Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ανύπαρκτη υποστήριξη. Πρόβλημα με το 2,4 WiFi.  Αρνιόταν να παίξει τα περισσότερα  βίντεο. Ότι έπαιζε το έπαιζε με σπασίματα. Αναφέρομαι για το παλιότερο Gt1 Ultimate το οποίο το έχω παροπλισμένο και θα το φλασάρω με άλλη rom όποτε βρω χρόνο. Το στήσιμο του kodi ήταν εφιάλτης. Παρασύρθηκα από τους διάφορους κουπονάδες που έλεγαν για το καλύτερο box της εποχής και τα γνωστά.. Βολεύομαι με ένα X96max και ένα Χ96mini τα οποία πάιζουν βίντεο κανονικά ότι και να τους έχω βάλει out of the box. Σε κάθε περίπτωση ξέχνα Netflix έστω και στα 1080p και πεντακάναλο ήχο ακόμα και στο king που όπως διαβάζω το κλείδωσε εκτός το netflix. Ως hardware και κατασκευαστικά πάντως φαίνονται ως καλά κουτιά αλλά κάτι δεν πάει καλά. Σε όλα κάτι δεν πάει καλά αλλά εδώ θα είσαι συνεχώς από πάνω για ρυθμίσεις και άντε πάλι από την αρχή.

Αν ξαναχρειαστώ θα πάω μόνο σε Nvidia Shield

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Ανύπαρκτη υποστήριξη. Πρόβλημα με το 2,4 WiFi.  Αρνιόταν να παίξει τα περισσότερα  βίντεο. Ότι έπαιζε το έπαιζε με σπασίματα. Αναφέρομαι για το παλιότερο Gt1 Ultimate το οποίο το έχω παροπλισμένο και θα το φλασάρω με άλλη rom όποτε βρω χρόνο. Το στήσιμο του kodi ήταν εφιάλτης. Παρασύρθηκα από τους διάφορους κουπονάδες που έλεγαν για το καλύτερο box της εποχής και τα γνωστά.. Βολεύομαι με ένα X96max και ένα Χ96mini τα οποία πάιζουν βίντεο κανονικά ότι και να τους έχω βάλει out of the box. Σε κάθε περίπτωση ξέχνα Netflix έστω και στα 1080p και πεντακάναλο ήχο ακόμα και στο king που όπως διαβάζω το κλείδωσε εκτός το netflix. Ως hardware και κατασκευαστικά πάντως φαίνονται ως καλά κουτιά αλλά κάτι δεν πάει καλά. Σε όλα κάτι δεν πάει καλά αλλά εδώ θα είσαι συνεχώς από πάνω για ρυθμίσεις και άντε πάλι από την αρχή.

Αν ξαναχρειαστώ θα πάω μόνο σε Nvidia Shield

 

Βασικά αυτό έχω και εγώ, 2 μέρες το κράτησα με την μαμά ρομ και έπειτα του πέρασα του Alvatech και το μηχάνημα τα σπάει. Μολις το βγαλεις απο την ναφθαλινη και του περασεις την ρομ , τα X96 θα τα πεταξεις...Η μερα με την νυχτα.

2 λεπτά πριν, dafnoula13 είπε

Βασικά αυτό έχω και εγώ, 2 μέρες το κράτησα με την μαμά ρομ και έπειτα του πέρασα του Alvatech και το μηχάνημα τα σπάει. Μολις το βγαλεις απο την ναφθαλινη και του περασεις την ρομ , τα X96 θα τα πεταξεις...Η μερα με την νυχτα.

Δοκιμασε το, 5 λεπτα θελει το φλασαρισμα.

https://forum.freaktab.com/forum/tv-player-support/beelink-aa/beelink-android-tv-box/gt1-ultimate/firmware-roms-tools-ch/778507-rom-beelink-gt1-ultimate-android-7-1-2-alvatech-some-newer-boxes

 

Επεξ/σία από dafnoula13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας το πουλούσαν χωρίς ρομ. Νομίζεις εσύ ότι όλοι ασχολούνται με ρομ κτλ. Και άμα μπρικάρει τι γίνεται; Απαράδεκτα πράγματα.  Εσύ όταν αγοράζεις ένα αυτοκίνητο του αλλάζεις με την μία τον κινητήρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είπα ότι δεν έπαιζε με την μαμά ρομ, ήθελα παραπάνω. Άλλα και με την μαμά ρομ πολύ καλύτερο από τα Χ96 , ίσως το δικό σου να είναι ελαττωματικό. Καλή συνέχεια να έχεις.

