Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, npil είπε

Ψάξε στο geekbuying πρέπει να έχει από Ιταλία το 2ο που διάλεξες. Ίδια τιμή και σε 3 μέρες στο σπίτι σου. Από κει το πήρα κι εγώ, το Α95Χ F3 μου, όχι το slim όμως, γτ νομίζω ότι το απλό είναι καλύτερο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, npil είπε

Αν πάρεις απο Banggood το priority direct mail να επιλεξεις με τα 4+ δολαρια, το  EU Priority Line νομιζω δεν ειναι ασφαλες για  αποφυγή τελωνείου. Απο geekbuying που ειπε ο φίλος παραπανω και Ευρωπαική χώρα και αν θελεις εγώ αγορασα απο αυτο το καταστημα απο aliexpress με αποστολή απο Ισπανία  και χωρις τελωνείο το X96Max plus. Ήρθε σε 10 ημερες περιπου. Τωρα βλεπω πως στελνει απο Γαλλια με 47 δολάρια συνολο.

Επεξ/σία από tsigpan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιο από Ευρώπη με widevine L1; 

π.χ. αυτά:

https://www.aliexpress.com/item/4000960146612.html

https://www.aliexpress.com/item/4000768093522.html

Βέβαια υπάρχει και το fire Tv stick στο πενηντάρικο από ελληνικό μαγαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/6/2020 στις 8:19 ΜΜ, 7nisiotis είπε

Γνώμη για τα συγκεκριμένα μποξακια;

1. TANIX TX3

2. A95X F3 Air ( Slim, απλό επίσης υπάρχουν - είδα εκδόσεις διάφορες με ελάχιστες ως καθόλου διαφορές μεταξύ τους ) - είχα ιστορικό με το F2 μοντέλο ( χαλασμένη hdmi μετά από μισό μήνα χρήσης + κάποια άκυρα κολληματα πολύ σπάνια )

3. X88 PRO X3

4. X99 MAX Plus

5. κάποιο άλλο;

Όλα τα βρίσκω εκεί γύρω στα 40κατι€

(Amlogic S905X3 4GB RAM 32GB ή λίγο παραπάνω η 64αρα ROM)

Χρήση: καθαρά MxPlayer ( ταινίες, σειρές mkv x265 αρχεία 1080p ), YouTube, Twitch

ευχαριστώ

Τελικά μάλλον για το Tanix καταλήγω ή το A95X F3 εάν δεν υπάρχει στοκ στο 1ο ( από geekbuying )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα σας.

Ποια ειναι η γνωμη σας για το xiaomi mi s 8GB ?Θέλω να το κάνω δώρο σε μία φίλη μου για να μετατρέψει στην ουσία την τηλεόραση της σε smart .

Ερωτηση.Εφοσον προκειται για android λογισμικο με google play μπορω να του βαλω οποιαδηποτε εφαρμογη μεσα?(πχ το stremio για τις ταινιες θα ειναι συμβατο?)

Επισης ειχα διαβασει οτι το update σε android 9 δημιουργει προβληματα.Ισχυει κατι τετοιο?

Ευχαριστω για το χρονο σας.

Μικρη διευκρινηση .Διαθετω budget μεχρι 50 ευρω εξου και η προτιμηση για το xiaomi mi s το οποιο με λίγο ψάξιμο από ότι είδα εχει τιμιες αξιολογησεις .Συν οτι ψαχνω κατι για αμεση αγορα μιας και γιορταζει σε λιγες μερες οπότε δεν υπάρχει χρόνος για online παραγγελίες από το εξωτερικό.

Επεξ/σία από Owen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Owen είπε

Καλημερα σας.

Ποια ειναι η γνωμη σας για το xiaomi mi s 8GB ?Θέλω να το κάνω δώρο σε μία φίλη μου για να μετατρέψει στην ουσία την τηλεόραση της σε smart .

Ερωτηση.Εφοσον προκειται για android λογισμικο με google play μπορω να του βαλω οποιαδηποτε εφαρμογη μεσα?(πχ το stremio για τις ταινιες θα ειναι συμβατο?)

Επισης ειχα διαβασει οτι το update σε android 9 δημιουργει προβληματα.Ισχυει κατι τετοιο?

Ευχαριστω για το χρονο σας.

Μικρη διευκρινηση .Διαθετω budget μεχρι 50 ευρω εξου και η προτιμηση για το xiaomi mi s το οποιο εχει τιμιες αξιολογησεις .

