Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,
Έχω μια non-smart Toshiba τηλεόραση και θέλω να τις "βάλω" Netflix, Youtube (και ίσως και κάποιον browser), και να χειρίζομαι τις εφαρμογές "μέσα" από την τηλεόραση/τηλεκοντρολ (χωρίς δηλαδή να έχω καπου συνδεδεμένο το laptop ή το κινητό για casting ή ενσύρματη σύνδεση).
Άρα είμαι για κάποιο Android TV Box, σωστά? (να πω βέβαια πως έχω και ένα Echo dot 4 και γενικά amazon prime, οπότε δε ξέρω αν θα με βολέψει και κάτι σε Amazon FireTV κλπ)
Τι να προτιμήσω ώστε να είναι αξιόπιστο στη σύνδεση και εύχρηστο? Η τηλεόραση δεν είναι 4Κ (απλά FullHD), οπότε δεν έχω τρελές απαιτήσεις (σε τυχόν αναβάθμιση τηλεόρασης σε 4K, το android TV box λογικά δε θα το χρειάζομαι). Άρα για κάτι vfm ψάχνω.

Επίσης, κάτι άσχετο με το TV box, επειδή η τηλεόραση δεν έχει πολλές HDMI θύρες (έχω και ένα Chromecast συνδεδεμένο), υπάρχει λύση με HDMI hub ώστε να κουμπώσω το TV box και το Chromecast πάνω του και να συνδεθει το hub στη θύρα της τηλεόρασης? Θα παίξει ή ούτε καν? Για να μην βάζω/βγαζω μία το android TV box, μία το chromecast.

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από ribo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν θες μόνο αυτά ένα κουτί Xiaomi είναι το πιο κατάλληλο.  Για να συνδέσεις και άλλες hdmi   μπορείς να αγοράσεις πολυδιακόπτη. Εχω πάρει έναν από eBay.  Πρόσθετο τηλεκοντρόλ βέβαια για να κάνω επιλογή των συνδεδεμένων συσκευών. Πρόσεξε τα τελωνεία σε κάθε αγορά απέξω ειδικά από τώρα και μετά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Thx, έχεις να προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο Xiaomi box? To Mi Box S να υποθέσω? Σορυ, αλλά δεν ξέρω ποιες εκδόσεις παίζουν.
Και αν έχεις εύκαιρα link από δοκιμασμένα hdmi πολυδιακόπτη και τηλεκοντρολ :)
(βρήκα αυτό UGREEN HDMI Switch 4K 30Hz 3 IN 1 Out HDMI Switcher, καλό πρέπει να είναι, από τιμή δε ξέρω)

Επεξ/σία από ribo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι αυτό το Xiaomi και έναν τέτοιο πολυδιακόπτη που έβαλες. Φαίνεται πιο ποιοτικός από αυτόν που έχω εγώ. Αυτόν εδώ έχω https://www.ebay.com/itm/293791763772?hash=item44675a8d3c:g:sUgAAOSwaF9fjmO-

Τιν έχω πάρει από Ευρώπη. όμως. Νομίζω υπάρχει και στο   e-shop

Δεν μπορώ να δω καλύτερα αυτή την στιγμή αφού είμαι σε κινητό

Επεξ/σία από mr.Vox
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Xiaomi Mi TV Box S, ξέρουμε ποια έκδοση δεν ειναι παραεισαγωγής?
skroutzoμάγαζα βλέπω άλλα λένε EU version, άλλα Global, άλλα γράφουν 4K, άλλα όχι.
Βρίσκω με Item model MDZ-22-AB και EU-M19E.
Αν έχεις κάποιος μη παραεισαγωγής, ας στείλει ένα link.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω infoquest είναι ο επίσημος εισαγωγέας. Σε κινητά Xiaomi αυτός είναι αφού χρησιμοποίησα την εγγύηση 1 μήνα πριν λήξει  (δυο χρόνια) ήταν και μου το αντικατέστησαν. Κάηκε η πλακέτα ολόκληρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Infoquest είναι ο επίσημος διανομέας της Xiaomi στην Ελλάδα , δεν υπάρχει ούτε επίσημος εισαγωγέας ούτε επίσημος αντιπρόσωπος της Xiaomi στην χώρα μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, makis1024 είπε

Η Infoquest είναι ο επίσημος διανομέας της Xiaomi στην Ελλάδα , δεν υπάρχει ούτε επίσημος εισαγωγέας ούτε επίσημος αντιπρόσωπος της Xiaomi στην χώρα μας.

Ο επίσημος διανομέας σε καλύπτει και με την εγγύηση. Ίσως να μην την χρειαστείς ποτέ. Για αυτό και πληρώνεις περισσότερα. Αλλιώς παρα εισαγωγή με service από το κατάστημα που το αγόρασες. 

Το αναφέρω γιατί πρώτη φορά χρειάστηκα εγγύηση και με κάλυψαν στο κινητό. Αλλιώς τώρα θα ήθελα καινούργιο πάνω από 200 ευρώ. Συνήθως δεν πολυ δίνω σημασία σε τέτοια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν διαφωνούμε πουθενά , εάν το είχες πάρει από παραεισαγωγέα , δεν θα σε κάλυπτε ο επίσημος διανομέας που είναι η Infoquest και τρέχα γύρευε με το skroutzoμάγαζο. Εδώ εφαρμόζω τον χρυσό κανόνα , διαφορά 20€-40€ με Banggood , το παίρνεις από το δίκτυο διανομής της Infoquest , εάν η διαφορά είναι 80€+ το παίρνεις από έξω και κάνεις τον σταυρό σου να μην σου κάτσει η στραβή.

Επεξ/σία από makis1024
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το τηλέφωνο πάντως τότε που το είχα πάρει δεν είχε διαφορά με τα παρα εισαγωγής. 

Αν δεις και στις κάμερες ασφαλείας της Xiaomi παίζει το ίδιο τελευταία. Ο ένας την πουλάει πιο φθηνά αλλά αυτός που πουλάει από τον επίσημο διανομέα δίνει και το τροφοδοτικό. Οπότε έρχεται μία ή άλλη. 

Οπότε λίγο προσοχή να κλείσω το off topic αν και ισχύει και για το box

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...