Υ.Γ. Κινητήρα δεν αλλάζω , μια χαρτογράφηση όμως θα του κάνω.

Επεξ/σία από dafnoula13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, manoskost είπε

ολα εξαρτωνται απο το τι θελεις να βλεπεις στο box, ειναι καλο μηχανημα και εχει τον τελευταιο επεξεργαστη amlogic, δεν θα δεις ομως με αυτο ουτε netflix 4k, ουτε εφαρμογες τυπου cosmote ή nova, αν δεν σε ενδιαφερουν τα παραπανω το παιρνεις, αν επισης σε ενδιαφερει ο ηχος dts, dolby digital, παιρνεις το beelink king pro στο οποιο η beelink εχει πληρωσει τα δικαιωματα για αυτο το εχει και πιο ακριβο, αρα ο καθενας βαδιζει στην αγορα ενος box αναλογα με το τι θελει να βλεπει, αν τα θελει ολα σε ενα μηχανημα τοτε παιρνει το nvidia shield μια φορα και ξεμπερδεψε.

emena με νοιαζει να βλεπω netflix, mobdro, kodi,Ertflix, Cosmote tv, Spotify, νοβα. Ποιο θα μου προτεινες να παρω. της xiaomi με καλυπτει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

emena με νοιαζει να βλεπω netflix, mobdro, kodi,Ertflix, Cosmote tv, Spotify, νοβα. Ποιο θα μου προτεινες να παρω. της xiaomi με καλυπτει?

ειναι η μονη σου και οικονομικη επιλογη και το βρισκεις και στην ελλαδα πιο φθηνο απο εξω.

Επεξ/σία από manoskost
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, manoskost είπε

ειναι η μονη σου και οικονομικη επιλογη.

επισης γι αυτο που ειπες το Nvidia Shield και συμφωνω μαζι σου ειμαι, κοστιζει 200 ευρω. Με 200 ευρω παιρνει μια smart android tv και ξεμπερδεψες. Ποιος ο λογος να δωσεις 200 ευρω να παρεις smart tv box και να μη πας σε smart tv

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, airtrelomike13 είπε

επισης γι αυτο που ειπες το Nvidia Shield και συμφωνω μαζι σου ειμαι, κοστιζει 200 ευρω. Με 200 ευρω παιρνει μια smart android tv και ξεμπερδεψες. Ποιος ο λογος να δωσεις 200 ευρω να παρεις smart tv box και να μη πας σε smart tv

οτι δινεις παιρνεις, οταν ο αλλος εχει τηλεοραση 2000 ευρω με ολους τους ηχους επανω λες να τζιγκουνευτει να το παρει? για εσενα φαινεται ακριβο, για αλλους οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, manoskost είπε

οτι δινεις παιρνεις, οταν ο αλλος εχει τηλεοραση 2000 ευρω με ολους τους ηχους επανω λες να τζιγκουνευτει να το παρει? για εσενα φαινεται ακριβο, για αλλους οχι.

Ωραια να σε ρωτησω και κατι τελευταιο:

γι αυτο εδω τι γνωμη εχεις και αν το θεωρεις καλυτερο από το xiaomi https://www.geekbuying.com/item/TANIX-TX3-Amlogic-S905x3-8K-Video-Decode-Android-9-0-TV-Box-4GB-32GB--422438.html

Στη θεση μου θα το αγοραζες τωρα το χιαομι ή θα περιμενες το black friday μηπως εξασφαλισεις καπως καλυτερη τιμη?>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, dafnoula13 είπε

Δεν είπα ότι δεν έπαιζε με την μαμά ρομ, ήθελα παραπάνω. Άλλα και με την μαμά ρομ πολύ καλύτερο από τα Χ96 , ίσως το δικό σου να είναι ελαττωματικό. Καλή συνέχεια να έχεις.

Υ.Γ. Κινητήρα δεν αλλάζω , μια χαρτογράφηση όμως θα του κάνω.

Αν διαβάσεις στο link   https://bit.ly/2IpYNCh    δες και εδώ το χάλι  https://bit.ly/3kfTT7O  που παρέθεσα το πρόβλημα με το video ήταν γενικότερο. Έπαιζα κάτι αρχεία AVI χαμηλής ανάλυσης. Από εκεί και πέρα άστα. Ξεσυγχρόνιζε ο ήχος με το βίντεο μέχρι που πλέον δεν μπορούσες να παρακολουθήσεις.  Αγοράστε ότι θέλετε. Για Netflix ξεχάστε τα όλα αυτά τα κουτιά. Πας για Xiaomi με την μία.

