Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια αν παρω αυτο το mini pc μονο για χρηση kodi https://www.skroutz.gr/s/7094794/OEM-MXQ-Smart-TV-Box-S805-1GB-8GB-Android.html?from=favorites_popup θα τρεχει απροβληματιστα η θα εχω κολληματα εικονας,ασυγχρονιστους υποτιτλους/ηχους κτλ;

Θα μπορω να εγκαταστησω codecs οπως πχ το k-lite codec pakc?Μονο που εχει 1gb ram.Δεν ξερω κατα ποσο μπορει να με ανησυχει αυτο.Δεν αλλαζετε σε 2gb ram?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδια αν παρω αυτο το mini pc μονο για χρηση kodi https://www.skroutz.gr/s/7094794/OEM-MXQ-Smart-TV-Box-S805-1GB-8GB-Android.html?from=favorites_popup θα τρεχει απροβληματιστα η θα εχω κολληματα εικονας,ασυγχρονιστους υποτιτλους/ηχους κτλ;

Θα μπορω να εγκαταστησω codecs οπως πχ το k-lite codec pakc?Μονο που εχει 1gb ram.Δεν ξερω κατα ποσο μπορει να με ανησυχει αυτο.Δεν αλλαζετε σε 2gb ram?

Δεν αξίζει σαν αγορά το συγκεκριμένο..... είναι αρκετά παλιό.... 

Κοιτάζεις tv box με:

Επεξεργαστή: s9xx

Ram:2gb ram

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αξίζει σαν αγορά το συγκεκριμένο..... είναι αρκετά παλιό.... 

Κοιτάζεις tv box με:

Επεξεργαστή: s9xx

Ram:2gb ram

Το οποιο ειναι;Εχεις καποιο-οια να προτεινεις φιλε μου;

Οσο για το OEM MXQ Smart TV Box οπως και να εχει ειναι pc,δεν κανει δηλαδη ΜΟΝΟ για το kodi?

Και ολους τους codes μπορω να περασω (που δεν μπορεις με το tv box media player) και πιστευω δεν θα υπαρχει θεμα με τις ενημερωσεις και θα εχει καλυτερη υποστηριξη το pc απο ενα media player σωστα;Γιατι ποιος μου λεει εμενα οτι δεν θα τα παρατησουν καποια στιγμη τα updates στα media players?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οποιο ειναι;Εχεις καποιο-οια να προτεινεις φιλε μου;

Οσο για το OEM MXQ Smart TV Box οπως και να εχει ειναι pc,δεν κανει δηλαδη ΜΟΝΟ για το kodi?

Και ολους τους codes μπορω να περασω (που δεν μπορεις με το tv box media player) και πιστευω δεν θα υπαρχει θεμα με τις ενημερωσεις και θα εχει καλυτερη υποστηριξη το pc απο ενα media player σωστα;Γιατι ποιος μου λεει εμενα οτι δεν θα τα παρατησουν καποια στιγμη τα updates στα media players?

 

Αν πας στην προηγουμενη σελιδα θα δεις οτι βασικα σε οικονομικο android tv box (κινεζιες) πας για chip 905x και πανω. Π.χ. ο 912 πλεον ειναι ο καλυτερος αν και προσωπικα διαβαζω οτι τα πλεονεκτηματα του τελικα ειναι πιο πολυ στη θεωρια παρα στην πραξη.

 

Οποτε κοιτας αυτα που συζητιουνται εδω μεσα, και οπως ειπε ο φιλος με 2GB ram minimum και για μενα με 16GB ROM minimum, και φυσικα android 6 και πανω ! (για να μπορεις να εχεις αναβαθμισεις σε νεες εκδοσεις του KODI στο μελλον).

 

Να ξερεις οτι συνηθως κανενα κινεζικο δεν ειναι 100% απροβληματιστο. Συχνά κατι παιζει και φτιαχνεται με updates η μερικες φορές δεν φτιαχνεται ποτέ στην εντέλεια. Αν το box παιρνει KODI τοτε παιζει τα παντα (μεσω KODI), και δεν χρειαζεσαι k-lite codec pack.