Αν θες netflix και να μην ασχοληθείς πολύ (απλά να δουλεύει) πας σε Xiaomi. Έχει android αλλά όχι σαν του κινητού. Έχει android tv. Αυτό σημαίνει ότι το store έχει λιγότερες εφαρμογές. Επίσης τα 8 gb περιορίζουν λίγο αν θες να φορτώσεις πολλά 

 

Όσο για το android 9, μετά την αναβάθμιση είχα προβλήματα. Με ένα reset έφτιαξαν όλα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση πως γίνεται το Amazon 4K Fire Stick να είναι χειρότερο του απλού; Βλέπω τα σχόλια στο Skroutz και δεν το καταλαβαίνω. Επειδή το ... παλιό Mad Catz Μojo τα έπαιξε, σκέφτομαι στην τηλεόραση του δωματίου, να βάλω κάτι για Kodi Streaming. Δεν είναι 4Κ αλλά για 8 ευρώ διαφορά, για futureproof. Είναι δυνατόν να είναι χειρότερο του απλού; Όλα τα rev έξω λένε είναι το ίδιο με καλύτερες δυνατότητες. Δεν με νοιάζουν άλλα app, Netflix βλέπω από την τηλεόραση την ίδια, κυρίως Kodi μόνο! (για την τηλεόραση του σαλονιού, δεσπόζει το Nvidia Shield που παίζει τα πάντα 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Αν θες netflix και να μην ασχοληθείς πολύ (απλά να δουλεύει) πας σε Xiaomi. Έχει android αλλά όχι σαν του κινητού. Έχει android tv. Αυτό σημαίνει ότι το store έχει λιγότερες εφαρμογές. Επίσης τα 8 gb περιορίζουν λίγο αν θες να φορτώσεις πολλά 

Όσο για το android 9, μετά την αναβάθμιση είχα προβλήματα. Με ένα reset έφτιαξαν όλα.

Από ότι είδα μπορείς να βάλεις και το kodi μέσα το οποίο πρέπει να έχει πλούσιο περιεχόμενο.Οπότε kodi μαζί με netflix και θα είναι κομπλέ το μηχανηματάκι.Εξάλλου δεν το θέλει για πολλά πράγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Owen είπε

Από ότι είδα μπορείς να βάλεις και το kodi μέσα το οποίο πρέπει να έχει πλούσιο περιεχόμενο.Οπότε kodi μαζί με netflix και θα είναι κομπλέ το μηχανηματάκι.Εξάλλου δεν το θέλει για πολλά πράγματα

Το kodi δεν το βάζεις απλά και παίζει. Δεν είμαι και εγώ γνώστης αλλά ανά κάποιο χρονικό διάστημα πρέπει να αλλάζει τα addons, οπότε πιθανώς δεν θα την βολέψει εκτός και αν ασχοληθεί. Το stremio πάντως έχει πολύ πλούσια βιβλιοθήκη. Δεν ξέρω αν θα πρότεινα να πάρεις box με μόνο 8gb αποθηκευτικό χώρο, καθώς όπως και σε άλλα gadgets αν φτάσεις πάνω απο 50% (πχ φτάσει στο 70% δηλ 6gb) ίσως αρχίσει τα κωλύματα. Και δεν έχει καμία σχέση αν δεν βάλει τίποτα μέσα στο box, μόνο το λειτουργικό μπορεί πιθανώς να πιάνει 4 gb (το 50% δηλ). Επίσης από σχόλια στο skroutz είδα ότι είναι πιο περιορισμένο σε σχέση με άλλα tvbox. Πρέπει να τα περάσεις ως apk apps πιθανώς κάποια όπως το stermio (καθώς δεν βρήκα να το εγκαθιστά κάποιος από play store). Τα apk apps είναι apps που δεν τα κατεβάζεις από το playstore. Στα 50€ όμως λογικά και εγώ αυτό θα πρότεινα. Αν μπορέσεις πάντως να ανέβεις ένα 10άρικο θα πάρεις σαφώς κάτι πολύ καλύτερο που θα έχεις και 4gb ram και μεγαλύτερο αποθηκευτικό χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, GeorgeR1_700 είπε

