ/σία από manoskost
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, manoskost είπε

androidtv rom φοραει ή android normal ?  δες εδω και για τις δυο:  https://forum.freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s912/mecool/firmware-roms/680075-rom-mecool-acemax-kiii-pro-scv1-atv-android-tv-version                                                                                                  https://forum.freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s912/mecool/firmware-roms/647317-rom-mecool-acemax-kiii-pro-scv1-normal-android                                                                                                                                                                                                                                                                  ειναι πολυ καλος προγραμματιστης.

Ναι τον εχω υπόψιν και αυτον. Την μαμα ρομ φοραγα τωρα τα εχω ξεχασει αυτό που λες απλο Android tv ή το normal. 

Αμα βοηθαει αυτο που θα πω με την στοκ ρομ στο playstore δεν μπορουσα να κατεβάσω οτι εφαρμογή ηθελα μονο συγκεκριμένα πράγματα. Οτι app τα κατεβασα απο υπολογιστή τα περναγα σε στικακι και απο εκει εκανα εγκατάσταση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν ξεσυνδεσα το tvbox διαπίστωσα επειδή τα mecoll ειχα θέματα ειχα βαλει φαν να ψύχει το tvbox. 

Διαπίστωσα είχε παρα πολυ σκόνη στις γρυλιες και λογικα μεσα στο tv box εβαλα σκουπα ηλεκτρική και απο τις γρυλιες ρουφαγα την σκονη.δυστηχως δεν ανοιγει το tv box. 

Δούλεψε παιδιά αλλα υπάρχει θεμα οταν το συνδεω με εθενετ καλωδιο κολλαει τι στο καλο; υγ και οταν ανοιγω wifi χωρις συνδεμένο το εθενετ κολλάει 

Επεξ/σία από mparaxir
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mparaxir είπε

Ναι τον εχω υπόψιν και αυτον. Την μαμα ρομ φοραγα τωρα τα εχω ξεχασει αυτό που λες απλο Android tv ή το normal. 

Αμα βοηθαει αυτο που θα πω με την στοκ ρομ στο playstore δεν μπορουσα να κατεβάσω οτι εφαρμογή ηθελα μονο συγκεκριμένα πράγματα. Οτι app τα κατεβασα απο υπολογιστή τα περναγα σε στικακι και απο εκει εκανα εγκατάσταση 

αρα εχεις androidtv rom, κατεβαζεις το aptoide tv και απο εκει μπορεις να κατεβασεις οτι δεν βρισκεις στο playstore.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...