 

Μην μπερδευεσαι ομως. Και το OEM MXQ Smart TV Box δεν ειναι PC οπως το εννοεις. Ειναι κι αυτο ενα android tv box/media player, απλα με λιγες δυνατοτητες λογω παλιου chip και μικρης μνημης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας στην προηγουμενη σελιδα θα δεις οτι βασικα σε οικονομικο android tv box (κινεζιες) πας για chip 905x και πανω. Π.χ. ο 912 πλεον ειναι ο καλυτερος αν και προσωπικα διαβαζω οτι τα πλεονεκτηματα του τελικα ειναι πιο πολυ στη θεωρια παρα στην πραξη.

 

Οποτε κοιτας αυτα που συζητιουνται εδω μεσα, και οπως ειπε ο φιλος με 2GB ram minimum και για μενα με 16GB ROM minimum, και φυσικα android 6 και πανω ! (για να μπορεις να εχεις αναβαθμισεις σε νεες εκδοσεις του KODI στο μελλον).

 

Να ξερεις οτι συνηθως κανενα κινεζικο δεν ειναι 100% απροβληματιστο. Συχνά κατι παιζει και φτιαχνεται με updates η μερικες φορές δεν φτιαχνεται ποτέ στην εντέλεια. Αν το box παιρνει KODI τοτε παιζει τα παντα (μεσω KODI), και δεν χρειαζεσαι k-lite codec pack.

 

Μην μπερδευεσαι ομως. Και το OEM MXQ Smart TV Box δεν ειναι PC οπως το εννοεις. Ειναι κι αυτο ενα android tv box/media player, απλα με λιγες δυνατοτητες λογω παλιου chip και μικρης μνημης.

Αρα λοιπον ολα ειναι ρισκο σωστα;Γι'αυτο τουλαχιστον ψαχνω καποιο να βρω ηδη δοκιμασμενο απο καποιον-οιους ωστε να εχω μια ιδεα κι οχι να κανω μια ''τυφλη αγορα''.Καποιο απο εδω Ελλαδα δεν υπαρχει αξιολογο επειδη δεν εχω καμια ιδεα απο αγορες εξωτερικο κτλ;

Καποιο απο αυτα εδω ας πουμε; https://www.skroutz.gr/c/893/media_players/f/342800_342802/HDMI-Ethernet.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα λοιπον ολα ειναι ρισκο σωστα;Γι'αυτο τουλαχιστον ψαχνω καποιο να βρω ηδη δοκιμασμενο απο καποιον-οιους ωστε να εχω μια ιδεα κι οχι να κανω μια ''τυφλη αγορα''.Καποιο απο εδω Ελλαδα δεν υπαρχει αξιολογο επειδη δεν εχω καμια ιδεα απο αγορες εξωτερικο κτλ;

Καποιο απο αυτα εδω ας πουμε; https://www.skroutz.gr/c/893/media_players/f/342800_342802/HDMI-Ethernet.html

 

Αν θελεις κατι δυνατο, επωνυμο, απροβληματιστο (απο οσο τουλαχιστον γνωριζω) και που παιζει τα παντα, κλπ. παιρνεις το Nvidia Shield που ομως ειναι πανακριβο... και δυσεύρετο καπως.

 

https://www.nvidia.com/en-us/shield/android-tv/

 

 

Καποια απο τα πιο φθηνα που προτεινουν δεξια αριστερα γενικα ειναι αυτα:

 

Amlogic S905X

 

π.χ.

 

 
-----------------------------
 
Ακριβοτερες επιλογες με το νεοτερο chip Amlogic S912, 1000αρι LAN, wi-fi AC, κλπ είναι π.χ. αυτές:
 
 
 
 
 
 

 

Γενικά αν διαβασεις με υπομονη κι αυτο το topic θα δεις ποια παιζουν σαν προτασεις.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα επειδη εκατσα χθες το βραδυ ως αργα και διαβασα ολα αυτα τα σχολια τρελαθηκα και δεν βγαζω συμπερασμα!!! :-D

Ο καθενας προτεινει καποιο αλλο κι αλλος ενα αλλο και παει λεγοντας!!!Εκει που λενε για το ταδε καποιος-οι και λες αντε θα παρω αυτο,πεταγεται καποιος αλλος και λεει οτι το εχει (η το ειχε) και του κανει αυτο η το αλλο προβλημα και φτου κι απο την αρχη στο ψαξιμο. :-( Ε,αντε τωρα να βγαλεις ακρη!!!


