Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, panagiotis1988 είπε

Τελικά, εχεις ή δεν έχεις αυτό το boxακι; 

Εγώ αδερφέ το έχω , σε εμένα απάντησε.

1 ώρα πριν, KOSTASKOYRK είπε

Θα λύσει αυτά τα θεματακια που σου είπα ότι μου την σπάνε? Τοτε το κάνω σήμερα κιόλας. Είδα πάνω έγραψες την διαδικασία, είναι ίδια και για μένα? Ίδια rom βάζω και εγώ? @dafnoula13 δώσε και εσύ ένα help να το κάνω. Έχω pc και πιάνει το χέρι ως τώρα σε τέτοια. Επίσης έχει ρίσκο το πράγμα κάπου? Παίζει να στραβωσει κάτι? 

Ίδια διαδικασία  είναι, διαφορετικά boxakia έχετε διαφορετική ρομ θα βάλετε. Ρίσκο έχει, εάν δεν τα κάνεις όπως πρέπει θα καταστρέψεις το boxaki. Εαν πιάνουν όπως λες τα χέρια σου, κατέβασε amlogic drivers , κατέβασε την σωστή ρομ για το μηχανάκι σου(προσοχή στο wifi chipset) και ακολούθησε της οδηγίες που έδωσε ο Μάκης πριν λίγο. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, makis1024 είπε

Σε κοντρόλ ένα ασύρματο G10 smart remote με gyroscope air mouse κάνει παπάδες , ή ένα ποντίκι κατά προτίμηση Bluetooth για να μην σου καταλαμβάνει θύρα Usb. Κόστος 6,50 € για το πρώτο ή κανένα δεκάρικο για το δεύτερο σε tecknet Bluetooth Mouse πάλι Aliexpress , ένα από τα δύο επέλεξε διότι σε AOSP το τηλεκοντρόλ είναι σκέτη ταλαιπωρία. Και μια που στα λέω όλα, πάρε και το συγκεκριμένο φιρφίρι € 6,04  30%OFF | 5V USB Router Fan TV Box Cooler 120mm PC DIY Cooler W/Screws Protective net Silent Desktop Fan

https://a.aliexpress.com/_m0fE9Fl

Διότι το πήρα προηγούμενη εβδομάδα και είναι με τις 1200rpm , αθόρυβο και αποτελεσματικό. Το καλοκαίρι θα δεις τσιμπιμένες θερμοκρασίες γιατί έχει τον επεξεργαστή ανάποδα το συγκεκριμένο box με αποτέλεσμα να εγκλωβιστεί θερμοκρασία. Air mouse ή ποντίκι Bluetooth πάρε από όποιον προμηθευτή θες , φιρφίρι όμως από εκεί που σου είπα. Διαφήμιση δεν κάνω σε κανέναν , αλλά είναι σπαστικό να σου τύχει φιρφίρι 2000rpm να το έχεις και για σεσουάρ. Ακόμα κάτι το AX95DB  με το κλείσιμο του box σταματάει η παροχή ρεύματος στα Usb , που σου γλυτώνει ένα επιπλέον διακοπτάκι , διότι από εκεί θα πάρει ρεύμα το φιρφίρι.

Έχω έχω…..η πλάκα είναι ότι το είχα ξηλώσει κάποτε από ένα παλιό υπολογιστή και έχει πάνω και διακοπτάκι με 3 σκάλες….το έχω στην μέση ,δεν ακούς απολύτως τίποτα ,και δεν έχω δει ποτέ πάνω από 58 βαθμούς  ....ο λόγος που πήρα το ax95db είναι αυτός που κόβει το ρεύμα στο usb...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, r1teo είπε

αυτός που κόβει το ρεύμα στο usb...

Αυτό γίνεται και στο Α95χ f3 air?

Ξέρει κανείς;

2 ώρες πριν, dafnoula13 είπε

Εγώ αδερφέ το έχω , σε εμένα απάντησε.

Ίδια διαδικασία  είναι, διαφορετικά boxakia έχετε διαφορετική ρομ θα βάλετε. Ρίσκο έχει, εάν δεν τα κάνεις όπως πρέπει θα καταστρέψεις το boxaki. Εαν πιάνουν όπως λες τα χέρια σου, κατέβασε amlogic drivers , κατέβασε την σωστή ρομ για το μηχανάκι σου(προσοχή στο wifi chipset) και ακολούθησε της οδηγίες που έδωσε ο Μάκης πριν λίγο. 

