Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ίσως με αντάπτορα στο xiaomi προς τον ενισχυτή να πάρεις ήχο 5,1.

100% σίγουρη απάντηση δεν έχω πάρει ούτε έχω βρει στο ιντερνέτ. Ο άλλος έλεγε για netflix μέσω Kodi και τα κατάφερε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οποτε οσον αφορα τον ηχο ,παλι δεν ειμαστε σιγουροι

δεν μπορω και να παρω ενα xiaomi να το δοκιμασω γιατι δεν εχω τηλεοραση καν

η samsung ομως με το νετφλιξ δεν θα εχει θεμα με τον ηχο αφου υποστηριζει dolby, ε;

μονο αν κουμπωσω στικακι με αρχειο με dts 

(ευχαριστω για τον χρονο σας)

Επεξ/σία από tattooxxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά με το netflix καμία τηλεόραση δεν έχει πρόβλημα. Ακόμα και TurboX έχω δοκιμάσει. To DTS είναι αλλο θέμα. Δεν πληρώνουν δικαιώματα.

Λογικά όμως όπως το πείραμα που έχω κάνει με το blueray player το Xiaomi ίσως παίξει. Αν δεν παίξει με σύνδεση στον ενισχυτή κάτι φταίει με την  3,5 mm έξοδο.

Κάποιος είχε προτείνει ένα άλλο certified κουτί στα ίδια λεφτά περίπου παραπάνω με έξοδο spidf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Σωστά με το netflix καμία τηλεόραση δεν έχει πρόβλημα. Ακόμα και TurboX έχω δοκιμάσει. To DTS είναι αλλο θέμα. Δεν πληρώνουν δικαιώματα.

Λογικά όμως όπως το πείραμα που έχω κάνει με το blueray player το Xiaomi ίσως παίξει. Αν δεν παίξει με σύνδεση στον ενισχυτή κάτι φταίει με την  3,5 mm έξοδο.

Κάποιος είχε προτείνει ένα άλλο certified κουτί στα ίδια λεφτά περίπου παραπάνω με έξοδο spidf

το xiaomi με την οπτικη ινα βγαζει και dts και dolby ( οτι δλδ βγαζει η οπτικη ινα ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, manoskost είπε

το xiaomi με την οπτικη ινα βγαζει και dts και dolby ( οτι δλδ βγαζει η οπτικη ινα ).

Δηλαδή σύνδεσης το Xiaomi στον πολυκάναλο ενισχυτή που δεν έχει HDMI με με τον αντάπτορα και την οπτική ίνα και λαμβάνεις ήχο 5,1.

Ευχαριστώ. Να και κάποιος που το αναφέρει ξεκάθαρα. Μπορείς να δώσεις link για τον αντάπτορα που χρησιμοποιείς. θα λυθούν πολλά προβλήματα στους φίλους της σελίδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο φίλος παραπάνω επιβεβαιώνει ότι βγάζει 5,1. Προσωπικά έχω διαβάσει διάφορα. Δεν έχω δοκιμάσει ο ίδιος.

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέεις τον ενισχυτή με το xiaomi με οπτική και την τηλεόραση με το xiaomi με HDMI επιλεγείς από τις ρυθμίσεις του xiaomi να στέλνει τον ηχο στην οπτική και έχεις DTS Core και Dolby Digital.Απλά από οπτική δεν μπορείς να περάσεις τα νεότερα DTS HD-MA / DTS X καθώς και τα DD+ / Dolby True HD.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, nakata1954 είπε

Συνδέεις τον ενισχυτή με το xiaomi με οπτική και την τηλεόραση με το xiaomi με HDMI επιλεγείς από τις ρυθμίσεις του xiaomi να στέλνει τον ηχο στην οπτική και έχεις DTS Core και Dolby Digital.Απλά από οπτική δεν μπορείς να περάσεις τα νεότερα DTS HD-MA / DTS X καθώς και τα DD+ / Dolby True HD.

Για δώσε link με τον αντάπτορα.

Είχαν προτείνει το ENGEL EN1015K  παραπάνω και αρχικά το πέρασα ως μη certified. Δεν έχω ακούσω κάποιον να το έχει αγοράσει. Ο μόνος λόγος για την αγορά του θα ήταν ο ήχος.

Εδώ στο skroutz Άμα ψάξετε υπάρχει και φθηνότερα.

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nakata1954 είπε

Ναι για Ertflix.Ναι και για  Plex εφόσον έχεις καλό ασύρματο δίκτυο αλλά μην περιμένεις transcoding.

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση! Πήρα και αυτό https://www.amazon.co.uk/USB-3-0-Hub-Aluminum-ChromeBook-Black/dp/B0792S3SMB ώστε να υπάρχει και δυνατότητα για lan. Για το θέμα transcoding αν το αρχείο είναι μέχρι 1080p υπάρχει περίπτωση να κάνει; Οι υπότιτλοι θα είναι αυτοί που κατεβάζει το plex (του δωματίου η τηλεόραση είναι full hd). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Transcoding για 1080p η ακόμα και για 4k θα χρειαστεί να γίνει μόνο σε πολύ-πολύ σπάνιες περιπτώσεις,αλλά αν η ταινία (ασχέτως φορμά εικόνας) π.χ έχει σαν μοναδικό φορμά ήχου Dolby True HD τότε ΝΑΙ θα χρειαστεί  Transcoding το οποίο μπορεί βέβαια να το αναλάβει ο σέρβερ σου εφόσον έχει αρκετή επεξεργαστική δύναμη αλλά αν δεν την έχει τότε θα έχεις πρόβλημα με την αναπαραγωγή του αρχείου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...