Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 λεπτά πριν, makis1024 είπε

Καλό το tanix tx3 αλλά πολλοί έχουν πρόβλημα με αδύναμο wifi και την θερμοκρασία και δεύτερον πρέπει να το ανοίξεις για να δεις πάνω στην μητρική εάν είναι έκδοση BZ ή QZ για να του περάσεις slimbox Rom , γιατί βγαίνει σε δύο εκδόσεις το συγκεκριμένο box. Το αναφέρει μόνο όταν το ανοίξεις και δεν το αναφέρει πουθενά μέσα στην Rom. 

Το αδύναμο wifi το παρατήρησα και εγώ, η διαφορά στις εκδόσεις είναι το lan 100 και 1000, θυμάμαι έβαλα λάθος έκδοση και δεν μου άνοιγε το wi-fi , μόλις πέρασα την  σωστή όλα κομπλέ.

Πάντως έχεις δίκιο ,  έψαχνα την έκδοση στο κουτί και στην rom αλλά δεν την αναφέρει πουθενά .Eν τέλη και λάθος να βάλεις δεν μπρικαρει άπλα δεν έχεις wifi.

Y.Γ. Επειδή βλέπω το κατεχεις , να σε ρωτήσω δυο πραγματάκια?

Πως βλέπεις την slimbox και πιο boxaki προτείνεις στα 4gb amlogic επεξεργαστή και κάτω από 40 κόστος? Κυρίως χρήση iptv και youtube, όχι παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Magicsee N5 max και x96 Air , το πρώτο σταθερότητα και χαμηλές θερμοκρασίες , το δεύτερο επιδόσεις , σταθερό αλλά τείνει σε λίγο υψηλότερες θερμοκρασίες.

Αυτά τα έχω.

Αλλά και

 x96 pro plus  , A95x f3 καθώς και A95x f3 air , H96 pro x3 είναι μποξάκια τίμια με τον s905x3.

Το tanix tx3 , τα A95x καθώς και το H96 pro x3 , παίρνουν πέρα από slimbox και vortex ενός άλλου Ρώσου επιστήμονα.

Τα tanix tx3 που αναφέρω με σωστό patch είχαν και έχουν πρόβλημα , μέχρι εξωτερική κεραία αναγκάστηκαν και τους έβαλαν με πατέντα.

Καλά θυμάσαι το BZ με QZ έχουν το ένα 10/100 το άλλο gigabit ethernet.

 

Επεξ/σία από makis1024
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από τα φθηνά tvbox το A95X F3 και το Tanix TX3 είναι οι πιο καλές επιλογές.

Το Α95 έχει πιο καλό wifi. 

Το Tanix TX3 έχει 1000άρι LAN παρόλο που στο geekbuying γράφει 100! 

Οπότε επιλέγουμε αναλόγως τι μας ενδιαφέρει περισσότερο (wifi ή 1000 LAN).

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, θα ήθελα τη βοήθεια σας για την αγορά tv box, όχι απαραίτητα android. H αγορά θα γίνει ξεκάθαρα για αναβάθμιση της ποιότητας εικόνας που μου δίνει ο media player της τηλεόρασης (LG C9). 

Θέλω να: Υποστηρίζει 4Κ ανάλυση,  HDR10 (ιδανικά ΗDR10+), Dolby Vision, Atmos και να δέχεται USB. Είμαι ανάμεσα σε:

1)Dune HD Pro 4K II,

2) Nvidia Shield TV
3) Zidoo Z9S
4) Zappiti ONE SE 4K HDR

Οποιαδήποτε πρόταση, καθοδήγηση θα με βοηθούσε.

Ευχαριστώ !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, makis1024 είπε

Καλό το tanix tx3 αλλά πολλοί έχουν πρόβλημα με αδύναμο wifi και την θερμοκρασία και δεύτερον πρέπει να το ανοίξεις για να δεις πάνω στην μητρική εάν είναι έκδοση BZ ή QZ για να του περάσεις slimbox Rom , γιατί βγαίνει σε δύο εκδόσεις το συγκεκριμένο box. Το αναφέρει μόνο όταν το ανοίξεις και δεν το αναφέρει πουθενά μέσα στην Rom. 

