Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με reset δεν είναι μπρικαρισμένο. Εάν δεν παίξει με την AOSP 0.4.0 X2 του Vortex , Σημαίνει ότι έχει LPDDR μνήμες και θα σου στείλω μαμά Rom με notifications. Επειδή όμως είναι 4/64 υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να έχει DDR4 μνήμες και να παίξει κανονικά η Port Ugoos . Για να μην το ανοίγεις τώρα και να ψάχνεις τις μνήμες εάν είναι LPDDR ή DDR4 , διότι βγήκε σε δύο εκδόσεις , τουλάχιστον το 4/32. Ο ίδιο τρόπος , διαφορετική Rom + τον φάκελο license εκεί που έχεις εγκαταστήσει το ubt. 

 

Επεξ/σία από makis1024
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εβαλα cpu-z | cpu-x | aida64 κανενα δεν λεει τι μνημες εχει, τεσπα.

 

ποια απο τις 2 βαζω ;

aospH96_x2_v0.4.0

aopsH96_x2_v0.4.0_fota

 

η ugoos ειναι με androidtv ? ( θα εχει το περιορισμενο google play)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

AOSP H96_x2_v0.4.0 και το license key φυσικά. Η Ugoos είναι AOSP με Google Services , Play Store και όλα τα συναφή. Υπάρχει και ATV Android tv OS. Η 0.4.0 έχει ενσωματωμένο magisk. Η Ugoos βγάζει ότι καλύτερο σε AOSP.

Επεξ/σία από makis1024
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Ψάχνω ένα tv box αλλά δεν έχω καταλήξει κάπου γιατί δεν έχω πάρα πολλές γνώσεις. Ψάχνω κάτι vfm μέχρι 60- 70 ευρώ από Ελλάδα εκτός αν υπάρχει κάτι που να αξίζει το κόπο και να το παραγγείλω από έξω. Η σύνδεση θα είναι με wi-fi και η κυρία χρήση του θα είναι για online ταινίες και browsing

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι μπας και έχει ασχοληθεί κανείς.
Θέλω να στείλω πολυκάναλο 5.1 ήχο σε εξωτερικό AV ενισχυτή απο MKV που έχουν AAC-5.1 Track.
Ο Yamaha μου δεν υποστηρίζει και έχω την εντύπωση ότι κανένας ακόμα δεν το κάνει. Στην παρούσα φάση λοιπόν, όταν ανοίγω την ταινία παίρνω δικάναλο PCM ήχο.
Οι επιλογές που σκέφτομαι για πολυκάναλο είναι δυο.
Η πρώτη είναι αν υπάρχει player ή codec ή plugin σε player που να μπορεί να διαβάζει τον AAC και να το κάνει on the fly transcode σε πολυκάναλο PCM.
Η δεύτερη είναι σαφώς πιο περίπλοκη, να κάνω convert τον AAC-5.1 σε AC3-5.1. Το να φτιάξω ένα εξωτερικό stream AC3 είναι σχετικά γρήγορο, απλά πρέπει να βρω player που να μπορεί να το δαβάσει. Ο MX Player έχει τη δυνατότητα αλλά μου βγάζει μύνημα ότι δεν μπορεί να διαβάσει το AC3. Σε κάποια site είδα ότι θέλει αναβάθμιση στους codec για να το κάνει.
Όποια βοήθεια αν έχει ασχοληθεί κάποιος θα είναι πολίτιμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε YAMAHA που έχω παλιότερο πολύ καλό μοντέλο χωρίς HDMI όμως περνάει ο ήχος Dolby Digiral και DTS μέσω οπτικής ή coaxial ξεχωριστά από το box στον ενισχυτή άνετα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Innersense είπε

