Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, GeorgeR1_700 είπε

Καλησπέρα, θέλω να εγκαταστήσω κάποιες apk εφαρμογές στο x96 max που έχω (cpu amologic S905X2). Ποιο installer μου προτείνετε? Είχα δοκιμάσει παλιά με Uptodown App Store αλλά δεν μου το αναγνώριζε (λογικά είναι μόνο για smartphones). Δυστυχώς δεν έχω πολύ ελεύθερο χρόνο για να κάτσω να ψάξω ποιοι είναι οι καλύτεροι apk installer, και λίγο που το έψαξα με μπερδεύει για να είμαι ειλικρινής (όχι τόσο η διαδικασία, κυρίως το πιο να κατεβάσω). Υπάρχει περίπτωση το tv box μου να μην υποστηρίζει κάποιον installer (προαιρετικό ερώτημα)? Τέλος πάντων κοιτούσα αυτό που έχει ακριβώς το ίδιο μενού με το δικό μου και νομίζω πως είναι και το ίδιο box μιας και το έχουν κάνει και review. VPN που λέει λογικά προαιρετικό, αν και έχω στο pc αλλά δεν υποστηρίζεται σε tvbox. Πληροφοριακά δεν το θέλω για ταινίες κτλ, μόνο κάποια απλά app (πληκτρολόγιο, add blockers κτλ). Το θέμα με το troypoint στον παραπάνω οδηγό είναι πως δεν βλέπω να έχει αναζήτηση (εν το μεταξύ στον οδηγό βλέπω πως έχει και φώτο που έχει μέσα και αναζήτηση αλλά στο βίντεο δεν το δείχνει), καθώς μου φαίνεται πως δεν είναι όπως αυτό . Τέλος πάτων, άσχετα με τα όσα είπα, εσείς ποιο μου προτείνετε? Φαντάζομαι πως δεν θα χρειαστεί να ασχοληθώ με root...

Εαν εννοείς ότι θέλεις να κατεβασεις από άλλο μάρκετ και όχι από το google play, κατέβασε το aptoide tv και μέσα από αυτό τις εφαρμογές που θέλεις και πολλές πολλές ακόμη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, dafnoula13 είπε

Εαν εννοείς ότι θέλεις να κατεβασεις από άλλο μάρκετ και όχι από το google play, κατέβασε το aptoide tv και μέσα από αυτό τις εφαρμογές που θέλεις και πολλές πολλές ακόμη.

Ευχαριστώ, το έβαλα και όλα φαίνονται οκ :) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας!
Ψάχνω TV box για θέαση (από USB) αποθηκευμένων ταινιών και τα μόνα δεδομένα που με ενδιαφέρουν είναι:
- Να παίζει όσο το δυνατόν περισσότερα φορμά βίντεο με καλή ποιότητα εικόνας σε 1080p.
- Να υποστηρίζει ελληνικούς υπότιτλους από εξωτερικό αρχείο.
- Να προσφέρει οπτική έξοδο ήχου για να στέλνει Dolby/DTS 5.1 στα Logitech Z906.

Ο video player της τηλεόρασης υποβιβάζει το DTS 5.1 σε στέρεο όταν το στέλνει μέσω οπτικής στα ηχεία και αυτό είναι το μόνο θέμα που θέλω να ξεπεράσω. Σε Dolby/AC3 είναι εντάξει.

Με μια γρήγορη ματιά βρήκα αυτό: https://www.skroutz.gr/s/21321982/X96-Air-32GB.html
Δεν ξέρω αν θα με καλύψει με το DTS, κάπου λέγανε οτι θέλει να φορτώσω άλλο λειτουργικό. 

Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Hnepes είπε

Καλημέρα σας!
Ψάχνω TV box για θέαση (από USB) αποθηκευμένων ταινιών και τα μόνα δεδομένα που με ενδιαφέρουν είναι:
- Να παίζει όσο το δυνατόν περισσότερα φορμά βίντεο με καλή ποιότητα εικόνας σε 1080p.
- Να υποστηρίζει ελληνικούς υπότιτλους από εξωτερικό αρχείο.
- Να προσφέρει οπτική έξοδο ήχου για να στέλνει Dolby/DTS 5.1 στα Logitech Z906.

Ο video player της τηλεόρασης υποβιβάζει το DTS 5.1 σε στέρεο όταν το στέλνει μέσω οπτικής στα ηχεία και αυτό είναι το μόνο θέμα που θέλω να ξεπεράσω. Σε Dolby/AC3 είναι εντάξει.

Με μια γρήγορη ματιά βρήκα αυτό: https://www.skroutz.gr/s/21321982/X96-Air-32GB.html
Δεν ξέρω αν θα με καλύψει με το DTS, κάπου λέγανε οτι θέλει να φορτώσω άλλο λειτουργικό. 

Σας ευχαριστώ

γιατι δεν κοιτας και το xiaomi mibox s ?   

Video decoder: 4K@60fps, VP9, H.265, H.264, MPEG1/2/4, VC-1, Real8/9/10

Video Format: RM, MOV, VOB, AVI, MKV, TS, Mp4, 3D

Audio decoder: DOLBY, DTS

Audio Format: MP3, APE, Flac

Image decoder: JPG, BMP, GIF, PNG, TIF

Support Language: Global

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, manoskost είπε

γιατι δεν κοιτας και το xiaomi mibox s ?   

