Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, kallair είπε

Υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος που εχεις βαλει λινκς απο κωτσοβολο; 

1. οποιοδηποτε xiaomi tv box s και αν παρεις απο το skroutz, ειναι το ιδιο.

2. ανταπτορα εχουν προτεινει συνεχεια εδω τα παιδια. παρε αυτον που εχουν προτεινει και ειναι κ δοκιμασμενος
3. τοσο ακριβο καλώδιο τι να το κανεις;;; τετοιο να χρησιμοποιησεις αν θα συνδεσεις κ βγαλεις 4κ αναλυση με hdr. Στην περιπτωση σου δεν σου χρειαζεται. Προσωπικα με το καλωδιο που εχει μεσα ηδη το tv box, δεν ειχα ποτε θεμα, οποτε δεν βρισκω τον λογο να αγορασεις.

4. σκληρο δισκο/στικακι τσεκαρε κριτικες κ παρε καποιο usb3 μεγαλης χωρητικοτητας.

αναλογως βεβαια αν σκοπευεις να κατεβαζεις ταινιες απο τορρεντ. ειδαλλως τσαμπα θα το παρεις, δεν σου χρειαζεται καπου αν σκοπευεις να βλεπεις μονο netflix ή καποια αλλη streaming υπηρεσια.

edit. τωρα ειδα οτι θες αποκλειστικα απο κωτσοβολο... θα σου προτεινα λοιπον, το εξης. 

παρε μονο το xiaomi tv box s απο τον κωτσοβολο. ΜΗΝ παρεις ουτε ανταπτορα, ουτε στικάκι, ουτε τπτ απο τα υπολοιπα που γραφεις. και με wifi να το εχεις συνδεμενο, θα εισαι κομπλε. Τα λεφτα που περισσευουν/εξοικονομεις απο τα υπολοιπα που δεν θα παρεις, παρε μια ηχομπαρα απο τον κωτσοβολο. ετσι ναι θα εχεις ουσιαστικη επενδυση κ αποτελεσμα.

Αποθηκευτικο χωρο παιρνεις ενα στικάκι απο eshop στα 10-15 ευρώ κ ειναι υπεραρκετο, ομοιως και ethernet adapter ΑΝ χρειαστεις, κάνει καπου 18 ευρώ. προτιμοτερο να τον αγορασεις αργοτερα βλεποντας αν σου χρειαζεται. μια ηχομπαρα ειναι πιο ουσιαστικη επενδυση για να απολαμβανεις ταινιες, απο τα αχρηστα πανακριβα εξτραδακια που εβαλες.

Kαλησπερα

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

Αρχικα να πω πως ενα σκληρο θα χρειαστω ετσι κ αλλιως απλα σκεφτηκα οτι θα φαινοταν χρησιμος (torrent κλπ) και στην συγκεκριμενη περιπτωση εφοσον μπορει? να δουλεψει επανω στον ανταπτορα .Τον οποιο ανταπτορα σκεφθηκα σαν λυση για να κουμπωσω ethernet αφου η διαρυθμιση του σπιτιου,αποσταση router/tv ειναι περιεργη,ενω ταυτοχρονα η συνδεση internet ειναι μια κλασσικη τυπικη 24ρα και φοβαμαι μηπως ταυτοχρονα με το online tv stream αρχισουν να κλαινε τα υπολοιπα laptop,tablet,smartphone κλπ και αρχισουν αλλου ειδους γκρινιες.

Γνωριζω πως υπαρχουν περισσοτερο vfm επιλογες σε καταστηματα, απλα για εμενα το συγκεκριμενο καταστημα ειναι η μονη επιλογη (και οχι επειδη εχω λεφτα για πεταμα οπως ειπε καποιος φιλος πιο κατω,υπαρχουν και αλλοι λογοι οι οποιοι απλα δεν χρειαζεται να αναφερθουν εδω)

Το hdmi οντως φαινεται σαν περιττη αγορα ,απλα η τηλεοραση σιγουρα καποια στιγμη θα αντικατασταθει(θα παει σε καποιο υπνοδωματιο κλπ) και ειπα αφου τωρα μπορω ,να εχω τουλαχιστον ενα καπως πιο ποιοτικο καλωδιο ετοιμο.Ειναι σιγουρα παντως κατι που μπορει να περιμενει.