Να ρωτήσω κάτι μπας και έχει ασχοληθεί κανείς.
Θέλω να στείλω πολυκάναλο 5.1 ήχο σε εξωτερικό AV ενισχυτή απο MKV που έχουν AAC-5.1 Track.
Ο Yamaha μου δεν υποστηρίζει και έχω την εντύπωση ότι κανένας ακόμα δεν το κάνει. Στην παρούσα φάση λοιπόν, όταν ανοίγω την ταινία παίρνω δικάναλο PCM ήχο.
Οι επιλογές που σκέφτομαι για πολυκάναλο είναι δυο.
Η πρώτη είναι αν υπάρχει player ή codec ή plugin σε player που να μπορεί να διαβάζει τον AAC και να το κάνει on the fly transcode σε πολυκάναλο PCM.
Η δεύτερη είναι σαφώς πιο περίπλοκη, να κάνω convert τον AAC-5.1 σε AC3-5.1. Το να φτιάξω ένα εξωτερικό stream AC3 είναι σχετικά γρήγορο, απλά πρέπει να βρω player που να μπορεί να το δαβάσει. Ο MX Player έχει τη δυνατότητα αλλά μου βγάζει μύνημα ότι δεν μπορεί να διαβάσει το AC3. Σε κάποια site είδα ότι θέλει αναβάθμιση στους codec για να το κάνει.
Όποια βοήθεια αν έχει ασχοληθεί κάποιος θα είναι πολίτιμη!

Είχα το ίδιο θέμα με σένα, και χειρότερο ίσως. Ο Sony ραδιοενισχυτής δεν έβγαζε καθόλου ήχο στα AAC 5.1 αρχεία. Και "αναγκάστηκα" να μετατρέψω όλα τα αρχεία που ήταν AAC 5.1 σε AC-3 5.1 καθώς δεν είχα βρεί καμία άλλη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Πιτούλιας είπε

Είχα το ίδιο θέμα με σένα, και χειρότερο ίσως. Ο Sony ραδιοενισχυτής δεν έβγαζε καθόλου ήχο στα AAC 5.1 αρχεία. Και "αναγκάστηκα" να μετατρέψω όλα τα αρχεία που ήταν AAC 5.1 σε AC-3 5.1 καθώς δεν είχα βρεί καμία άλλη λύση.

Είναι η τελευταία και σίγουρη λύση απλά προσπαθώ να αποφύγω την ολική αναδημιουργία του αρχείου. 

Στο Wonderware Uniconverter που δοκίμασα σε 5-10 λεπτά μπορεί να δημιουργήσει το εξωτερικό AC3 stream γύρω στα 300-350mb. Το να ξαναφτιάξει το mkv με εσωτερικό AC3 stream παίρνει πολύ περισσότερη ώρα και μια ταινία 4K που είναι 6,5Gb την κάνει 10,5Gb, wtf?!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Innersense είπε

Είναι η τελευταία και σίγουρη λύση απλά προσπαθώ να αποφύγω την ολική αναδημιουργία του αρχείου. 

Στο Wonderware Uniconverter που δοκίμασα σε 5-10 λεπτά μπορεί να δημιουργήσει το εξωτερικό AC3 stream γύρω στα 300-350mb. Το να ξαναφτιάξει το mkv με εσωτερικό AC3 stream παίρνει πολύ περισσότερη ώρα και μια ταινία 4K που είναι 6,5Gb την κάνει 10,5Gb, wtf?!!!

Δοκίμασε με mkvtoolnix. Μπορείς να μετατρέψεις μόνο τον ήχο και το βίντεο να παραμείνει το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και η λύση να βρεις την ταινία και με το format ήχου που θέλεις έτοιμη. Βέβαια έχουν περιοριστεί οι πηγές τα τελευταία χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Πιτούλιας είπε

Δοκίμασε με mkvtoolnix. Μπορείς να μετατρέψεις μόνο τον ήχο και το βίντεο να παραμείνει το ίδιο.

Θα το τσεκάρω, αλλά και στην περίπτωση που σου αναφέρω δεν πειραζω την εικόνα, μόνο ήχο. 

