Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
9 minutes ago, panagiotis1988 said:

Doa...επέστρεψε το άμεσα...είναι πιθανό να συμβεί σε όλες τις ηλεκτρονικές συσκευές

Μόνο που στην περίπτωση του Mi Box συμβαίνει πιο συχνά από όσο θα περίμενε κανείς... Με το ίδιο θέμα πέταξα το mi box της πρώτης γενιάς μετά από έναν χρόνο και το Mi Box S που είχα εγκαταστήσει σε συγγενικό πρόσωπο...

Για όποιον θέλει ένα αξιόπιστο media player που θα παίζει τα πάντα, δεν θα είναι rooted, θα τρέχει επίσημο android Tv και θα αναβαθμίζεται συνεχώς και όλες οι συνδρομητικές υπηρεσίες θα παίζουν πιστοποιημένα στη μέγιστη ποιότητα, το Nvidia Shield είναι μονόδρομος! Οκ, προφανώς τα 200 ευρώ δεν τα λες λίγα αλλά σαν επένδυση αξίζει και με το παραπάνω μιας και το αγοράζεις και απλά το ...ξεχνάς για τα επόμενα χρόνια.

Προσωπική εκτίμηση όλα αυτά προφανώς αλλά τα τελευταία χρόνια έχω δοκιμάσει άπειρες συσκευές (Mi Box, Google chrome, Minix, κλπ) και ενώ οι περισσότερες έχουν αποσυρθεί με συνοπτικές διαδικασίες, το πρώτο Nvidia shield εξακολουθεί και βρίσκεται στο ράφι κάτω από την τηλεόραση εδώ και χρόνια, αναβαθμίζεται συνεχώς, κάνει reboot μόνο όταν έχει updates ή συμβεί κάποια διακοπή ρεύματος και δεν έχει δείξει το παραμικρό σημάδι φθοράς! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Μόνο που στην περίπτωση του Mi Box συμβαίνει πιο συχνά από όσο θα περίμενε κανείς... Με το ίδιο θέμα πέταξα το mi box της πρώτης γενιάς μετά από έναν χρόνο και το Mi Box S που είχα εγκαταστήσει σε συγγενικό πρόσωπο...

Για όποιον θέλει ένα αξιόπιστο media player που θα παίζει τα πάντα, δεν θα είναι rooted, θα τρέχει επίσημο android Tv και θα αναβαθμίζεται συνεχώς και όλες οι συνδρομητικές υπηρεσίες θα παίζουν πιστοποιημένα στη μέγιστη ποιότητα, το Nvidia Shield είναι μονόδρομος! Οκ, προφανώς τα 200 ευρώ δεν τα λες λίγα αλλά σαν επένδυση αξίζει και με το παραπάνω μιας και το αγοράζεις και απλά το ...ξεχνάς για τα επόμενα χρόνια.

Προσωπική εκτίμηση όλα αυτά προφανώς αλλά τα τελευταία χρόνια έχω δοκιμάσει άπειρες συσκευές (Mi Box, Google chrome, Minix, κλπ) και ενώ οι περισσότερες έχουν αποσυρθεί με συνοπτικές διαδικασίες, το πρώτο Nvidia shield εξακολουθεί και βρίσκεται στο ράφι κάτω από την τηλεόραση εδώ και χρόνια, αναβαθμίζεται συνεχώς, κάνει reboot μόνο όταν έχει updates ή συμβεί κάποια διακοπή ρεύματος και δεν έχει δείξει το παραμικρό σημάδι φθοράς! :) 

Παραθεσέ μου σε παρακαλω ένα λινκ αν μπορείς του Nviedia Shield, γιαιτ το γκουγκλαρα και μου εβγαζε στο σκρουτζ δυο . ενα προ και ενα κανονικο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Έχω ένα Nexbox a95x 2/16, το οποίο το είχα αγοράσει πριν 5 χρόνια, μετά από μια προσφορά που βρήκα μέσω insomnia. Οπότε αν το έχει κάποιος ακόμα, φαντάζομαι θα έχει να μου προτείνει πράγματα.