Οσον αφορα την προταση του soundbar εχεις απολυτο δικιο και ηδη το επεξεργαζομαι.

Αν εχεις και καποιες νεες σκεψεις ειναι καλοδεχουμενες μηπως ακομα μου ξεφευγει κατι.

Ευχαριστω και παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, patsasvoura είπε

Kαλησπερα

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

Αρχικα να πω πως ενα σκληρο θα χρειαστω ετσι κ αλλιως απλα σκεφτηκα οτι θα φαινοταν χρησιμος (torrent κλπ) και στην συγκεκριμενη περιπτωση εφοσον μπορει? να δουλεψει επανω στον ανταπτορα .Τον οποιο ανταπτορα σκεφθηκα σαν λυση για να κουμπωσω ethernet αφου η διαρυθμιση του σπιτιου,αποσταση router/tv ειναι περιεργη,ενω ταυτοχρονα η συνδεση internet ειναι μια κλασσικη τυπικη 24ρα και φοβαμαι μηπως ταυτοχρονα με το online tv stream αρχισουν να κλαινε τα υπολοιπα laptop,tablet,smartphone κλπ και αρχισουν αλλου ειδους γκρινιες.

Γνωριζω πως υπαρχουν περισσοτερο vfm επιλογες σε καταστηματα, απλα για εμενα το συγκεκριμενο καταστημα ειναι η μονη επιλογη (και οχι επειδη εχω λεφτα για πεταμα οπως ειπε καποιος φιλος πιο κατω,υπαρχουν και αλλοι λογοι οι οποιοι απλα δεν χρειαζεται να αναφερθουν εδω)

Το hdmi οντως φαινεται σαν περιττη αγορα ,απλα η τηλεοραση σιγουρα καποια στιγμη θα αντικατασταθει(θα παει σε καποιο υπνοδωματιο κλπ) και ειπα αφου τωρα μπορω ,να εχω τουλαχιστον ενα καπως πιο ποιοτικο καλωδιο ετοιμο.Ειναι σιγουρα παντως κατι που μπορει να περιμενει.

Οσον αφορα την προταση του soundbar εχεις απολυτο δικιο και ηδη το επεξεργαζομαι.

Αν εχεις και καποιες νεες σκεψεις ειναι καλοδεχουμενες μηπως ακομα μου ξεφευγει κατι.

Ευχαριστω και παλι.

αν υπαρχουν λογοι τους οποιους αντιλαμβανομαι τοτε ζηταω συγνωμη επειδη δεν σκεφτηκα αυτο το ενδεχομενο. Απλα το mi box s, κοστιζει 100 ευρω στο κωτσοβολο και εξω το βρισκεις με 50. οπως εναν ανταπτορα εξω τον βρισκεις 20 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, pavlovic είπε

αν υπαρχουν λογοι τους οποιους αντιλαμβανομαι τοτε ζηταω συγνωμη επειδη δεν σκεφτηκα αυτο το ενδεχομενο. Απλα το mi box s, κοστιζει 100 ευρω στο κωτσοβολο και εξω το βρισκεις με 50. οπως εναν ανταπτορα εξω τον βρισκεις 20 ευρω

Κανένα πρόβλημα φίλε μου, όλα καλά. 

Ο καθένας μας κοιτάει να πετύχει το καλύτερο δυνατό σε τέτοιες αγορές. 