Υ.Γ. Αυτα που μου εστειλες ομως ειναι απο εξωτερικο που δεν γνωριζω πως γινεται η παραγγελια και θα εχει και μεταφορικα σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα επειδη εκατσα χθες το βραδυ ως αργα και διαβασα ολα αυτα τα σχολια τρελαθηκα και δεν βγαζω συμπερασμα!!! :-D

Ο καθενας προτεινει καποιο αλλο κι αλλος ενα αλλο και παει λεγοντας!!!Εκει που λενε για το ταδε καποιος-οι και λες αντε θα παρω αυτο,πεταγεται καποιος αλλος και λεει οτι το εχει (η το ειχε) και του κανει αυτο η το αλλο προβλημα και φτου κι απο την αρχη στο ψαξιμο. :-( Ε,αντε τωρα να βγαλεις ακρη!!!

Υ.Γ. Αυτα που μου εστειλες ομως ειναι απο εξωτερικο που δεν γνωριζω πως γινεται η παραγγελια και θα εχει και μεταφορικα σωστα;

 

Τα μεταφορικα ειναι δωρεαν - απλα βαζεις παντα registered με επιβαρυνση 1+ € για να μπορεις να το εχεις parcel tracking και κατα προτιμηση η παραγγελια μεσω paypal για να ζητησεις refund αν κατι δεν παει καλα.

 

http://www.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_471369.html

 

Εγω πηρα για την αδερφη μου αυτο πριν 2 μηνες και προχθες το παρηγγειλα και για μενα, αφού το δοκίμασα λίγες μέρες πριν. Ειναι καλο και αρκετο για τις δικες μου αναγκες (το τονιζω αυτο), εχει παρει αρκετα firmware updates (αρα υπαρχει συνεχης υποστηριξη), και υπαρχει topic που πολλοι γραφουν τις αποψεις τους και προσφερουν λυσεις - αυτο για μενα ειναι το σημαντικοτερο.

 

http://freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s905x/582341-mini-m8s-ii-4k-smart-tv-box-amlogic-s905x-2-8gb-wifi-10-100-lan-bt/page43

 

Μοναδικο θεμα που ισως εχει ειναι οτι σε μερικες περιπτωσεις εχει issues με τον ηχο σε DD 5.1 / DTS αλλα εμενα δεν με ενδιαφερει γιατι εγω βγαζω ηχο απο την τηλεοραση και οχι απο το box. Επισης το 2.1 μου ειναι αρκετο σαν ηχος για το σαλονι και εκει δεν εχει θεμα.  Καποιοι λενε οτι σε 4K ισως δεν εχει την αποδοση που θα θελαν, αλλά προσωπικα δεν με ενδιαφερει. Πόσες ταινιες θα βρεις σε 4K σημερα; Και δεν εχω και τηλεοραση 4K, ουτε σκοπευω να παρω anytime soon.

 

Διάβαζα γενικά ότι ο 912 στα τεστς που έγιναν δεν είχε τόσο καλά αποτελέσματα, δηλαδή δεν ήταν ιδιαίτερα πιο γρήγορος από τον 905x. Επίσης υπάρχουν αναφορές που λένε ότι ο 912 έχει πρόβλημα με το KODI, γιατί στα specs του παίζουν ασυμβατότητες με το βασικό API που το kodi υποστηρίζει. Και κανείς δεν είναι σίγουρος αν τα λυθεί αυτό με κάποιο firmware. 
 

 

No support for S912 devices with LibreELEC is exactly one of the reasons why I put a big fat warning on the START HERE Kodi Hardware thread saying the AML S912 was not a recommended Kodi device.
 

Anyone reading this thread. Buy AMLogic S905 devices only and use recommended devices from the LibreELEC AMLogic sub forum thread if you want proper Kodi Audio 5.1/7.1 Passthrough support. Otherwise for everyone else, good luck with Audio passthough on these unsupported AMLogic Android devices.

