Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απενεργοποίηση ψηφιακής υπογραφής Windows (ψάξε το στο Google) γίνεται με εντολές cmd. Εγκατάσταση Amlogic burning tool 2.2.0 στον υπολογιστή σαν διαχειριστής. Κατεβάζεις την 0.4.0 port Ugoos του Vortex από εδώ https://t.me/vtxbox/60 (το ανοίγεις με telegram). Τρέχεις το ubt σαν διαχειριστής και import image που θα πάρεις αφού αποσυμπιέσεις το zip της rom. Φορτώνει και ελέγχει το image και πατάς start με τις επιλογές δεξιά erase flash τικαρισμένο , normal erase , erase bootloader τικαρισμένο. Δίπλα στην είσοδο για micro SD έχει μια τριπούλα , ξεγυμνώνεις το box από οτιδήποτε καλώδιο , sd card , τα πάντα όλα. Βάζεις την μια άκρη του Usb male to male στον υπολογιστή στην πίσω θύρα. Πατάς με μια οδοντογλυφίδα ελαφρά μέσα στην τρύπα που κρύβει το reset button , αυτή που σου είπα δίπλα στην υποδοχή για SD card slot μέχρι να ακούσεις έναν χαρακτηριστικό θόρυβο που κάνει στο βάθος το κουμπί reset ή αλλιώς update button. Με πατημένο το update button βάζεις μόνο την άλλη άκρη στην Usb 2 θύρα του tv Box , χωρίς να του δώσεις επιπρόσθετα και ρεύμα  , το ρεύμα που θα χρειαστεί θα το πάρει μέσω Usb. Start είχες πατήσει από νωρίς , μετά από δύο τρία δευτερόλεπτα θα αναγνωρίσει ο υπολογιστής το tv Box και εφόσον έχει πάρει τους σωστούς driver ο υπολογιστής και εφόσον έχεις ακολουθήσει κατά γράμμα όσα σου αναφέρω θα ξεκινήσει αυτόματα το κάψιμο της rom όπου και αφήνεις το reset button αμέσως , όταν φτάσει στο 100% και αφού σου βγάλει successful flash , τραβάς το Usb από το tv Box και πατάς stop στο Amlogic burning tool. Το συνδέεις στην τηλεόραση και βλέπεις πόσα ψάρια πιάνει η Rom. Ελληνικά έχει η Port Ugoos. Ενεργοποιείς πάλι την ψηφιακή υπογραφή των Windows, την απενεργοποίησες μόνο και μόνο για να πάρει σωστά τους driver ο υπολογιστής μέσω Amlogic burning tool.

Επεξ/σία από makis1024
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν είναι tv box μόνο το xiaomi. Έχει και άλλα πολλά η αγορά. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τέτοιο κόλλημα. Φυσικά και το έχω σε εκτίμηση και έχω δύο στο σπίτι, αλλά οταν ο Μάκης μου έδειξε σε προσωπικό και άλλα, εκτίμησα και τα αλλα με καλύτερα χαρακτηριστικά. Όπως το TOX1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην ομάδα! 

Έχω το mi box s αρκετά ευχαριστημένος αλλά θα ήθελα να κάνω μια " αναβάθμιση ". 

Θέλω να βρω ένα box ή κάποιο άλλο εξάρτημα ή εφαρμογή που να προσφέρει αυτά που έχω στο mi box (Netflix cosmote Nova κλπ) αλλά επιπλέον θα ήθελα τα παιχνίδια που έχω στο λαπτοπ να τα παίζω με κάποιον τρόπο στο tv box. 

Δεν ξέρω αν μπορώ να βρω κάτι τέτοιο, έχω ένα gaming pc με  nvidia gforcegtx 

Μιλάω για παιχνίδια όπως Pro evolution , NBA 21,racing, arcade κλπ. 

Τα παιχνίδια αυτά τα περισσότερα τα έχω σε εξωτερικό σκληρό και κάποια εγκατεστημένα στο laptop. 

Δηλαδή ουσιαστικά θέλω ένα box που να είναι και παιχνιδομηχανη ή κάποιο εξάρτημα που να παίζει τα παιχνίδια από το laptop, πάντα για ασύρματα μιλάω. 