Καλή Ανάσταση εύχομαι και αν έχεις κάποιες έξτρα σκέψεις για την αγορά είναι καλοδεχούμενες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,εχω μια samsung q80t.Αξιζει στη περιπτωση μου η αγορα τβ box η ειναι καλυτερο η θεαση να γινεται με τα internal applications της τβ(νετφλιξ κτλ) και για τα επιγεια μεσω κεραιας .Και αν αξιζει εχετε να μου προτεινετε καποιο με υποστηριξη 4κ HDR και καλο upscaler .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για netflix δεν χρειάζεται το TV box για την συγκεκριμένη τηλεόραση. 

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/5/2021 στις 6:46 ΜΜ, patsasvoura είπε

Kαλησπερα

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

Αρχικα να πω πως ενα σκληρο θα χρειαστω ετσι κ αλλιως απλα σκεφτηκα οτι θα φαινοταν χρησιμος (torrent κλπ) και στην συγκεκριμενη περιπτωση εφοσον μπορει? να δουλεψει επανω στον ανταπτορα .Τον οποιο ανταπτορα σκεφθηκα σαν λυση για να κουμπωσω ethernet αφου η διαρυθμιση του σπιτιου,αποσταση router/tv ειναι περιεργη,ενω ταυτοχρονα η συνδεση internet ειναι μια κλασσικη τυπικη 24ρα και φοβαμαι μηπως ταυτοχρονα με το online tv stream αρχισουν να κλαινε τα υπολοιπα laptop,tablet,smartphone κλπ και αρχισουν αλλου ειδους γκρινιες.

Γνωριζω πως υπαρχουν περισσοτερο vfm επιλογες σε καταστηματα, απλα για εμενα το συγκεκριμενο καταστημα ειναι η μονη επιλογη (και οχι επειδη εχω λεφτα για πεταμα οπως ειπε καποιος φιλος πιο κατω,υπαρχουν και αλλοι λογοι οι οποιοι απλα δεν χρειαζεται να αναφερθουν εδω)

Το hdmi οντως φαινεται σαν περιττη αγορα ,απλα η τηλεοραση σιγουρα καποια στιγμη θα αντικατασταθει(θα παει σε καποιο υπνοδωματιο κλπ) και ειπα αφου τωρα μπορω ,να εχω τουλαχιστον ενα καπως πιο ποιοτικο καλωδιο ετοιμο.Ειναι σιγουρα παντως κατι που μπορει να περιμενει.

Οσον αφορα την προταση του soundbar εχεις απολυτο δικιο και ηδη το επεξεργαζομαι.

Αν εχεις και καποιες νεες σκεψεις ειναι καλοδεχουμενες μηπως ακομα μου ξεφευγει κατι.

Ευχαριστω και παλι.

Θα απαντησω μονο στο κομματι που εχω κάνει bold. ΔΕΝ θα σε σώσει ο ανταπτορας αν ταυτοχρονα εχεις να τραβάνε ιντερνετ 10 ακομα συσκευες, με μια ταπεινη 24αρα.

Θα επαναλαβω οτι περα απο το box, όλα τα αλλα ειναι περιττα κ δεν ειναι αναγκαια για να χρησιμοποιησεις το xiaomi tv box s. Προτιμοτερη η αγορα μιας ηχομπαρας που πραγματικα θα βελτιωσει την ολη εμπειρια προβολης. Και μετά σιγα σιγά αγοράζεις τα υπολοιπα.

Το καλώδιο πχ που εβαλες, ειναι "αχρηστη αγορα" με το tv box αυτο γιατι το mi box s δεν φτανει τετοιες αναλυσεις μεγιστες. Χρησιμοποιω το καλωδιο της συσκευασιας και εχω παιξει 30gb dolby vision hdr 4k ταινια και δεν ειχα το παραμικρό θέμα.

Αντάπτορας οπως ανεφερα κ πιο πανω, θα πρεπει να δεις αν τελικα σου χρειαστει. λογω σηματος μονο. δεν θα βελτιωσει την κατασταση αν εχεις πχ αλλες 10 συσκευες ταυτοχρονα να τραβανε ιντερνετ. οποτε παρε πρώτα το box και μετα βλέπεις αν το χρειαζεσαι κ το παιρνεις σε 2ο χρόνο.

