Προς το περιεχόμενο

Κομισιόν: Η πειρατεία υποβοηθάει τις πωλήσεις της μουσικής βιομηχανίας


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πλάκα μας κάνουν......

 

Όταν κατεβάζεις όλη την δισκογραφία ενός καλλιτέχνη σε flac μέσα σε τρεις ώρες γιατί να πας να αγοράσεις την μουσική του.

 

Το μόνο καλό σε τορεντάδικα όπως το piratebay είναι πως ανακαλύπτεις καινούριους καλλιτέχνες που αλλιώς δύσκολα θα αγόραζες για να γνωρίσεις την δουλειά τους καλύτερα. Φυσικά υπάρχει και το YouYube αλλά η ποιότητα ήχου είναι πολύ χάλια τις περισσότερες φορές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oταν καποιος αγοραζει ενα cd και το ανεβαζει για να το παρουν οι αλλοι δωρεαν, δεν μπορει να του το απαγορευσει κανεις. Οταν το παιρνει με σκοπο να το πουλησει, εκει εχει καθε δικαιωμα να του κοψει τον πισ..ο. Τα πνευματικα δικαιωματα ειναι μια πολυ παρεξηγημενη ιστορια. Το αρνητικο ειναι οτι δεν γνωριζουμε τις προθεσεις του καθενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα μας κάνουν......

 

Όταν κατεβάζεις όλη την δισκογραφία ενός καλλιτέχνη σε flac μέσα σε τρεις ώρες γιατί να πας να αγοράσεις την μουσική του.

 

Γιατί να μην αγοράσεις έστω και κάτι απο τη μουσική του αν σου αρέσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν καλλιτέχνες που δεν βρίσκεις την μουσική τους πουθενά. Νέοι, παλιοί... Ακόμα και σε private trackers, με προσκλήσεις, ratio monitoring κτλ. 

 

Η μόνη λύση είναι να επενδύσουν στην ενημέρωση περί πνευματικών δικαιωμάτων. Να τα σκάσουν χοντρά για να ενημερωθεί ο κόσμος τι εστί πνευματική ιδιοκτησία ΑΛΛΑ παράλληλα να αφήσουν ΕΛΕΥΘΕΡΗ την διακίνηση/κατέβασμα και να μειώσουν τις τιμές. 

 

Έτσι, όποιος βρίσκει έναν καλλιτέχνη που του αρέσει, μέσω κατεβάσματος της μουσικής, θα θέλει να τον στηρίξει δίνοντας 4-5€ για το CD του (σε soft μορφή). Και για κίνητρο, θα μπορούσαν να δίνουν, πάλι σε soft μορφή, εικόνες, το booklet και ό,τι άλλο θα μπορούσε να έχει κανείς. 

 

Η κόντρα δεν θα τους βγάλει πουθενά. Ήδη νέοι καλλιτέχνες δίνουν οι ίδιοι δωρεάν την μουσική τους και έχουν απλά donation.



Από την άλλη, αυτή η ανταπόδοση θα δώσει ώθηση στους καλλιτέχνες που θέλουν να δουλέψουν και να επενδύσουν στην δουλειά τους αλλά δεν έχουν τα χρήματα να το κάνουν... θα τους δώσει ώθηση γιατί αυτοί θα φανούν. Θα φανεί ότι τα λεφτά που δίνουν όσοι τους στηρίζουν πάνε πάλι πίσω σε αυτούς με την μορφή νέας ακουστικής/οπτικής εμπειρίας, μορφών και έκφρασης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτως ή άλλως τα νέα CD στην Ελλάδα κυκλοφορούν μέσω των εφημερίδων πια. Καλύτερα με κέρδος λιγότερο από 1€ αλλά με μεγάλη διανομή παρά να μένουν πια στα ράφια.

 

Κάποιος που του αρέσει πραγματικά ένας καλλιτέχνης ή ένα συγκεκριμένο άλμπουμ θα το αγοράσει να το εχει στην συλλογή του κι ας το εχει κατεβάσει δωρεάν.

