Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάξε λίγο εάν ο ενισχυτής έχει δυνατότητα για HDMI arc καθώς και η τηλεόραση έχει τέτοια θύρα hdmi arc. Θα κάνεις δουλειά με το απλό HDMI για arc για HDMI για earc θα χρειαστεί πιό ποιοτικό HDMI καλώδιο. Επίσης πρόσεξε γιατί υπάρχουν ασυμβατότητες κάποιον Yamaha ενισχυτών με HDMI arc εισόδων κάποιων κατασκευαστών τηλεοράσεων. Διάβασε εδώ για περισσότερες πληροφορίες.

https://www.avsite.gr/forum/threads/optical-cable-and-hdmi-arc.181185/post-2666433

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 8/5/2021 στις 12:45 ΜΜ, Innersense είπε

Γενική ενημέρωση γιατί αν και το Mi Box S αγοράστηκε σαν out of the box λύση για άλλον, η ενασχόληση έβγαλε αρκετά πράγματα στη φόρα.
Για το πρόβλημα που παρουσιάστηκε με το χιόνι, έκανα factory reset το Box και άλλαξε στο να βγάζει μαύρη οθόνη.
Έκανα και ένα Factory reset στον AV που είναι πάνω, του πέρασα και καινούργιο firmware και τώρα ξεκινάει οκ το Box.
Δεν είμαι σίγουρος ούτε τι το προκάλεσε, ούτε το τι έφταιγε, ούτε είμαι σίγουρος ότι δε θα ξαναγίνει.

1. Σχετικά με την ανάλυση:
Όταν είναι συνδεδεμένος πάνω στον AV για να πάρει ήχο βγάζει maximum 4Κ@30Fps.
Θεωρητικά θα ήταν όλα καλά, αν το Netflix δεν αποφάσιζε ότι έτσι δεν μπορεί να παίξει 4Κ (ενώ το YouTube παίζει!)
Με το που βάλω το Mi Box S με το HDMI καλώδιο που έρχεται κατευθείαν πάνω στη θύρα HDMI2.1 της τηλεόρασης, όλα μια χαρά και το Box βγάζει επιλογή 4Κ@60Fps και το η εφαρμογή του Netflix αποκτά ξανά την ένδειξη 4Κ και Dolby Vision στις ταινίες.
Ο AV σημειωτέον είναι ο Yamaha RX A820 και υποστηρίζει Passthrough σε 4Κ. Παρόλο που έκανα και το τελευταίο firmware update ενδέχεται τα 4Κ@60Fps να του πέφτουν πολλά. Το πρόβλημα είναι ότι αν βάζω το Box κατευθείαν πάνω στην τηλεόραση ξεχνάω το DTS, όπως και τα HD format που αναπαράγει ο ενισχυτής. Δώρο άδωρο δηλαδή το πλεονέκτημα του Box και πολυέξοδο το κόστος αναβάθμισης του ενισχυτή.
Επίσης σχετικά με την ανάλυση, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Παρατήρησα στην εικόνα του Box ότι στο 100% Zoom στα display settings, screen position κόβει (παρόλο που στην τηλεόραση είναι απενεργοποιημένο το Overscan) και έτσι για να δω όλη την εικόνα το έχω βάλει στο 96%. Δεν έχουν τα Andoid Box ρύθμιση για pixel mapping? Απογοητεύτηκα γιατί έτσι πάει περίπατο η ευκρίνεια της ανάλυσης.

2. Γνωρίζει κάποιος ποιες είναι οι βέλτιστες ρυθμίσεις σε Color Depth (On/Off) και Color Space (YCbCr444/YCbCr422/RGB)?
Επίσης εκτός από την ρύθμιση HDR to SDR στην αρχή είχε και μια ρύθμιση SDR to HDR που τώρα εξαφανίστηκε. 

3. Όταν μιλάμε για Vanced εννοείται ότι μιλάμε για Sideload. Έχω την εντύπωση όμως ότι κάποιες εφαρμογές δεν τις παίρνει ή δε δουλεύουν καλά επειδή είναι Android TV. Ακόμα δεν το έχω βάλει και είναι στα υπόψιν για ψάξιμο.