Σκληρος δισκος, εκτος κ αν σκοπευεις να κρατάς αρχειο αυτά που κατεβάζεις, βλεπεις τι χρειαζεσαι και τι μεγεθος. Προσωπικά εχω βρει την υγεια μου με στικάκι μεγάλης χωρητικότητας που απο την μια πλευρά ειναι OTG για να το συνδεω στο κινητό, και απο την άλλη ειναι κανονικο σαν αυτό εδώ. Για μενα ειναι τρομερά πιο πρακτικό σε σχεση με τον οποιοδηποτε σκληρο δισκο εχω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, kallair είπε

Θα απαντησω μονο στο κομματι που εχω κάνει bold. ΔΕΝ θα σε σώσει ο ανταπτορας αν ταυτοχρονα εχεις να τραβάνε ιντερνετ 10 ακομα συσκευες, με μια ταπεινη 24αρα.

Θα επαναλαβω οτι περα απο το box, όλα τα αλλα ειναι περιττα κ δεν ειναι αναγκαια για να χρησιμοποιησεις το xiaomi tv box s. Προτιμοτερη η αγορα μιας ηχομπαρας που πραγματικα θα βελτιωσει την ολη εμπειρια προβολης. Και μετά σιγα σιγά αγοράζεις τα υπολοιπα.

Το καλώδιο πχ που εβαλες, ειναι "αχρηστη αγορα" με το tv box αυτο γιατι το mi box s δεν φτανει τετοιες αναλυσεις μεγιστες. Χρησιμοποιω το καλωδιο της συσκευασιας και εχω παιξει 30gb dolby vision hdr 4k ταινια και δεν ειχα το παραμικρό θέμα.

Αντάπτορας οπως ανεφερα κ πιο πανω, θα πρεπει να δεις αν τελικα σου χρειαστει. λογω σηματος μονο. δεν θα βελτιωσει την κατασταση αν εχεις πχ αλλες 10 συσκευες ταυτοχρονα να τραβανε ιντερνετ. οποτε παρε πρώτα το box και μετα βλέπεις αν το χρειαζεσαι κ το παιρνεις σε 2ο χρόνο.

Σκληρος δισκος, εκτος κ αν σκοπευεις να κρατάς αρχειο αυτά που κατεβάζεις, βλεπεις τι χρειαζεσαι και τι μεγεθος. Προσωπικά εχω βρει την υγεια μου με στικάκι μεγάλης χωρητικότητας που απο την μια πλευρά ειναι OTG για να το συνδεω στο κινητό, και απο την άλλη ειναι κανονικο σαν αυτό εδώ. Για μενα ειναι τρομερά πιο πρακτικό σε σχεση με τον οποιοδηποτε σκληρο δισκο εχω. 

Καλησπέρα

Τελικά αγόρασα το Xiaomi, ενα στικάκι και τον adaptor. Κοιτάω να δω τι μπορώ να κάνω για ενα soundbar αφού σκληρό και hdmi τα εγκατέλειψα σαν ιδέα και την συνδρομή στο Netflix την καθυστερώ μέχρι να εξοικειωθώ λίγο. 

Για πρώτη μέρα είμαι ικανοποιημένος αν και δεν το κατέχω το άθλημα ακόμα στον βαθμό που θα ήθελα. Πιθανόν να εμφανιστώ με απορίες σύντομα σε κάποιο ανάλογο thread. 

