Προς το περιεχόμενο

Πρώτες εικόνες από τα Windows Blue


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

*...  α ξέχασα, στην περίπτωση των windows, αν ο κατασκευαστής δεν ενημερώνει τους drivers, αυτό καταλογίζεται ως αδυναμία του κατασκευαστή, στην περίπτωση του λινουξ αντίθετα, ως αδυναμία του λινουξ!!!!

 

 

Μη εισαι τοσο σιγουρος. Στα ματια του κοσμου πολλες φορες φταιει η MS που ο injet εκτυπωτης που εχεις απο το 2002 (που αγορασες σχεδον τζαμπα και σου κοστιζει μια περιουσια σε μελανια) δεν τρεχει στα windows 7

 

Επισης

 

Οταν κρασαρουν τα windows απο κακογραμμενο driver συσκευης φταινε τα windows, και συγκεκριμενα ο Gates.

 

Οταν κρασαρει το desktop environment σε καποια linux διανομη φταιει το συγκεκριμενο DE αλλα οχι το linux

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το ρεζουμε της υπόθεσης είναι ένα... καλά-κακά, λάθος-σωστά κτλ.. όλοι τόσα χρόνια βρίζουμε την ms και την κακολογούμε όμως όλοι σχεδόν στα pc μας τρέχουμε windows (original ή σπασμένα).

 

Όσο για το Linux μέχρι να αποφασίσουν καλή υποστήριξη συσκευών και σταθερό γραφικό περιβάλλον... έχουμε πολλά πολλά χιλιόμετρα ακόμα!!! Για να μην πω για τις 100 διαφορετικές εκδόσεις linux που κυκλοφορούν.

 

Τέλος για τα tablet και τα κινητά... μια χαρά το android και η apple τα έχουν καταφέρει!!! Δεν παίζει η ms να τους φτάσει με τίποτα και ας λένε ότι θέλουν!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως έβλεπα τις beta εκδόσεις λογισμικών και software να είναι δωρεάν. Τώρα βλέπω πως τη χρέωναν αρχικά 15-60 ευρώ και πρόσφατα την πήγαν στα 125+, όταν σε λίγους μήνες πρόκειται να βγει καινούρια beta έκδοση.

 

Μάλλον έχουν καταλάβει πως όταν πληρώνουμε κάτι τίνουμε και να το υπερασπιζόμαστε καλύτερα οπότε ίσως πρέπει να σκεφτούν και μία αύξηση της τιμής. Τόσες καινοτομίες έχει το λειτουργικό και το έχει αγαπήσει εκατομμύρια κόσμος χωρίς καμία "επιβολή"/"ανάγκη".

 

Αύξηση της τιμής και ταυτόχρονα κλείδωμα σε όλα τα πειρατικά μηχανήματα, έτσι για να δούμε πόσο πραγματικά αξίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους πείραζε το multitouch, τώρα με 4 εφαρμογές πρέπει να βρουν αλλα αρνητικα.. Ας κράξουμε την έναρξη πάλι.

 

Ρε ότι και να λέτε οι ms δεν αλλαζει πορεία και καλά κάνει.

Θα τα μονταρει κατάλληλα που θα γινεται όλο και πιο γ@μ@το !

 

Τα περιμένω πως και πως..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο λειτουργούν σκατολοΐδια τύπου StartIsBack εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα Windows 8, Blue, Green, Fuschia, δεδομένου ότι τα παίρνω και τσάμπα απ' το MSDN. :) Οπότε καλοδεχούμενα κι αυτά, αν είναι να φέρουν μαζί τους «καλές» αλλαγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ από τι κατάλαβα η microsoft θα χρεώνει και τα update παρουσιάζοντας τα σαν νέο λειτουργικό. 

Αυτή η εταιρεία πάει από το κακό στο χειρότερο.

Που το ειδες να λεει για χρεωση????????Εσυ αμα δεν πεταχτεις δεν μπορεις αφου δεν το εχεις κατσε εκει στο Ubuntu...

 

 

 

Μερικοι οτι θελετε λετε και ειμαι 1000% σιγουρος οτι δεν καταλαβατε και τι αλλαγες θα γινουν..Απλα ετσι κραξιμο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ξεχνάμε όλοι μας είναι ότι όλα αυτα έιναι πατσάκια που απλά διορθώνουν δυσλειτουργίες που δεν πρόλαβαν να φτιαξουν πριν βγάλουν στην αγορά το λειτουργικό ή bugs που εμφανίστηκαν μετα.. Η Microsoft μαλλον ξεχνα το ότι αγοράσαμε το λειτουργικό που λέγεται windows  8 , γιατί πολλοί το αγοράσαμε με την προυπόθεση ότι θα τα κάνει όλα αυτά που θα βλάλει στο windows blue.. Καποια απόα αυτα δεν έγιναν και περιμέναμε όπως λογικό έιναι να διορθωθούν με ένα update..

