Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να αποφύγεις (99%, όχι 100%) τελωνείο επιλέγεις flat rate shipping, δηλαδή απλό ταχυδρομείο και όχι κούριερ. Το registered είναι να έρθει συστημένο και δεν επηρρεάζει κάτι. Απλώς είναι καλό να το έχεις registered για να έχεις τράκινγ νάμπερ και παρακολουθείς την πορεία του πακέτου και επίσης να ξέρεις ότι θα το παραλάβεις ο ίδιος και δεν θα σου το αφήσει ο ταχυδρόμος έξω από την πόρτα ή δίπλα στο γραμματοκιβώτιο όπου μπορεί να το κλέψει κάποιος άλλος.

Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις αδερφέ ,να 'σαι καλα!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδια υπαρχει καποιο media player που να μπορω να το συνδεσω σε οικιακο δικτυο (με καλωδιο ethernet) ωστε να βλεπω και ταινιες απο τον υπολογιστη (windows 7) που εχω στο σαλονι στο υπνοδωματιο;

Θα με ενδιέφερε και μένα κάτι τέτοιο, αλλά με Wi-Fi, και επιπρόσθετα θα προτιμούσα να συνεργάζεται και με android. Μόνο όσα έχουν googlecast να υποθέσω τα κάνουν και τα 2(μέσω chrome)? Καμιά αξιόπιστη πρόταση σε λογικό budget(ως 70€), αλλά να έχει και χειριστήριο(όχι Chromecast δλδ)?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους φοβούνται την Κίνα, το gearbest έχει τα gt1 και alfawise και στο ευρωπαϊκό του warehouse.η διαφορά βγαίνει περίπου 10-12 συνήθως μαζί με μεταφορικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια υπαρχει καποιο media player που να μπορω να το συνδεσω σε οικιακο δικτυο (με καλωδιο ethernet) ωστε να βλεπω και ταινιες απο τον υπολογιστη (windows 7) που εχω στο σαλονι στο υπνοδωματιο;

 

Το κορυφαιο PopCorn Hour .

Απαιχτη συσκευη .

Ειχα το Α-110 και εχω ακομα το PopCorn Hour A-300 με ενα δισκο 2.0tb συνδεμενο στο ρουτερ μου και απο εκει επικοινωνει με τον υπολογιστη αλλα και τον usb δισκο που ειναι πανω στο ρουτερ .

Δες στο wiki τι και πως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κορυφαιο PopCorn Hour .

Απαιχτη συσκευη .

Ειχα το Α-110 και εχω ακομα το PopCorn Hour A-300 με ενα δισκο 2.0tb συνδεμενο στο ρουτερ μου και απο εκει επικοινωνει με τον υπολογιστη αλλα και τον usb δισκο που ειναι πανω στο ρουτερ .

Δες στο wiki τι και πως

Μπορεις να περασεις το kodi σε αυτο φιλε μου;Κι αν ναι,το τρεχει χωρις κανενα προβλημα;Απο codecs παιξει τα παντα;(εστω τα περισσοτερα αρχεια;).Απο υποστηριξη τι λεει;Και τελος,αυτο παει απο 100 ευρω και πανω ε;Χμ...Πολλα τα λεφτα Αρη. :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να περασεις το kodi σε αυτο φιλε μου;Κι αν ναι,το τρεχει χωρις κανενα προβλημα;Απο codecs παιξει τα παντα;(εστω τα περισσοτερα αρχεια;).Απο υποστηριξη τι λεει;Και τελος,αυτο παει απο 100 ευρω και πανω ε;Χμ...Πολλα τα λεφτα Αρη. :-(

Δουλειά χωρίς λεφτά δεν γίνεται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να περασεις το kodi σε αυτο φιλε μου;Κι αν ναι,το τρεχει χωρις κανενα προβλημα;Απο codecs παιξει τα παντα;(εστω τα περισσοτερα αρχεια ;).Απο υποστηριξη τι λεει;Και τελος,αυτο παει απο 100 ευρω και πανω ε;Χμ...Πολλα τα λεφτα Αρη. :-(

Δεν βλέπω να μπαίνει το Kodi σε αυτό. Δεν αναφέρει κάτι για λειτουργικό.

Πάντως και τα απλά android box ξέρω ότι μπορούν να παίξουν υλικό που έχουμε στο pc. Κάνεις τοπικό δίκτυο μέσω της εφαρμογής es explorer.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρεσαι στα MXIII-G II? Θυμάσαι που το διάβασες?

Δεν θυμαμαι σε ποιο αλλα στα σχολια κατω απο ενα review στο youtube. Δεν ειναι κ παρα πολλα, μπες τσεκαρε τα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω να μπαίνει το Kodi σε αυτό. Δεν αναφέρει κάτι για λειτουργικό.