 
 
 
Ο 912 έχει και wi if AC (5) αλλά αν θες την άποψη μου, δεν μας λέει κάτι αυτό. Εγώ το δικό μου ακόμα κι αν είχε AC, στα 2.4 θα το συνεδεα (παρόλο που το ρουτερ μου έχει και 5), γιατί το 5 ναι μεν έχει λιγότερες παρεμβολές αλλά πιάνει σε μικρότερη απόσταση από ότι το 2.4. Αν μεσολαβούν τοίχοι, δε, το 5 είναι άχρηστο, το 2.4 ποιο αποτελεσματικό.

 

Τέλος, το 1000αρι LAN του 912 δεν είναι σοβαρό πλεονέκτημα, αφού τα 100 του 905x είναι υπεραρκετά για να στριμαρεις ακόμα και 4K ταινία (για streaming μεσω wi-fi δεν εχω αποψη γιατι ειναι lotto... συνηθως αυτα τα boxes δεν εχουν και το πιο δυνατο και σταθερο wi-fi - εγω συνεδω το box με καλωδιο UTP Cat6).

 

Ο 905x μπορεί να έχει κάποια μικρά θέματα (κυρίως με τον ήχο DD 5.1, DTS, δηλαδή τα ίδια που έχει και ο 912), αλλά είναι πιο δοκιμασμένος και τα Firmwares που βγαίνουν τώρα για τον 905x είναι πιο ώριμα και smooth. Γι αυτό εγώ διάλεξα τον 905x.

 

Μη σε παρω ομως στο λαιμο μου. Αν αφιερωσεις χρονο και διαβασεις γενικα για το θεμα Android TV Boxes, θα παρεις τις αποφασεις σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ θα ξαναριξω μια ματια αργοτερα να ξαναδιαβασω καποια πραγματα και μετα θα δω τι θα αποφασισω.

Ενα ακομη τελευταιο.Απο αυτα εδω τα mini pc  με 2gb λενε τιποτα; https://www.skroutz.gr/c/2538/mini-pc/f/584804/2GB.html Αναβαθμιζονται σε κατι πχ μνημες και δισκο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ θα ξαναριξω μια ματια αργοτερα να ξαναδιαβασω καποια πραγματα και μετα θα δω τι θα αποφασισω.

Ενα ακομη τελευταιο.Απο αυτα εδω τα mini pc  με 2gb λενε τιποτα; https://www.skroutz.gr/c/2538/mini-pc/f/584804/2GB.html Αναβαθμιζονται σε κατι πχ μνημες και δισκο;

 

Android Boxes ειναι ολα αυτα.

Απο οσο ξερω δεν αναβαθμιζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχει δοκιμάσει + καταφέρει κανείς να συνδεθεί σε Android TV Box με το Android TV Remote App for iOS (δηλαδή με iPhone / iPad);

 

https://itunes.apple.com/us/app/android-tv/id1078761166?mt=8

Προσπαθώ εδώ και μέρες να κάνω σύνδεση αλλα το Remote app δεν βλέπει το TV Box.

 

Εχω το wifi του Tv Box enabled, το Google remote ειναι enabled στα settings του BOX, ειναι και το Box και το iphone συνδεδεμενα στο ιδιο wireless δικτυο αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Καμία ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα το ερωτημα που θα ειναι must εδω πρεπει να ειναι αυτο που εκανα ποιο πανω.

 

Alfawise s92 vs beelink gt1 ποιο ειναι καλυτερο και γιατι?

 

Π.χ. ποιο εχει περισσοτερα και ποιο καλα firmware updates, ποιο δεν εχει προβληματα π.χ. με τον dts ηχο που αναφερουν ποιο πανω κ.τ.λ.

 

Και το σημαντικοτερο ολων ειναι τι παιζει με την εγγυηση απο τη στιγμη που θα αγοραστει απο το εξωτερικο και αν παθει κατι αντε να το στελνεις πισω στο εξωτερικο κ.τ.λ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα το ερωτημα που θα ειναι must εδω πρεπει να ειναι αυτο που εκανα ποιο πανω.

 

Alfawise s92 vs beelink gt1 ποιο ειναι καλυτερο και γιατι?