Ευχαριστώ και πάλι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας παραγγείλει ήδη το TOX1, προέκυψε επιθυμία από ηλικιωμένο άτομο της οικογένειας να αναβαθμίσει την τηλεόραση του με Netflix, Ertflix κλπ και έτσι πήρα ένα Xiaomi Mi Box S μαζί με Ethernet+USB Hub να το σετάρω, να τσεκάρω δυνατότητες και να το δώσω.
Σε πρώτη φάση όλα καλά. Σαν περιβάλλον το Android TV μου φαίνεται υπεραπλουστευμένο κάτι το οποίο σίγουρα για κάποιον που θέλει απλές λειτουργίες είναι καλό.
Έχω τα εξής θεματάκια τα οποία θα ήθελα να ρωτήσω.
1. Η μέγιστη ανάλυση που μου δείχνει στις ρυθμίσεις είναι 4K@30Fps. Δεν υποστηρίζει 4Κ@60Fps? Επίσης κατά καιρούς μπορεί να ρίξει την ανάλυση ακόμα και σε 1080i και δεν καταλαβαίνω γιατί το κάνει.
2. Η προεκατεστημένη εφαρμογή του Netflix (ανανεωμένη στην τελευταία της έκδοση) δεν μου δείχνει ότι μια ταινία είναι 4K ή Dolby Vision στις πληροφορίες της, όπως δείχνει η εφαρμογή της τηλεόρασης. Έχω την εντύπωση ότι αναπαράγει τις ταινίες σε Full HD.
3. Η προεγκατεστημένη εφαρμογή του YouTube δουλεύει super, αναπαράγει κανονικά 4Κ@30Fps
4. Δοκίμασα να εγκαταστήσω μη πιστοποιημένες εφαρμογές Spotify και YouTube Vanced και δεν τις δέχτηκε. Το ψάχνω...
5. Έχω ένα βασικό πρόβλημα με τον VLC και τον MX Player. Θέλω να κάνω τις ταινίες FIT στο ύψος (να γίνονται οι ταινίες 2.39:1 = 16:9 έτσι ώστε να φεύγουν οι μπάρες πάνω κάτω και να κροπάρονται αριστερά δεξιά) και κανένας από τους δυο player δεν το κάνει, παρόλο που υποτίθεται ότι έχουν ρύθμιση, κάνουν μόνο streatch την ταινία σε όλη την οθόνη, παραμορφώνοντας το περιεχόμενο. Υπάρχει κάποιος άλλος player που να το κάνει;

20210501_131726 1.jpg

20210501_145202 1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Innersense είπε

Έχοντας παραγγείλει ήδη το TOX1, προέκυψε επιθυμία από ηλικιωμένο άτομο της οικογένειας να αναβαθμίσει την τηλεόραση του με Netflix, Ertflix κλπ και έτσι πήρα ένα Xiaomi Mi Box S μαζί με Ethernet+USB Hub να το σετάρω, να τσεκάρω δυνατότητες και να το δώσω.
Σε πρώτη φάση όλα καλά. Σαν περιβάλλον το Android TV μου φαίνεται υπεραπλουστευμένο κάτι το οποίο σίγουρα για κάποιον που θέλει απλές λειτουργίες είναι καλό.
Έχω τα εξής θεματάκια τα οποία θα ήθελα να ρωτήσω.
1. Η μέγιστη ανάλυση που μου δείχνει στις ρυθμίσεις είναι 4K@30Fps. Δεν υποστηρίζει 4Κ@60Fps? Επίσης κατά καιρούς μπορεί να ρίξει την ανάλυση ακόμα και σε 1080i και δεν καταλαβαίνω γιατί το κάνει.
2. Η προεκατεστημένη εφαρμογή του Netflix (ανανεωμένη στην τελευταία της έκδοση) δεν μου δείχνει ότι μια ταινία είναι 4K ή Dolby Vision στις πληροφορίες της, όπως δείχνει η εφαρμογή της τηλεόρασης. Έχω την εντύπωση ότι αναπαράγει τις ταινίες σε Full HD.
3. Η προεγκατεστημένη εφαρμογή του YouTube δουλεύει super, αναπαράγει κανονικά 4Κ@30Fps
4. Δοκίμασα να εγκαταστήσω μη πιστοποιημένες εφαρμογές Spotify και YouTube Vanced και δεν τις δέχτηκε. Το ψάχνω...
5. Έχω ένα βασικό πρόβλημα με τον VLC και τον MX Player. Θέλω να κάνω τις ταινίες FIT στο ύψος (να γίνονται οι ταινίες 2.39:1 = 16:9 έτσι ώστε να φεύγουν οι μπάρες πάνω κάτω και να κροπάρονται αριστερά δεξιά) και κανένας από τους δυο player δεν το κάνει, παρόλο που υποτίθεται ότι έχουν ρύθμιση, κάνουν μόνο streatch την ταινία σε όλη την οθόνη, παραμορφώνοντας το περιεχόμενο. Υπάρχει κάποιος άλλος player που να το κάνει;