4. Ο Nova είναι ωραίος και έχει κάποια πολύ θετικά στοιχεία. Εκτός ότι σκανάρει άμεσα τα Folder και δημιουργεί πολύ ωραία βιβλιοθήκη με υποστηρίζοντας μάλιστα το να έχεις κάποια ταινία σε διαφορετικές εκδόσεις αρχείων, υποστηρίζει Trakt και Opensubtitles. Συνυπολογίζοντας και τις δικτυακές του ικανότητες παίζει πολύ δυνατά, αλλά εμένα μου κάνει κάποια θεματάκια στον ήχο, σε passthrough κλπ.
Να σημειωθεί ότι αυτό που έλεγα σχετικά με το κροπάρισμα συμβαίνει αναλόγως ρύθμισης στο Decoding.
Με HW Decoder δηλαδή ο Nova αν επιλέξεις Full Screen θα στρετσάρει την εικόνα σε όλη την οθόνη,
Με SW Decoder θα ζουμάρει στο ύψος, κόβοντας αριστερά δεξιά την εικόνα και κρατώντας τη σωστή αναλογία της εικόνας, που είναι αυτό που έψαχνα.
Το πρόβλημα σχετικά με αυτό, είναι ότι πολλά αρχεία και ειδικά όλα τα 4Κ δεν παίζουν σωστά με τον SW Decoder, κολλάνε και κάνουν σπασίματα στην κίνηση. 
Το HW Decoder + πάντως του MX Player νομίζω ότι είναι πιο advanced, αρκεί να παίζει καλά με τη συσκευή που είναι εγκατεστημένο.

5. Καλό και πρακτικό το ανταπτοράκι για Ethernet, αλλά να σημειωθεί ότι η εφαρμογή του Windscribe VPN προειδοποιεί ότι δε θα δουλέψει με τον Adaptor και προτείνει σύνδεση με το WiFi. Ας το έχουν υπόψιν λοιπόν όσοι έχουν στο μυαλό τους τη χρήση VPN.

6. Απίστευτη διαπίστωση ότι το Magic Remote της LG μπορεί να λειτουργεί το Mi Box!  Έχω ζαλιστεί τόσο να αλλάζω τηλεχηριστήρια αυτές τις μέρες ρυθμίζοντας πράγματα που δεν καταλάβαινα τι συμβαίνει!
 

182769590_503295250824509_2375705341337009000_n.jpg

σχετικα με το 6.

ολες οι hdmi cec enabled συσκευες  παιζουν με το χειριστηριο της τηλεορασης. δοκιμασμενα εχω τα εξης
1. mecool k1 box παιζει κ σε παλια plasma samsung με viera link και σε lg
2. a95x boxακι επισης με lg
3. mi box s.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/5/2021 στις 11:45 ΠΜ, makis1024 είπε

Ψάξε λίγο εάν ο ενισχυτής έχει δυνατότητα για HDMI arc καθώς και η τηλεόραση έχει τέτοια θύρα hdmi arc. Θα κάνεις δουλειά με το απλό HDMI για arc για HDMI για earc θα χρειαστεί πιό ποιοτικό HDMI καλώδιο. Επίσης πρόσεξε γιατί υπάρχουν ασυμβατότητες κάποιον Yamaha ενισχυτών με HDMI arc εισόδων κάποιων κατασκευαστών τηλεοράσεων. Διάβασε εδώ για περισσότερες πληροφορίες.

https://www.avsite.gr/forum/threads/optical-cable-and-hdmi-arc.181185/post-2666433

Η Τηλεόραση (LG) έχει θύρα HDMI ARC με επιπλέον δυνατότητα eARC. Δεν έχω ενεργοποιημένη τη σχετική ρύθμιση για eARC στο menu της γιατί δεν έχω συμβατή συσκευή.
O Ενισχυτής (Yamaha) έχει θύρα HDMI ARC πάνω στην οποία συνδέεται το HDMI που έρχεται από την προαναφερθήσα θύρα της τηλεόρασης για να παίρνει ήχο. Είναι ενεργοποιημένη η σχετική ρύθμιση για ARC και παίρνει κανονικά ήχο απο τις εφαρμογές της τηλεόρασης (Netflix κλπ) σε Dolby Digital+. Έχει και άλλα Settings όπως το Standby Sync που ψάχνω την optimal ρύθμιση.

Ο τύπος στο Link μιλάει για "hdmi arc καλώδιο" βάζοντας με σε σκέψεις. Υπάρχουν optimal καλώδια για να δουλεύει Full το HDMI ARC? Υπάρχει περίπτωση το HDMI καλώδιο που συνδέω την τηλεόραση με τον ενισχυτή (Crystal Audio με HIgh Speed Ethernet) να είναι παλιό και να υστερεί σε κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/5/2021 στις 3:23 ΜΜ, ms13 είπε

Δοκίμασα με hot spot και έπιασε 3Mbps όσα και το κινητό με 4G.