 

Το λάθος στους υπολογισμούς που κάνουν για τα τυχόν τεράστια διαφυγόντα κέρδη είναι οτι η πλειοψηφία αυτών που κατεβάζουν τα πειρατικά δεν επρόκειτο ποτέ να αγοράσουν τα αυθεντικά ειδικά στην τιμή που πωλούνται αλλα ισως όυτε και στην μισή τιμη. Οπότε δεν πρόκειται για διαφυγόντα κέρδη αλλά απλα για δωρεάν promotion.

 

Επίσης το CD εχει σχεδον πεθάνει. Τι νόημα να μιλάμε για αυτο;

 

Προσωπικά άλμπουμ που με ενδιαφέρουν τα εχω σε CD original στην συλλογή μου. Επισης συγκροτήματα μικρά που μου άρεσαν μετά το κατέβασμα πήγα και αγόρασα το CD ως βοήθεια προς αυτούς.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κατεβάζεις όλη την δισκογραφία ενός καλλιτέχνη σε flac μέσα σε τρεις ώρες γιατί να πας να αγοράσεις την μουσική του

 

 

ποσο μαλλον οταν την κατεβαζεις τζαμπα.. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να μην αγοράσεις έστω και κάτι απο τη μουσική του αν σου αρέσει;

Στην περίπτωση που πρόκειται για χρόνια καταξιωμένο καλλιτέχνη δεν δίνω φράγκο. Γιατί σχεδόν όλοι τους εφόσον δεν τους τα φάγαν οι επιτήδειοι, έχουν φράγκα και για τα τρισέγγονα τους. Γιατί ενώ δεν έχουν κανένα μα κανένα οικονομικό πρόβλημα εξακολουθούν να πουλούν την μουσική τους ακριβά. Η απληστία έχει και τα όρια της. Π.χ. όπως αυτή των Metallica και πολλών πολλών άλλων.

 

Σέβομαι πως κάθε άνθρωπος στην κοινωνία που ζούμε χρειάζεται χρήματα αλλά όταν π.χ. ο Πλούταρχος δεν δηλώνει στην εφορία το 300.000 σκάφος δεν μπορεί να έχει την απαίτηση να μην κυκλοφορεί η μουσική δωρεάν στο διαδίκτυο. Για την Madona γιατί να δώσω λεφτά; Για τους Jus†ice ας πούμε που είναι ένα νέο γαλλικό συγκρότημα, ναι αγόρασα το τελευταίο CD. Για την Χαρούλα Αλεξίου με τις off-shore εταιρείες της, δεν δίνω μία και ας έχει υπέροχη φωνή.

 

Η κλίκα των δισκογραφικών και των παρατρεχάμενων τους για πολλές δεκαετίες δημιουργούσαν περιορισμένα μουσικά  είδωλα για να τα ελέγχουν καλύτερα, παραμερίζοντας τους περισσότερους νέους μουσικούς. Πριν το Napster το μεροκάματο ήταν 10 χιλιάρικα και το CD 5 χιλιάρικα. Δήλαδή δούλευα 4 ώρες για ένα CD του οποίο πιθανότατα τα μισά τραγούδια να μη μου αρέσαν.

 

Σκάψαν οι ίδιοι τον λάκκο τους αλλιώς ο κόσμος θα είχε την θέληση να υποστηρίξει με κινητοποιήσεις κάθε προσπάθεια πειρατείας. Όσες εφημερίδες έχουν μουσικά CD με λογικό κόστος, νέων μουσικών έργων πουλούν τρελά γιατί ο κόσμος το εκτιμά. H Lady Gaga έχει πουλήσει 10 εκατομμύρια και βάλε CD και ας είναι ότι πιο εύκολο το να κατεβάσεις την μουσική της. Ο κόσμος έχει συνείδηση και εκτιμά και επιβραβεύει τις ιδιαίτερες προσπάθειες νέων καλλιτεχνών. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

