Προς το περιεχόμενο

Κάντε τα Windows 7 να μπαίνουν σε λειτουργία τερματισμού μία συγκεκριμένη ώρα.


didastom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί να χρησιμοποιήσει τρίτη εφαρμογή για ένα απλό τερματισμό;

1.Δε χρειάζεται εγκατάσταση.

2. Δεν κάνει μόνο τερματισμό αλλά και πολλά άλλα που θα τα βρει χρήσιμα μιας και εξεδήλωσε ήδη σχετικό ενδιαφέρον.

3. Είναι απλό, γρήγορο και εύχρηστο (σε λιγότερο από 10 δευτερόλεπτα προγραμματίζει την εργασία που θέλει να κάνει)

4. Είναι free.

 

Φτάνουν αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Ούτε η προγραμματισμένη εργασία

2)

Γιατί να χρησιμοποιήσει τρίτη εφαρμογή για ένα απλό τερματισμό;

3)Το ίδιο και η προγραμματισμένη εργασία (& ακόμα περισσότερο).

4)Το ίδιο και η προγραμματισμένη εργασία.

 

Προσωπικά & εγώ το προτιμώ αλλά δε θα το έτρεχα για ένα απλό shutdown.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@άδικος

 

Υποθέτω βέβαια ότι τους παράγοντες : Ταχύτητα, ευχρηστία, ποικιλία σχετικών δυνατοτήτων δεν τους θεωρείς ανώτερους στην προγραμματισμένη εργασία!

Άλλωστε δηλώνεις ότι προσωπικά και εσύ το προτιμάς.

Εισάγοντάς το στην Έναρξη με ένα απλό κλικ έχεις μπροστά σου όλες αυτές τις ευκολίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα ήδη 2 φορές, για έναν απλό τερματισμό δε βρίσκω το λόγο χρήσης άλλης εφαρμογής.

Όπως και το ότι οι παράγοντες που αναφέρεις συνυπάρχουν στη δημιουργία και εκτέλεση μιας προγραμματισμένης εργασίας (βλ. post #17).

Από εκεί και πέρα είναι στα γούστα του καθένα το τι τον εξυπηρετεί να χρησιμοποιήσει.

Εγώ για παράδειγμα δε προτιμώ να χρησιμοποιώ 200 διαφορετικές εφαρμογές για πράγματα που μπορεί να κάνει από μόνο του το λειτουργικό και μάλιστα εύκολα.

 

Btw μιας και ανέφερες την έναρξη, το συγκεκριμένο πρόγραμμα δίνει τη δυνατότητα να τρέχει και ως υπηρεσία όπως ο task scheduler.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρομαι στο γεγονός ότι ενώ ο φίλος ξεκίνησε το θέμα ορμώμενος από την ανάγκη του να έχει μια εφαρμογή για να κλείνει προγραμματισμένα τον υπολογιστή του και εγώ του πρότεινα το συγκεκριμένο προγραμματάκι για να κάνει πιο εύκολα τη δουλειά που θέλει, αντίθετα εσύ αναφέρεσαι στις προσωπικές σου προτιμήσεις σχετικά με το θέμα και κατά κάποιον τρόπο εθελοτυφλείς αμφισβητώντας εκών/άκων την εμφανή ευχρηστία του.

Εφάρμοσε λοιπόν τα αναφερόμενα στην υπογραφή σου, χρονομέτρησε τους δυο τρόπους προγραμματισμένου τερματισμού του υπολογιστή και αν  τελικά βρείς τη χρήση της δημιουργίας προγραμματισμένης εργασίας καταλληλότερη για τις ανάγκες του φίλου, πρότεινέ τη σ' αυτόν τεκμηριώνοντας την άποψή σου και εγώ με τη σειρά μου θα αναγνωρίσω ότι έκανα λάθος.

 

Εξυπακούεται ότι δεν "τσακονόμαστε", απλά ανταλλάσσομε απόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την εντολή που λένε τα παιδιά, μπορείς να φτιάξεις και shortcut για τερματισμό, χωρίς έξτρα software ή ταλαιπωρία. Εγώ έχω βάλει ένα shortcut:

 

cmd.exe /k shutdown -s -t 00

στην taskbar, απλά για να γλιτώνω ένα κλικ στο shutdown :P

Αν αντικαταστήσεις το 00 με όσα δευτερόλεπτα θες (αν και νομίζω έχει ένα όριο), κλείνει και ανάλογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την εντολή που λένε τα παιδιά, μπορείς να φτιάξεις και shortcut για τερματισμό, χωρίς έξτρα software ή ταλαιπωρία. Εγώ έχω βάλει ένα shortcut:

 

cmd.exe /k shutdown -s -t 00

στην taskbar, απλά για να γλιτώνω ένα κλικ στο shutdown :P

Αν αντικαταστήσεις το 00 με όσα δευτερόλεπτα θες (αν και νομίζω έχει ένα όριο), κλείνει και ανάλογα.