Με 200 ευρώ η smart που παίρνεις είναι 32 ιντσών. Άσε που στις 32 ίντσες δεν υπάρχουν Full HD και αν βρεις θα παίζουν πάνω από 350. Τέλος αν δεν τα σκάσεις το μαύρο που βλέπεις είναι γκρι και όχι μαύρο. Πάντως μέχρι 32 ίντσες βλέπεις και από αυτά τα box οπότε καλύπτεσαι. Μέχρι εκεί. Για netflix επίσης υπάρχει πρόβλημα με την διαχείρηση της εφαρμογής αφού και με εξωτερικό πληκτρολόγιο δεξιά ή αριστερά στην επιλογή των τίτλων δεν πάιζει.

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαμηλοτερη δεν θα βρεις, γιατι αυτα τα μαγαζια στο skroutz ηδη πουλανε πολυ φθηνα.

1 λεπτό πριν, mr.Vox είπε

Αν διαβάσεις στο link   https://bit.ly/2IpYNCh    δες και εδώ  https://bit.ly/3kfTT7Oτο χάλι: που παρέθεσα το πρόβλημα με το video ήταν γενικότερο. Έπαιζα κάτι αρχεία AVI χαμηλής ανάλυσης. Από εκεί και πέρα άστα. Ξεσυγχρόνιζε ο ήχος με το βίντεο μέχρι που πλέον δεν μπορούσες να παρακολουθήσεις.  Αγοράστε ότι θέλετε. Για Netflix ξεχάστε τα όλα αυτά τα κουτιά.

σε μη πιστοποιημενο λογισμικο και σε εταιρεια που δεν πληρωνει τα δικαιωματα στη netflix πως θα δεις 4κ  ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, manoskost είπε

χαμηλοτερη δεν θα βρεις, γιατι αυτα τα μαγαζια στο skroutz ηδη πουλανε πολυ φθηνα.

σε μη πιστοποιημενο λογισμικο και σε εταιρεια που δεν πληρωνει τα δικαιωματα στη netflix πως θα δεις 4κ  ?

Το θέμα είναι ότι τα παρουσιάζουν ότι παίζουν όπως και για το KIng. Στην πραγματικότητα πάνε μέχρι 540p στην καλύτερη.

Στο μεταξύ στο King όταν είχε πρωτοκυκλοφορήσει είχαν περάσει την εφαρμογή από το Xiaomi το πήρε γραμμή το Netflix και άρχισαν τα error. Αυτό το τελευταίο το διάβασα δεν το είδα στην πράξη. Ακόμα και ένα forum που έχουν εκεί στην beelink σβήνουν σχόλια και μηνύματα.. Οπότε τι να περιμένουμε; Όχι ότι τα άλλα είναι καλύτερα. Αλλά δεν σου πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι πολύ απλά.....όποιος θέλει να δουλευει σχεδόν απροβλημάτιστα το ΄΄πακέτο΄΄ ( kodi-fhd netflix-otego-novago ) έχει 2 επιλογές , την φθηνή ( Mibox s ) και την ακριβή (nvidia shield) , με όλα τα υπόλοιπα κάτι χάνεις από το αναφερόμενο πακέτο  

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Το θέμα είναι ότι τα παρουσιάζουν ότι παίζουν όπως και για το KIng. Στην πραγματικότητα πάνε μέχρι 540p στην καλύτερη.

Στο μεταξύ στο King όταν είχε πρωτοκυκλοφορήσει είχαν περάσει την εφαρμογή από το Xiaomi το πήρε γραμμή το Netflix και άρχισαν τα error. Αυτό το τελευταίο το διάβασα δεν το είδα στην πράξη. Ακόμα και ένα forum που έχουν εκεί στην beelink σβήνουν σχόλια και μηνύματα.. Οπότε τι να περιμένουμε; Όχι ότι τα άλλα είναι καλύτερα. Αλλά δεν σου πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

δεν σου πουλαει ενα πειραγμενο λογισμικο? ειναι το μηχανημα ρουταρισμενο? αυτα σου πουλανε οι κινεζοι. το king pro γιατι εχει 140 ευρω? γιατι στην τιμη μεσα σου εχει βαλει και τα δικαιωματα που εχει πληρωσει για το dts και dolby digital. αν ειχε πληρωσει και τα δικαιωματα για το netflix δεν θα επρεπε να πουλουσε 170-180 ευρω? και εσυ θα προτιμουσες να δωσεις 180 ευρω για ενα πειραγμενο μηχανημα ή 210 ευρω για ενα πιστοποιημενο nvidia shield ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...