Προς το περιεχόμενο

Κομισιόν: Η πειρατεία υποβοηθάει τις πωλήσεις της μουσικής βιομηχανίας


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Εχεις δικιο. Η πιο τιμια σταση θα ηταν να παψει ο κοσμος να πληρωνει γενικοτερα σε ορισμενους καλλιτεχνες (κυριως της μουσικης μιας και οι υπολοιπες τεχνες εχουν ψιλοπαει περιπατο...)  αστρονομικα ποσα, λες και το να παιζεις μπουζουκι η να τραγουδας ειναι πιο σημαντικο απο το να καλλιεργεις,χτιζεις, διδασκεις (η οτι αλλο θελετε βαλτε...).

 

Αυτό είναι κάτι τελείως διαφορετικό από το θέμα της πειρατείας και δεν μπορώ να πω πως διαφωνώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 162
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Έλα να το λήγουμε σιγά σιγά το θέμα με τα "πνευματικά δικαιώματα". Γελοιότητα ήταν και οι άνθρωποι στο μέλλον θα μας κράζουν, όπως κράζουμε εμείς τους ανθρώπους του Μεσαίωνα.

 

Άκους εκεί να "πουλιούνται" οι ιδέες. Απορώ ποιος ηλίθιος το σκέφτηκε.

 

Όλα ελεύθερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίοι επαναστάτες! Από τη μία πουλάμε ιδεολογία και θέλουμε να μας χαρίζουν πράγματα όσοι "έχουν πολλά" και καθορίζουμε εμείς το αντίτιμο που γουστάρουμε, αλλά σε ότι έχει να κάνει με τη δική μας τσέπη είμαστε κάργα αγανακτισμένοι! 

 

Εύγε...

 

Αν έχει κανείς σας κάνα μαγαζάκι καμια δισκογραφική ή ο μπαμπάς σας, να μου πείτε που είναι γιατί θέλω να έρθω να ψωνίσω αντιγράψω μερικά πραγματάκια και στο τέλος να σας δώσω εγώ ο,τι γουστάρω (και άμα θέλω).

 

:)

 

offtopic fixed

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα ελεύθερα.

 

Μαζι σου. Ολα ομως ,ε;

 

Και τα μεσα, τα οποια θα με βοηθησουν ν αποτυπωσω τις ιδεες μου...

 

Και τα ωδεια, οι σχολες κτλ που θα παω να μαθω αρμονια,συνθεση,οργανα...

Και τα studio που μου τρωνε ενα σκασμο λεφτα για να προβαρω και να ηχογραφω τις ιδεες μου...

Και βεβαια και συ, που σαν καλος session μουσικος, θα ρθεις να ηχογραφησεις το πιανο πανω στην ιδεα μου...

 

Που μπορω να σε βρω να μου μαθεις πιανο τζαμπα;

Και δωσε κανα link να κατεβασω τις ιδεες σου for free...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει κανείς σας κάνα μαγαζάκι ή ο μπαμπάς σας, να μου πείτε που είναι γιατί θέλω να έρθω να ψωνίσω μερικά πραγματάκια και στο τέλος να σας δώσω εγώ ο,τι γουστάρω (και άμα θέλω).

 

:)

Ναι έλα αλλά θα πάρεις φωτογραφίες των προϊόντων και όχι τα ίδια τα προϊόντα και αν θέλεις μην αφήνεις και τίποτα ;) Όταν είσαι τραγουδιστής η μπάντα η οτιδήποτε, να έρθω εκεί που τραγουδάς και ιδροκοπάς όλη νύχτα να βγάλεις το πρόγραμμα σου να στα σκάσω. Φωτοτυπίες εγώ δεν χρυσοπληρώνω. Να πληρώσω ένα μικρό αντίτιμο για να γλιτώσω τις διαφημίσεις του ραδιοφώνου το συζητάμε. Όταν γίνεσαι γνωστός σε μια νύχτα χάρη στο ιντερνετ (βλεπε παντελιδης) είναι τα καλά της τεχνολογίας, όταν όμως κατεβάζει ο χρήστης το δισκάκι είναι κουτοπόνηρος. Θα επαναλάβω ξανά, όταν είσαι καλλιτέχνης και θέλεις να ζήσεις απο αυτό θα πρέπει να παράγεις έργο. Δεν μπορείς να πουλάς ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ του έργου επειδή έχουν πάνω λογότυπο δισκογραφικής και να περιμένεις οτι ζεις μια ζωή απο αυτό.