Το kodi δεν το βάζεις απλά και παίζει. Δεν είμαι και εγώ γνώστης αλλά ανά κάποιο χρονικό διάστημα πρέπει να αλλάζει τα addons, οπότε πιθανώς δεν θα την βολέψει εκτός και αν ασχοληθεί. Το stremio πάντως έχει πολύ πλούσια βιβλιοθήκη. Δεν ξέρω αν θα πρότεινα να πάρεις box με μόνο 8gb αποθηκευτικό χώρο, καθώς όπως και σε άλλα gadgets αν φτάσεις πάνω απο 50% (πχ φτάσει στο 70% δηλ 6gb) ίσως αρχίσει τα κωλύματα. Και δεν έχει καμία σχέση αν δεν βάλει τίποτα μέσα στο box, μόνο το λειτουργικό μπορεί πιθανώς να πιάνει 4 gb (το 50% δηλ). Επίσης από σχόλια στο skroutz είδα ότι είναι πιο περιορισμένο σε σχέση με άλλα tvbox. Πρέπει να τα περάσεις ως apk apps πιθανώς κάποια όπως το stermio (καθώς δεν βρήκα να το εγκαθιστά κάποιος από play store). Τα apk apps είναι apps που δεν τα κατεβάζεις από το playstore. Στα 50€ όμως λογικά και εγώ αυτό θα πρότεινα. Αν μπορέσεις πάντως να ανέβεις ένα 10άρικο θα πάρεις σαφώς κάτι πολύ καλύτερο που θα έχεις και 4gb ram και μεγαλύτερο αποθηκευτικό χώρο.

Ας πούμε ότι έδινα μέχρι 60 ευρώ τι θα μπορούσα να πάρω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Owen είπε

Ας πούμε ότι έδινα μέχρι 60 ευρώ τι θα μπορούσα να πάρω ?

Η αλήθεια είναι ότι απέχω λίγο καιρό για να σου προτείνω το καλύτερο μοντέλο που κυκλοφορεί αυτήν την στιγμή στον skroutz, θα σου πω μόνο αυτό που ξέρω και μετά ίσως μπορεί να σε βοηθήσουν και οι υπόλοιποι. Εδώ και ένα χρόνο έχω το x96 max, ένα πολύ καλό boxaki που με έχει βολέψει στο έπακρο. Τώρα έχει βγει το νεότερο μοντέλο X96 Max+ που είναι ακριβώς στα 60€ και φοράει ακόμα καλύτερο επεξεργαστή από το δικό μου. Μπορείς να δεις αυτά που είπα για το δικό μου για να πάρεις μια ιδέα το πόσο καλό είναι (είναι το πρώτο σχόλιο στο πάνω μέρος αυτής της σελίδας). Γενικά αν έχει ή βάλει και οπτική ίνα to boxaki θα πιάνει σχεδόν το 100% από την ταχύτητα. Μπορείς να δεις και αυτό το review για να καταλάβεις περισσότερα. Το μόνο που φοβάμαι είναι πως δεν ξέρω ακόμα τι παίζει με αυτό το boxaki, επειδή είναι νέο δεν έχω διαβάσει ακόμα κριτικές για να ξέρουμε αν θα βγάλει κωλύματα στο μέλλον (και το ότι θα το πάρεις και από Ελλάδα αυτό το κάνει ακόμα χειρότερα καθώς δεν ξέρεις από που προήλθαν). Ξαναλέω ότι έχω καιρό να ασχοληθώ, αν κάποιος έχει κάποια καλή πρόταση ας την πει.

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/6/2020 στις 12:40 ΜΜ, Owen είπε

Καλημερα σας.

Ποια ειναι η γνωμη σας για το xiaomi mi s 8GB ?Θέλω να το κάνω δώρο σε μία φίλη μου για να μετατρέψει στην ουσία την τηλεόραση της σε smart .

Ερωτηση.Εφοσον προκειται για android λογισμικο με google play μπορω να του βαλω οποιαδηποτε εφαρμογη μεσα?(πχ το stremio για τις ταινιες θα ειναι συμβατο?)

Επισης ειχα διαβασει οτι το update σε android 9 δημιουργει προβληματα.Ισχυει κατι τετοιο?

Ευχαριστω για το χρονο σας.

Μικρη διευκρινηση .Διαθετω budget μεχρι 50 ευρω εξου και η προτιμηση για το xiaomi mi s το οποιο με λίγο ψάξιμο από ότι είδα εχει τιμιες αξιολογησεις .Συν οτι ψαχνω κατι για αμεση αγορα μιας και γιορταζει σε λιγες μερες οπότε δεν υπάρχει χρόνος για online παραγγελίες από το εξωτερικό.

Παλιότερα είχα box με s912 3/16 και "κανονικό" Android 7.1.2 και το έδιωξα πριν περάσει μήνας λόγω δυσχρηστίας.

Μέσα στο lockdown πήρα το Mi Box S και δεν το μετάνιωσα στιγμή.

Ο,τι χάνει σε ωμή δύναμη επεξεργαστή και μέγεθος μνήμης, το κερδίζει σε ευχρηστία.

