Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, panagiotis1988 είπε

Το θέμα είναι να έχεις ένα box που να μην κολλάει, να μην κάνει glitched και να παίζει αυτά που θες εσύ...

Αυτό το boxaki κολλάει με τις ρομ που λέτε; Υπάρχει τρόπος να παίξει νετφλιξ με 1080p? 

εφοσον το boxaki εχει επεξεργστη amlogic, μπορεις βαζωντας το coreelec σε μια καρτα microsd να εχεις netflix 1080.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έλα παιδιά back... Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ ούτε netflix ούτε nova ούτε ote tv εφόσον δεν βλέπω καν ποδόσφαιρο. Προσωπικά το επέλεξα ( με την βοήθεια του makis1024 σε θέμα επεξεργαστή κτλπ και τον ευχαριστώ δημόσια) μόνο για Youtube, Miracast και kodi. Από ταχύτητα πάει σφαίρα για την ώρα και προσπαθώ να ρυθμίσω το kodi τώρα γιατί έχω χρόνια να το κάνω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το HDMI CEC  δεν έχει να κάνει με το λογισμικό είτε AOSP είτε ATV και στα δύο είναι παρόν για να σου δυσκολέψει την ζωή, επειδή οι πηγές hdmi είναι πολλές σε μια τηλεόραση , tv Box , Play Station , δορυφορικό, DVD Player , προτιμώ να το έχω απενεργοποιημένο σαν επιλογή και να ανοιγοκλείνω τις συσκευές χειροκίνητα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά. Πρόσφατα αγόρασα ένα boxάκι αφού το παλιό μας άφησε χρόνους. Ενώ το έχω σετάρει σωστά και με το kodi να δουλεύει απρόσκοπτα, έχω συνταντήσει αυτό το πρόβλημα το οποίο όσο και αν το έχω ψάξει, δεν έχω καταφέρει να το φτιάξω. Έχω προσπαθήσει (πιστεύω) όσα αναφέρονται ως λύσεις ψάχνοντας το συγκεκριμένο error αλλά μάταια. Ψάχνοντάς το έφτασα μέχρι και σε σημείο να μην δέχεται internet από ethernet καθώς είχα μπλέξει με APN και Mac adress και λοιπά οπότε είπα να σταματήσω τις αλχημείες μην του κάνω μεγαλύτερη ζημιά και να ρωτήσω. 😛
Για να μην ανοίγω νέο θέμα, αν κάποιος εδώ μέσα το έχει συναντήσει και έχει κάποιο tip θα το εκτιμούσα. Το κάνει σε όλες τις εφαρμογές που προσπαθώ να κατεβάσω από το Google Play.

 

1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδή διάβασα τα προηγούμενα μηνύματα, το πρόβλημα είναι ότι τα μη πιστοποιημένα tv box, χρειάζονται πατέντες και διάφορα άλλα. Το xiaomi mi box s , κάτι τέτοιο δεν το χρειάζεται. Δεν λέω ότι δεν έχει προβλήματα. Απλά μετά το nviedia shield το θεωρώ τη καλύτερη επιλογή για αγορά, παρά να αγοράσω κάποιο, να περνάω μέσα μνήμες, να κάνω πατέντες, να του ανοίγω τρύπες από κάτω να παίρνουν αέρα και ούτο καθεξής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, -WISE- είπε

Καλημέρα παιδιά. Πρόσφατα αγόρασα ένα boxάκι αφού το παλιό μας άφησε χρόνους. Ενώ το έχω σετάρει σωστά και με το kodi να δουλεύει απρόσκοπτα, έχω συνταντήσει αυτό το πρόβλημα το οποίο όσο και αν το έχω ψάξει, δεν έχω καταφέρει να το φτιάξω. Έχω προσπαθήσει (πιστεύω) όσα αναφέρονται ως λύσεις ψάχνοντας το συγκεκριμένο error αλλά μάταια. Ψάχνοντάς το έφτασα μέχρι και σε σημείο να μην δέχεται internet από ethernet καθώς είχα μπλέξει με APN και Mac adress και λοιπά οπότε είπα να σταματήσω τις αλχημείες μην του κάνω μεγαλύτερη ζημιά και να ρωτήσω. 😛
Για να μην ανοίγω νέο θέμα, αν κάποιος εδώ μέσα το έχει συναντήσει και έχει κάποιο tip θα το εκτιμούσα. Το κάνει σε όλες τις εφαρμογές που προσπαθώ να κατεβάσω από το Google Play.

 

1.jpg

Πηγαινε ρυθμισεις/εφαρμογες/playstore/και κανε εκαθαριση προσωρινης μνημης και διαγραφη δεδομενων της εφαρμογης playstore.

Επειτα πηγαινε ρυθμισεις / λογαριασμοι και κανε διαγραφη του λογαριασμου σου.

Και τελος, κανε restart το μποξακι ,ξαναβαλε τον λογαριασμο σου και δοκιμασε να κατεβασεις τις εφαρμογες .

