Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, lanc3lot είπε

Καλημέρα, νομίζω έχει να κάνει με το τι θέλει ο καθένας από το Box του και πόσο τον πειράζει να κάνει έξτρα κινήσεις ή όχι. Βλέπω πχ πως έχεις το X96 Max. Μια βόλτα στο Skroutz, και κοίταγμα στα σχόλια -> https://www.skroutz.gr/s/16854086/X96-Max-32GB.html λένε πως έχει κολλήματα, πως είναι 32Bit (εντάξει αυτό το λιγότερο), πως δεν παίζει Netflix (εμένα δεν παίζει η τηλεόραση που έχω στο υπνοδωμάτιο Netflix άρα θέλω και αυτό), πως το χειριστήριο του είναι μάπα και πρέπει να βάλεις Mouse και πως το Kodi δεν παίζει ως έχει, θέλει πείραγμα επιπλέον για να παίξει. Άρα Χ

Για σένα αυτά μπορεί να μην είχαν σημασία ή να είναι τελικά υπερβολές. Όμως εγώ βλέποντας αυτά λέω, γειά σας, πάμε στο επόμενο. Ε όσα έχω δει σε αυτή την τιμή λοιπόν, στα 60€ περίπου, έχουν τέτοια φαινόμενα. Το μόνο που δείχνει να μην έχει σε επίπεδο Kodi, Netflix, χειριστήριο είναι το Amazon 4Κ Firestick + το Xiaomi και είμαι πιο πολυ προς το Amazon

να εχεις υποψην to firestick δεν εχει playstore .

ή θα κανεις sideload ή το χακ .

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/7/2020 στις 10:45 ΠΜ, lanc3lot είπε

Καλημέρα, νομίζω έχει να κάνει με το τι θέλει ο καθένας από το Box του και πόσο τον πειράζει να κάνει έξτρα κινήσεις ή όχι. Βλέπω πχ πως έχεις το X96 Max. Μια βόλτα στο Skroutz, και κοίταγμα στα σχόλια -> https://www.skroutz.gr/s/16854086/X96-Max-32GB.html λένε πως έχει κολλήματα, πως είναι 32Bit (εντάξει αυτό το λιγότερο), πως δεν παίζει Netflix (εμένα δεν παίζει η τηλεόραση που έχω στο υπνοδωμάτιο Netflix άρα θέλω και αυτό), πως το χειριστήριο του είναι μάπα και πρέπει να βάλεις Mouse και πως το Kodi δεν παίζει ως έχει, θέλει πείραγμα επιπλέον για να παίξει. Άρα Χ

Για σένα αυτά μπορεί να μην είχαν σημασία ή να είναι τελικά υπερβολές. Όμως εγώ βλέποντας αυτά λέω, γειά σας, πάμε στο επόμενο. Ε όσα έχω δει σε αυτή την τιμή λοιπόν, στα 60€ περίπου, έχουν τέτοια φαινόμενα. Το μόνο που δείχνει να μην έχει σε επίπεδο Kodi, Netflix, χειριστήριο είναι το Amazon 4Κ Firestick + το Xiaomi και είμαι πιο πολυ προς το Amazon

