Προς το περιεχόμενο

Διαδρομές Για Περπάτημα/ Μεγαλο Περίπατο?


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη τους τελετυαιους μηνες εχω αρχισει και βολταρω με τα ποδια μαζι με ενα φιλαρακι και κανουμε το ελαχιστο 6-7 χλμ την φορα (1 φορα την βδομαδα ομως γινεται αυτο) Ψαχνω για Μεσα στην Αθηνα διαδρομες που να ειναι ευχαριστες που να μπορεις να περπατησεις για πολυ ωρα. Αλλα να εχει κανα τοπιο ή κατι για να δεις, να μην βαριεσαι.

 

Ας πουμε για παραδειγμα πριν 3 βδομαδες περπατησαμε απο Δραπετσωνα μεχρι Αθηνα (~13χλμ) και την Περασμενη βδομαδα απο Πειραια (ΣΕΦ) - Γλυφαδα (15χλμ) και ψαχνω για αλλες νεες διαδρομες. Αλλα να χει πεζοδρομια να μην ειναι επικινδυνα, και αν γινεται να μην ειναι και μεσα στην κινηση που εχω συνεχως θορυβους και καυσαερια.

 

Μελλοντικα σκεφτομαστε μηπως κανουμε Γλυφαδα-Πορτο Ραφτη, αλλα αυτο ειναι 28,5 χλμ, σχεδον μαραθωνιος και με περπατημα θελει κανα εξαωρο συνεχομενο. Οποτε αυτο το βλεπω πολυ μελλοντικο.

 

Για ριχτε καμμια ιδεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το χα σκεφτει και γω αυτο. Την εχεις κανει την συγκεκριμενη?

 

Επισης σκεφτηκα απο Γλυφαδα να συνεχισουμε μεσα απο Καβουρι, και να βγουμε λαιμο. Αλλα ολες αυτ οι παραλαγεςες ειναι συνεχειες της προηγουμενης διαδρομης στην παραλιακη. Κατι πιο ψαγμενο που να περναει απο Δαση, ή απο αναπτυγμενες περιοχες με σπιτια σε εξοχες, κτλ αναρωτιεμαι να παιζει.

 

Γλυφαδα κοντα κοιταζω Αιξωνη αλλα εκει εχει ανηφορες. Για Αθηνα ψηλα παιζουν ΒΠ κατι σκεψεις. Η μετα παει Ζουμπερη, Χαλκιδικη κτλ, αλλα εκει ξεφευγει. Θελω κατι που στο τελος να εχει συγκοινωνια για να επιστρεψουμε, για να μην κανουμε κυκλο και επαναλβουμε την διαδρομη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, την είχα κάνει πριν 2-3 χρόνια και μου είχε αφήσει ωραίες εντυπώσεις το τοπίο. Αλλά αν πετύχεις μέρα με πολύ αέρα δεν παλεύεται, σου παίρνει το κεφάλι!

Για Β.Π. δεν ξέρω να σου πω...

Ζούμπερη πάντως είναι καλά, ψάχτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εννοειται θα το ψαξω. Θελω 1 φορα το μηνα τουλαχιστον να κανω μια διαδρομη των 15 χλμ γιαυτο ψαχνω απο τωρα για τετοιες διαδρομες για να ειμαι ετοιμος με επιλογες.

 

Η διαδρομη που μου δωσες ξεκιναει απο το Yabanaki στην Βαρκιζα περιπου? Εκει Παλαια Φωκαια που τελινωει εχει συγκοινωνια για να γυρισουμε πισω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινάει η διαδρομή πιο μετά απ'το yabanaki.

Παλαιά Φώκαια δεν γνωρίζω για συγκοινωνίες...γύρισα με αυτοκίνητο.

Αν περπατήσεις μέχρι Σαρωνίδα πάντως (αντί για Π. Φώκαια) έχει το λεωφορείο Ε22 για να γυρίσεις που αφήνει Σύνταγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πόσο καλά είναι τα αγγλικά σου, βρες κανένα audiobook και άκου το όσο περπατάς. Και διαβάζεις και γυμνάζεσαι. Μια από τις καλυτερες εμπειρίες για σένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πόσο καλά είναι τα αγγλικά σου, βρες κανένα audiobook και άκου το όσο περπατάς. Και διαβάζεις και γυμνάζεσαι. Μια από τις καλυτερες εμπειρίες για σένα. 