Εφαρμογές όπως moonlight έχω δοκιμάσει στο box αλλά ναι μεν βλέπουν το λαπτοπ αλλά δεν φορτώνουν.... 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, makis1024 είπε

Απενεργοποίηση ψηφιακής υπογραφής Windows (ψάξε το στο Google) γίνεται με εντολές cmd. Εγκατάσταση Amlogic burning tool 2.2.0 στον υπολογιστή σαν διαχειριστής. Κατεβάζεις την 0.4.0 port Ugoos του Vortex από εδώ https://t.me/vtxbox/60 (το ανοίγεις με telegram). Τρέχεις το ubt σαν διαχειριστής και import image που θα πάρεις αφού αποσυμπιέσεις το zip της rom. Φορτώνει και ελέγχει το image και πατάς start με τις επιλογές δεξιά erase flash τικαρισμένο , normal erase , erase bootloader τικαρισμένο. Δίπλα στην είσοδο για micro SD έχει μια τριπούλα , ξεγυμνώνεις το box από οτιδήποτε καλώδιο , sd cart , τα πάντα όλα. Βάζεις την μια άκρη του Usb male to male στον υπολογιστή στην πίσω θύρα. Πατάς με μια οδοντογλυφίδα ελαφρά μέσα στην τρύπα που κρύβει το reset button , αυτή που σου είπα δίπλα στην υποδοχή για SD card slot μέχρι να ακούσεις έναν χαρακτηριστικό θόρυβο που κάνει στο βάθος το κουμπί reset ή αλλιώς update button. Με πατημένο το update button βάζεις μόνο την άλλη άκρη στην Usb 2 θύρα του tv Box , χωρίς να του δώσεις επιπρόσθετα και ρεύμα  , το ρεύμα που θα χρειαστεί θα το πάρει μέσω Usb. Start είχες πατήσει από νωρίς , μετά από δύο τρία δευτερόλεπτα θα αναγνωρίσει ο υπολογιστής το tv Box και εφόσον έχει πάρει τους σωστούς driver ο υπολογιστής και εφόσον έχεις ακολουθήσει κατά γράμμα όσα σου αναφέρω θα ξεκινήσει αυτόματα το κάψιμο της rom όπου και αφήνεις το reset button αμέσως , όταν φτάσει στο 100% και αφού σου βγάλει successful flash , τραβάς το Usb από το tv Box και πατάς stop στο Amlogic burning tool. Το συνδέεις στην τηλεόραση και βλέπεις πόσα ψάρια πιάνει η Rom. Ελληνικά έχει η Port Ugoos. Ενεργοποιείς πάλι την ψηφιακή υπογραφή των Windows, την απενεργοποίησες μόνο και μόνο για να πάρει σωστά τους driver ο υπολογιστής μέσω Amlogic burning tool.

καλημέρα έγινε και το φλας....τον οδηγό να τον κρατήσουμε κάπου να φαίνεται είναι τέλειος ...η όλη διαδικασία πανεύκολη και αφού το κατάφερα εγώ μπορούν όλοι...το boxaki ήταν αρκετά καλό και πριν αλλά τώρα πετάει ... εγώ το θέλω μόνο για kodi στην ουσία όπου και εκεί βλέπω πλέον διαφορά ...makis1024 είσαι άπαιχτος , ευχαριστώ  

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλοδούλευτο φίλε μου. Φοράς πλέον ότι καλύτερο κυκλοφορεί για το AX95DB port Ugoos του Vortex την τελευταία 0.4.0  με magisk με Hide root εάν το επιλέξεις μέσω magisk manager για να κρύβεις επιμελώς το root σε όποια εφαρμογή θες.

Επεξ/σία από makis1024
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, makis1024 είπε

Καλοδούλευτο φίλε μου. Φοράς πλέον ότι καλύτερο κυκλοφορεί για το AX95DB port Ugoos του Vortex την τελευταία 0.4.0  με magisk με Hide root εάν το επιλέξεις μέσω magisk manager για να κρύβεις επιμελώς το root σε όποια εφαρμογή θες.