Καλησπέρα φίλε μου. Θα διαφωνήσω μαζί σου για τους λόγους που θα αναφέρω στην συνέχεια. Τα σχόλια στο skroutz τα παίρνω πολύ σπάνια ως γνώμονα για να προβώ σε αγορά μιας συσκευής και αυτό γιατί δεν ξέρω από που προμηθεύονται τα boxάκια καθώς υπάρχουν και πολλά που δεν είναι καλά. Πριν 2 - 3 χρόνια ο Unboxing Spesialist είχε πει πως από όσα μηνύματα πήρε για το mi box (από χρήστες που το χρησιμοποιούν) όσοι τα πήραν από bangood δεν είχαν κανένα θέμα, και πολλοί από αυτούς που το πήραν από Ελλάδα είχαν θέματα. Το καλό είναι πως για το mi box s δεν έχω ακούσει κάτι για το skroutz πέρα από κανα δυο που είναι και λογικό να υπάρχουν. Πέραν όμως όλων αυτών εγώ κοιτάω τις αξιολογήσεις που κάνουν σε forum καθώς μου δίνουν μια καλύτερη εικόνα. Στο xda τότε που είχα ψάξει οι περισσότεροι ήταν πολύ ευχαριστημένοι. Αυτό για το netflix δεν το ξέρω, αλλά σε game που είναι και πιο βαρύ από Netflix στις 5-6 ώρες που το πήγα μια φορά δεν είχα κανένα σπάσιμο. To netflix σίγουρα παίζει στο box, απλά ο άλλος παίζει να του έκανε update που είναι γνωστό ότι δεν πρέπει να το κάνει. Σε stremio που δοκίμασα πάντως δεν είχε κωλύματα σε 4Κ. Ένας που λέει πως είναι εξουθενωτικό στην πλοήγηση θα συμφωνήσω, για αυτό του έβαλα έναν launcher και είναι ακριβώς όπως το θέλω. Τώρα για τα 32 bit στο δικό μου box λέει στο instruction set πως έχω 64bit ARMv8-A (32 bit Mode). Δεν ξέρω αν μπορεί να αλλαχθεί σε 64 bit mode αλλά δεν θεωρώ πως μου χρειάζεται. Πολλά είναι τα tv box που έχουν παρόμοιο χειριστήριο ακόμα και για το mi box s το ίδιο ισχύει. Εγώ με airmouse είμαι όχι λόγω του box που έχω, αλλά μου είναι πολύ πιο εύκολο στην πλοήγηση και θα το έβαζα σε οποιοδήποτε tv box. 

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Phoenix7 είπε

Καλησπέρα! Μιας και έχω καιρό να ασχοληθώ με TV Box, υπάρχει κάτι άλλο αυτή την στιγμή εκτός από Xiaomi Mi box για Netflix UHD ανάλυση και OTE TV;

σε οικονομικο οχι, μετα πας nvidia shield.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει κανεις αλλος προβλημα με το gt king κ την συμπεριφορα του με τα usb drives?

συγκεκριμενα μονο οι μαμα εφαρμογες δουλευουν με usb drives ,ολες οι αλλες κρασαρουν η δεν τα ανοιγουν καθολου

πχ kodi με εξωτερικο usb σκληρο κρασαρει απευθειας με το που ξεκινα να παιξει 
simple file manager δεν μπορει να ανοιξει καν usb στικακια κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, IgnoreThem είπε

εχει κανεις αλλος προβλημα με το gt king κ την συμπεριφορα του με τα usb drives?

συγκεκριμενα μονο οι μαμα εφαρμογες δουλευουν με usb drives ,ολες οι αλλες κρασαρουν η δεν τα ανοιγουν καθολου

πχ kodi με εξωτερικο usb σκληρο κρασαρει απευθειας με το που ξεκινα να παιξει 
simple file manager δεν μπορει να ανοιξει καν usb στικακια κλπ

Μία απο τα ίδια με usb στικάκια

usb σκληρό τον αναγνωρίζει αλλα τον βλέπει μόνο το μαμισιο files explorer

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε ολες και ολους!

Ψαχνω media player απλο στη χρηση, ικανο να διαβασει 2 σκληρους δισκους των 5To (αρα 2 θυρες USB 2.0 η 3.0) , πολλες μορφες εικονας και ηχου, να διαβαζει επισης ελληνικους υποτιτλους. Το να συνδεεται με WiFi προαιρετικο.

Μεχρι τωρα ειχα ενα WD MEDIA PLAYER LIVE 3d GENERATION αλλα μετα απο 10 χρονια αποφασισε να με εγκαταληψει!

Ευπροσδεκτη καθε προταση!

Ευχαριστω εκ των προτερων !!!