 

 

Μαζι σου. Ολα ομως ,ε;

 

Και τα μεσα, τα οποια θα με βοηθησουν ν αποτυπωσω τις ιδεες μου...

 

Και τα ωδεια, οι σχολες κτλ που θα παω να μαθω αρμονια,συνθεση,οργανα...

Και τα studio που μου τρωνε ενα σκασμο λεφτα για να προβαρω και να ηχογραφω τις ιδεες μου...

Και βεβαια και συ, που σαν καλος session μουσικος, θα ρθεις να ηχογραφησεις το πιανο πανω στην ιδεα μου...

 

Που μπορω να σε βρω να μου μαθεις πιανο τζαμπα;

Και δωσε κανα link να κατεβασω τις ιδεες σου for free...

Link.png Site: http://sourceforge.net/">http://sourceforge.net/

Link.png Site: http://opensourcemusic.com/">http://opensourcemusic.com/

ορίστε τα link σου.

Δεν κατάλαβα, θα σε πληρώσουμε για το δικό σου πάθος; Μην παίξεις ποτέ σου. Κάτι τέτοιες ιδέες έκαναν την μουσική μαγαζάκι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: www.sourceforge.net

Link.png Site: http://opensourcemusic.com/">http://opensourcemusic.com/

ορίστε τα link σου.

Δεν κατάλαβα, θα σε πληρώσουμε για το δικό σου πάθος; Μην παίξεις ποτέ σου. Κάτι τέτοιες ιδέες έκαναν την μουσική μαγαζάκι.

 

Τι λε ρε φιλε; Σοβαρα;

 

Εσυ δε θα με πληρωσεις για το παθος μου, αλλα εγω θα φροντιζω να γραφω μουσικη τζαμπα για τη διασκεδαση σου...

Οι συνθετες πως θα βγαλουν τα προς το ζην; Αυτοι που γραφουν μουσικη για τον καθε Παντελιδη για να πηγαινεις στα κλαμπ με το γκομενακι να κουνατε τα κωλαρακια σας;

Η δεν θεωρειται επαγγελμα αυτο για σενα;

 

Τι δουλεια κανεις; Τι εχεις σπουδασει;

Αφου εκανες like στον Manuel για το "ελευθερα ολα", να παρεχεις και συ τις υπηρεσιες σου τζαμπα...

"Δεν κατάλαβα, θα σε πληρώσουμε για το δικό σου πάθος;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: http://avarts.ionio.gr/">http://avarts.ionio.gr/

 

Αν σε ενδιαφέρουν τόσο οι σπουδές μου ορίστε. Δεν θα μπω καν στην διαδικασία να σου αναλύσω τι έχω κάνει, πάντως στο λέω υπεύθυνα δεν έχω βγάλει δεκάρα. Αν καταφέρω να φτιάξω "όνομα" η βρεθεί κάποιος που του αρέσει κάτι που έκανα (άρα το βρήκε δωρεάν και το είδε) και με βάλει να φτιάξω κάτι κατα παραγγελία θα ζητήσω λεφτά ναι. Αλλά μετά που θα το φτιάξω δεν θα πουλάω τα βίντεο η τις φωτογραφίες του έργου για μια ζωή. Και το ξαναλέω, οι πουτάνες του χρήματος δεν είναι καλλιτέχνες. Μόνο ζημιά κάνουν στην μουσική και το γενικότερο πνεύμα της τέχνης. Αυτούς ακριβώς προσπαθούν οι συνειδητοποιημένοι πειρατές να βγάλουν απο το παιχνίδι. Μπορεί να μην κάνουμε το σωστό αλλά κάνουμε κάτι, κάνουμε αυτό που πιστεύουμε. Δεν βλέπω την ηλικία σου για να ξέρω τις συνθήκες που μεγάλωσες, αλλά εγώ είμαι 29 ετών και στην εφηβεία μου όχι απλά αγόραζα μουσική, θυμάμαι να περνάω κάθε μέρα απο το δισκάδικο όποτε διάβαζα οτι κυκλοφόρησε δίσκος κάποιου συγκροτήματος που με ενδιέφερε. Και έτσι για την ιστορία και τότε υπήρχαν τρόποι να αποκτήσεις "δωρεάν" μουσική. Πριν το napster, υπήρχαν τα irc eggdrops που με ένα πανέξυπνο κόλπο άνοιγαν νομικό παραθυράκι και μοίραζαν mp3 με dcc/ftp συνδέσεις, υπήρχε αργότερα το audio galaxy που εμπνεύστηκε απο εκεί και έπειτα εγένετο peer to peer.