Το επόμενο βήμα τώρα τι κάνω με κοντρόλ ....το δικό του έχω αλλά μάλλον πρέπει να το σετάρω κάπως ;;;η ραμ που μου λέει σε χρήση είναι μουφα ;;γιατί ότι και να κάνω δεν ξεπερνάει τα 40%...δεν κολλάει πουθενά και έβαλα για πλάκα και παιχνίδι και παίζει άνετα ... πραγματικά δεν ξέρω τι άλλο μπορείς να θες από ένα boxaki(δεν χρησιμοποιώ netflix,cosmote, Nova )στο kodi φορτώνει τα πάντα πιο γρήγορα...απόλυτα ικανοποιημένος

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε κοντρόλ ένα ασύρματο G10 smart remote με gyroscope air mouse κάνει παπάδες , ή ένα ποντίκι κατά προτίμηση Bluetooth για να μην σου καταλαμβάνει θύρα Usb. Κόστος 6,50 € για το πρώτο ή κανένα δεκάρικο για το δεύτερο σε tecknet Bluetooth Mouse πάλι Aliexpress , ένα από τα δύο επέλεξε διότι σε AOSP το τηλεκοντρόλ είναι σκέτη ταλαιπωρία. Και μια που στα λέω όλα, πάρε και το συγκεκριμένο φιρφίρι € 6,04  30%OFF | 5V USB Router Fan TV Box Cooler 120mm PC DIY Cooler W/Screws Protective net Silent Desktop Fan

https://a.aliexpress.com/_m0fE9Fl

Διότι το πήρα προηγούμενη εβδομάδα και είναι με τις 1200rpm , αθόρυβο και αποτελεσματικό. Το καλοκαίρι θα δεις τσιμπιμένες θερμοκρασίες γιατί έχει τον επεξεργαστή ανάποδα το συγκεκριμένο box με αποτέλεσμα να εγκλωβιστεί θερμοκρασία. Air mouse ή ποντίκι Bluetooth πάρε από όποιον προμηθευτή θες , φιρφίρι όμως από εκεί που σου είπα. Διαφήμιση δεν κάνω σε κανέναν , αλλά είναι σπαστικό να σου τύχει φιρφίρι 2000rpm να το έχεις και για σεσουάρ. Ακόμα κάτι το AX95DB  με το κλείσιμο του box σταματάει η παροχή ρεύματος στα Usb , που σου γλυτώνει ένα επιπλέον διακοπτάκι , διότι από εκεί θα πάρει ρεύμα το φιρφίρι.

Επεξ/σία από makis1024
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, makis1024 είπε

Καλοδούλευτο φίλε μου. Φοράς πλέον ότι καλύτερο κυκλοφορεί για το AX95DB port Ugoos του Vortex την τελευταία 0.4.0  με magisk με Hide root εάν το επιλέξεις μέσω magisk manager για να κρύβεις επιμελώς το root σε όποια εφαρμογή θες.

Makis πια είναι τα προνόμια της αλλαγής rom? Τι παραπάνω θα κέρδιζαν αν έκανα μια? Ταχύτητα? Γίνεται πιο εύχρηστο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, KOSTASKOYRK είπε

Makis πια είναι τα προνόμια της αλλαγής rom? Τι παραπάνω θα κέρδιζαν αν έκανα μια? Ταχύτητα? Γίνεται πιο εύχρηστο? 

Ποιο boxaki εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, makis1024 είπε

Πολύ πιο φιλικό user interface.

Θα λύσει αυτά τα θεματακια που σου είπα ότι μου την σπάνε? Τοτε το κάνω σήμερα κιόλας. Είδα πάνω έγραψες την διαδικασία, είναι ίδια και για μένα? Ίδια rom βάζω και εγώ? @dafnoula13 δώσε και εσύ ένα help να το κάνω. Έχω pc και πιάνει το χέρι ως τώρα σε τέτοια. Επίσης έχει ρίσκο το πράγμα κάπου? Παίζει να στραβωσει κάτι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...