Προς το περιεχόμενο

Πρώτες εικόνες από τα Windows Blue


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κλασική γκρίνια για τη γκρίνια...

Για να μπει το Start και να μην ξαναδείτε το Modern UI είναι υπόθεση 2 λεπτών, εντελώς δωρεάν. Αν σας ενοχλεί τόσο το να πατήσετε ένα επιπλέον κουμπί για να μπείτε στο desktop, κάντε το.

Σε desktop το Modern UI είναι απλά ένα κέντρο πληροφοριών. Τι καιρό θα κάνει, νέα mails, update από το FB κτλ κτλ.

Σε tablet είναι μια χαρά, δεν θα σας λείψει τίποτα για σερφάρισμα και social media.

Κάνουμε root και JB τα κινητά για να αποκτήσουμε βασικές λειτουργίες, μας αρέσει το αντίστοιχο store στα Mac, αλλά ένα freeware για να γίνουν όλα όπως θέλουμε δεν μπορούμε  α το κατεβάσουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Kαι η αποτυχια εχει συνεχεια... τετοια δοξα το IOS δεν ξαναειχε, μπραβο στην MS βοηθησε πολυ στη μεταβαση. Τοσα χρονια το κραζαμε, μετα τα win8 εγινε εναλλακτικο μαζι φυσικα με τα win7 και Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μόνο σπαστικό στα 8άρια που φοράω και στο φορητό και στο desktop εδώ και κανένα τετράμηνο, είναι η κατάργηση του Unified search σε filesystem και outlook.

 

το οποίο είναι πραγματικά απίστευτη μαλακία εκ μέρους της microsoft.

 

το metro δεν το χρησιμοποιώ, οπότε δε με ενοχλεί κάτι που δεν χρησιμοποιώ.

 

για ευκολία χρήσης έχω μάθει τα shortcuts   τύπου win + πλήκτρο και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

 

Στα καλά των 8 είναι ο device finder των win 8 που είναι γαμάτος,
το network connectivity ,
και το βελτιωμένο performance τους (καλύτερο από των 7)..

 

στα blue δεν βλέπω κάτι που να θέλω, ο κοινός πυρήνας με τα wp8 -wpblue θα με απασχολήσει όταν θα πάρω τέτοιο Smartphone (όταν βγάλουν κάτι αντίστοιχο του note II που έχω τώρα και με τα apps που έχω τώρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα blue δεν βλέπω κάτι που να θέλω, ο κοινός πυρήνας με τα wp8 -wpblue θα με απασχολήσει όταν θα πάρω τέτοιο Smartphone (όταν βγάλουν κάτι αντίστοιχο του note II που έχω τώρα και με τα apps που έχω τώρα).

Αν βγει ομως σε κανα χαριτωμενο πρασινακι......?  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που το ειδες να λεει για χρεωση????????Εσυ αμα δεν πεταχτεις δεν μπορεις αφου δεν το εχεις κατσε εκει στο Ubuntu...

 

 

 

Μερικοι οτι θελετε λετε και ειμαι 1000% σιγουρος οτι δεν καταλαβατε και τι αλλαγες θα γινουν..Απλα ετσι κραξιμο

 

 

Εγώ τουλάχιστον υπερασπίζομαι ένα λειτουργικό που είναι ανοιχτού κώδικα και ελεύθερο για χρήση και πρόσβαση στον καθένα χωρίς περιορισμούς. Δλδ υπερασπίζομαι την ελευθερία. 

Εσύ τι υπερασπίζεσε δεν έχω καταλαβει με τόσο πάθος. Μήπως  το επώνυμο σου αρχίζει από Ball και τελειώνει σε mer?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πόσο εύκολο ή δύσκολο ειναι να εμφανιστεί το start menu. εγκατέστησα τα 8, τα δούλεψα για πολύ λιγο ειναι η αλήθεια, τα βρήκα δυσχρηστα και επανέφερα τον Η/Υ στο καλύτερο κατα τη γνώμη μου λειτουργικό που έχει φτιάξει η MS: Στα Win 7. Δοκιμάζω απο βίτσιο κάθε νέο λειτουργικό που μπορώ, και θεωρώ αυτή τη στιγμή οτι τα Win 8  είναι μεγάλη αποτυχία για ΕΜΕΝΑ και την χρηση που κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τουλάχιστον υπερασπίζομαι ένα λειτουργικό που είναι ανοιχτού κώδικα και ελεύθερο για χρήση και πρόσβαση στον καθένα χωρίς περιορισμούς. Δλδ υπερασπίζομαι την ελευθερία. 

Εσύ τι υπερασπίζεσε δεν έχω καταλαβει με τόσο πάθος. Μήπως  το επώνυμο σου αρχίζει από Ball και τελειώνει σε mer?

