Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά λίγη βοήθεια, είμαι μεταξύ της αγοράς smart tv και non-smart+android box αλλά δεν έχω ξανασχοληθεί με τις συγκεκριμένες συσκευές. Γενικά ψάχνω κάτι που να είναι αξιόπιστο, να παίρνει updates, να μπουτάρει γρήγορα (πολύ βασικό) και αν είναι δυνατόν να κοστίζει μέχρι 50 ευρώ (επίσης θα προτιμούσα 2gb ram και 16gb εσωτερικό χώρο). Όντας κάτοχος xiaomi κινητού και πολύ ευχαριστημένος από την υποστήριξη της κοινότητας, σκεφτόμουν αρχικά το mi box. Αλλά διαβάζοντας λίγο για το θέμα βλέπω να προτείνονται διάφορες μάρκες που δεν έχω ξανακούσει, προφανώς κινέζικες. Δεν θα ήθελα να πάρω κάτι που να φαίνεται καλή αγορά τώρα αλλά που να μην παίρνει updates ή να μην έχει έστω δυνατή userbase για custom roms στο μέλλον. Το χειριστήριο δεν με ενδιαφέρει γιατί έχω παραγγείλει ήδη air mouse/keyboard. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν δεν έχεις απαιτήσεις για επίγεια η δορυφορικά tuners και το θες καθαρά σαν media center θα πρότεινα raspberry pi 3 με openelec. Αλλιώς αν θες και το android υπάρχουν πολλά μποξακια προτίμησε τα επώνυμα πχ amiko τα κινέζικα παίρνουν φωτιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θα προτιμούσα android. Για youtube-web surfing κατά βάση θα χρησιμοποιηθεί, από χρήστη χωρίς γνώσεις και απαιτήσεις, γι'αυτό θέλω κατά βάση να μπουτάρει γρήγορα και να μη δώσω τόσα χρήματα. Κάτι σαν αυτό πχ http://www.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_471369.html?wid=21 δεν προτείνεται; Βασικά νομίζω ότι κάποιο με 2GB/16GB, με android 6.0 και τιμή κάτω από 50 ευρώ, που να έχει πουλήσει αρκετά και να μην έχει βγάλει ιδιαίτερα προβλήματα θα με καλύψει πλήρως... Δεν ψάχνω κάτι εξεζητημένο, την πιο "default" αγορά με αυτά τα χαρακτηριστικά ψάχνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παρόμοια αναζήτηση εγώ κατέληξα στο Alfawise S92. Ρίξε και σε αυτό μια ματιά αλλά δες και βίντεο από Redskull και διάβασε και τα αντίστοιχα φόρα για να είσαι σίγουρος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλες προσφορες σημερα στο Aliexpress σε boxακια , για καποιον που θελει κατι φτηνο και καλο

X96 Android 6.0  Amlogic S905X 2GB/16GB 35,5€

X96 Android 6.0  Amlogic S905X 2GB/16GB  36€    

SCISHION V88plus 2/8G Android 5.1 Rockchip 3229  24€  ( του βαζεις και μια καρτουλα sd kai eisai ok )

 

και dolamee D5 Android 5.1 2GB/8GB Rockchip 3229 gearbest 35$ και banggood 35$..

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή και εγώ το σκέφτομαι για το συγκεκριμένο κομμάτι , ναι μια απορία για το wifi αν είναι καλό ??

 

Και επιπρόσθετα αν αξίζει να το πάρεις από την ευρωπαϊκή αποθήκη με 8 ευρώ παραπάνω (μαζί με τα μεταφορικά) ?? 

Γιατί υπάρχει και το θέμα του τελωνείου αλλά και τις καθυστέρησης των δεμάτων (ιδιαίτερα της NL).

 

Αλήθεια ξέρει κανείς πόσο καιρό κάνει να έρθει το πακετάκι από GearBest και με ποια μεταφορική τα στέλνει ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ,παρέλαβα χθες το beelink gt1 μαζί με το tk668 air mouse.Το ερώτημα μου είναι τι ρύθμιση πρέπει να κάνω για να γράφω ελληνικά με το airmouse.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δοκιμάσει κάποιος τις εφαρμογές από NovaGo και OteTVGo σε M8S II; παίζουν κανονικά;

 

Βασικη προυποθεση για αυτα τα προγραμματα ειναι να ΜΗΝ εισαι Root .

Για αρχη δες στο site του Box εαν το Fw Που εχει ειναι root ή οχι

 

Καλησπέρα ,παρέλαβα χθες το beelink gt1 μαζί με το tk668 air mouse.Το ερώτημα μου είναι τι ρύθμιση πρέπει να κάνω για να γράφω ελληνικά με το airmouse.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Οπως και σε ενα android Τηλεφωνο πας και ρυθμιζεις το πληκτρολογιο απο τις ρυθμισεις .

Υπαρχει και εφαρμογη "Ελληνικό HW Πληκτρολόγιο" απο το play store

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καποιον που θελει ναποφυγει τα τελονια και τα δαιμονια αυτο που εβγαλε το εσοπ τι λεει;βασικα μονο για κοντι

http://www.e-shop.gr/natec-nat-0704-extreme-media-hd250-smart-tv-box-android-44-p-PER.572470

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...