20210501_131726 1.jpg

20210501_145202 1.jpg

Να σε ρωτησω κατι. αυτο που εχεις πανω στο κουτι του xiaomi που θεωρεις οτι θα σου χρησιμευσει? φισακι ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, pavlovic είπε

Να σε ρωτησω κατι. αυτο που εχεις πανω στο κουτι του xiaomi που θεωρεις οτι θα σου χρησιμευσει? φισακι ειναι?

Δεν "θεωρώ ότι θα μου χρησιμεύσει" κάπου.

Μου το έδωσαν μαζί στο κατάστημα και αμέσως μου πήγε το μυαλό σε αυτό που γράφτηκε για τα Mi Box παραεισαγωγής.

Παρόλα αυτά όταν το άνοιξα, ο μετασχηματιστής είναι ευρωπαϊκού τύπου, αλλά με ένα ιδιαίτερο κοντό φις, το οποίο ενδέχεται να μην κάνει σε όλες τις μπρίζες.

Στο δια ταύτα, καλοσύνη τους που το έδωσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το Φις αντάπτορα θα κάνει σε όλες τις πρίζες. 4K στα 60fps παίζει το Mi Box s. Στο Netflix pattern https://www.netflix.com/title/80018499 ελέγχεις με τι ανάλυση μπορεί να παίξει Netflix , που θα σου βγάλει 4Κ , το εάν έχεις το bandwidth όμως για 4k είναι άλλο θέμα. Από ότι θυμάμαι το Netflix 4k στο Netflix είναι με 30fps. YouTube vanced το βάζεις μέσω sideload , όχι μέσω playstore. Για εναλλακτικό player πέρα από VLC και MX Player δοκίμασε τον Nova player , οι Ρώσοι τον εκθειάζουν , μπορεί να έχει αυτό που ψάχνεις.

IMG_20210506_152016.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, patsasvoura είπε

Καλησπέρα

Τελικά αγόρασα το Xiaomi, ενα στικάκι και τον adaptor. Κοιτάω να δω τι μπορώ να κάνω για ενα soundbar αφού σκληρό και hdmi τα εγκατέλειψα σαν ιδέα και την συνδρομή στο Netflix την καθυστερώ μέχρι να εξοικειωθώ λίγο. 

Για πρώτη μέρα είμαι ικανοποιημένος αν και δεν το κατέχω το άθλημα ακόμα στον βαθμό που θα ήθελα. Πιθανόν να εμφανιστώ με απορίες σύντομα σε κάποιο ανάλογο thread. 

Ευχαριστώ και πάλι. 

Καλορίζικο καταρχάς. Ξέρεις γενικά ποιο είναι το θέμα και το παρατήρησα πρόσφατα. Η XIAOMI έχει πλεον ανοίξει τα φτερά της σε όλα τα μήκη και τα πλάτη των προϊόντων. Επειδή τελευταία τυγχάνει να αγοράζω συνέχεια πράγματα , παρατηρώ ότι συνέχεια προτείνεται για διαφορετικά προιόντα. Δηλαδή σκέψου ( αν και off topic) έψαχνα κάμερα παρακολούθησης για εσωτερικό χώρο σπιτιού, και μου πρότειναν μια της xiaomi. Διάβασα κριτικές, στο skoutz αρκετες για τη συγκεκριμενη καμερα. Την αγόρασα, τη δοκίμασα, όλα εντάξει. Μου στελνει η ξαδέρφη μου μια Hikvision δώρο , ε και πιστεψε με μονο που ακουμπας τις δυο καμερες φαίνεται η διαφορά΄τους στη ποιότητα. Καλά δεν το συζητώ στο εσωτερικό τους.

