Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, GeorgeR1_700 είπε

Καλησπέρα, έχω το x96 max με cpu amlogic S905X2. Ξαφνικά χθες μου έσβησε και μετά που το άνοιξα έδειχνε το λογότυπο και δεν προχωρούσε (το έκανα 2-3 φορές). Το άφησα για καμιά ώρα χωρίς τροφοδοσία και μετά το ξανα άνοιξα. Έκανε boot κανονικά και μόλις έφτανε στο κεντρικό μενού έκανε restart. Το έχω βγάλει από την πρίζα τώρα και θα το αφήσω εκτός ένα 24ώρο. Αν μου κανει πάλι τα ίδια θα του κανω factory reset. Επειδή δεν το έχω ξανακάνει (γνωρίζω πως να μπω στο boot menu) έχω μια απορία, μερικά βίντεο που είδα κάποιος πρώτα διαγράφει την μνήμη cache και μετά κάνει το factory, ενώ άλλος πρώτα κάνει factory και μετά διαγράφει τη μνήμη cache. Έχει διαφορά ποιο θα διαγράψω πρώτο?

θα κανεις επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων μεσα απο τις ρυθμισεις του box ( οπως κανουμε και σε ενα κινητο ), λογικα θα εχει το δικο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, manoskost είπε

θα κανεις επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων μεσα απο τις ρυθμισεις του box ( οπως κανουμε και σε ενα κινητο ), λογικα θα εχει το δικο σου.

Το γνωρίζω αυτό, άλλο όμως ρώτησα... Όπως και να χει θα κάνω πρώτα διαγραφή cache και μετά factory. Μου φαίνεται πιο σωστό.

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GeorgeR1_700 είπε

Το γνωρίζω αυτό, άλλο όμως ρώτησα... Όπως και να χει θα κάνω πρώτα διαγραφή cache και με factory. Μου φαίνεται πιο σωστό.

δεν χρειαζεται τιποτα, η επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων σβηνει τα παντα, και το μηχανημα θα ειναι οπως το αγορασες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από τι είδα λένε πως χρειάζεται και η διαγραφή cache, δεν ξέρω και εγώ τον λόγο, δε πρόλαβα να το ψάξω.

Πληροφοριακά το έκανα έτσι όπως είπα, όλα οκ τώρα :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα nexbox A3 και θέλω να το αλλάξω με ένα που να λειτουργεί εύκολα με netflix, kodi.

Αυτό έχει παλιό android και παίζει με μια εφαρμογή netflix που είναι χάλια στην πλοήγηση με το τηλεκοντρόλ του.  Και δεν το έχω καταφέρει να παίξει με ποντίκι / πληκτρολόγιο.

Ένα amazon fire tv 1st gen (σε άλλη TV) που έχω είναι άριστο αλλά Kodi έχει περαστεί με root (που δεν γίνεται στα νεότερα μοντέλα).

Θα ήθελα κάτι από Ευρώπη και με τιμολόγιο.  Το xiaomi που βλέπω παντού δεν με καλύπτει με τη λίγη μνήμη του.

Κάποια πρόταση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, papars είπε

Έχω ένα nexbox A3 και θέλω να το αλλάξω με ένα που να λειτουργεί εύκολα με netflix, kodi.

Αυτό έχει παλιό android και παίζει με μια εφαρμογή netflix που είναι χάλια στην πλοήγηση με το τηλεκοντρόλ του.  Και δεν το έχω καταφέρει να παίξει με ποντίκι / πληκτρολόγιο.

Ένα amazon fire tv 1st gen (σε άλλη TV) που έχω είναι άριστο αλλά Kodi έχει περαστεί με root (που δεν γίνεται στα νεότερα μοντέλα).

Θα ήθελα κάτι από Ευρώπη και με τιμολόγιο.  Το xiaomi που βλέπω παντού δεν με καλύπτει με τη λίγη μνήμη του.

Κάποια πρόταση;

Πριν προβείς σε αλλαγή εγώ θα δοκίμαζα να του βάλω τη νεότερη έκδοση netflix μήπως το θέμα σου λυθεί. Γενικά θα του άλλαζα και την rom να του βαζα μια πιο καινούργια μπας και τελικά δεν χρειαστεί να πας σε κάτι άλλο (αν έχουν βγάλει rom για αυτό το boxάκι). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GeorgeR1_700 είπε

Πριν προβείς σε αλλαγή εγώ θα δοκίμαζα να του βάλω τη νεότερη έκδοση netflix μήπως το θέμα σου λυθεί. Γενικά θα του άλλαζα και την rom να του βαζα μια πιο καινούργια μπας και τελικά δεν χρειαστεί να πας σε κάτι άλλο (αν έχουν βγάλει rom για αυτό το boxάκι). 