 

 

δηλαδη μουσικη πριν τα πνευματικα δικαιωματα δεν υπηρχε; εμφανιστηκε ξαφνικα τα τελευταια χρονια; 

Μπράβο ρε φίλε, χίλια μπράβο. Το γεγονός που δεν αναφέρθηκε και είναι ίσως το σημαντικότερο. Δηλαδή η τέχνη είναι δημιούργημα του καπιταλισμού; Αν αύριο κάπως καταργηθεί το χρήμα θα σταματήσει η τέχνη να υπάρχει, η μήπως εκείνος ο άνθρωπος των σπηλαίων που έφτιαξε την πρώτη φλογέρα έπαιρνε ποσοστά σπόρους για να παίζει μέσα στην σπηλιά;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μαζι σου. Ολα ομως ,ε;

 

Και τα μεσα, τα οποια θα με βοηθησουν ν αποτυπωσω τις ιδεες μου...

 

Και τα ωδεια, οι σχολες κτλ που θα παω να μαθω αρμονια,συνθεση,οργανα...

Και τα studio που μου τρωνε ενα σκασμο λεφτα για να προβαρω και να ηχογραφω τις ιδεες μου...

Και βεβαια και συ, που σαν καλος session μουσικος, θα ρθεις να ηχογραφησεις το πιανο πανω στην ιδεα μου...

 

Που μπορω να σε βρω να μου μαθεις πιανο τζαμπα;

Και δωσε κανα link να κατεβασω τις ιδεες σου for free...

Οχι φίλε μου. Άλλο να πουλάς το χρόνο σου και άλλο τις ιδέες σου.

 

Αν και εγώ δε χαλιεμαι και για τα υπόλοιπα. Ας έχουμε όλοι σπίτι και φαγητό και κάνω όσα μαθήματα θέλεις τζάμπα.

 

Οι ιδέες μου είναι free, δεν κατοχυρωσα ποτε μου "πνευματικο δικαιωμα", αλλά δεν έτυχε να τις ανέβασω πουθενά πλην εξαιρέσεων εδώ στο insomnia. Αν μου δώσεις ένα email σου τα στέλνω όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόση υποκρισία όμως για να νομιμοποιήσετε την παρανομία! Εύγε ξανά...

Πάλι καλά που υπάρχουν αυτοί που ρισκάρουν την προσωπική τους ελευθερία και βάζουν τα πιστεύω τους πάνω από το νόμο. Αλλιώς θα είχαμε ακόμα χούντα και βάση νόμου όχι απλά δεν θα είχες το δικαίωμα να μιλάς ελεύθερα, αλλά ούτε να κυκλοφορείς στο δρόμο με την παρέα σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη μουσικη πριν τα πνευματικα δικαιωματα δεν υπηρχε; εμφανιστηκε ξαφνικα τα τελευταια χρονια; 

 

 

Ναι, υπηρχε, οπως και θεατρο (οχι κιν/γραφος), οπως και αντιγραφη ενος πινακα η ενος βιβλιου. Στη μεν μουσικη ομως, δεν υπηρχε μεσο αναπαραγωγης, οποτε το μονο που μπορουσες να κλεψεις ηταν τις νοτες, και να τις παιξεις ο ιδιος, πραγμα που σημαινε, οτι και μουσικος επρεπε να ησουν και να τυχαινε να ακουσεις το συγκεκριμενο κομματι, απο τον ιδιο τον καλλιτεχνη και να μην παρεις γραπτη την παρτιτουρα. Στο δε θεατρο το ιδιο, δεν υπηρχε τροπος κλοπης που να δωσει μεγαλη διασταση. Στους πινακες, η αντιγραφη παντα ηταν διαδεδομενη, αλλα εκει παιζει ρολο το ποιο ειναι το αυθεντικο το οποιο και κοστιζει, και ας εχουν βγει ενα δισεκατομμυριο τζοκοντες απο τοτε (μαζι με τα σοκολατακια).

Αρα αφου δεν υπηρχε σοβαρο προβλημα κλοπης, δεν υπηρχε και θεμα πνευματικης ιδιοκτησιας

.

Οχι φίλε μου. Άλλο να πουλάς το χρόνο σου και άλλο τις ιδέες σου.

 

Αν και εγώ δε χαλιεμαι και για τα υπόλοιπα. Ας έχουμε όλοι σπίτι και φαγητό και κάνω όσα μαθήματα θέλεις τζάμπα.