Τέλος πάντων, το ξέθαψα μετά από καιρό και επειδή δε λειτουργούσαν σωστά εφαρμογές τύπου ertflix και cinobo, άρχισα να ψάχνω εναλλακτικές. Ήξερα για το Mi box S, αλλά μου φαινόταν περίεργο πως δεν έχει βγει κάτι καλύτερο τόσα χρόνια μετά.

Έτσι έπεσα σε ένα σχόλιο μερικές σελίδες πίσω που πρότεινε το slimbox project μεταξύ άλλων και για τον επεξεργαστή 905x. Οπότε δοκίμασα την pie έκδοση, η οποία μοιάζει πολύ καλή, αλλά έχω πρόβλημα με το wifi.

Αρχικά στο setup δε μου είχε κανένα δίκτυο και στις ρυθμίσεις όταν άνοιγα το wifi έκλεινε μόνο του μετά από λίγα δευτερόλεπτα. Έκανα reboot, πέρασα τα στοιχεία του δικτύου μου ως κρυφό δίκτυο, αλλά τίποτα.

Στο telegram με τα χίλια ζόρια μου είπαν στα ρώσικα να περάσω κάποιο patch, παρόλο που στη σελίδα του 905x έγραφε σε παρένθεση no patch στα δύο nexbox. Πήγα με το Device Info HW να βρω το wifi module αλλά το μόνο που βρήκα και δεν ταίριαζε ήταν ότι wifi=bcmsdh_sdmmc. Μου είπαν μετά ότι έπρεπε να το βρω με το original firmware, αλλά όταν έψαξα για να το φλασάρω έβρισκα πάλι αντίστοιχα firmware για το κάθε wifi module και επομένως δεν προχώρησα.

Επειδή δεν είχα να χάσω κάτι είπα να πάρω τα patch με τη σειρά. Ξεκίνησα με το 9337, που δεν άλλαξε κάτι και μετά πέρασα το  6330 όπου λειτούργησε και επιτέλους συνδέθηκα με το δίκτυο. Το πρόβλημα όμως είναι ότι η σύνδεση είναι υπερβολικά αργή ώστε να στριμάρω. Δοκίμασα να αλλάξω κωδικό περιοχής wifi και μια ρύθμιση wifi channels του build.prop που μου είπαν αλλά είχα παρόμοια αποτελέσματα και έχω κολλήσει τώρα.

Υπάρχει κάτι άλλο να κάνω; Διαφορετικά σκεφτόμουν να δοκίμαζα την Aidan's rom, αν και επειδή ειναι atv δεν ξέρω αν θα παίζουν οι εφαρμογές που ανέφερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 6330 έχω όντως.

Υπάρχει περίπτωση να μην περάστηκε το patch; Και στα δύο που δοκίμασα έκανε επανεκκίνηση στο 20%, αλλά αφού λειτούργησε στο σωστό δε νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Before installing the patch, turn off Wi-Fi in the settings: always search for networks !!!

Αυτό το εφάρμοσες; Το έχει σαν οδηγία.

Εναλλακτικά θα το φλάσαρα με προσωρινό twrp , install zip.

Επεξ/σία από makis1024
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδα σαν οδηγία. Αυτό που καταλαβαίνω είναι να έχω απενεργοποιημένο το always search for networks. Ή έπρεπε και το wifi;

Προσωρινό twrp πως περνάω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, pavlovic said:

Παραθεσέ μου σε παρακαλω ένα λινκ αν μπορείς του Nviedia Shield, γιαιτ το γκουγκλαρα και μου εβγαζε στο σκρουτζ δυο . ενα προ και ενα κανονικο. 