το ξέρω ότι ο Πλούταρχος ήταν τυχαίο παράδειγμα, αλλά από ότι έχει πάρει τα αυτί μου είναι από τους ελάχιστους που δηλώνουν μεγάλο εισόδημα :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κάποιος είναι καλλιτέχνης, δεν μπορεί να περιμένει οτι θα ζει απο τις νόμιμες κόπιες του έργου του. Θα αγόραζε κανείς φωτοτυπία απο την "Έναστρη νύχτα" έστω και στο 0.001% της τιμής του αυθεντικού; Να έρθει να κάνει συναυλία, να του σκάσω και 50ευρω στην είσοδο. Η κονσέρβα είτε είναι δισκογραφικής είτε πειρατικής προέλευσης πρέπει να υπάρχει μόνο για διαφημιστικούς λόγους. Όταν ο πλούραρχος ή η αλεξιου που αναφέρθηκαν εμφανίζονται σε μαγαζιά με τιμή φιάλης 200 ευρώ το οφείλουν στην φήμη τους. Καλώς η κακώς μέρος της φήμης τους (το μεγαλύτερο κατ' εμέ) το οφείλουν στην πειρατεία (άντε και στο ραδιόφωνο). Νομίζω οτι ειδικά οι συνειδητοποιημένοι πειρατές πάντα επιλέγουν να στηρίξουν την τέχνη με διάφορους τρόπους. Είτε πηγαίνοντας σε συναυλίες, είτε αγοράζοντας δίσκους απο καινούριες μπάντες -που αν και αφήνουν ελεύθερα στο διαδίκτυο τα αλμπουμ τους τελικά με αυτήν την τακτική πουλάνε περισσότερο- ακόμα και με την ανακοίνωση των προτιμήσεων τους σε συζητήσεις. Η εποχή που ξοδεύαμε ώρες ατελείωτες στα δισκάδικα (και τα ίδια τα δισκάδικα δηλαδή) όρθιοι ακούγοντας στα ειδικά σταντ τα καινούρια άλμπουμ πέρασε ανεπιστρεπτί. Η θα βάλουν μυαλό οι εταιρίες να εκμεταλλευτούν την κατάσταση η θα παίρνουν τα φρύδια μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση που πρόκειται για χρόνια καταξιωμένο καλλιτέχνη δεν δίνω φράγκο. Γιατί σχεδόν όλοι τους εφόσον δεν τους τα φάγαν οι επιτήδειοι, έχουν φράγκα και για τα τρισέγγονα τους. Γιατί ενώ δεν έχουν κανένα μα κανένα οικονομικό πρόβλημα εξακολουθούν να πουλούν την μουσική τους ακριβά. Η απληστία έχει και τα όρια της. Π.χ. όπως αυτή των Metallica και πολλών πολλών άλλων.

 

Σέβομαι πως κάθε άνθρωπος στην κοινωνία που ζούμε χρειάζεται χρήματα αλλά όταν π.χ. ο Πλούταρχος δεν δηλώνει στην εφορία το 300.000 σκάφος δεν μπορεί να έχει την απαίτηση να μην κυκλοφορεί η μουσική δωρεάν στο διαδίκτυο. Για την Madona γιατί να δώσω λεφτά; Για τους Jus†ice ας πούμε που είναι ένα νέο γαλλικό συγκρότημα, ναι αγόρασα το τελευταίο CD. Για την Χαρούλα Αλεξίου με τις off-shore εταιρείες της, δεν δίνω μία και ας έχει υπέροχη φωνή.

 

Η κλίκα των δισκογραφικών και των παρατρεχάμενων τους για πολλές δεκαετίες δημιουργούσαν περιορισμένα μουσικά  είδωλα για να τα ελέγχουν καλύτερα, παραμερίζοντας τους περισσότερους νέους μουσικούς. Πριν το Napster το μεροκάματο ήταν 10 χιλιάρικα και το CD 5 χιλιάρικα. Δήλαδή δούλευα 4 ώρες για ένα CD του οποίο πιθανότατα τα μισά τραγούδια να μη μου αρέσαν.

 

Σκάψαν οι ίδιοι τον λάκκο τους αλλιώς ο κόσμος θα είχε την θέληση να υποστηρίξει με κινητοποιήσεις κάθε προσπάθεια πειρατείας. Όσες εφημερίδες έχουν μουσικά CD με λογικό κόστος, νέων μουσικών έργων πουλούν τρελά γιατί ο κόσμος το εκτιμά. H Lady Gaga έχει πουλήσει 10 εκατομμύρια και βάλε CD και ας είναι ότι πιο εύκολο το να κατεβάσεις την μουσική της. Ο κόσμος έχει συνείδηση και εκτιμά και επιβραβεύει τις ιδιαίτερες προσπάθειες νέων καλλιτεχνών. 