Το ίδιο θα σου πω και για powerbank που θέλω να αγοράσω. Μου έχουν προτείνει ένα Xiaomi Mi Powerbank 3 Pro 20000mAh Μαύρο. Εχω πάρει γνώμες παιδιών από εδώ μέσα, και εκτός φορουμ, και όλοι μου προτείνουν αυτό. Άρα αξίζει, και κάνοντας έρευνα και εγώ με τη σειρά μου δεν βρήκα κάτι πιο αξιόπιστο.

 

Που θέλω να καταλήξω. Υπάρχουν προιόντα υπερτιμημένα στην αγορά που λόγω brand name σε άλλα είδη πουλάνε. Δηλ η xiaomi θεωρητικά έχει ένα καλό όνομα σε κάποια, σε ορισμένα όμως όχι. Υπάρχουν καλύτερες επιλογές. Στο θέμα των tv box, νομίζω ότι έχει βγάλει ασπροπρόσωπο αρκετό κόσμο. Σίγουρα, υπάρχουν καλύτερες επιλογές, αλλά το θέμα δεν είναι να αγοράζεις κάτι ακριβό, αλλά να υπάρχει συσχέτιση ποιοτητας-τιμής, ζήτησης-προσφορας. Δηλαδή να σου δίνει αρκετά πράγματα και να είναι value for money. 

Δηλαδή σκέψου βγαίνει ένα μοντέλο σε μια κατηγορία προιόντος και γίνεται ανάρπαστο. Για παράδειγμα πριν 3 χρόνια, υπήρχαν τα πολυμηχανήματα της samsung. Έγιναν τόσες πωλήσεις που επήλθε sold out. Τώρα πλεον δεν υπαρχουν γιατι τα αγόρασε η HP.  Ε δεν έχουν την ίδια αξία

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Innersense είπε

Δεν "θεωρώ ότι θα μου χρησιμεύσει" κάπου.

Μου το έδωσαν μαζί στο κατάστημα και αμέσως μου πήγε το μυαλό σε αυτό που γράφτηκε για τα Mi Box παραεισαγωγής.

Παρόλα αυτά όταν το άνοιξα, ο μετασχηματιστής είναι ευρωπαϊκού τύπου, αλλά με ένα ιδιαίτερο κοντό φις, το οποίο ενδέχεται να μην κάνει σε όλες τις μπρίζες.

Στο δια ταύτα, καλοσύνη τους που το έδωσαν.

Ετσι ηταν κ σε εμενα ο φορτιστης. με αυτο το εξτρα εξαρτημα. παλι καλα που το δινουν γιατι ειδαλλως δεν θα εμπαινε ο φορτιστης σε καμια μπριζα στο σπιτι μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα...
Πήγα να μπω να ψάξω τα υπόλοιπα στο Mi Box S και...182728608_521324345704558_4975627092289592528_n.jpg.984b78d673c8288ee689fa2aa90d7490.jpg

...Χιόνια!
Το βγάζω από το ρεύμα, το ξαναβάζω, δείχνει κανονικά την πρώτη οθόνη του boot και στην επόμενη ξεκινάνε τα χιόνια...
Super το εργαλείο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Innersense είπε

Καλημέρα...
Πήγα να μπω να ψάξω τα υπόλοιπα στο Mi Box S και...182728608_521324345704558_4975627092289592528_n.jpg.984b78d673c8288ee689fa2aa90d7490.jpg

...Χιόνια!
Το βγάζω από το ρεύμα, το ξαναβάζω, δείχνει κανονικά την πρώτη οθόνη του boot και στην επόμενη ξεκινάνε τα χιόνια...
Super το εργαλείο...

Doa...επέστρεψε το άμεσα...είναι πιθανό να συμβεί σε όλες τις ηλεκτρονικές συσκευές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...