 

Τώρα έρχεται και μας λεει ναι , θα φτιάξουμε αυτα που εξαρχής μας πληρώσατε, σας υποσχεθήκαμε και έχετε πληρώσει αλλά θα μας πληρωσετε ξανα για κάτι που είναι ήδη πληρωμένο... Συγνώμη που το λέω αλλά οι εταιρίες σήμερα έχουν χάσει ένα βασικό κομμάτι το οποίο σε κάνει πετυχημένο, την συνέπεια..  Θα περιμένω τον Ιουνιο , και αν ζητήσει έστω και ένα ευρώ από εμένα τον Ιουνιο για αυτο πουα γόρασα, το πετάω και γυρνάω στα 7 μέχρι να σταματησει η υποστήριξη τους.. Μετά έχει ο θεός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σκότωμα ρου εύχρηστου desktop συνεχίζεται  Το ταμπλετολειτουργικό συνεχίζει ακάθεκτο οδηγώντας την ms στην καταστροφή της και στο χώρο των desktops. ποιος θα αρπάξει την ευκαιρία να της παρει την θέση? Στα τηλεφωνα ηταν το android που διαδέχθηκε την πρωτοκαθεδρία των wm (κ symbian).

MS ξύπνα αν νομίζεις πως θα πείσεις τον κόσμο ότι αυτό το έκτρωμα (για desktop μιλάω) είναι πρόοδος γελιέσαι. Κοινή λογική έχει ακόμα ο κόσμος. Το κακό είναι ότι ούτε στις ταμπλέτες πιάνει (γιατί δεν ξερω ίσως λογω τιμης). Μη χαίρεσαι που το χρεώνεις το update χειρότερο το κάνεις..

 

Υ.Γ. το classic menu (classic start) να δουλεύει και όλα καλά..

@keysmith μην περιμένεις να σ΄ ακούσει η Microsoft , άλλωστε πότε άκουσε η Microsoft τι λένε οι απλοί χρήστες .Ετοίμαζε το φαγητό και εσύ το έτρωγες , είτε ανάλατο είτε ξινό το τρώγαμε.

Τώρα , αν τα Win8 είναι καινοτομία  και ποια είναι τα σχέδια της μαμάς , σίγουρα δεν μπορούμε να τα φανταστούμε , αλλά τουλάχιστον να τα ονειρευτούμε .Όταν ένα λειτουργικό χρησιμοποιείται κατά 90% παγκοσμίως από μεγάλες εταιρίες , απλούς χρήστες και ερευνητικά κέντρα , σίγουρα κάτι άλλο έχουν στο μυαλό τους , παρά αυτό που βλέπουμε τώρα . Είτε μας αρέσει είτε όχι .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πρόσφατα έβγαλα τα 8 και έβαλα ξανά τα 7. Δεν άντεξα πάνω από δίμηνο τα 8. Welcome back 7. Θα τα κρατήσω μέχρι να αποφασίσει η Microsoft ότι άλλο tablet άλλο κινητό και άλλο desktop pc.

 

Παρόλααυτό το λειτουργικό τησ δεν ΕΊΝΑΙ ούτε για tablet. Απαίσιο

 

Αποστολή από το GT-S6500 με τη χρήση Insomnia App

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην μας παροτρυνουν οι Linuxαδες με λογια του τυπου "παιζει παντου" και "βαλτο στο Windows PC σου", και να κατσουν να βγαλουν hardware compatibility list με hardware που δουλευει εγγυημενα, και σχετικο λογοτυπο, σε στυλ OS X και "made for mac", και θα σταματησουν οι γκρινιες.

 

Αλλα οταν μας παροτρυνουν να κοτσαρουμε linux στα windows pc μας απλα κατεβαζοντας το ISO και τρεχοντας το, και μας λενε "τρεχει παντου" εννοειται οτι θα περιμενουμε να τρεχει παντου...

 

 

????

Πες μου ποιος σε παρότρυνε να βάλεις λινουξ να τον μαλώσω!!!!!!

Έχεις χάσει τη μπάλα φίλε μου!!! Το Λίνουξ είναι κάτι που σου παρέχεται δωρεάν.

Άμα γουστάρεις βάλ'το. Άμα δεν γουστάρεις... πρόβλημά σου!

 

Κι εγώ το χρησιμοποιώ πολλά χρόνια. Απλά λέω πως το θεωρώ καλύτερο (εγώ, με τα δικά μου κριτήρια).

