Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 5/4/2020 στις 12:18 ΠΜ, cacau είπε

Σε android αν το σηκώνει το hardware μπορείς να βάλεις το Ελληνικό gkobu build πάνω στο kodi 18 όπου έχει ενσωματωμένο το Netflix. Όταν το ανοίξεις πρώτη φορά και βάλεις τα στοιχεία σου, θα κατεβάσει κάποια extra μόνο του και μετά θα παίζει στα 1080p, αλλά θες κάτι σύγχρονο ως μηχάνημα με αρκετή ram - αλλιώς θα έχει αφύσικη κίνηση στις στιγμές δράσης κ.λ.π. Η διαφορά σε CoreELEC, LibreElec κ.λ.π. είναι πως όντας ελαφρύτερο το λειτουργικό, τα καταφέρνουν και πιο αδύναμα μηχανάκια π.χ. s912 με 2gb ram.

Έβαλα το gkobu.

Όχι μόνο δεν παίζει netflix δεν ξεκινάει καν Η αναπαραγωγή.

Λάθος ξεκινάει αλλά δείχνει μαύρη εικόνα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 ώρες πριν, manoskost είπε

κατι μπερδευεις, το xiaomi ειναι unroot, και το beelink root και δεν εχει rom android tv οπως το xiaomi, αλλα android κανονικο οπως στα κινητα. netflix θα σου παιξει 480 και αν βαλεις το coreleec σαν δευτερο συστημα θα σου παιξει FHD.

Οκ σε ευχαριστώ πολύ, το παρηγγείλα και θα το παλέψω. Να είσαι καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαζή ερώτηση για το Google Chromecast 3ης γενιάς. Το παρέλαβα πριν απο λίγες μέρες αλλά το κατάστημα δεν με ενημέρωσε ότι έχει Αμερικάνικο πριζάκι. Γνωρίζω ότι μπορεί να πάρει ρεύμα και απο την τηλεόραση, αλλά δεν θα μπορώ να το δουλέψω με το google home, οπότε πρέπει να παίρνει κατευθείαν ρεύμα.  Δεν θέλω να βάλω αντάπτορα γιατί θα είναι ένας όγκος στην πριζα. Μπορώ να βάλω κάποιον άλλον φορτιστή ; Απο κινητό πχ ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Συμβουλές για κάνα TV box θα ήθελα. Διαβασα διάφορα αλλά δεν κατέληξα κάπου...το Mi Box της Xiaomi λένε όλοι αλλά δεν είμαι σίγουρος πια. Φαίνεται ακριβό πλέον αν σκεφτείς την λίγη RAM που έχει και λίγες θύρες και καθόλου Ethernet. Στην αρχη που τοχαν 40+ ευρώ οκ. Τώρα 65-70 ευρώ συν κάναν αντάπτορα φτάνεις τα 90 ευρώ.

Επίσης από πολλούς άκουσα να λένε έχουν θέμα με το ρεύμα, κολλάει και πρέπει να το βγάζεις συχνά απ την πρίζα, κάτι που δεν το θέλω, θα νευρίαζε και τους δικούς μου όπου και θα μπει.

Έλεγα και καμιά εναλλακτική να ακούσω που να ικανοποιεί τα παρακάτω:

1) Να παίζει σε καλή ανάλυση Netflix και Youtube (δίχως πατέντες κτλπ). Άντε και Amazon άμα λάχει. Είναι να μπει σε παλαιότερη τηλεόραση LCD οποτε η δυνατότητα 4Κ τώρα ΔΕΝ με ενδιαφέρει αφού η TV δεν το υποστηρίζει. Ούτε όμως να παίζει σε 480p και να μη βλέπεις καθαρά.

2) Νάναι αξιόπιστο, να μην κολλάει δηλαδή και εύκολο στη χρήση. Για Kodi δεν με νοιάζει. Πιο πολύ για αυτά που είπα στο 1 και λίγο σερφάρισμα στο ιντερνετ το θέλουμε συν κάνα κανάλι.

3) Να μπορείς να κατεβάσεις απ το Store και κάνα OTE TV GO ή NOVA GO και να παίζουν χωρίς πρόβλημα. Ναναι unroot. Μελλοντικά λέμε ένα απ τα δύο να βάλουμε (αλήθεια ποιο θα προτείνατε καθώς από τιμές ίδια είναι περίπου;).

4) Ε να βρίσκεται και σε μια λογική τιμή εκεί 30-60 ευρώ.

5) Να γινεται προβολη κινητου μεσω chromecast, miracast, whatever.

😂 Ίσως ζηταω πολλά τώρα και δεν υπαρχει κατι τετοιο 😂
Σαςειμαι ευγνωμων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή ανάλυση Netflix και πιο φτηνό ή στην ίδια τιμή με το mibox δεν νομίζω να υπάρχει.