 

Αυτό είναι χρήσιμο να το έχει κάποιος στα 8αρια, είτε στην taskbar, είτε στην επιφάνεια, είτε στην start screen - μια συντόμευση για τερματισμό και άλλη μια για επανεκκίνηση. Έτσι το έχω κι εγώ. 

 

 

 

Και ναι, το λέω για εκείνους που έχουν «στραβώσει» επειδή πρέπει να κάνουν 2 κινήσεις παραπάνω για να φτάσουν σε αυτές τις επιλογές

 

 

@Nikomas

Αν έχω καταλάβει καλά αυτά που λέει ο άδικος, είμαι κι εγώ μαζί του. Από τη στιγμή που θέλεις να κλείνεις σε μια συγκεκριμένη ώρα το pc σου και δεν την αλλάζεις τόσο συχνά αυτήν την ώρα, δεν υπάρχει λόγος να έχεις προγράμματα τρίτων. Αν, από την άλλη, κάθε μέρα θες και διαφορετική ώρα, τότε ναι θα χρησιμοποιούσα το προγραμματάκι που λες ή οποιοδήποτε άλλο για αυτή τη δουλειά. 

 

Αυτό πιστεύω τουλάχιστον ότι εννοεί και ο άδικος :) 

 

Και προς Θεού! Μην μαλώνετε μεταξύ σας. Μόνο εγώ μαλώνω με όλους :P 

 

Θα ζητήσω δικαιώματα, κανονίστε!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Nikomas

Αν έχω καταλάβει καλά αυτά που λέει ο άδικος, είμαι κι εγώ μαζί του. Από τη στιγμή που θέλεις να κλείνεις σε μια συγκεκριμένη ώρα το pc σου και δεν την αλλάζεις τόσο συχνά αυτήν την ώρα, δεν υπάρχει λόγος να έχεις προγράμματα τρίτων. Αν, από την άλλη, κάθε μέρα θες και διαφορετική ώρα, τότε ναι θα χρησιμοποιούσα το προγραμματάκι που λες ή οποιοδήποτε άλλο για αυτή τη δουλειά.

Και εγώ μαζί του είμαι με τις προύποθέσεις που αναφέρεις αλλά θεωρώ πολύ λίγο πιθανό το να κυριολεκτούσε ο συντάκτης του θέματος λέγοντας "Βρήκα ένα τρόπο να κάνω τον υπολογιστή μου να κλείνει μία συγκεκριμένη ώρα".

Αρμόδιος να μας δώσει ερμηνεία είναι φυσικά μόνον αυτός.

 

Όσο για το Poweroff δε χρειάζεται εγκατάσταση, δε "λερώνει" το μητρώο των Windows και το μόνο που ζητά είναι να το αποθηκεύσεις κάπου και να φτιάξεις ένα απλό λινκ για να το καλείς όταν το χρειαστείς.

Από σεβασμό στον κατασκευαστή του και μόνο, που το διανέμει ελεύθερα και χωρίς καν πλήκτρο για "Donate" όπως κάνουν πολλοί, συνεχίζω να το "υπερασπίζομαι" μέχρι τώρα.

 

Διακόπτω τη "Συνδρομή στο θέμα" και δεν επανέρχομαι σ' αυτό.

Να είστε όλοι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πειράζει που μου κόψατε τα φτερά @rfc, όσο ζει ο άνθρωπος μαθαίνει!

 

@nikomas50 νομίζω έχει δίκιο ο @άδικος  :D το μόνο που ήθελα ήταν να κάνω τον υπολογιστή μου να κλείνει μια συγκεκριμένη ώρα 

οπότε δεν μου χρειάζεται τρίτη εφαρμογή! (ευχαριστώ πάντως)

 

και πάλι καλά που το έκανα θέμα εδώ επειδή χωρίς την βοήθεια σας μάλλον δεν θα τα κατάφερνα!

