Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με Laptop TOSHIBA


conkal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα , εχω ενα Toshiba L500 που επεσε και εσπασε την οθονη του.  

Αλλαξα την οθονη αλλα τωρα οχι μονο δεν δειχνει στην οθονη αλλα δεν ξεκιναει καν.

 

Αν μπορειτε βοηθηστε με λιγακι...

 

Η πληρης ιστορια : 

Λειτουργουσα με εξωτερικη οθονη για καποιο καιρο μεχρι που αποφασισω να αγορασω μια απο τις αγγελιες του site. Η οθονη ηρθε με τα δικα της καλωδικια -inverter - camera σε καλη συσκευασια. Τα καλωδιακια της τα εβγαλα και την συνεδεσα στα ηδη υπαρχοντα στο πλαισιο του λαπτοπ. Μου εκανε εντυπωση οτι συνδεοντας την τα λαμπακια της μητρικης που δειχνουν οτι ειναι στο ρευμα δεν αναψαν, οπως επισης και το λαπτοπ δεν ελεγε να αναψει με τιποτα.

 

Μετα την αποσυνεδεσα τα λαμπακια αναψαν αλλα δεν δοκιμασα να αναψω το λαπτοπ

 

και μετα την ξανασυνεδεσα στην μητρικη [δυστυχως και λογω νυστας μου με την μπαταρια του λαπτοπ πανω....] Ολοκληρο το λαπτοπ δεν αναψε ποτε ξανα. Ψαχνωντας μετα ας ντετεκτιβ ειδα οτι το καλωδια εμοιαζε φθαρμενο ελαφρα σε καποια σημεια αν αυτο λεει κατι

 

Τι μπορει να φταιει ? Η οθονη? η μητρικη? και αν ειναι το δευτερο παιζει να σωζεται ή να ξεκολλησει με καποιο τροπο?

 

 



για να σας προλαβω εκανα διαφορα ασχετα οπως να το λυσω ολο και να το ξαναδεσω και να τρεξω με την μια ραμ κτλ...

Επεξ/σία από conkal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν εννοείς "νεκρο" δέν ανάβει κανένα λαμπάκι όταν πατάς κάποιο κουμπί;;

κοίταξε καλύτερα τα εσωτερικά καλώδια/καλοδιοταινίες,μήπως έχει τσακίσει/βγεί κάποιο καί κάνει "σώμα" καί δέν ανάβει.

το τροφοδοτικό είναι εντάξει;; το έχεις κοιτάξει αν βγάζει σωστά volt;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα μεχρι 10 λεπτα πριν την αλλαγη της οθονης λειτουργουσαν κομπλε δεν κουνηθηκε κατι

 

Εχω βαλει-βγαλει τα παντα και τα καλωδιακια προφανως χωρις αποτελεσμα. Παρατηρησα μονο οτι ενα καλωδιο ηταν περιεργα φθαρμενο . 

 

Δοκιμασα με 2 τροφοδοτικα και δεν αναβει , οπως και με την μπαταρια επισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μετα την ξανασυνεδεσα στην μητρικη [δυστυχως και λογω νυστας μου με την μπαταρια του λαπτοπ πανω....] Ολοκληρο το λαπτοπ δεν αναψε ποτε ξανα. Ψαχνωντας μετα ας ντετεκτιβ ειδα οτι το καλωδια εμοιαζε φθαρμενο ελαφρα σε καποια σημεια αν αυτο λεει κατι

Ολεθριο λαθος.Παντα βγαζουμε τη μπαταρια πρωτα και παταμε το power για κανενα λεπτο να ξεφορτισει τελειως.Το πιο πιθανο ειναι να καψες καποιο εξαρτημα στη μητρικη, καμια SMD ασφαλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως λέει και ο doakes πολύ πιθανό να κάηκε SMD ασφάλεια. Μια ακόμη περίπτωση σαν την δική σου, συζητήθηκε εδώ: http://www.insomnia.gr/topic/475092-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CE%BF%CE%B8%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%82/page-2?hl=+%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1%20+%CE%BF%CE%B8%CE%BF%CE%BD%CE%B7%20+%CE%B1%CF%80%CE%BF%20+ebay . Διάβασε από το ποστ #21.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είσαι σίγουρος για κάτι να το κάνεις μαζί με κάποιον που ξέρει σίγουρα η κάνα ειδικό, από την άλλη αν δε πάθεις δεν θα μάθεις. Μπορείς να μας δώσεις φωτογραφίες από το "καλώδιο" που λες; Να καταλάβουμε ποιο είναι και τι κάνει;

Το πιο πιθανό είναι η μπαταρία να σου έκανε ζημιά, εδώ ακόμα και εσύ με τα χέρια σου και χωρίς μπαταρία μπορείς με στατικό να κάνεις ζημιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to laptop μου το ειχαν χαρισει γιατι ειχε διαφορα προβληματα πχ ειχε καμμενη οθονη. Τελικα κοιτωντας καλυτερα μετα το συμβαν ειδα οτι το καλωδιο  της οθονης ηταν κομμενο εκει που ενωνοταν με την μητρικη σε ενα σημειο και εκανε μαλλον βραχυκυκλωμα.

 

Σκεφτομαι πλεον να δωσω τα κομματια [πλην μητρικης ]και οτι πιασουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κόστος για το καλώδιο οθόνης δεν είναι μεγάλο, μπορείς να πάρεις ένα να πειραματιστείς και αν δεν κάνει και αυτό δώστο σε κάποιον ειδικό ανταλλακτικά να πιάσεις τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...