Στο Pro αναφέρομαι μιας και το απλό έχει λιγότερη ram και δεν έχει επιπλέον usb εισόδους κλπ. Στην Ελλάδα υπάρχει σε ελάχιστα καταστήματα και γι αυτό η τιμή του είναι πολύ πιο πάνω από όσο θα έπρεπε. Από κάποιο ευρωπαϊκό amazon θα σου βγει με τα μεταφορικά κάπου στα 220 ευρώ: https://www.amazon.fr/Nvidia-SHIELD-Support-Vendu-Séparément/dp/B07Z6RD4M9 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, makis1024 είπε

Κλειστό το wifi κατάλαβα εγώ.

Ναι δεν βλέπω κάποια διαφορά με κλειστό και το wifi ξαναφλασάρωντας το patch. Kbps πιάνω, ενώ με το κινητό στην ίδια θέση 30Mbps.

Επεξ/σία από ms13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι σε κατάλαβα. Με κλειστό wifi και απενεργοποιημένη την άλλη ρύθμιση φλάσαρα το patch ξάνα, αλλά δεν βλέπω διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα με hot spot και έπιασε 3Mbps όσα και το κινητό με 4G.

Δεν έχω πρόσβαση σε άλλο δίκτυο να δοκιμάσω αυτή τη στιγμή, αλλά θα το κάνω μόλις μπορέσω για να δω αν φταίνε οι ρυθμίσεις του δικτύου. Οπότε αν δεν υπάρχει κάποια άλλη ιδέα θα περιμένω μέχρι τότε για να ενημερώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/5/2021 στις 3:34 ΜΜ, makis1024 είπε

Με το Φις αντάπτορα θα κάνει σε όλες τις πρίζες. 4K στα 60fps παίζει το Mi Box s. Στο Netflix pattern https://www.netflix.com/title/80018499 ελέγχεις με τι ανάλυση μπορεί να παίξει Netflix , που θα σου βγάλει 4Κ , το εάν έχεις το bandwidth όμως για 4k είναι άλλο θέμα. Από ότι θυμάμαι το Netflix 4k στο Netflix είναι με 30fps. YouTube vanced το βάζεις μέσω sideload , όχι μέσω playstore. Για εναλλακτικό player πέρα από VLC και MX Player δοκίμασε τον Nova player , οι Ρώσοι τον εκθειάζουν , μπορεί να έχει αυτό που ψάχνεις.

Γενική ενημέρωση γιατί αν και το Mi Box S αγοράστηκε σαν out of the box λύση για άλλον, η ενασχόληση έβγαλε αρκετά πράγματα στη φόρα.
Για το πρόβλημα που παρουσιάστηκε με το χιόνι, έκανα factory reset το Box και άλλαξε στο να βγάζει μαύρη οθόνη.
Έκανα και ένα Factory reset στον AV που είναι πάνω, του πέρασα και καινούργιο firmware και τώρα ξεκινάει οκ το Box.
Δεν είμαι σίγουρος ούτε τι το προκάλεσε, ούτε το τι έφταιγε, ούτε είμαι σίγουρος ότι δε θα ξαναγίνει.

1. Σχετικά με την ανάλυση:
Όταν είναι συνδεδεμένος πάνω στον AV για να πάρει ήχο βγάζει maximum 4Κ@30Fps.
Θεωρητικά θα ήταν όλα καλά, αν το Netflix δεν αποφάσιζε ότι έτσι δεν μπορεί να παίξει 4Κ (ενώ το YouTube παίζει!)
Με το που βάλω το Mi Box S με το HDMI καλώδιο που έρχεται κατευθείαν πάνω στη θύρα HDMI2.1 της τηλεόρασης, όλα μια χαρά και το Box βγάζει επιλογή 4Κ@60Fps και το η εφαρμογή του Netflix αποκτά ξανά την ένδειξη 4Κ και Dolby Vision στις ταινίες.
Ο AV σημειωτέον είναι ο Yamaha RX A820 και υποστηρίζει Passthrough σε 4Κ. Παρόλο που έκανα και το τελευταίο firmware update ενδέχεται τα 4Κ@60Fps να του πέφτουν πολλά. Το πρόβλημα είναι ότι αν βάζω το Box κατευθείαν πάνω στην τηλεόραση ξεχνάω το DTS, όπως και τα HD format που αναπαράγει ο ενισχυτής. Δώρο άδωρο δηλαδή το πλεονέκτημα του Box και πολυέξοδο το κόστος αναβάθμισης του ενισχυτή.
Επίσης σχετικά με την ανάλυση, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Παρατήρησα στην εικόνα του Box ότι στο 100% Zoom στα display settings, screen position κόβει (παρόλο που στην τηλεόραση είναι απενεργοποιημένο το Overscan) και έτσι για να δω όλη την εικόνα το έχω βάλει στο 96%. Δεν έχουν τα Andoid Box ρύθμιση για pixel mapping? Απογοητεύτηκα γιατί έτσι πάει περίπατο η ευκρίνεια της ανάλυσης.

