Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, GREG10ARIS είπε

Ναι η μονη διαφορα ειναι η ρομ που ειναι 32 και 64, ευχαριστω για τις πληροφοριες!

Προσωπικά εγώ που έχω την 64άρα έκδοση δεν θεωρώ πως την χρειαζόμουν (απλά είχε 5€ διαφορά από την 32άρα τότε και για αυτό την πήρα). Γενικά πέρα από κάποιες φώτο που έχω και κανένα βίντεο, συν όλα τα apps (για την ακρίβεια έχω 71), μου πιάνουν μόνο 9,5 gb. Αν θες να βάλεις μέσα όμως και αρκετό υλικό από mp4 (που να πιάνει πχ το καθε ένα 2gb εκεί στα 32gb μπορείς να έχεις συλλογικά (αν έχεις ήδη δεσμεύσει 9.5 gb) μόνο 10 βίντεο). Προσοχή όμως, πρέπει να δεις πόσα gb είναι όντως, σε μένα για παράδειγμα ενώ λένε οι προδιαγραφές πως έχω 64gb, το σύστημα βλέπω ότι διαβάζει μόνο 52,5. Οπότε δες σε review πόσο χώρο έχουν πραγματικά και τα 2 box.

Αλλά δες και τις διαφορές που έχουν στο κάθε μοντέλο η 32άρα με την 64άρα καθώς τυχαίνει σε καποια μοντέλα να βλέπεις πως τα πάνε καλύτερα τα 64 από τα 32. 

Δες κιόλας τι ταχύτητες σε mbps πιάνουν σε ενσύρματη ή ασύρματη σύνδεση (ανάλογα την σύνδεση που θα κάνεις). Εγώ που έχω 50άρα σύνδεση το box τρέχει με ενσύρματη σύνδεση 38 με 45mbps (ανάλογα την μέρα). Το pc μου πληροφοριακά πιάνει 48mbps (πολλά box όμως πιάνουν την μισή ταχύτητα από αυτή που τροφοδοτούνται). 

Αν είναι το πρώτο σου box θα σου πρότεινα να πάρεις και ένα airmouse, η διαφορά είναι τεράστια. Βέβαια μπορείς να κάνεις και το κινητό σου airmouse 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

30 λεπτά πριν, GeorgeR1_700 είπε

Προσωπικά εγώ που έχω την 64άρα έκδοση δεν θεωρώ πως την χρειαζόμουν (απλά είχε 5€ διαφορά από την 32άρα τότε και για αυτό την πήρα). Γενικά πέρα από κάποιες φώτο που έχω και κανένα βίντεο, συν όλα τα apps (για την ακρίβεια έχω 71), μου πιάνουν μόνο 9,5 gb. Αν θες να βάλεις μέσα όμως και αρκετό υλικό από mp4 (που να πιάνει πχ το καθε ένα 2gb εκεί στα 32gb μπορείς να έχεις συλλογικά (αν έχεις ήδη δεσμεύσει 9.5 gb) μόνο 10 βίντεο). Προσοχή όμως, πρέπει να δεις πόσα gb είναι όντως, σε μένα για παράδειγμα ενώ λένε οι προδιαγραφές πως έχω 64gb, το σύστημα βλέπω ότι διαβάζει μόνο 52,5. Οπότε δες σε review πόσο χώρο έχουν πραγματικά και τα 2 box.

Αλλά δες και τις διαφορές που έχουν στο κάθε μοντέλο η 32άρα με την 64άρα καθώς τυχαίνει σε καποια μοντέλα να βλέπεις πως τα πάνε καλύτερα τα 64 από τα 32. 

Δες κιόλας τι ταχύτητες σε mbps πιάνουν σε ενσύρματη ή ασύρματη σύνδεση (ανάλογα την σύνδεση που θα κάνεις). Εγώ που έχω 50άρα σύνδεση το box τρέχει με ενσύρματη σύνδεση 38 με 45mbps (ανάλογα την μέρα). Το pc μου πληροφοριακά πιάνει 48mbps (πολλά box όμως πιάνουν την μισή ταχύτητα από αυτή που τροφοδοτούνται). 

Αν είναι το πρώτο σου box θα σου πρότεινα να πάρεις και ένα airmouse, η διαφορά είναι τεράστια. Βέβαια μπορείς να κάνεις και το κινητό σου airmouse 😉

κυριως για streaming το χρειαζομαι οχι για να αποθηκευω αρχεια, iptv με το stbemu και ταινιες/σειρες με το stremio.

Internet εχω 24αρα απο cosmote που πιανει ενσυρματα 24-25mbps χωρις διακοπες, αν δω οτι ζοριζεται θα αναβαθμισω σε 50αρα αλλα δε νομιζω να υπαρχει λογος.

Για το airmouse που λες εχω ποντικι wireless λες να μη βολευει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε μένα πάντως μια χαρά τρέχει το stremio, με iptv δεν έχω ασχοληθεί. 

 

31 λεπτά πριν, GREG10ARIS είπε

Internet εχω 24αρα

Ανάλογα σε τι ανάλυση θες να βλέπεις, εγώ βλέπω σε 1080 br και δεν έχω θέμα ακόμα και όταν τρέχω την ταινία μπροστά ή πίσω, 4Κ και πάλι μια χαρά πάει απλά εκεί έχω θέμα με το μπρος πίσω. Με 24άρα πιο πολύ για 1080hd λογικά θα πας...