Android TV, Bluetooth remote, Netflix hd χωρίς πατέντες, το Stremio πάει μια χαρα, έχω και Kodi με ένα - δύο διαλεγμένα πρόσθετα (αν και το χρησιμοποιώ μόνο για αναπαραγωγή USB και τοπικού δικτύου), όλα ρολόι.

Μόνο παράπονο μου ότι δεν μπορώ να συνδέσω Dualshock 4 και η μη αναπαραγωγή hd audio.

Επεξ/σία από cirith
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/6/2020 στις 3:30 ΜΜ, cirith είπε

Παλιότερα είχα box με s912 3/16 και "κανονικό" Android 7.1.2 και το έδιωξα πριν περάσει μήνας λόγω δυσχρηστίας.

Μέσα στο lockdown πήρα το Mi Box S και δεν το μετάνιωσα στιγμή.

Ο,τι χάνει σε ωμή δύναμη επεξεργαστή και μέγεθος μνήμης, το κερδίζει σε ευχρηστία.

Android TV, Bluetooth remote, Netflix hd χωρίς πατέντες, το Stremio πάει μια χαρα, έχω και Kodi με ένα - δύο διαλεγμένα πρόσθετα (αν και το χρησιμοποιώ μόνο για αναπαραγωγή USB και τοπικού δικτύου), όλα ρολόι.

Μόνο παράπονο μου ότι δεν μπορώ να συνδέσω Dualshock 4 και η μη αναπαραγωγή hd audio.

Πάντως στο Youtube δείχνουν rev που παίζουν χειριστήριο σε αυτό. Σχετικά με την απουσία Ethernet, λύνεται με ένα usb hub?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/6/2020 στις 11:56 ΠΜ, lanc3lot είπε

Ερώτηση πως γίνεται το Amazon 4K Fire Stick να είναι χειρότερο του απλού; Βλέπω τα σχόλια στο Skroutz και δεν το καταλαβαίνω. Επειδή το ... παλιό Mad Catz Μojo τα έπαιξε, σκέφτομαι στην τηλεόραση του δωματίου, να βάλω κάτι για Kodi Streaming. Δεν είναι 4Κ αλλά για 8 ευρώ διαφορά, για futureproof. Είναι δυνατόν να είναι χειρότερο του απλού; Όλα τα rev έξω λένε είναι το ίδιο με καλύτερες δυνατότητες. Δεν με νοιάζουν άλλα app, Netflix βλέπω από την τηλεόραση την ίδια, κυρίως Kodi μόνο! (για την τηλεόραση του σαλονιού, δεσπόζει το Nvidia Shield που παίζει τα πάντα 😉

Έχοντας και τα δυο, θεωρώ πως το 4Κ είναι καλύτερο-γρηγορότερο. Γενικά το θεωρώ φοβερή επιλογή για μετατροπή τηλεόρασης σε Smart. Απαιτεί λογαριασμό Amazon. 

Το μάρκετ του έχει πολλές επιλογές. 

Επισης μπορείς σχετικά εύκολα να κανεις sideload APKs από android. Χρειάζεσαι το adblink:

http://www.jocala.com/

Έτσι περνάς το kodi για παράδειγμα. 

Υπαρχει και κόλπο για εμφάνιση ποντικιού ώστε να χειρίζεσαι προγράμματα που απαιτούν touch:

https://www.firesticktricks.com/mouse-toggle-firestick.html

Γενικά η σελίδα:

https://www.firesticktricks.com/

είναι φοβερή. 

Το μοναδικό του μειονέκτημα είναι πως έχει 1GB RAM όποτε μπορεί σε βαριές εφαρμογές να κολλάει λίγο. Πάντως σε kodi και Netflix πετάει. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα στην παρεα 

ψαχνω κουτακι για χρηση με 4K tv ,θελω να ειναι ικανο στο gaming κ να μπορει να συνδεθει ενσυρματα εστω με τα χειριστηρια του XBOX ONE ,kodi με αρχεια που εχω ηδη κατεβασμενα ,ελαφρυ browsing με chrome, τουλαχιστον 64gb rom μην πω 128gb

ΔΕΝ θελω mi box s γιατι δεν με ενδιαφερει το netflix 4k ,κοιταω για αγορα απο geekbuying k ευρωπαικες αποθηκες

νομιζω δεν θελω κατι με android tv αλλα κανονικο android για να βαζω χωρις προβλημα οτι εφαρμογη θελω

εχω διαβασει καμποσο κ εχω δει κ reviews αλλα θελω την πειρα της κοινοτητας

γνωμες , προτασεις?

https://el.geekbuying.com/search?keyword=S905X3&sort=3&p=1187&v=1578

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...