Πάντως και τα απλά android box ξέρω ότι μπορούν να παίξουν υλικό που έχουμε στο pc. Κάνεις τοπικό δίκτυο μέσω της εφαρμογής es explorer.

 

Kodi δεν μπαινει ,αλλα εχει γαματο player αι παιζει τα παντα .

οσο για κοστος , το παλιο A110 ειναι φτηνο ( καποιος εδω μεσα στις αγγελιες εχει 2 με 50€ )

 

Gia pio polla

 

.Δες στο wiki τι και πως

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις αδερφέ ,να 'σαι καλα!

Νομιζω το τελωνειο δεν το αποφευγεις ποτε.

Αν ειναι το δεμα σου να περασει τελωνειο θα το περασει.

 

Ειδικα μεγαλα δεματα και βαρια νομιζω περνανε παντα τελωνειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω το τελωνειο δεν το αποφευγεις ποτε.

Αν ειναι το δεμα σου να περασει τελωνειο θα το περασει.

 

Ειδικα μεγαλα δεματα και βαρια νομιζω περνανε παντα τελωνειο.

Δεν το αποφεύγεις ποτέ αν επιλέξεις αποστολή με κούριερ. Με απλό ταχυδρομείο 99% το αποφεύγεις. Και εννοείται μιλάμε για νορμάλ διαστάσεις πακέτου πχ κινητό, tv box κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παραγειλει απο εξωτερικο απειρες φορες τα τελευταια 10 χρονια που ασχολουμε με αυτα.

 

Πιστεψε με αν το δεμα ειναι να περασει τελωνειο θα το περασει δεν πα να ειναι 10x10x10 διαστασεις δεν πα να ειναι τεραστιο δεμα.

 

Δεν παιζει απολυτως κανενα ρολο με τι θα ερθει ταχυδρομειο ή κουριερ.

Και για να χουμε καλο ρωτημα για πες μου πως καταλαβαινεις αν ενα δεμα εχει περασει τελωνειο ή οχι?

Εχω παραγγειλει απο εξωτερικο δεμα με κουριερ που δεν εχει χρειαστει να περασει τελωνειο.

Γι' αυτο σου λεω αναλογα με τους κανονες της καθε χωρας και τελωνειου εκει θα αποφασεισουν αν θα περασει τελωνειο το καθε δεμα ή οχι.

 

Αν στο τελωνειο γιατι στην ουσια ολα τα δεματα που ερχονται απο εξωτερικο απο εκει περνανε αποφασισουν οτι το ταδε δεμα για τον οποιοδηποτε λογο πρεπει να το ελενξουν θα το ελενξουν και αναλογα αν χρειαστει θα σε χρεωσουν αυτο δεν το γλειτωνεις οπως και να σου εχουν στειλει το εκαστοτε δεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέω "να περάσει τελωνείο" εννοώ να γίνει κανονικά εκτελωνισμός, να πληρωθουν δασμοί, ΦΠΑ κλπ. Αλλιώς υπό την ευρεία έννοια εννοείται ότι όλα περνάνε τελωνείο. Συμφωνώ ότι εξαρτάται από τους νόμους της χώρας προορισμού. Στην Ελλάδα ισχύει ότι πακέτα άνω των 22€ (αξία αγαθού συν μεταφορικά) πρέπει να εκτελωνίζονται. Όμως όσα έρχονται με απλό ταχυδρομείο σπανίως περνάνε τη διαδικασία αυτή. Αντίθετα με όσα έρχονται με κούριερ που εκτός απροόπτου εκτελωνίζονται. Άλλωστε τα κούριερ κάνουν τον εκτελωνισμό και πληρώνονται κάνα κατοστάρικο εξτρά οπότε τους συμφέρει και τους ίδιους να "περάσει τελωνείο" το πακέτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ομως ουτε αυτο που λες ισχυει απολυτα.

 

Απο οσα δεματα εχω παραγγειλει τα 10 χρονια που ασχολουμε το πολυ 5 φορες να πληρωσα τελωνειο.

 

Σχεδον ποτε δεν πληρωνω τελωνειο και πιστεψε με εχω παραγγειλει καθε λογης δεμα(Μικρο, μεγαλο, βαρυ, ελαφρυ κ.τ.λ.)

 

Ισως απο τα onlines stores(Ebay, amazon, gearbest, aliexpress, banggood κ.α.) που αγοραζω να εχουν μεσα και τα εξοδα τελωνειου.

 

Παντως σου ειπα πολυ σπανια να μου τυχει να πληρωσω εξοδα τελωνειου με το που μου ερθει το δεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το αποφεύγεις ποτέ αν επιλέξεις αποστολή με κούριερ. Με απλό ταχυδρομείο 99% το αποφεύγεις. Και εννοείται μιλάμε για νορμάλ διαστάσεις πακέτου πχ κινητό, tv box κλπ.

Αυτό έχει αλλάξει πια και με όλους τους τρόπους αποστολής περνάνε πια!
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...