 

Σας ευχαριστώ όλους! (αν θέλετε βέβαια μπορείτε να συνεχίσετε να μαλώνετε, έχει πλάκα) :lol: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Nikomas

Αν έχω καταλάβει καλά αυτά που λέει ο άδικος, είμαι κι εγώ μαζί του. Από τη στιγμή που θέλεις να κλείνεις σε μια συγκεκριμένη ώρα το pc σου και δεν την αλλάζεις τόσο συχνά αυτήν την ώρα, δεν υπάρχει λόγος να έχεις προγράμματα τρίτων. Αν, από την άλλη, κάθε μέρα θες και διαφορετική ώρα, τότε ναι θα χρησιμοποιούσα το προγραμματάκι που λες ή οποιοδήποτε άλλο για αυτή τη δουλειά. 

 

Αυτό πιστεύω τουλάχιστον ότι εννοεί και ο άδικος :)

Ναι lex. Ακριβώς αυτό εννοώ και προσπαθώ να δώσω να καταλάβει στο nikomas50. Γι'αυτό άλλωστε το τόνισα αλλεπάλληλα, διότι φάνηκε πως δεν το κατάλαβε.

Βέβαια λόγος για τσακωμό δε μπορώ να καταλάβω από που προέκυψε. Αν συνεισφέρει το γεγονός πως γράφω κάπως "ψυχρά και κοφτά", ορίστε λίγη αγάπη...  :wub:  :P

 

Αναφέρομαι στο γεγονός ότι ενώ ο φίλος ξεκίνησε το θέμα ορμώμενος από την ανάγκη του να έχει μια εφαρμογή για να κλείνει προγραμματισμένα τον υπολογιστή του και εγώ του πρότεινα το συγκεκριμένο προγραμματάκι για να κάνει πιο εύκολα τη δουλειά που θέλει, αντίθετα εσύ αναφέρεσαι στις προσωπικές σου προτιμήσεις σχετικά με το θέμα και κατά κάποιον τρόπο εθελοτυφλείς αμφισβητώντας εκών/άκων την εμφανή ευχρηστία του.

Εγώ απλά μπήκα στο τόπικ για να ενημερώσω τον ts για την εντολή που τον ενδιαφέρει, τίποτε παραπάνω.

Αν ζητούσε κάποιο πρόγραμμα που κάνει αυτή τη δουλειά θα απαντούσα αναλόγως (και προφανώς θα πρότεινα το poweroff).

Λες πως αναφέρομαι στις προσωπικές μου προτιμήσεις αλλά όμως εσύ ήσουν αυτός που ανάφερε 1ος τη προσωπική σου προτίμηση (βέβαια εγώ από τη μεριά μου δε το θεωρό κακό να κάνεις κάτι τέτοιο). Εγώ απλώς απάντησα πως είναι τελείως περιττό για την ανάγκη του ts και το τεκμηρίωσα.

Η παράθεση της υπογραφής μου ήταν τελείως άτοπη εδώ, μιας και ούτε εθελοτυφλώ ούτε αμφισβητώ την ευχρηστία του. Δε νομίζω πως γράφω δυσνόητα, γι'αυτό υποθέτω δε θα διάβασες σωστά τα πόστ μου:

 

Προσωπικά & εγώ το προτιμώ αλλά δε θα το έτρεχα για ένα απλό shutdown.

 

Btw μιας και ανέφερες την έναρξη, το συγκεκριμένο πρόγραμμα δίνει τη δυνατότητα να τρέχει και ως υπηρεσία όπως ο task scheduler.

Για την ιστορία θεωρώ την συγκεκριμένη εφαρμογή την πιο αξιόλογη για το είδος της (lex αν δεν έχεις κάποια προτίμηση ήδη, αγάπα αυτήν :P ). Επίσης επαυξάνω σ'αυτό που αναφέρεις για το δημιουργό της.

Όπως βλέπεις παρέθεσα και τα θετικά του προγράμματος και ανέφερα από την αρχή την προτίμηση μου σ'αυτό, απλά όχι για την απλή δουλειά που ανέφερε ο didastom.

Ο,τι σου εξήγησε και ο lexmark.

 

Επεξ/σία από άδικος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφάρμοσε λοιπόν τα αναφερόμενα στην υπογραφή σου, χρονομέτρησε τους δυο τρόπους προγραμματισμένου τερματισμού του υπολογιστή και αν  τελικά βρείς τη χρήση της δημιουργίας προγραμματισμένης εργασίας καταλληλότερη για τις ανάγκες του φίλου, πρότεινέ τη σ' αυτόν τεκμηριώνοντας την άποψή σου και εγώ με τη σειρά μου θα αναγνωρίσω ότι έκανα λάθος.

Το έχω κάνει ήδη στο post  #17.

 Δεν υπάρχει λόγος να αναγνωρίσεις κάποιο λάθος διότι απλά δεν υπάρχουν λάθη στις προτιμήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...