 

Οι ιδέες μου είναι free, δεν κατοχυρωσα ποτε μου "πνευματικο δικαιωμα", αλλά δεν έτυχε να τις ανέβασω πουθενά πλην εξαιρέσεων εδώ στο insomnia. Αν μου δώσεις ένα email σου τα στέλνω όλα.

 

Ποιος θα στα παρεχει αυτα; Θα τα κερδισεις μονος σου, και παραλληλα θα εξασκεις και τη μουσικη σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

 

Πόση υποκρισία όμως για να νομιμοποιήσετε την παρανομία! Εύγε ξανά...

Με ξέρεις; Απο που κι ως που με χαρακτηρίζεις υποκριτή;

 

Οσον αφορά την αγιοτητα του νομου, σου απάντησε ήδη.

 

Ποιος θα στα παρεχει αυτα; Θα τα κερδισεις μονος σου, και παραλληλα θα εξασκεις και τη μουσικη σου;

Δε μου τα παρέχει κανένας, για αυτό και δεν κάνω δωρεάν μαθήματα.

 

Ας μην ξεφύγουμε όμως. Αλλο πράγμα είναι να πουλάς ιδέες και άλλο πράγμα να πουλάς τον προσωπικό σου χρόνο ή ένα αντικείμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, υπηρχε, οπως και θεατρο (οχι κιν/γραφος), οπως και αντιγραφη ενος πινακα η ενος βιβλιου. Στη μεν μουσικη ομως, δεν υπηρχε μεσο αναπαραγωγης, οποτε το μονο που μπορουσες να κλεψεις ηταν τις νοτες, και να τις παιξεις ο ιδιος, πραγμα που σημαινε, οτι και μουσικος επρεπε να ησουν και να τυχαινε να ακουσεις το συγκεκριμενο κομματι, απο τον ιδιο τον καλλιτεχνη και να μην παρεις γραπτη την παρτιτουρα. Στο δε θεατρο το ιδιο, δεν υπηρχε τροπος κλοπης που να δωσει μεγαλη διασταση. Στους πινακες, η αντιγραφη παντα ηταν διαδεδομενη, αλλα εκει παιζει ρολο το ποιο ειναι το αυθεντικο το οποιο και κοστιζει, και ας εχουν βγει ενα δισεκατομμυριο τζοκοντες απο τοτε (μαζι με τα σοκολατακια).

Αρα αφου δεν υπηρχε σοβαρο προβλημα κλοπης, δεν υπηρχε και θεμα πνευματικης ιδιοκτησιας

.

 

Ποιος θα στα παρεχει αυτα; Θα τα κερδισεις μονος σου, και παραλληλα θα εξασκεις και τη μουσικη σου;

Βίνσεντ βαν γκονγκ

 

Διάβασε την βιογραφία του (και επειδή μου "διαφεύγει" θύμισε μου ποιός του έμαθε να ζωγραφίζει και με τι τον πλήρωσε). Μετά κάνε μια έρευνα στο δίκτυο και άθροισε την αξία των 10 πρώτων έργων του που θα βρεις. Όταν συνειδητοποιήσεις τι θα πει τέχνη και ποιό είναι το τίμημα του να "δημιουργείς" τέχνη τότε θα δεις την διαφορά μεταξύ καλλιτέχνη και πουτάνας του χρήματος. Όσο και αν σε αγαπάει μια γυναίκα, όσα δώρα και αν της έχει κάνει, την στιγμή που θα σου ζητήσει λεφτά για να σου κάτσει γίνεται πουτάνα.

 

Όσον αφορά στον διαχωρισμό που κάνεις ανάμεσα στις τέχνες και στα μέσα αναπαραγωγής, στηρίζεις απλά τον ισχυρισμό των πειρατών. Δεν μπορείς να απαιτείς να γίνεις γνωστός χάρη στα νέα μέσα αλλά να δαιμονοποιείς τις δυνατότητες που δεν σε συμφέρουν. Μπορώ να σου φτιάξω μια πολυμεσική εφαρμογή που θα παρουσιάζει αναλυτικά με είκονες βίντεο, ομιλία κείμενο ένα ένα τα εκθέματα του Λούβρου και να την διανείμω δωρεάν. Πιστεύεις οτι θα σταματήσει ο κόσμος να επισκέπτεται το Λούβρο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: http://avarts.ionio.gr/">http://avarts.ionio.gr/

 