Έχω δύο mibox3 και παίζουν απροβλημάτιστα. Είχαν κάποια θέματα όταν έκαναν αναβάθμιση από Android 6 σε 8 αλλά με τα επόμενα updates λύθηκαν.

Πιστεύω το ίδιο συμβαίνει και με τα mibox s που κάνουν αναβάθμιση σε Android 9. Οπότε ή μένεις στο Android 8 ή περιμένεις να βγει το update που λύνει τα προβλήματα. Αλλιώς δες αν μπορείς να βρεις κανένα mibox3 που πλέον δεν έχουν τέτοια θέματα και έχουν σχεδόν ίδιο hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Neoss είπε

Καλησπέρα. Συμβουλές για κάνα TV box θα ήθελα. Διαβασα διάφορα αλλά δεν κατέληξα κάπου...το Mi Box της Xiaomi λένε όλοι αλλά δεν είμαι σίγουρος πια. Φαίνεται ακριβό πλέον αν σκεφτείς την λίγη RAM που έχει και λίγες θύρες και καθόλου Ethernet. Στην αρχη που τοχαν 40+ ευρώ οκ. Τώρα 65-70 ευρώ συν κάναν αντάπτορα φτάνεις τα 90 ευρώ.

Επίσης από πολλούς άκουσα να λένε έχουν θέμα με το ρεύμα, κολλάει και πρέπει να το βγάζεις συχνά απ την πρίζα, κάτι που δεν το θέλω, θα νευρίαζε και τους δικούς μου όπου και θα μπει.

Έλεγα και καμιά εναλλακτική να ακούσω που να ικανοποιεί τα παρακάτω:

1) Να παίζει σε καλή ανάλυση Netflix και Youtube (δίχως πατέντες κτλπ). Άντε και Amazon άμα λάχει. Είναι να μπει σε παλαιότερη τηλεόραση LCD οποτε η δυνατότητα 4Κ τώρα ΔΕΝ με ενδιαφέρει αφού η TV δεν το υποστηρίζει. Ούτε όμως να παίζει σε 480p και να μη βλέπεις καθαρά.

2) Νάναι αξιόπιστο, να μην κολλάει δηλαδή και εύκολο στη χρήση. Για Kodi δεν με νοιάζει. Πιο πολύ για αυτά που είπα στο 1 και λίγο σερφάρισμα στο ιντερνετ το θέλουμε συν κάνα κανάλι.

3) Να μπορείς να κατεβάσεις απ το Store και κάνα OTE TV GO ή NOVA GO και να παίζουν χωρίς πρόβλημα. Ναναι unroot. Μελλοντικά λέμε ένα απ τα δύο να βάλουμε (αλήθεια ποιο θα προτείνατε καθώς από τιμές ίδια είναι περίπου;).

4) Ε να βρίσκεται και σε μια λογική τιμή εκεί 30-60 ευρώ.

5) Να γινεται προβολη κινητου μεσω chromecast, miracast, whatever.

😂 Ίσως ζηταω πολλά τώρα και δεν υπαρχει κατι τετοιο 😂
Σαςειμαι ευγνωμων.

Εάν θες Netflix 4K το mi box s είναι μονόδρομος και νομίζω και το Amazon προσφέρει Netflix. Κορυφαίο ωστόσο είναι το shield της Nvidia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, tilaverboy είπε

Εάν θες Netflix 4K το mi box s είναι μονόδρομος και νομίζω και το Amazon προσφέρει Netflix. Κορυφαίο ωστόσο είναι το shield της Nvidia.

Δες ξανα τα κριτηρια μου, δεν παιζει 4Κ η τηλεοραση που ειναι να μπει. 

Κορυφαιο ναι...αλλα κοστιζει 300 ευρω 😂 Νομιζω ειπα κιολας ναναι συγκρατημενη η τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Neoss είπε

Δες ξανα τα κριτηρια μου, δεν παιζει 4Κ η τηλεοραση που ειναι να μπει. 

Κορυφαιο ναι...αλλα κοστιζει 300 ευρω 😂 Νομιζω ειπα κιολας ναναι συγκρατημενη η τιμη.