31 λεπτά πριν, GREG10ARIS είπε

Για το airmouse που λες εχω ποντικι wireless λες να μη βολευει;

Αν σε βολεύει να το χρησιμοποιείς στο σαλόνι τότε οκ. Εγώ πάντως θα πρότεινα να πάρεις ένα airmouse καθώς τα θεωρώ πιο βολικά. Εγώ προσωπικά έχω το H1 απλά το μόνο του μειονέκτημα είναι ότι δεν έχει φωτιζόμενο πληκτρολόγιο, κατα τα άλλα το θεωρώ πλήρες καθώς πέρα από mouse λειτουργεί και ως touchpad.

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GREG10ARIS είπε

Αγοράστηκε το Tanix από Τσέχικη αποθήκη 39.85€ σύνολο. Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Με γεια :) 

Σε κανένα μήνα αφότου το παραλάβεις αν θες γράψε πως τα πάει το box όταν θα έχεις βγάλει κάποια συμπεράσματα.

Καθώς είναι το πρώτο σου box θα σου πρότεινα να δεις το "Τα καλύτερα apps για tv boxes" που έχω στην υπογραφή μου 😉

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για ένα μηχανηματάκι κατά κύριο λόγο για να αναπαράγει βιντεάκια στην τηλεόραση. Η τηλεόραση είναι ήδη Smart αλλά περιορισμένων δυνατοτήτων, που σημαίνει μόνο για Youtube και Netflix. Το μηχανηματάκι το χρειάζομαι κυρίως για Euroleague TV και οποιοδήποτε βίντεο ή αναπαραγωγή περιεχομένου που βρίσκεται πέραν των προαναφερθέντων εφαρμογών.

Το ερώτημα είναι, προς τα που κατευθύνομαι; Σε ένα Google Chromecast μηχανηματάκι ή σε ένα TV Box πχ το γνωστό της xiaomi το s? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για euroleague tv το chromecast ειναι πολυ κομπλε δοκιμασμενο, ομως απ οτι βλεπω ειναι αρκετα ακριβο.

Δηλαδη αξιζει ενα box αν θες να βαλεις και καμια εφαρμογη πχ στρεμιο να βλεπεις ταινιες και να μη χρησιμοποιεις και δυο συσκευες κιολας καθε φορα που θελεις να βλεπεις δηλαδη να μπαινεις απο κινητο ή λαπτοπ και να κανεις καστ, πιστευω κουραζει αρκετα.

Aσε που το mi box εχει και ενσωματωμενο chromecast οποτε για 10€ διαφορα νομιζω πως αξιζει αλλα ειναι δικη σου επιλογη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, GREG10ARIS είπε

Δηλαδη αξιζει ενα box αν θες να βαλεις και καμια εφαρμογη πχ στρεμιο να βλεπεις ταινιες και να μη χρησιμοποιεις και δυο συσκευες κιολας καθε φορα που θελεις να βλεπεις δηλαδη να μπαινεις απο κινητο ή λαπτοπ και να κανεις καστ, πιστευω κουραζει αρκετα.

 

Edit: Το έψαξα λίγο και η χρήση με το κινητό της υπηρεσίας δεν είναι ιδιαίτερα πρακτική. Επομένως, κατά κύριο λόγο, τουλάχιστον για Euroleague, θα γίνεται με το PC με μόνιμα ανοικτή την καρτέλα. Αυτό που θέλω να ρωτήσω τώρα είναι ως προς τα Frames και το smoothness του streaming, προτιμάμε Android TV Box με κατεβασμενή την εφαρμογή της Euroleague (υπάρχει;) ή μήπως Chromecast; Έχουν διαφορές οι 2 μέθοδοι; Θέλω να είναι smooth η εικόνα όσο γίνεται.

Επεξ/σία από stavros750
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα έφτασε σε 5 εργάσιμες το tanix. Μόλις το πήρα.

Πρώτη εντύπωση όχι πολύ καλή, αλλά ίσως θέλει σετάρισμα.

Δεν βλέπει καθόλου κανένα usb πληκτρολόγιο. Δοκίμασα logitech K400 wireless και microsoft wired 600...

Η συνδεσιμότητα με wifi μέτρια..

Το youtube κρασάρει.

edit: Το πληκτρολόγιο ξαφνικά το διάβασε μετά από πολλές δοκιμές. 

Η συνδεσιμότητα παραμένει κακή είτε σε youtube είτε σε τοπικό δίκτυο.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο λίγο σετάρισμα, δουλεύει καλά. 

Το μόνο πρόβλημα του τελικά είναι το wifi που είναι χάλια. Υπάρχει τρόπος να βελτιωθεί αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Μετά απο λίγο σετάρισμα, δουλεύει καλά. 

Το μόνο πρόβλημα του τελικά είναι το wifi που είναι χάλια. Υπάρχει τρόπος να βελτιωθεί αυτό;

Το youtube δηλαδή τώρα οκ?

Πόσο καλό είναι το σήμα του wifi εκεί που το έχεις? Βάλε κάποιον wifi analyzer από playstore για να δεις. Δες και από κινητό (βάλε το ίδιο app και εκεί) για να δούμε αν το θέμα είναι όντως στο box ή στο wifi.

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, GeorgeR1_700 είπε

Το youtube δηλαδή τώρα οκ?

Πόσο καλό είναι το σήμα του wifi εκεί που το έχεις? Βάλε κάποιον wifi analyzer από playstore για να δεις. Δες και από κινητό (βάλε το ίδιο app και εκεί) για να δούμε αν το θέμα είναι όντως στο box ή στο wifi.

έχει καλο σημα σε εκείνο το σημείο.το tvbox  είναι δίπλα στην τηλεόραση, η οποία δουλεύει τελεια σε θέματα streaming.

το YouTube παίζει τώρα με κολλήματα αλλά κατεβάζοντας την ποιότητα παρα πολυ. το ίδιο και οι ταινίες που στριμαρω μεσω LAN.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...