Δεν έχω πρόσβαση σε άλλο δίκτυο να δοκιμάσω αυτή τη στιγμή, αλλά θα το κάνω μόλις μπορέσω για να δω αν φταίνε οι ρυθμίσεις του δικτύου. Οπότε αν δεν υπάρχει κάποια άλλη ιδέα θα περιμένω μέχρι τότε για να ενημερώσω.

Δοκίμασα και σε άλλο δίκτυο αλλά η ταχύτητα ήταν και πάλι χαμηλή.

Άρα πιθανότατα δε φταίει το δίκτυό μου.

Υπάρχει κάποια άλλη ιδέα να δοκιμάσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/5/2021 στις 12:47 ΜΜ, stefanos_th είπε

απο τοτε που εκανα update se kodi 19

χαλασε  το addon Cartoon.gr

 

βαζω repo : http://repo.grecotm.com

και στο install from zip file δεν εχει τιποτα.

 

μπορω να το βρω απο αλλο repo ?

update σε 19 δεν γινετε. θα διαγραψεις αυτο που εχεις τωρα και θα κατεβασεις το 19 απο την επισημη σελιδα kodi.tv , το repo ειναι:  https://grecotm.club/repo

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/5/2021 στις 12:47 ΜΜ, stefanos_th είπε

απο τοτε που εκανα update se kodi 19

χαλασε  το addon Cartoon.gr

 

βαζω repo : http://repo.grecotm.com

και στο install from zip file δεν εχει τιποτα.

 

μπορω να το βρω απο αλλο repo ?

τα repos αυτά δουλευουν μονο με 18.9 kodi μεχρι τωρα. θα πρεπει να κατεβασεις κ να περασεις χειροκινητα την 18.9 και να κλεισεις τα updates.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας !!

Μπορείτε να μου δώσετε μια πρόταση για Smart TV Stick ( το θέλουν για Netflix - YouTube  ) ; Διάβασα για αυτό 

https://www.skroutz.gr/s/24165895/Xiaomi-Mi-TV-Stick-με-Google-Assistant.html#reviews

καλές κριτικές , έως τα 40 ευρώ , υπάρχει κάτι αξιόλογο ; 😎

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, ss13 είπε

Καλησπέρα σας !!

Μπορείτε να μου δώσετε μια πρόταση για Smart TV Stick ( το θέλουν για Netflix - YouTube  ) ; Διάβασα για αυτό 

https://www.skroutz.gr/s/24165895/Xiaomi-Mi-TV-Stick-με-Google-Assistant.html#reviews

καλές κριτικές , έως τα 40 ευρώ , υπάρχει κάτι αξιόλογο ; 😎

 

Για ποιον λογο θες αποκλειστικα stick; σε χαρακτηριστικα ειναι "φτωχο". προτιμότερο να δωσεις 4-5 ευρω παραπανω να πας στο mi box s.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι περίεργος να δω τι update πήρε από μόνο του μέσα από το google play store ένα παλιό X96 mini στο Netflix.

Πάντως η ανάλυση πάει μέχρι SD όπως λέει και στις πληροφορίες. Ποτέ όμως δεν είχε πάρει update από το playstore.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, kallair είπε

Για ποιον λογο θες αποκλειστικα stick; σε χαρακτηριστικα ειναι "φτωχο". προτιμότερο να δωσεις 4-5 ευρω παραπανω να πας στο mi box s.

Γιατί θέλουν στο σπίτι να βλέπουν Netflix - YouTube , αυτό

https://www.skroutz.gr/s/16594393/Xiaomi-Mi-Box-S-8GB-με-Google-Assistant.html?from=best_sellers

εννοείς ; 😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ss13 είπε

Γιατί θέλουν στο σπίτι να βλέπουν Netflix - YouTube , αυτό

https://www.skroutz.gr/s/16594393/Xiaomi-Mi-Box-S-8GB-με-Google-Assistant.html?from=best_sellers

εννοείς ; 😎

Ναι αυτό εννοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mr.Vox είπε

Είμαι περίεργος να δω τι update πήρε από μόνο του μέσα από το google play store ένα παλιό X96 mini στο Netflix.

Πάντως η ανάλυση πάει μέχρι SD όπως λέει και στις πληροφορίες. Ποτέ όμως δεν είχε πάρει update από το playstore.

update παιρνουν μονο τα πιστοποιημενα μηχανηματα, το δικο σου δεν ειναι πιστοποιημενο απο την google, ειναι ενα απλο ρουταρισμενο tvbox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...