Video decoder: 4K@60fps, VP9, H.265, H.264, MPEG1/2/4, VC-1, Real8/9/10

Video Format: RM, MOV, VOB, AVI, MKV, TS, Mp4, 3D

Audio decoder: DOLBY, DTS

Audio Format: MP3, APE, Flac

Image decoder: JPG, BMP, GIF, PNG, TIF

Support Language: Global

Δεν έχει οπτική έξοδο. 
Τα Z906 έχουν optical in (και Coaxial), όχι HDMI

Επεξ/σία από Hnepes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβγαλε και η Dune το πρωτο media player που υποστηριζει HDR10+ 
Αν και παιζει KODI, κυρίως αφορά αυτους που παιζουν full Blu Ray και Full 4K ISO αρχεια τοπικα με Dolby Atmos, DTS X και πλήρη μενού.

https://www.youtube.com/watch?v=OpRuesZ4XKQ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, ψάχνω για blocker youtube. Έχω βρει τα εξής που δεν μου κάνουν δυστυχώς, έχουμε και λέμε:

1. Το YouTube Vanced δεν το υποστηρίζει (δοκίμασα μόνο την τελευταία έκδοση).

2. Το NewPipe δεν έχει τις ιδιοποιήσεις νέων βίντεο.

3. Το Smart YouTube TV μου φαίνεται πως δεν λειτουργεί με airmouse (παραμόνιμο με τα βελάκια)

Δεν δοκίμασα ακόμα το blokada καθώς μου λέει πως δεν είναι απολύτως συμβατό (και το τελευταίο apk που κατέβασα που δεν ήταν συμβατό όλο πετούσε ειδοποιήσεις ότι αποσυνδέθηκε 20 φορές μέσα σε 1 λεπτό...). Αλλά θα κάνω μια δοκιμή αλλά δεν ξέρω αν μπλοκάρει και τις διαφημίσεις του youtube. Εσείς έχετε κατά νου τίποτα άλλο?

 

Edit: Τελικα έβαλα το blokada και φαίνεται οκ (για ένα 15λεπτο που το δοκίμασα δεν μου πέταξε κάτι, θα δείξει στην συνέχεια).

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνώμη για το συγκεκριμένο μποξακι;

H96 Max X3 (Amlogic S905X3 4GB RAM 32GB ROM) ~38 ευρώ τελική με μεταφορικά

Χρήση: MxPlayer ( ταινίες, σειρές mkv x265 αρχεία συνήθως ), YouTube, Twitch 

ευχαριστώ προκαταβολικά

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γεια σας, έχω το mini m8s με 905 επεξεργαστή κ 2gb ram. με έχει βγάλει τζαμι , βέβαια τρώει καποια μικροκολληματα κ επιπλέον το android 5 που έχει δεν βοηθάει στο χώρο αποθήκευσης.σκεφτομαι να πάρω  αυτό https://m-gr.gearbest.com/tv-box/pp_700690.html . αξίζει ? για streaming,kodi, YouTube, miracast,mame games κ να σηκώνει 2 σκληρούς εξωτερικούς μέχρι 1terra κ οι δύο. το παλιό τα ψιλοεκανε αυτά αλλά δεν μπορώ να αποθηκευσω αρκετες applications σε sd, λόγω μάλλον android 5. budget διαθέτω μέχρι 40-45 ευρώ.

 

Επεξ/σία από npil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 12/6/2020 στις 12:20 ΜΜ, npil είπε

γεια σας, έχω το mini m8s με 905 επεξεργαστή κ 2gb ram. με έχει βγάλει τζαμι , βέβαια τρώει καποια μικροκολληματα κ επιπλέον το android 5 που έχει δεν βοηθάει στο χώρο αποθήκευσης.σκεφτομαι να πάρω  αυτό https://m-gr.gearbest.com/tv-box/pp_700690.html . αξίζει ? για streaming,kodi, YouTube, miracast,mame games κ να σηκώνει 2 σκληρούς εξωτερικούς μέχρι 1terra κ οι δύο. το παλιό τα ψιλοεκανε αυτά αλλά δεν μπορώ να αποθηκευσω αρκετες applications σε sd, λόγω μάλλον android 5. budget διαθέτω μέχρι 40-45 ευρώ.

4κ και 3d παιζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, thanosfwto είπε

4κ και 3d παιζει;

δεν το εχω δοκιμασει , αλλα ο επεξεργαστης του παιζει λεει 

Amlogic S905 – Quad-core ARM Cortex-A53-based SoC with a Mali-450 MP3 GPU running at 750 MHz,[16] supports hardware decoding up to 4K@60fps for multiple formats including H.265 10-bit, H.264, AVS+.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
50 λεπτά πριν, npil είπε

δεν το εχω δοκιμασει , αλλα ο επεξεργαστης του παιζει λεει 

Amlogic S905 – Quad-core ARM Cortex-A53-based SoC with a Mali-450 MP3 GPU running at 750 MHz,[16] supports hardware decoding up to 4K@60fps for multiple formats including H.265 10-bit, H.264, AVS+.

οποτε δεν εχει.απο χαρακτηριστικα παντως μετρια ειναι..οκ αν σου κανει τη δουλεια καλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 26/5/2020 στις 6:53 ΜΜ, manoskost είπε

και τι σημαινει αυτο? την λιστα αυτη που εχεις μπαινει και σε tvbox, απλα το δικο σου κανει μια μονο δουλεια, ενω το tvbox την δικη σου δουλεια συν τις αλλες. 

μπορω μα μπω και σε  youtube και σε google επισης εχει καραοκε και γενικα πολλα τραγουδια.απλα δεν μπορω να κατεβασω μονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...