Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικα έκανα fr και οταν συνδεω το εθενετ δεν κολλάει ερωτημα να κανω restore;που ειχα κρατησει backup η να βάλω του ρωσου από τους xda developers που ειναι custom την αλλη από το freaktb ειναι περίπλοκο να την βαλεις θελει υπολογιστή και ειναι μπέρδεμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, mparaxir είπε

Τελικα έκανα fr και οταν συνδεω το εθενετ δεν κολλάει ερωτημα να κανω restore;που ειχα κρατησει backup η να βάλω του ρωσου από τους xda developers που ειναι custom την αλλη από το freaktb ειναι περίπλοκο να την βαλεις θελει υπολογιστή και ειναι μπέρδεμα 

Δεν έχει κανένα video στο YouTube να δεις αν είναι εύκολο και να δεις και τα σχόλια από κάτω των χρηστών που έκαναν την εγκατάσταση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, tilaverboy είπε

Δεν έχει κανένα video στο YouTube να δεις αν είναι εύκολο και να δεις και τα σχόλια από κάτω των χρηστών που έκαναν την εγκατάσταση; 

Αυτό θα κοιταξω, το περίεργο ειναι οταν ειμαι στο recovery δεν αναγνωρίζει τη sd card παρολου διαβασα οδηγιες οτι κανεις φορματ με fat32 για να την αναγνωρισει, αλλιως αφου τωρα δουλεύει μενω με την στοκ ρομ το θεμα γλυτωνω να αγορασω τηλεόραση γιατι δεν είμαι για εξοδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον για να βοηθησω και τους υπόλοιπους απο τις 2 παιδευόμουν ακομα και factory reset οταν εβαζα το εθενετ καλωδιο παλι κολλαγε λεω παει καπου χτύπησε το hardware ενω χωρις εθενετ επαιζε τα κανάλια 

Ομως τι να το κανω; ήθελα netflix και το kodi. Εκατσα και έψαξα και βρήκα παλι στοκ ρομ αλλα που ειχε βγαλει καινουργια αναβάθμιση που γινοταν το Android 7. 1.2

Αφου πέρασε το καινουργιο λειτουργικό φαίνεται να δουλεύει ειμαι τωρα μια ωρα με συνδεμένο με εθενετ δεν εχει κολλήσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, είμαι άσχετος όσον αφορά τα  Android box και θα ήθελα την βοήθεια σας για την αγορά ενός τέτοιου μηχανήματος αποκλειστικά για να βλέπουν τα παιδιά στην tv που δεν είναι smart Netflix & YouTube.

Μπορείτε να μου δώσετε 2-3 επιλογές τι να αγοράσω αλλά και τι να προσέξω;

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, greekparot είπε

Καλησπέρα, είμαι άσχετος όσον αφορά τα  Android box και θα ήθελα την βοήθεια σας για την αγορά ενός τέτοιου μηχανήματος αποκλειστικά για να βλέπουν τα παιδιά στην tv που δεν είναι smart Netflix & YouTube.

Μπορείτε να μου δώσετε 2-3 επιλογές τι να αγοράσω αλλά και τι να προσέξω;

Ευχαριστώ πολύ.

αν θελεις να βλεπεις netflix το xiaomi mibox s ειναι μονοδρομος γιατι ειναι πιστοποιημενο . εφοσον δεν εχεις 4κ τηλεοραση για να δεις και 4κ στο netflix, η εναλλακτικη λυση ειναι να παρεις ενα tvbox με επεξεργαστη amlogic με μεγαλυτερη μνημη απο τα 2gb που φοραει το xiaomi και να του βαλεις με μια καρτα microsd το corellec και βαζοντας εκει το netflix να εχεις αναλυση FHD ( αλλιως θα βλεπεις με αναλυση μεχρι 480 ), και ετσι θα εχεις δυο λειτουργικα συστηματα. ενημερωτικα το xiaomi δεν εχει θυρα ethernet και πρεπει να υπολογισεις και ενα κοστος γυρω στα 20 ευρω για την αγορα ενος ανταπτορα αν το χρειαστεις.

Επεξ/σία από manoskost
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manoskost είπε

η εναλλακτικη λυση ειναι να παρεις ενα tvbox με επεξεργαστη amlogic με μεγαλυτερη μνημη απο τα 2gb που φοραει το xiaomi και να του βαλεις με μια καρτα microsd το corellec και βαζοντας εκει το netflix

Θέλω να πειραματιστώ με το παραπάνω έχοντας ένα mecool m8s pro.