 

Π.χ. ποιο εχει περισσοτερα και ποιο καλα firmware updates, ποιο δεν εχει προβληματα π.χ. με τον dts ηχο που αναφερουν ποιο πανω κ.τ.λ.

 

Και το σημαντικοτερο ολων ειναι τι παιζει με την εγγυηση απο τη στιγμη που θα αγοραστει απο το εξωτερικο και αν παθει κατι αντε να το στελνεις πισω στο εξωτερικο κ.τ.λ.

 

Προτεινω το Alfawise S92, λογω CUSTOM υποστηριξης (το Beelink θελει να πετυχεις συγκεκριμενο chip), επειτα απο απειρο διαβασμα κ reviews. Το μοναδικο που εχω διαβασει οτι κανει passthrough DTS κ DD απο Kodi κ εννοειται απο το στοκ προγραμμα του, χωρις κανενα προβλημα, για συνδεση σε καποιον AV δεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμεσα σε αυτα παιδια ποιο θα προτεινατε;

 

http://www.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_462430.html

http://www.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_339984.html

http://www.gearbest.com/m-goods-id-282313.htm?islan=1&utm_source=shareasale&utm_medium=shareasale&utm_campaign=shareasale

http://www.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_446535.html?wid=21

http://www.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_471369.html

 

Η και καποιο αλλο παρομοιο αν εχετε να προτεινετε.

Αυτα ολα συνοδευονται με τηλεκοντρολ η ειναι ξεχωριστα;

Υπαρχει καποιο απο αυτα τα μοντελα που να εχει και τηλεκοντρολ στη τιμη η αν ειναι ξεχωριστα,εχετε καποιο να προτεινετε που να ειναι συμβατο με την οποια συσκευη παρω;

Και τελος οπως ειπε κι ενα παλικαρι πιο πανω,τι παιζει με την εγγυηση απο κινα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινω το Alfawise S92, λογω CUSTOM υποστηριξης (το Beelink θελει να πετυχεις συγκεκριμενο chip), επειτα απο απειρο διαβασμα κ reviews. Το μοναδικο που εχω διαβασει οτι κανει passthrough DTS κ DD απο Kodi κ εννοειται απο το στοκ προγραμμα του, χωρις κανενα προβλημα, για συνδεση σε καποιον AV δεκτη.

Εισαι απολυτα σιγουρος οτι κυκλοφορουν custom firmwares γι' αυτο το android media player?

 

Οσο αφορα το επισημο firmware ενημερωνετε συχνα ή μπα?

 

Εν ολιγης η εταιρια alfawise ειναι γνωστη στο χωρο τον android media players/tv boxes ή μπα τωρα ξεκινησε με αυτο?

 

Καποιος που το εχει μπορει να μας πει προσωπικη εντυπωσει ειδικα σε βαρια αρχεια τυπου bd-iso, m2ts 4k και οχι μονο.

 

01. Οσο αφορα τα αρχεια βιντεο με dts ή dts-hd ηχο εχει καποιο θεμα οπως λενε πολλοι σε προηγουμενα ποστ?

 

02. Οσο αφορα την αναπαραγωγη απο wifi που εχεις συνδεσει και τους υπολογιστες σου εχει καποιο θεμα?

 

03. Θελει να εχεις εγκατεστημενο dlna προγραμμα στο pc σου ή βλεπει το ενα τους φακελους του αλλου χωρις να χρειαζεται να κατεβασεις κατι εξτρα?

 

04. Το περασμα καποια custom rom ειναι δυσκολο?

 

Εγω οπως ειπα σε παλιοτερα ποστ θα του κοτσαρω πανω εναν usb3 2.5" 1tb δισκο και θα τον εχω μονημα εκει για να του περναω μεσω wifi τα αρχεια βιντεο που θα θελω να βλεπω στο μηχανημα.

 

Εσυ αν το εχεις ποια ειναι η αποψη σου γι' αυτο το μηχανημα?

 

Θα το προτεινες σε καποιον να το αγορασει? Ειδικα σε ατομα που μεχρι τωρα εχει δοκιμασει μονο dedicated media players(Σαν εμενα)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...