 

7 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Υπάρχει και η λύση να βρεις την ταινία και με το format ήχου που θέλεις έτοιμη. Βέβαια έχουν περιοριστεί οι πηγές τα τελευταία χρόνια.

Στην παρούσα φάση H265 σε εικόνα και AAC για ήχο είναι μονόδρομος για να κρατάνε οι Coders νορμάλ τα μεγέθη ειδικά σε 4K. Αλλιώς τα 5Gb γίνονται πολύ εύκολα... 30Gb!!! και ξεφεύγει το πράγμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Innersense είπε

Θα το τσεκάρω, αλλά και στην περίπτωση που σου αναφέρω δεν πειραζω την εικόνα, μόνο ήχο. 

 

Στην παρούσα φάση H265 σε εικόνα και AAC για ήχο είναι μονόδρομος για να κρατάνε οι Coders νορμάλ τα μεγέθη ειδικά σε 4K. Αλλιώς τα 5Gb γίνονται πολύ εύκολα... 30Gb!!! και ξεφεύγει το πράγμα...

Δεν νομίζω να αξίζει τον κόπο στα 30Gb εκτός αν θες να κάνεις άψογη κινηματογραφική προβολή έχοντας και τον κατάλληλο εννοείται εξοπλισμό. Αυτά έκανα και εγώ στο παρελθόν και μόνο ταινία δεν παρακολουθούσα ψάχνοντας να βρω ατέλειες των πηγών αλλά και των μηχανημάτων μου που έχω και ακριβοπληρώσει εποχές που τα Tv box δεν υπήρχαν κιόλας. Απόψεις βέβαια είναι αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mr.Vox είπε

Δεν νομίζω να αξίζει τον κόπο στα 30Gb εκτός αν θες να κάνεις άψογη κινηματογραφική προβολή έχοντας και τον κατάλληλο εννοείται εξοπλισμό. Αυτά έκανα και εγώ στο παρελθόν και μόνο ταινία δεν παρακολουθούσα ψάχνοντας να βρω ατέλειες των πηγών αλλά και των μηχανημάτων μου που έχω και ακριβοπληρώσει εποχές που τα Tv box δεν υπήρχαν κιόλας. Απόψεις βέβαια είναι αυτές.

Έτσι ακριβώς όπως τα λές, συμφωνώ. Έχοντας περάσει πλέον σε μεγάλο βαθμό στην εποχή του Streaming, ουσιαστικά περισσότερο ξεκαθάρισμα γίνεται της ταινιοθήκης σε σκληρό, όπως επίσης και αντικατάσταση κάποιων πολύ αγαπημένων ταινιών σε νεα φορματ βλέπε 4Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέχρι και DVD ελέγχου και ρύθμισης χρώματος, ήχου και λοιπών ρυθμίσεων είχα αγοράσει. Μόνο κάτι πολύ επιλεκτικό θα ψάξω και θα το βρω σε blu ray αγοράζοντας το. Τώρα μου αρκεί το Netflix αν και διακρίνω τις ατέλειες. Προσπερνάω τα τεχνουργήματα και απολαμβάνω το περιεχόμενο. Με ενοχλεί βέβαια αν η τηλεόραση δεν έχει καλό μαύρο. Άλλοι ούτε που το καταλαβαίνουν ούτε τους νοιάζει ο ήχος. Και στο Netflix χάλια είναι ο ήχος αν δεις το ίδιο περιεχόμενο από καλό blu ray. 

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 6/7/2021 στις 7:04 ΜΜ, VonLoutsos είπε

Ερώτηση κρίσεως για φίλο. Για media player/emulation, επιλογή αναμεσα σε Nvidia Shield / Xbox Series S, στην ίδια τιμή χοντρικά και τα δύο τα βρίσκουμε. Κάποια άποψη; Ευχαριστώ πολύ.

προφανώς το series S αν η χρηση ειναι για κυριως emulation..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...