Υπερασπιζεσαι ενα λειτουργικο που το support λεγεται lts και το πληρωνεις αλλιως τρεχα βρες ακρη...Για να ειμαι δικαος εβαλα το ubuntu με το windows Installer περαν οτι εβαλα το chrome κολλησε 50 φορες αρα εκανα 50 ρεσταρτ αρα εξαντληθηκε η υπομονη μου περαν οτι ειναι ιδιο με το mac os και το μονο διαφορετικο που εχει ειναι η μπαρα αριστερα που δεν μπορεις να την βγαλεις και να την πας αλλου....περαν οτι εψαξα στο μαρκετ που εχει δεν βρηκα τιποτα σε εφαρμογες που να με βολεψουν,,δοκιμασα και το wine αλλα δεν καταφερα τπτ..

Υποστηριζεις ενα λειτουργικο και καλα κανεις οπως εγω υποστηριζω τα windows γιατι απο παλια με αφηνουν ασπροπροσωπο και οχι δεν ειναι ελευθερια να πρεπει να δουλεψω εγω το λειτουργικο για να ερθει στα μετρα μου οταν καποιοι μου το δινουν ετοιμο και δουλευει η canonical και η καθε canonical εχει βολευτει με την εννοια "ελευθερο λειτουργικο" και ετσι δεν φερνει ευθυνες οπως η google με το android (θες update?βρεστα με την Lg,samsung κτλ) δες τη impact εχει οταν κατι το πληρωνεις,αλλα εστω μια περιπτωση δεν υπηρχε ms πιστευεις δηλ οτι η εν λογω εταιρια θα σου εδινε εσενα και στον καθενα free?

Το κανει γιατι δεν εχει αλλες ελπιδες και μην μου πεις οτι τα βγαζει απο εταιριες που την προτιμανε κτλ κτλ..Επισης το οτι ειναι ανοιχτου κωδικα δεν ξερω πραγματικα ποσο ασφαλες ειναι αυτο,αντιλαμβανομαι οτι το unix ειναι ενας πυρηνας με απειρες δυνατοτητες αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι ασφαλες..Επισης διαβαζω και δεν ξερω αν ειναι αληθεια εν μερι αυτο που λενε οτι η canonical μαζευει ολα τα στοιχεια χρησης του λειτουργικου...οχι οτι οι αλλοι δεν το κανουν αλλα στα settings εχει μια επιλογη να το αποτρεψεις..Για να σε προλαβω δεν χρησιμοποιω τπτ της google στην μεγαλυτερη σκουπα του ιντερνετ...

Επισης δικαιωμα σου οπως δικαιωμα μου να χρησιμοποιω οτι θελω χωρις να μπαινω στην διαδικασια να αναλυω γιατι κανεις τον κραχτη οπως και παλιοτερα σε ειχα πει παπαγαλο,μπηκες σε ενα θεμα που δεν λεει πουθενα για χρεωσεις και ξεκινας ενα flame κατα καποιο τροπο μονο και μονο για να μας πεις μετα τι φοβερο και ουαου που ειναι το ελευθερο λειτουργικο που εν τελει οι ιδιοι που το υποστηριζεται λετε οτι τελικα δεν ειναι τοσο ελευθερο και αναγκαζεστε να δωσετε ποιο πολλα λεφτα...

Δηλ εσενα σε πειραζει που η ms σου χρεωνει ενα λειτουργικο οπως μια αλλη εταιρια σου χρεωνει κατι αλλο?Δηλ υπαρχουν περιπτωσεις που αγοραζουν υπολογιστη που φτανει τα 2 χιλιαρικα και θεωρουν κοροιδια τα 100 ευρω που ζηταει η Ms...

Οχι δεν υπερασπιζομαι το εξης λειτουργικο για πολλους λογους και δεν τους λεω γιατι την τελευταια φορα που ειπα κατι εδω μεσα ανοιξα flame αθελα μου...αμα θες σε Pm συζηταμε οτι θες..

Το μονο που μου αρεσε ηταν που ειχε τον windows installer και ετσι δεν χρειαστηκε να μπω στην διαδικασια την αλλη..

 

ΥΓ:Το pc που εχω ειναι πολυ δυνατο μηχανημα και εχουν περασει απο πανω του vista-7-8 οποτε δεν ξερω τον λογο που κολλησε με τον chrome προσπαθωντας να τον βαλω στην πλαινη μπαρα..

ΥΓ:Εβαλα chrome(σε προλαβα)γιατι δεν ειδα ΙΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τουλάχιστον υπερασπίζομαι ένα λειτουργικό που είναι ανοιχτού κώδικα και ελεύθερο για χρήση και πρόσβαση στον καθένα χωρίς περιορισμούς. Δλδ υπερασπίζομαι την ελευθερία.

Εσύ τι υπερασπίζεσε δεν έχω καταλαβει με τόσο πάθος. Μήπως το επώνυμο σου αρχίζει από Ball και τελειώνει σε mer?

Ανοιχτό λογισμικό (open source) δε σημαίνει και τσάμπα λειτουργικό. Πολλοί μπερδεύουν αυτές τις 2 έννοιες. Ο κώδικας δεν γράφεται από μόνος του. Και στις 2 περιπτώσεις (και στο ανοιχτό, και στο κλειστό) εργάζονται άνθρωποι που δεν το κάνουν για την ψυχή της μάνας τους, trust me.