Αν σε ενδιαφέρουν τόσο οι σπουδές μου ορίστε. Δεν θα μπω καν στην διαδικασία να σου αναλύσω τι έχω κάνει, πάντως στο λέω υπεύθυνα δεν έχω βγάλει δεκάρα. Αν καταφέρω να φτιάξω "όνομα" η βρεθεί κάποιος που του αρέσει κάτι που έκανα (άρα το βρήκε δωρεάν και το είδε) και με βάλει να φτιάξω κάτι κατα παραγγελία θα ζητήσω λεφτά ναι. Αλλά μετά που θα το φτιάξω δεν θα πουλάω τα βίντεο η τις φωτογραφίες του έργου για μια ζωή. Και το ξαναλέω, οι πουτάνες του χρήματος δεν είναι καλλιτέχνες. Μόνο ζημιά κάνουν στην μουσική και το γενικότερο πνεύμα της τέχνης. Αυτούς ακριβώς προσπαθούν οι συνειδητοποιημένοι πειρατές να βγάλουν απο το παιχνίδι. Μπορεί να μην κάνουμε το σωστό αλλά κάνουμε κάτι, κάνουμε αυτό που πιστεύουμε. Δεν βλέπω την ηλικία σου για να ξέρω τις συνθήκες που μεγάλωσες, αλλά εγώ είμαι 29 ετών και στην εφηβεία μου όχι απλά αγόραζα μουσική, θυμάμαι να περνάω κάθε μέρα απο το δισκάδικο όποτε διάβαζα οτι κυκλοφόρησε δίσκος κάποιου συγκροτήματος που με ενδιέφερε. Και έτσι για την ιστορία και τότε υπήρχαν τρόποι να αποκτήσεις "δωρεάν" μουσική. Πριν το napster, υπήρχαν τα irc eggdrops που με ένα πανέξυπνο κόλπο άνοιγαν νομικό παραθυράκι και μοίραζαν mp3 με dcc/ftp συνδέσεις, υπήρχε αργότερα το audio galaxy που εμπνεύστηκε απο εκεί και έπειτα εγένετο peer to peer.

 

A ενταξει, ελευθερα ολα, αλλα λεφτα για να φτιαξεις κατι κατα παραγγελια θα ζητησεις...

Αν εμενα ερθει η δισκογραφικη και μου πει ,γραψε μουσικη για τον ταδε, θα πρεπει να το κανω τσαμπα για να μην θεωρηθω πουτανα του χρηματος και για εχεις εσυ δικαιολογια να το κλεψεις απ το internet.

 

Οι περισσοτεροι δε γνωριζετε τις διαδικασιες και τους ανθρωπους που εμπλεκονται για να φτασει ενα album στα αυτακια σας. Δε κλεβεις μονο τον ερμηνευτη-φιρμα, κλεβεις και αλλους που πληρωνονται με ποσοστα...Συνθετη-στιχουργο πχ

Αν εισαι διατεθιμενος να τους πληρωνεις τους λογαριασμους, ειμαι σιγουρος οτι οι μισοι, τουλαχιστον, θα σου γραφουν μουσικη τσαμπα, γιατι το κανουν κυριως για την καυλα τους. Μεχρι να γινει αυτο ασε τα "θα σε πληρώσουμε για το δικό σου πάθος;" και τα "πουτανα του χρηματος".

 

36 ειμαι για να σου φυγει κι η απορια.

 

Οχι φίλε μου. Άλλο να πουλάς το χρόνο σου και άλλο τις ιδέες σου.

 

Αν και εγώ δε χαλιεμαι και για τα υπόλοιπα. Ας έχουμε όλοι σπίτι και φαγητό και κάνω όσα μαθήματα θέλεις τζάμπα.

 

Οι ιδέες μου είναι free, δεν κατοχυρωσα ποτε μου "πνευματικο δικαιωμα", αλλά δεν έτυχε να τις ανέβασω πουθενά πλην εξαιρέσεων εδώ στο insomnia. Αν μου δώσεις ένα email σου τα στέλνω όλα.

 

Ναι αλλα για να πλασαρω μια ιδεα σωστα, θα μου φαει χρονο/χρημα. Αν ειναι να τη δινω τσαμπα, δε θα πρεπε να ειναι τσαμπα και ολα αυτα που χρειαζονται για να την υλοποιησω;

 

Εγω θα σου στειλω mail, αλλα αφου δε σ ενδιαφερουν τα πνευματικα δικαιωματα, θα τα ανεβασω ολα αυτα που θα μου στειλεις σε torrentαδικα να τα παρει κι αλλος κοσμος for free...δε σε πειραζει ,ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...