17 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

Eπειδή διάβασα τα προηγούμενα μηνύματα, το πρόβλημα είναι ότι τα μη πιστοποιημένα tv box, χρειάζονται πατέντες και διάφορα άλλα. Το xiaomi mi box s , κάτι τέτοιο δεν το χρειάζεται. Δεν λέω ότι δεν έχει προβλήματα. Απλά μετά το nviedia shield το θεωρώ τη καλύτερη επιλογή για αγορά, παρά να αγοράσω κάποιο, να περνάω μέσα μνήμες, να κάνω πατέντες, να του ανοίγω τρύπες από κάτω να παίρνουν αέρα και ούτο καθεξής

Εαν θες Netflix ote και Nova είναι καλύτερο από τα μη πιστοποιημενα, εάν δεν σε ενδιαφέρουν τα παραπάνω είναι μακράν το χειρότερο , και τουλάχιστον στα δικά μου μποξακια  ,καμια πατέντα και καμια τρυπα δεν έγινε , άπλα ένα φλασαρισμα 3λεπτων με συγκεκριμένη rom.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dafnoula13 είπε

Πηγαινε ρυθμισεις/εφαρμογες/playstore/και κανε εκαθαριση προσωρινης μνημης και διαγραφη δεδομενων της εφαρμογης playstore.

Επειτα πηγαινε ρυθμισεις / λογαριασμοι και κανε διαγραφη του λογαριασμου σου.

Και τελος, κανε restart το μποξακι ,ξαναβαλε τον λογαριασμο σου και δοκιμασε να κατεβασεις τις εφαρμογες .

Εαν θες Netflix ote και Nova είναι καλύτερο από τα μη πιστοποιημενα, εάν δεν σε ενδιαφέρουν τα παραπάνω είναι μακράν το χειρότερο , και τουλάχιστον στα δικά μου μποξακια  ,καμια πατέντα και καμια τρυπα δεν έγινε , άπλα ένα φλασαρισμα 3λεπτων με συγκεκριμένη rom.

ποιος ο λογος να παρω ενα μποξακι μη πιστοποιημενο και ας μη χρειαζομαι τα netflix, ote και nova. που αλλου και πως, μπορω να αξιοποιησω ενα μη πιστοποιημενο μποξακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

dafnoula13

Άμα βρεις λύση πέστο και σε μένα.  Η εφαρμογή playstore δεν αναγνωρίζει το boxaki. Θα στρώσει με custom. Προς το παρόν το άφησα το δικό μου έτσι και έχω την εφαρμογή aptoid κατεβάσει για τις εφαρμογές. Για λόγους ασφαλείας έχω άσχετο λογαριασμό google αφού δεν υπάρχει ασφάλεια σε αυτά. προς το παρόν δεν με ενδιαφέρει αφού βλέπω μόνο ταινίες σε αυτό από δίσκους.

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mr.Vox είπε

Άμα βρεις λύση πέστο και σε μένα.  Η εφαρμογή playstore δεν αναγνωρίζει το boxaki. Θα στρώσει με custom. Προς το παρόν το άφησα το δικό μου έτσι και έχω την εφαρμογή aptoid κατεβάσει για τις εφαρμογές. Για λόγους ασφαλείας έχω άσχετο λογαριασμό google αφού δεν υπάρχει ασφάλεια σε αυτά. προς το παρόν δεν με ενδιαφέρει αφού βλέπω μόνο ταινίες σε αυτό από δίσκους.

Nαι, από,τι διαβάζω είναι σύνηθες σε Κινεζομποξάκια αυτο το error. Αναβαθμίσεις στις ήδη υπάρχουσες εφαρμογές κάνει κανονικά πάντως μέσω Play Store. Από κει και πέρα ούτε εμένα με απασχολεί τόσο αφού ό,τι app θέλω το έχω περάσει με πλάγιο τρόπο. Απλά είναι λίγο πιο άμεσο το απευθείας download από το Store.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

ποιος ο λογος να παρω ενα μποξακι μη πιστοποιημενο και ας μη χρειαζομαι τα netflix, ote και nova. που αλλου και πως, μπορω να αξιοποιησω ενα μη πιστοποιημενο μποξακι

20ευρω  φθηνότερα και εθερνετ ? Μήπως ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dafnoula13 είπε

20ευρω  φθηνότερα και εθερνετ ? Μήπως ?

φιλε μου το ethernet, μπορεις να το παρεις και για αλλες χρησεις. Εγω πχ που χρησιμοποιω αρκετα φλασακια καθημερινα με βολευει. Θελω να σου πω οτι το adaptor usb ethernet θα το παρεις και θα σου μεινει.

Το μη πιστοποιημενο με τοσες πατεντες που θα του κανεις, εκτος οτι πρεπει να γνωριζεις ( εσυ πχ προσωπικα τα γνωριζεις το τι διαδικασια πρεπει να ακολουθησεις), θα δωσεις 30 ευρω πχ, που εχεςι το φοβο να σου χαλασει και αλλα πολλα. το mi box s , ειναι πιστοποιημένο, είναι android tv και απλα το μονο του μειονεκτημα ειναι η μνημη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, -WISE- είπε

Nαι, από,τι διαβάζω είναι σύνηθες σε Κινεζομποξάκια αυτο το error. Αναβαθμίσεις στις ήδη υπάρχουσες εφαρμογές κάνει κανονικά πάντως μέσω Play Store. Από κει και πέρα ούτε εμένα με απασχολεί τόσο αφού ό,τι app θέλω το έχω περάσει με πλάγιο τρόπο. Απλά είναι λίγο πιο άμεσο το απευθείας download από το Store.

Στις υπάρχουσες ναι γίνεται αναβάθμιση. Όχι όμως σε καινούργια που θέλεις να βάλεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...