 

Ο καθένας, όμως, ας βάλει ότι θέλει. Δεν έχω καμία υποχρέωση, ούτε εγώ, ΟΥΤΕ ΚΑΝΕΝΑΣ που ασχολείται με λίνουξ να βγάλει hardware compatibility list, ούτε να κάνει τίποτα επειδή βολεύει εσένα.

 

Επίσης, τι σημαίνει το "τρέχει παντού" και ποιος σου το έχει πει εσένα? (το 2ο σκέλος της ερώτησης είναι το πιο σημαντικό, τι σε απασχολεί εσένα αν τρέχει σε arm?)

 

 

Μη εισαι τοσο σιγουρος. Στα ματια του κοσμου πολλες φορες φταιει η MS που ο injet εκτυπωτης που εχεις απο το 2002 (που αγορασες σχεδον τζαμπα και σου κοστιζει μια περιουσια σε μελανια) δεν τρεχει στα windows 7

 

Επισης

 

Οταν κρασαρουν τα windows απο κακογραμμενο driver συσκευης φταινε τα windows, και συγκεκριμενα ο Gates.

 

Οταν κρασαρει το desktop environment σε καποια linux διανομη φταιει το συγκεκριμενο DE αλλα οχι το linux

 

Έχεις ένα δίκιο εδώ. Βέβαια δεν είμαι τόσο γνώστης για να σου πω αν θα έπρεπε το λειτουργικό να κρασάρει ή όχι λόγω προβληματικών drivers.

 

 

 

Παιδιά το ρεζουμε της υπόθεσης είναι ένα... καλά-κακά, λάθος-σωστά κτλ.. όλοι τόσα χρόνια βρίζουμε την ms και την κακολογούμε όμως όλοι σχεδόν στα pc μας τρέχουμε windows (original ή σπασμένα).

 

Όσο για το Linux μέχρι να αποφασίσουν καλή υποστήριξη συσκευών και σταθερό γραφικό περιβάλλον... έχουμε πολλά πολλά χιλιόμετρα ακόμα!!! Για να μην πω για τις 100 διαφορετικές εκδόσεις linux που κυκλοφορούν.

 

Τέλος για τα tablet και τα κινητά... μια χαρά το android και η apple τα έχουν καταφέρει!!! Δεν παίζει η ms να τους φτάσει με τίποτα και ας λένε ότι θέλουν!

 

 

Ποιοι να αποφασίσουν καλή υποστήριξη συσκευών;;;;

Ξέρεις τι λες;;;;

 

Αν ναι, απάντα στα εξής, με την εξής σειρά

1) τι σημαίνει υποστήριξη συσκευών από την σκοπιά του λειτουργικού συστήματος;;;;;

2) πώς προσδιορίζεται το "καλή";;;

3) ποιοι να αποφασίσουν;;; ξέρεις αν έχουν επιρροή στην υποστήριξη των συσκευών;; και αν ναι, μπορείς να μας το εξηγήσεις;;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ΈΧΕΙΣ το πιο όμορφο λειτουργικό δεν πειράζει την αισθητική. Το βελτιώνεισ από πίσω στον κώδικα να τρέχει καλύτερα κ αποδοτικότερα.

 

Άλλωστε το λειτουργικό είναι η βάση απλά. Όλο το ξεχνάει αυτό. Και ΦΥΣΙΚΆ δεν θα χρησιμοποιησει κανένας τον explorer και ΦΥΣΙΚΆ η μόνη ώρα που βλέπουμε πραγματικά το λειτουργικό είναι όταν κάνει 50 ώρες να μπούταρει όταν κάνουμε τησ βασικές ρυθμίσεις και όταν καταριομαστε τα τεράστια update που θέλουν 50ώρες. Από κει και πέρα κρατά το απλό. Το θέλω απλά για να βάλω 3000 προγράμματα που μάντεψε-δεν ΕΊΝΑΙ δικα σου.

 

Το παλιό μου desktop τρέχει με xp ακόμα και είναι μια χαρά

 

Αποστολή από το GT-S6500 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλεπω πολους και κραζουν.. Τρεχει κανενας Windows 8 πανω απο 1 μηνα εδω μεσα? και οσο για τον Explorer ειναι αρκετα γρηγορος τωρα...

 

Εγώ. Απ' τον Οκτώβριο ή το Νοέμβριο, δε θυμάμαι σίγουρα. Και ακόμα λέω ότι είναι χάλια. Βέβαια με το StartIsBack τα έχω κάνει ολόιδια με τα Windows 7, οπότε δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...