ΟΚ, δεν διαφωνούμε. Απλώς πιστεύω καταλαβαίνεις πως το αρχικό σου μήνυμα ήταν πολύ γενικό ("...ενός καλλιτέχνη..."), γι'αυτό και ρώτησα. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ωραίοι επαναστάτες! Από τη μία πουλάμε ιδεολογία και θέλουμε να μας χαρίζουν πράγματα όσοι "έχουν πολλά" και καθορίζουμε εμείς το αντίτιμο που γουστάρουμε, αλλά σε ότι έχει να κάνει με τη δική μας τσέπη είμαστε κάργα αγανακτισμένοι! 

 

Εύγε...

 

Αν έχει κανείς σας κάνα μαγαζάκι ή ο μπαμπάς σας, να μου πείτε που είναι γιατί θέλω να έρθω να ψωνίσω μερικά πραγματάκια και στο τέλος να σας δώσω εγώ ο,τι γουστάρω (και άμα θέλω).

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και φυσιολογικη τροπη η πειρατεια, ειναι και λιγο απληστη. Δεν πιστευω ουτε το 20% οσων λενε, κατεβαζω κι αν μ αρεσει αγοραζω. Οι περισσοτεροι ειναι απλα κουτοπονηροι, οι οποιοι προτιμουν(αφουν μπορουν κιολας) να κατεβασουν τσαμπε, παρα να αγορασουν τη δουλεια ενος μουσικου, ξοδευοντας τα λεφτα τους σε κατι αλλο που προφανως δε μπορουν να "κλεψουν"...

 

Τα λεφτα που βγαζουν οι καλλιτεχνες απο πωλησεις δισκων ειναι μηδαμινα (λογω χαμηλων ποσοστων), αλλα οπως και να το κανουμε, παιρνεις τζαμπα τη δημιουργια καποιου που ζει απ αυτο. Γιατι δηλαδη να μην πληρωνονται οι μουσικοι για το προιον που παραγουν;

 

Μια δισκογραφικη επενδυει φραγκα σ εναν καλλιτεχνη. Πληρωνει στουντιο, ηχοληπτες, συνθετες, στιχουργους, ενορχηστρωτες, παραγωγούς, layout artists κτλ κτλ για να βγαλει ενα προιον. Δεν ειναι μονο οι μανατζερεοι με τις φερραρι και οι celebrity τραγουδισταδες, ειναι και οι ηχοληπτες και οποιοι αλλοι χρειαζονται για να φτασει ενα cd στα ηχεια σου. Αν συμφωνεις με την τιμη αγορασε το... αν δε συμφωνεις, δε σε νομιμοποιει κανεις να το κλεψεις...

 

Ωραιο το internet και η ελευθερη διακινηση, αλλα εν αντιθεση με τη μουσικη βιομηχανια που εχει αναδειξει μουσικαρες, αναδεικνυει ως επι το πλειστον μετριοτητες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίοι επαναστάτες! Από τη μία πουλάμε ιδεολογία και θέλουμε να μας χαρίζουν πράγματα όσοι "έχουν πολλά" και καθορίζουμε εμείς το αντίτιμο που γουστάρουμε, αλλά σε ότι έχει να κάνει με τη δική μας τσέπη είμαστε κάργα αγανακτισμένοι! 

 

Εύγε...

 

Αν έχει κανείς σας κάνα μαγαζάκι ή ο μπαμπάς σας, να μου πείτε που είναι γιατί θέλω να έρθω να ψωνίσω μερικά πραγματάκια και στο τέλος να σας δώσω εγώ ο,τι γουστάρω (και άμα θέλω).

 

:)

Εχεις δικιο. Η πιο τιμια σταση θα ηταν να παψει ο κοσμος να πληρωνει γενικοτερα σε ορισμενους καλλιτεχνες (κυριως της μουσικης μιας και οι υπολοιπες τεχνες εχουν ψιλοπαει περιπατο...)  αστρονομικα ποσα, λες και το να παιζεις μπουζουκι η να τραγουδας ειναι πιο σημαντικο απο το να καλλιεργεις,χτιζεις, διδασκεις (η οτι αλλο θελετε βαλτε...).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...