Εγώ δεν το άνοιξα πάντως. Eίδα με πρόγραμμα (Device Info HW αν θυμάμαι καλά) τι LAN είχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, manoskost είπε

εχεις τηλεοραση android tv και θα δεις απο αυτα τα λινκ ποδοσφαιρο? βαζεις το kodi και ενα ελληνικο build και βλεπεις τα παντα. μπες στο fb στην σελιδα hellenic kodi academy κανε μια εγγραφη και στα αρχεια της ομαδας εχει τον πληρη οδηγο kodi με αναλυτικες οδηγιες και φωτογραφιες.

Καλησπέρα , σε ευχαριστώ πολύ 

22 ώρες πριν, manoskost είπε

εχεις τηλεοραση android tv και θα δεις απο αυτα τα λινκ ποδοσφαιρο? βαζεις το kodi και ενα ελληνικο build και βλεπεις τα παντα. μπες στο fb στην σελιδα hellenic kodi academy κανε μια εγγραφη και στα αρχεια της ομαδας εχει τον πληρη οδηγο kodi με αναλυτικες οδηγιες και φωτογραφιες.

Καλησπέρα , σε ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, chriskourou είπε

Καλησπέρα,

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, θα ήθελα τη βοήθεια σας για την αγορά tv box, όχι απαραίτητα android. H αγορά θα γίνει ξεκάθαρα για αναβάθμιση της ποιότητας εικόνας που μου δίνει ο media player της τηλεόρασης (LG C9). 

Θέλω να: Υποστηρίζει 4Κ ανάλυση,  HDR10 (ιδανικά ΗDR10+), Dolby Vision, Atmos και να δέχεται USB. Είμαι ανάμεσα σε:

1)Dune HD Pro 4K II,

2) Nvidia Shield TV
3) Zidoo Z9S
4) Zappiti ONE SE 4K HDR

Οποιαδήποτε πρόταση, καθοδήγηση θα με βοηθούσε.

Ευχαριστώ !

 

Αν το θέλεις αποκλειστικά για αναπαραγωγή τοπικών αρχείων σου κάνει και το Zidoo Z9S αλλα αν θες (που μάλλον θα τα θέλεις) netfix,amazon, prime, disney+, πλήρη συμβατότητα με kodi και plex (server και client)  στο pro και μόνο client στο cube τότε τα Nvidia Shield TV 2019 είναι μονόδρομος.

Το pro διαθέτει 2 θύρες USB 3.0 Type-A και μεγαλύτερη μνήμη (Memory/Storage) 3/16 giga ενώ το cube 1 θύρα USB Micro-B και μνήμη 2/8 giga. ΗDR10+ απ'όσο ξέρω δεν υποστηρίζει κανένα από τα τρία.

Επεξ/σία από nakata1954
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, nakata1954 είπε

Αν το θέλεις αποκλειστικά για αναπαραγωγή τοπικών αρχείων σου κάνει και το Zidoo Z9S αλλα αν θες (που μάλλον θα τα θέλεις) netfix,amazon, prime, disney+, πλήρη συμβατότητα με kodi και plex (server και client)  στο pro και μόνο client στο cube τότε τα Nvidia Shield TV 2019 είναι μονόδρομος.

Το pro διαθέτει 2 θύρες USB 3.0 Type-A και μεγαλύτερη μνήμη (Memory/Storage) 3/16 giga ενώ το cube 1 θύρα USB Micro-B και μνήμη 2/8 giga. ΗDR10+ απ'όσο ξέρω δεν υποστηρίζει κανένα από τα τρία.

Κατάλαβα. Με kodi και Plex με αυτά που έχω διαβάσει σχετικά με τη δυσκολία στο να τα βάλεις, δε νομίζω να ασχοληθώ, όταν λες cube εννοείς το τελευταία shield που βγήκε και έχει μορφή κυλίνδρου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...