Εγώ προτείνω με HD να δεις στο Netflix τη λύση την πιο απλή. Για αυτό είπα με mi box s. Τα υπόλοιπα είναι ημίμετρα καθώς δεν είναι επίσημα και θα βλέπεις sd 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, tilaverboy είπε

Εγώ προτείνω με HD να δεις στο Netflix τη λύση την πιο απλή. Για αυτό είπα με mi box s. Τα υπόλοιπα είναι ημίμετρα καθώς δεν είναι επίσημα και θα βλέπεις sd 

εναλλακτικη λυση απο το mibox ειναι η εξης: παιρνεις ενα tvbox με επεξεργαστη ομως amlogic, χρησιμοποιεις και μια καρτα microsd και περνας το coreleec και εκει βαζεις το netflix που παιζει σε αναλυση FHD και εχεις ταυτοχρονα 2 λειτουργικα συστηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Neoss είπε

Καλησπέρα. Συμβουλές για κάνα TV box θα ήθελα. Διαβασα διάφορα αλλά δεν κατέληξα κάπου...το Mi Box της Xiaomi λένε όλοι αλλά δεν είμαι σίγουρος πια. Φαίνεται ακριβό πλέον αν σκεφτείς την λίγη RAM που έχει και λίγες θύρες και καθόλου Ethernet. Στην αρχη που τοχαν 40+ ευρώ οκ. Τώρα 65-70 ευρώ συν κάναν αντάπτορα φτάνεις τα 90 ευρώ.

Επίσης από πολλούς άκουσα να λένε έχουν θέμα με το ρεύμα, κολλάει και πρέπει να το βγάζεις συχνά απ την πρίζα, κάτι που δεν το θέλω, θα νευρίαζε και τους δικούς μου όπου και θα μπει.

Έλεγα και καμιά εναλλακτική να ακούσω που να ικανοποιεί τα παρακάτω:

1) Να παίζει σε καλή ανάλυση Netflix και Youtube (δίχως πατέντες κτλπ). Άντε και Amazon άμα λάχει. Είναι να μπει σε παλαιότερη τηλεόραση LCD οποτε η δυνατότητα 4Κ τώρα ΔΕΝ με ενδιαφέρει αφού η TV δεν το υποστηρίζει. Ούτε όμως να παίζει σε 480p και να μη βλέπεις καθαρά.

2) Νάναι αξιόπιστο, να μην κολλάει δηλαδή και εύκολο στη χρήση. Για Kodi δεν με νοιάζει. Πιο πολύ για αυτά που είπα στο 1 και λίγο σερφάρισμα στο ιντερνετ το θέλουμε συν κάνα κανάλι.

3) Να μπορείς να κατεβάσεις απ το Store και κάνα OTE TV GO ή NOVA GO και να παίζουν χωρίς πρόβλημα. Ναναι unroot. Μελλοντικά λέμε ένα απ τα δύο να βάλουμε (αλήθεια ποιο θα προτείνατε καθώς από τιμές ίδια είναι περίπου;).

4) Ε να βρίσκεται και σε μια λογική τιμή εκεί 30-60 ευρώ.

5) Να γινεται προβολη κινητου μεσω chromecast, miracast, whatever.

😂 Ίσως ζηταω πολλά τώρα και δεν υπαρχει κατι τετοιο 😂
Σαςειμαι ευγνωμων.

mi box, πάρε μεταχειρισμενο από τις αγγελίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Ένας συγγενής θέλει να «ενεργοποιήσει» την τηλεόραση του η οποία δεν είναι σμαρτ και πιο συγκεκριμένα θέλει να βλέπει Νετφλιξ.

δεδομενου ότι δεν ξέρει, άρα δεν θέλουμε κολλήματα και περίεργα πράγματα, τι μπορεί να αγοράσει αξιόπιστο;

το Amazon stick είναι καλό; Το Chromecast είναι καλύτερο; Έχει τηλεκοντρόλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, teachertza είπε

Καλησπέρα σας. Ένας συγγενής θέλει να «ενεργοποιήσει» την τηλεόραση του η οποία δεν είναι σμαρτ και πιο συγκεκριμένα θέλει να βλέπει Νετφλιξ.

δεδομενου ότι δεν ξέρει, άρα δεν θέλουμε κολλήματα και περίεργα πράγματα, τι μπορεί να αγοράσει αξιόπιστο;

το Amazon stick είναι καλό; Το Chromecast είναι καλύτερο; Έχει τηλεκοντρόλ;

xiaomi mibox s.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, teachertza είπε

Καλησπέρα σας. Ένας συγγενής θέλει να «ενεργοποιήσει» την τηλεόραση του η οποία δεν είναι σμαρτ και πιο συγκεκριμένα θέλει να βλέπει Νετφλιξ.

δεδομενου ότι δεν ξέρει, άρα δεν θέλουμε κολλήματα και περίεργα πράγματα, τι μπορεί να αγοράσει αξιόπιστο;

το Amazon stick είναι καλό; Το Chromecast είναι καλύτερο; Έχει τηλεκοντρόλ;

Mi box s και από μένα και για την υποστήριξη. Έρχεται update που θα λύσει τελειως τα προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...