Γνωρίζεις με ποιά μέθοδο θα μπουτάρω από την sd card που θα έχει CoreELEC?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, turbat0s είπε

Θέλω να πειραματιστώ με το παραπάνω έχοντας ένα mecool m8s pro.

Γνωρίζεις με ποιά μέθοδο θα μπουτάρω από την sd card που θα έχει CoreELEC?

Την ιδια ερωτηση ηθελα να κανω και εγω γιατι στο mecool kiii pro εχω το νετφλιξ την μοναδικη έκδοση που παιζει την 4.16.1 αλλα η ποιότητα εικονας ειναι χαμηλή. Αυτό πως γίνεται με το coreelec υπάρχει καπου οδηγός; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, turbat0s είπε

Θέλω να πειραματιστώ με το παραπάνω έχοντας ένα mecool m8s pro.

Γνωρίζεις με ποιά μέθοδο θα μπουτάρω από την sd card που θα έχει CoreELEC?

θα κατεβασεις απο το playstore το rebootlibereec.

1 ώρα πριν, mparaxir είπε

Την ιδια ερωτηση ηθελα να κανω και εγω γιατι στο mecool kiii pro εχω το νετφλιξ την μοναδικη έκδοση που παιζει την 4.16.1 αλλα η ποιότητα εικονας ειναι χαμηλή. Αυτό πως γίνεται με το coreelec υπάρχει καπου οδηγός; 

https://discourse.coreelec.org/t/how-to-install-coreelec/677?fbclid=IwAR2cmca1haaHrXqieH5pEjV61rW8UwtjSUs3CvNUcH_VaILOjsMCQHyr-Ek                                                                                                             https://coreelec.org/?fbclid=IwAR1_q5q4TaXQc-nUNtkzJCl87_LFn3dlJvtAvawV9LE0U05G-RraueObNZ8#download

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, manoskost είπε

θα κατεβασεις απο το playstore το rebootlibereec.

https://discourse.coreelec.org/t/how-to-install-coreelec/677?fbclid=IwAR2cmca1haaHrXqieH5pEjV61rW8UwtjSUs3CvNUcH_VaILOjsMCQHyr-Ek                                                                                                             https://coreelec.org/?fbclid=IwAR1_q5q4TaXQc-nUNtkzJCl87_LFn3dlJvtAvawV9LE0U05G-RraueObNZ8#download

2 ώρες πριν, turbat0s είπε

 

 

Ωραιος ευχαριστω μπορεί να πειραματιστώ καποια στιγμή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mparaxir είπε

Ωραιος ευχαριστω μπορεί να πειραματιστώ καποια στιγμή 

αν σε ενδιαφερει το netflix να παρεις μια microsd το λιγοτερο 16gb, class 10 ομως, γιατι το netflix θελει περιπου 3gb χωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manoskost είπε

θα κατεβασεις απο το playstore το rebootlibereec.

Είσαι ωραίος θα το ψάξω.

Φαντάζομαι δεν θα έχει καμιά επίπτωση στο ήδη εγκατεστημένο fw του boxακίου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, turbat0s είπε

Είσαι ωραίος θα το ψάξω.

Φαντάζομαι δεν θα έχει καμιά επίπτωση στο ήδη εγκατεστημένο fw του boxακίου?

ποιο να εχει επιπτωση? το coreleec ειναι τελειως διαφορετικο συστημα, απλα οταν θα εχεις την καρτα microsd μεσα οταν το ανοιγεις θα μπουταρει πρωτα στο corellec, αυτο εχει επιλογη στο κλεισιμο να πηγαινεις στο android, η εφαρμογη χρειαζεται μονο για να πηγαινεις απο το android στο corelleec.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, manoskost είπε

ποιο να εχει επιπτωση? το coreleec ειναι τελειως διαφορετικο συστημα, απλα οταν θα εχεις την καρτα microsd μεσα οταν το ανοιγεις θα μπουταρει πρωτα στο corellec, αυτο εχει επιλογη στο κλεισιμο να πηγαινεις στο android, η εφαρμογη χρειαζεται μονο για να πηγαινεις απο το android στο corelleec.

Άρα είναι σαν dual boot φάση, αν βγάλεις την sd θα μπουτάρει κανονικά με το μαμίσιο fw.

Σωστά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...