2. Γνωρίζει κάποιος ποιες είναι οι βέλτιστες ρυθμίσεις σε Color Depth (On/Off) και Color Space (YCbCr444/YCbCr422/RGB)?
Επίσης εκτός από την ρύθμιση HDR to SDR στην αρχή είχε και μια ρύθμιση SDR to HDR που τώρα εξαφανίστηκε. 

3. Όταν μιλάμε για Vanced εννοείται ότι μιλάμε για Sideload. Έχω την εντύπωση όμως ότι κάποιες εφαρμογές δεν τις παίρνει ή δε δουλεύουν καλά επειδή είναι Android TV. Ακόμα δεν το έχω βάλει και είναι στα υπόψιν για ψάξιμο.

4. Ο Nova είναι ωραίος και έχει κάποια πολύ θετικά στοιχεία. Εκτός ότι σκανάρει άμεσα τα Folder και δημιουργεί πολύ ωραία βιβλιοθήκη με υποστηρίζοντας μάλιστα το να έχεις κάποια ταινία σε διαφορετικές εκδόσεις αρχείων, υποστηρίζει Trakt και Opensubtitles. Συνυπολογίζοντας και τις δικτυακές του ικανότητες παίζει πολύ δυνατά, αλλά εμένα μου κάνει κάποια θεματάκια στον ήχο, σε passthrough κλπ.
Να σημειωθεί ότι αυτό που έλεγα σχετικά με το κροπάρισμα συμβαίνει αναλόγως ρύθμισης στο Decoding.
Με HW Decoder δηλαδή ο Nova αν επιλέξεις Full Screen θα στρετσάρει την εικόνα σε όλη την οθόνη,
Με SW Decoder θα ζουμάρει στο ύψος, κόβοντας αριστερά δεξιά την εικόνα και κρατώντας τη σωστή αναλογία της εικόνας, που είναι αυτό που έψαχνα.
Το πρόβλημα σχετικά με αυτό, είναι ότι πολλά αρχεία και ειδικά όλα τα 4Κ δεν παίζουν σωστά με τον SW Decoder, κολλάνε και κάνουν σπασίματα στην κίνηση. 
Το HW Decoder + πάντως του MX Player νομίζω ότι είναι πιο advanced, αρκεί να παίζει καλά με τη συσκευή που είναι εγκατεστημένο.

5. Καλό και πρακτικό το ανταπτοράκι για Ethernet, αλλά να σημειωθεί ότι η εφαρμογή του Windscribe VPN προειδοποιεί ότι δε θα δουλέψει με τον Adaptor και προτείνει σύνδεση με το WiFi. Ας το έχουν υπόψιν λοιπόν όσοι έχουν στο μυαλό τους τη χρήση VPN.

6. Απίστευτη διαπίστωση ότι το Magic Remote της LG μπορεί να λειτουργεί το Mi Box!  Έχω ζαλιστεί τόσο να αλλάζω τηλεχηριστήρια αυτές τις μέρες ρυθμίζοντας πράγματα που δεν καταλάβαινα τι συμβαίνει!
 

182769590_503295250824509_2375705341337009000_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...