 

Περί ανοιχτού λογισμικού:

1) Θα στα πάρουν από αλλού (π.χ. σχεδόν μηδενική υποστήριξη συσκευών, βλέπε android που κάθε 10 μήνες μένεις "πίσω") και

2) Πολλές εκδόσεις (με αποτέλεσμα να μπερδεύεται ο χρήστης κλπ) μιας και ο καθένας μπορεί να βγάλει δικιά του διανομή και γενικά να επικρατεί ένα μπάχαλο. Αν υπήρχε μία και καλή με διαφορά από τις άλλες, και όλοι πήγαιναν εκεί, θα ήταν το ιδανικό.

3) Τα apps είναι γεμάτα διαφημίσεις. (καθώς από κάπου πρέπει να βγουν χρήματα,) Χαλάλι τα 4 ευρώ που πλήρωσα στο windows store και παίζω το angry birds σαν άνθρωπος, παρά από το google play που κάθε λίγα δευτερόλεπτα πετάγεται και από μία add και με πρίζει. Στα θετικά, είναι ότι κάποιους που δεν τους πειράζει και τόσο, έρχεται και δένει τέλεια.

Επίσης, στο ανοιχτό λογισμικό, αν κάτι δεν παίζει καλά, δεν μπορείς να ζητήσεις τα ρέστα, γιατι ΔΕΝ πλήρωσες.

 

Δεν έχω κάτι με το ανοιχτό λογισμικό (παρά τα λεγόμενα μου) μιας και όντως έχει τρομακτική ελεύθερια, αλλά σίγουρα δεν είναι το αγγελικά πλασμένο λογισμικό όπως πολλοί θέλουν να πιστεύουν. Επίσης, Google/Canonical και ελευθερία δεν πάνε μαζί. Μακάρι να πήγαιναν, ειλικρινά το λέω, αλλά δεν...

Υπό άλλες συνθήκες το ανοιχτό λογισμικό θα ήταν το ιδανικό.

 

Περί κλειστού λογισμικού:

1) Η εταιρία πρακτικά κάνει ό,τι θέλει. Τελεία. Αυτό σημαίνει ότι σε περιορίζει σημαντικά (ίσως όχι και τόσο, μιας και βγαίνουν σπασίματα κλπ), αλλά παράλληλα περιόριζει και τις εταιρίες των συσκευών, να κάνουν ό,τι θέλουν με την υποστήριξή μιας και δεν κάνουν κουμάντο αυτές. Γιατί εκεί σφίγουν οι κώ...οι. (Μάλλον για αυτό πολεμάνε και την MS). Και στο κλειστό, αν δεν παίζει κάτι σωστά, από τη στιγμή που το "πλήρωσες", λέμε με τώρα, μιας και δεν έχουμε πληρώσει και ποτέ για windows, ας είναι καλά ο θείος, τους το βάζεις στον κώ...ο μέχρι να το φτιάξουν γιατί έχουν υποχρέωση να το κάνουν.

 

2) Λίγες εκδόσεις. (2-3 το πολύ, και η κάθε μία για διαφορετική κατηγορία χρηστών, εταιρίες, απλούς χρήστες κλπ) Το θεωρώ από τα πιο σημαντικά πλεονεκτήματα του κλειστού λογισμικού.

 

3) Add-free apps. Πληρώνεις κάτι παραπάνω, αλλά δεν έχεις σπαστικές διαφημίσεις. Όπως είπα και πριν όμως, αν δε σε ενοχλούν οι διαφημίσεις, δεν είναι καν θέμα.

 

Όσο για την ελευθερία, όπως είπα και πριν, δεν υπάρχει σε κανένα από τα 2. Και μεταξύ μας, όταν πρόκειται για προσωπικά δεδομένα, προτιμώ την Microsoft παρά την Google (στους τυφλούς, κερδίζει ο μονόφθαλμος.)

 

Εκεί που παραδέχομαι την google, είναι στο UI του android, στα πιασάρικα ονόματα (google play, the playground is open κλπ) καθώς και ότι ισορροπεί μεταξύ μιας κλωστής στο να έχει ικανοποιημένους και χρήστες και κατασκευαστές στο android.

 

Over and out...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι βλέπω το desktop πάει να γίνει δευτερεύουσα λειτουργία των Windows, κάτι σαν feature ας πούμε. Όλες σχεδόν οι καινοτομίες των blue αφορούν το modern UI. Ένα μεγάλο μπράβο στη MS. Όταν μεγάλες εταιρίες αναγκαστούν λόγω υπεργήρατος των XP να αναβαθμιστούν σε Linux και ξοδέψουν πολλά (ή λίγα ;) ) για την αλλαγή αυτή να ξέρει η μικρομαλακή ότι δεν πρόκειται να επιστρέψουν ποτέ στα Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...