Προς το περιεχόμενο

Aliexpress Gaga Deals


Themos3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Alibaba και Aliexpress είναι αξιόπιστα site. Έχω αγοράσει και είναι εντάξει. Δεν χρησιμοποιούν τον μεσάζοντα PayPal.

Ο τρόπος πληρωμής γίνεται ως εξής. Οι πωλητές έχουν αξιολόγηση όπως στο eBay. Εσύ, ο πελάτης, πληρώνεις για το αντικείμενο που αγόρασες και το Aliexpress κρατάει τα χρήματα. Αρχίζει μία αντίστροφη μέτρηση 60 ημερών με χρονόμετρο (ημέρες, ώρες, λεπτά, δευτερόλεπτα). Μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα, ο πωλητής θα πρέπει να σου στείλει το προϊόν και εσύ να το λάβεις. Μέχρι να λάβει ο πελάτης το προϊόν που αγόρασε, ο πωλητής δεν πληρώνεται από το Aliexpress. Μόλις λάβεις το προϊόν και είσαι ικανοποιημένος, πας στη φόρμα που δείχνει την κατάσταση της παραγγελίας σου και κάνεις Confirm Order Received. Μόνο τότε απελευθερώνονται τα χρήματα και πάνε στον πωλητή. Αν δεν είσαι ευχαριστημένος με το προϊόν είτε γιατί είναι μαϊμού είτε γιατί έχει ζημιά, κάνεις dispute χωρίς να πληρωθεί ο πωλητής. Από εκεί κι έπειτα η διαδικασία είναι όπως το PayPal. Επιστροφή προϊόντος ή διακανονισμός ή επιστροφή χρημάτων. Εγώ έλαβα κάτι που δεν ήταν όπως έπρεπε, αξίας $20, επικοινώνησα με τον πωλητή και συμφωνήσαμε να μου δώσει κουπόνι $8 δολαρίων για να αγοράσω κάτι άλλο που ήθελα. Και τα δύο προϊόντα μου τα έστειλε με Singapore Post, όπως του ζήτησα, με tracking number και ήρθαν σε 10-12 ημέρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν αυτο ισχυει τοτε γιατι υπαρχουν αρκετοι που λενε πως αλλα τους ηρθαν και ο πωλητης δεν επιστρεφει τα χρηματα τους ?

Μα δεν ξέρεις ότι πολλοί δεν ξέρουν και δεν καταλαβαίνουν τί να κάνουν σε τέτοιες περιπτώσεις γιατί είτε δεν ξέρουν αγγλικά να συνενοηθούν είτε γιατί ( αν έχεις πάει στρατό ξέρεις ) .... :devil:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alibaba και Aliexpress είναι αξιόπιστα site. Έχω αγοράσει και είναι εντάξει. Δεν χρησιμοποιούν τον μεσάζοντα PayPal.

Ο τρόπος πληρωμής γίνεται ως εξής. Οι πωλητές έχουν αξιολόγηση όπως στο eBay. Εσύ, ο πελάτης, πληρώνεις για το αντικείμενο που αγόρασες και το Aliexpress κρατάει τα χρήματα. Αρχίζει μία αντίστροφη μέτρηση 60 ημερών με χρονόμετρο (ημέρες, ώρες, λεπτά, δευτερόλεπτα). Μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα, ο πωλητής θα πρέπει να σου στείλει το προϊόν και εσύ να το λάβεις. Μέχρι να λάβει ο πελάτης το προϊόν που αγόρασε, ο πωλητής δεν πληρώνεται από το Aliexpress. Μόλις λάβεις το προϊόν και είσαι ικανοποιημένος, πας στη φόρμα που δείχνει την κατάσταση της παραγγελίας σου και κάνεις Confirm Order Received. Μόνο τότε απελευθερώνονται τα χρήματα και πάνε στον πωλητή. Αν δεν είσαι ευχαριστημένος με το προϊόν είτε γιατί είναι μαϊμού είτε γιατί έχει ζημιά, κάνεις dispute χωρίς να πληρωθεί ο πωλητής. Από εκεί κι έπειτα η διαδικασία είναι όπως το PayPal. Επιστροφή προϊόντος ή διακανονισμός ή επιστροφή χρημάτων. Εγώ έλαβα κάτι που δεν ήταν όπως έπρεπε, αξίας $20, επικοινώνησα με τον πωλητή και συμφωνήσαμε να μου δώσει κουπόνι $8 δολαρίων για να αγοράσω κάτι άλλο που ήθελα. Και τα δύο προϊόντα μου τα έστειλε με Singapore Post, όπως του ζήτησα, με tracking number και ήρθαν σε 10-12 ημέρες.

αν στις 60 μερες δεν εχει φτασει? και το paypal ακομα τα ψαχνει και τα ξανα ψαχνει και εχω ακουσει εχει κανει πολλες ημερες σε διαφορες περιπτωσεις να δωσει τα λεφτα πισω!

 

Μπραβο στον ηρωα που τα καταφερε παντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το aliexpress έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος.Όπως και στο ebay οι σωστοί πωλητές ξεχωρίζουν.

Ευτυχώς μέχρι τώρα δεν έχει χρειαστεί να κάνω dispute.

 

Σχετικά με τα gaga deals, εκτός από 1-2 κράχτες ,οι υπόλοιπες προσφορές, συνυπολογίζοντας τα υπερβολικά φουσκωμένα ταχυδρομικά, δεν ήταν καν προσφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Για αγορά από alibaba τι μέθοδο πληρωμής βάλατε;

 

 

Για την DHL τώρα, χθες ήρθε δέμα από κίνα, μέσω γερμανίας όμως (με tracking number hong - germany - gr), στην Ελλάδα δίχως άλλες χρεώσεις από τελωνείο κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι πολυ τυχεροσ φιλε μου γιατι μπορει το μπουγιουρντι απο δασμους/DHL προμηθεια να ηταν μεγαλυτερο και απο την αξια του ταμπλετ αν θελετε οποσδηποτε courier μονο EMS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ξαναέχει προσφορές,οπότε ρίξτε μια ματιά αν θέλετε..
http://www.aliexpress.com/activities/aliexpress-promotion/index.html

Επίσης, μπορούμε να γράφουμε εδώ αν θέλετε αντικείμενα από Aliexpress που θεωρούμε προσφορές και είναι από αξιόπιστους πωλητές.
Για παράδειγμα, επειδή ψάχνω δώρο για μπεμπέ

http://www.aliexpress.com/item/Drawing-Toys-Mat-Aquadoodle-Drawing-Mat-1-Magic-Pen-Water-Drawing-Replacement-Mat-53-53cm-T102/624850614.html

Αν έχετε πετύχει τίποτα καλό σε netbook,tablet,κινητό,ευπρόσδεκτο :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Επειδη πλεον υπαρχει σχετικο θεμα για tab/smart κινεζων προσφορες κλεινει το παρον. Δεν βοηθα να γραφονται τα ιδια σε πολλαπλα θεματα. ΑΝ υπαρχει κατι που ειναι προσφορα, εκει το συγκεκριμενο προιον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...