Επεξ/σία από christos1414
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά! Επειδή θέλω να αγοράσω tv box η τηλεόραση μ δεν έχει ψηφιακό δέκτη. Τα tv box υποστηρίζουν κανονικά κ όλα τα ελληνικά κανάλια? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, tmaestros είπε

Καλησπέρα παιδιά! Επειδή θέλω να αγοράσω tv box η τηλεόραση μ δεν έχει ψηφιακό δέκτη. Τα tv box υποστηρίζουν κανονικά κ όλα τα ελληνικά κανάλια? 

Καλησπέρα, ναι παίζουν κανονικά όλα τα κανάλια, αλλά ακόμη και αν δεν έπαιζαν μπορείς να τα περάσεις μέσα στο kodi (που θα το πρότεινα καθώς πιστεύω πως θα σου είναι πιο βολικό αν θες πολλά κανάλια).

Θα παίζουν όμως μέσω κάποιου browser, με άλλα λόγια θα τα googlάρεις για να τα βλέπεις εκτός και αν τα βάλεις στο kodi. Δεν θα είναι όμως με τον κλασικό τρόπο να πατήσω το κουμπί για το επόμενο και να πάει σε επόμενο κανάλι...

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, GeorgeR1_700 είπε

Καλησπέρα, ναι παίζουν κανονικά όλα τα κανάλια, αλλά ακόμη και αν δεν έπαιζαν μπορείς να τα περάσεις μέσα στο kodi (που θα το πρότεινα καθώς πιστεύω πως θα σου είναι πιο βολικό αν θες πολλά κανάλια).

Θα παίζουν όμως μέσω κάποιου browser, με άλλα λόγια θα τα googlάρεις για να τα βλέπεις εκτός και αν τα βάλεις στο kodi. Δεν θα είναι όμως με τον κλασικό τρόπο να πατήσω το κουμπί για το επόμενο και να πάει σε επόμενο κανάλι...

αρα δεν παιζουν μεσω κεραιας......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, tmaestros είπε

αρα δεν παιζουν μεσω κεραιας......

αν θες μέσω κεραίας θα πρέπει να πάρεις με ενσωματωμένο δέκτη ή με usb δέκτη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, nvel είπε

αν θες μέσω κεραίας θα πρέπει να πάρεις με ενσωματωμένο δέκτη ή με usb δέκτη

Υπάρχουν ακόμα? Στις αρχές όταν πρωτοβγήκαν είχα ακούσει ότι κάποια είχαν αποκωδικοποιητή αλλά τα χρόνια που ακολούθησαν δεν είδα κάποιο μοντέλο που να έχει... Και usb δέκτη να πάρει οι τιμές από τι βλέπω κυμαίνονται κοντά στους αποκωδικοποιητές...

Τέλος πάντων, μπορείς να πεις ένα οποιοδήποτε box που να έχει δέκτη? (Για να το κοιτάξω έτσι από περιέργεια 😉 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GeorgeR1_700 είπε

Υπάρχουν ακόμα? Στις αρχές όταν πρωτοβγήκαν είχα ακούσει ότι κάποια είχαν αποκωδικοποιητή αλλά τα χρόνια που ακολούθησαν δεν είδα κάποιο μοντέλο που να έχει... Και usb δέκτη να πάρει οι τιμές από τι βλέπω κυμαίνονται κοντά στους αποκωδικοποιητές...

Τέλος πάντων, μπορείς να πεις ένα οποιοδήποτε box που να έχει δέκτη? (Για να το κοιτάξω έτσι από περιέργεια 😉 )

https://www.geekbuying.com/item/MECOOL-K7-Amlogic-S905X2-4GB-64GB-DVB-TV-BOX-422200.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω εδώ και αρκετό καιρό το A95X Max 4/64

 

 

το πρόβλημά μου είναι οτι ψάχνω μια ROM που να το αναβαθμίζει κάπως.....έχω ψάξει αρκετά στο ίντερνετ όπως XDA Freaktab αλλά κάποιες ROM δεν φλασάρονται με τίποτα.

Το έχει κάποιος να προτείνει κάτι μπας και το φρεσκάρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...