Rom δεν έχει καμία. Από άλλα μοντέλα κάτι παίζει μέχρι Android 7 αλλά δεν ταιριάζει το τηλεκοντρόλ. Netflix έπαιζε μέχρι πρόσφατα αλλά μια μέρα εξαφανίστηκε από το play store και κατέβασα την έκδοση που υπάρχει στην επίσημη σελίδα που είναι για Android 6.

Επίσης και kodi δεν παίζει εδώ και μέρες. Ότι ταινία πάω να δω κλείνει και με πετάει έξω, βέβαια έχω covenant που μπορεί να φταίει αυτό. 

Θα ήθελα κάτι που να παίζει και παιχνίδια με κάποιο controller. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όντως και εγώ δεν μπόρεσα να βρω κάποια rom. Έχω καιρό να ασχοληθώ με tvboxes για να ξέρω τι παίζει στην αγορά, παρόλα αυτά μου κέντρισε το ενδιαφέρον το H96 Max X3 αλλά για την τιμή του μόνο από Κίνα (εκτός και αν το βρεις στην ΕΕ σε σχετικα καλή τιμή). Δες εδώ ένα review https://youtu.be/pwDQDkj3lQc?t=688 

 

Παρόλα αυτά περίμενε και από άλλους να σου απαντήσουν που είναι αυτήν την περίοδο πιο κοντά στο αντικείμενο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

για τι χρηση κανετε το tv box?απλα για σερφαρισμα και παιχνιδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, thanosfwto είπε

για τι χρηση κανετε το tv box?απλα για σερφαρισμα και παιχνιδια;

το tvbox κανει τα παντα, οτι κανει ενα κινητο το κανει και αυτο, αλλα κυριως οι πιο πολλοι το χρησιμοποιουν για το kodi μια εφαρμογη ποικιλου ενδιαφεροντος, και αρκετοι για να βλεπουν netflix, novago και otego με κωδικους, καθως και iptv.

Επεξ/σία από manoskost
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

το αναφερω γιατι εχω και εγω ενα για iptv αλλα δεν ξερω αν επιτρεπεται να το σχολιασω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thanosfwto είπε

το αναφερω γιατι εχω και εγω ενα για iptv αλλα δεν ξερω αν επιτρεπεται να το σχολιασω

υπαρχουν ειδικα μηχανηματα για iptv τα οποια κανουν μονο μια δουλεια, το tvbox ειναι κατι διαφορετικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, thanosfwto είπε

με το tv box αυτο εχω 5.000 καναλια

και τι σημαινει αυτο? την λιστα αυτη που εχεις μπαινει και σε tvbox, απλα το δικο σου κανει μια μονο δουλεια, ενω το tvbox την δικη σου δουλεια συν τις αλλες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, θέλω να εγκαταστήσω κάποιες apk εφαρμογές στο x96 max που έχω (cpu amologic S905X2). Ποιο installer μου προτείνετε? Είχα δοκιμάσει παλιά με Uptodown App Store αλλά δεν μου το αναγνώριζε (λογικά είναι μόνο για smartphones). Δυστυχώς δεν έχω πολύ ελεύθερο χρόνο για να κάτσω να ψάξω ποιοι είναι οι καλύτεροι apk installer, και λίγο που το έψαξα με μπερδεύει για να είμαι ειλικρινής (όχι τόσο η διαδικασία, κυρίως το πιο να κατεβάσω). Υπάρχει περίπτωση το tv box μου να μην υποστηρίζει κάποιον installer (προαιρετικό ερώτημα)? Τέλος πάντων κοιτούσα αυτό που έχει ακριβώς το ίδιο μενού με το δικό μου και νομίζω πως είναι και το ίδιο box μιας και το έχουν κάνει και review. VPN που λέει λογικά προαιρετικό, αν και έχω στο pc αλλά δεν υποστηρίζεται σε tvbox. Πληροφοριακά δεν το θέλω για ταινίες κτλ, μόνο κάποια απλά app (πληκτρολόγιο, add blockers κτλ). Το θέμα με το troypoint στον παραπάνω οδηγό είναι πως δεν βλέπω να έχει αναζήτηση (εν το μεταξύ στον οδηγό βλέπω πως έχει και φώτο που έχει μέσα και αναζήτηση αλλά στο βίντεο δεν το δείχνει), καθώς μου φαίνεται πως δεν είναι όπως αυτό . Τέλος πάτων, άσχετα με τα όσα είπα, εσείς ποιο μου προτείνετε? Φαντάζομαι πως δεν θα χρειαστεί να ασχοληθώ με root...

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...