Τι ρόλο παίζει το wifi chipset και πως το ξεχωρίζεις;

Επεξ/σία από panagiotis1988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν πειράζει πλέον το wifi Bluetooth chip , μέχρι την slimbox 10.4 απλά δεν είχες wifi και Bluetooth διότι ο slimhouse είχε φτιάξει την Rom με βάση mtk chip , αλλά κυκλοφόρησε και μια παρτίδα με Realtek , οπότε δεν είχαν wifi και Bluetooth με slimbox μέχρι 10.4 , μετά όμως συμπεριέλαβε driver. Οπότε τώρα στην 10.7 πλέον δεν υπάρχει πρόβλημα. Με το device info hw από playstore φαίνονται όλα. Εδώ φωτογραφίες από το ίδιο box με διαφορετικό chipset. Και εδώ η rom 

https://slimboxtv.ru/glavnaya/10-4-a95x-f3-a95x-f3-air-a95x-f3-slim/

Η επάνω είναι για mtk chip , η κάτω είναι Realtek chip. Προσοχή στο συγκεκριμένο box χρειάζεται password bin file , που δείχνει σε φωτογραφία που πρέπει να το κάνεις import πριν το κάψιμο κατά τα άλλα η διαδικασία είναι η ίδια με το AX95DB. Στο device info hw θα βρεις το chipset σου του wifi Bluetooth. Pie είναι AOSP , ATV είναι Android TV.

Screenshot_2021-03-24-22-26-35-806_com.google.android.apps.photos.jpg

Screenshot_2021-03-24-22-26-28-780_com.google.android.apps.photos.jpg

Επεξ/σία από makis1024
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα. αγοράστηκε πρόσφατα ένα X96MAX και ξαφνικά δεν άνοιγε και κόλλαγε στο λογότυπο. έχω κατεβάσει ενα σορό ρομ και δεν έχω καταφέρει να περάσω καμία. κολλάει στο 7% κατά την εγκατάσταση ρομ

165248461_1717558215091367_2411856494635804519_n.jpg

165373267_264313831981634_3145353610958476229_n.jpg

165656130_130583309013064_4703441652229473881_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://mega.nz/file/764CXCKC#i_vdovGHbiN4pKYc-Py29kd36KnvSHb-3x19FPwXVrI

Αυτήν την δοκίμασες;

Pinάκια για βραχυκύκλωμα εάν μπρίκαρε και δεν το αναγνωρίζει το ubt. Πώς προσπαθείς να την περάσεις; Δώσε πληροφορίες...

 

IMG_20210326_201302.jpg

Επεξ/σία από makis1024
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω δοκιμάσει και με καρτα sd και με ubt. με το ubt ξεκινάει το αναγνωρίζει και μόλις κανει formating κολλάει στο 7% και μου βγάζει σφάλμα  0x32030201 Uboot/Get result/DiskInitial error

 
 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό το 7% το έβγαλε πρώτη φορά μετά την χρήση burncardmaker , επίσης το error το βγάζει κατευθείαν ή περνάει λίγη ώρα; Επίσης με ποιά έκδοση Amlogic burning tool γίνονται οι προσπάθειες;

Επεξ/σία από makis1024
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Amlogic burning tool με διάφορα εχω δοκιμάσει. το κόλλημα με το 7% μου το κανει  πριν τη χρηση του burncardmaker.

το σφαλμα το βγαζει παντα στο 1λεπτο και 20 περιπου. με την sd καρτα παει να φορτώσει αλλα κολλάει απο την αρχη στην εικονα με το ρομποτακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με ubt μόνο δοκίμασε , άσε την micro sd και το burncardmaker.

Δοκίμασε το ubt 2.1.6.5

Την Rom που σου έδωσα την δοκίμασες;

Επεξ/σία από makis1024
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκίμασε με erase flash , erase all αντί normal erase και erase bootloader. Αρχικά πως έπεσε σε brick πήγες να του περάσεις custom rom; Και εάν ναι ποιά;

Επεξ/σία από makis1024
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, makis1024 είπε

Δοκίμασε με erase flash , erase all αντί normal erase και erase bootloader. Αρχικά πως έπεσε σε brick πήγες να του περάσεις custom rom; Και εάν ναι ποιά;

ξαφνικα πηγα να το ανοιξω και δεν ανοιγε. εκανα οτι ακριβως λες αλλα εχω τα ιδια αποτελεσματα. τη ρομ που εστειλες και το ubt 2.1.6.5 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...