 

 

Ε ενταξει προτιμω να το κανω με παρεα καλυτερα να συζηταμε και να μοιραζομαστε την εμπειρια, απο το να πηγαινω καπου μακρια μονος μου και να ακουω μουσικη και audiobooks. Παντως δεν τιθεται θεμα βαρεμαρας, πιο πολυ διαδρομες ψαχνω, ψημενος ειμαι ηδη δεν τιθεται θεμα ενθαρυνσης ;)

 

 

θες βολτα μονο σε αστικες περιοχες?

 

το βουνο και η ορειβασια δε σε ψηνουν τοσο?

 

 

Δεν ξερω, με κουραζει καπως η ορειβασια. Ισως δεν εχω πολλα ερυθρα. Στο επιπεδο μπορω να περπαταω για ωρες, στην ανηφορα μετα απο κανα 10λεπτο μπαφιαζω και δεν μπορω να παρω ανασα. Εχω και στραβω διαφραγμα και δεν αναπνεω καλα απο το ενα ρουοθουνι. Ενταξει δεν λεω ασυγκριτα τοπια, αλλα εκει εσυ μονος σου αν χρειαστεις κατι, ενω μες στην πολη και στραβη να κατσει υπαρχουν τριγυρω νοσοκομεια, τηλεφωνα, συγκοινωνιες κτλ. Δλδ θελω να δημιουργησω και μαι ελεγχομενη κατασταση αν μη τι αλλο.

 

Παντως παρολα αυτα πες μου αν ειχες κατι συγκεκριμενο στο νου σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Παρνηθα για παραδειγμα , εχει πολυ ομορφες πεζοπορικες διαδρομες.

καθαρα μονοπατια και σημαδεμενα.

 

λιγο προσεκτικος να εισαι , δεν προκειται να παθεις τιποτα.(και οταν λεω λιγο προσκεκτικος εννοω να μην φουνταρεις σε κανα γκρεμο απλα και μονο γιατι αποφασισες να αυτοκτονησεις :P)

 

υπαρχουν δυο διαδρομες που με στασεις και χαλαρο βημα ειναι 2 και 2.30 ωρες αντιστοιχα.

 

και οι δυο βγαζουν στα καταφηγια της Παρνηθας , το Φλαμπουρι και το Μπαφι.

δεν νομιζω οτι χαρακτηριζονται ως δυσκολες αλλα αυτο παντα εξαρταται απο τις αντοχες σου, παρολαυτα οπως ειπα , τα μονοπατια ειναι τοσο καθαρα που μπορεις να ξεκουραζεσαι οπουδηποτε.

 

τελος αρκετοι πεζοποροι επιλεγουν αυτες τις διαδρομες επειδη ειναι μεσα στην Αθηνα οποτε σιγουρα δε θα εισαι αποκομενος απο τον κοσμο.(με λιγα λογια το μονοπατι εχει κινηση)

 

μπορω να σου δωσω το σημειο απο το οποιο παιρνουμε εμεις το μονοπατι στο χαρτη οταν γυρισω στο πισι γιατι γραφω απο κινητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα λεει ο απο πάνω. ¨Ασε που κάθε ΣΚ έχει 3ωρη πεζοπορία μέσα στο δάσος (τσάμπα) στο καταφύγιο.

 

http://www.flabouri.gr/

 

Αν δεν έχεις αμάξι, πας με αστικό λεωφορείο στο τελεφερικ, ανεβαίνεις τσάμπα με το τελεφερικ και το πας με τα πόδια απο το βουνό.

 

Εναλλακτικά παίρνεις τσάμπα το λεωφορείο του καζίνο. Ψαξτο αξίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την ιστορια το μονοπατι το ξερω απο το τελος της οδου Θρακης , στους Θρακομακεδονες.

 

 η οδος οδηγει σε ενα ρεμα και δε συνεχιζει. περνωντας το ρεμα απεναντι πεφτουμε πανω στο μονοπατι και κανουμε δεξια για τα καταφυγια.

 

δε ξερω πως να δειξω σημειο στο χαρτη και να σας δωσω paste το λινκ.

 

προφανως ειναι καλυτερα να πας με καποιον που το ξερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...