Προς το περιεχόμενο

Ρύθμιση Firefox σχετικά με τη διατήρηση ιστορικού


nikomas50

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καθώς έγραφα ένα σχετικά μακροσκελές (και κατά συνέπεια χρονοβόρο) κείμενο σε φόρουμ σαν απάντηση σε κάποιο θέμα, ο Firefox μπήκε απροειδοποίητα σε λειτουργία ιδιωτικής περιήγησης με απενεργοποιημένο το πλήκτρο "Back" με αποτέλεσμα να χάσω όσα είχα ήδη γράψει και έβγαλε ένα μήνυμα στο οποίο ανέφερε κάτι σχετικό με το γεγονός ότι έχω απενεργοποιήσει το "History".

Γνωρίζει μήπως κανείς αν υπάρχει δυνατότητα μέσω του about:config να κάνω κάποια ρύθμιση ώστε να αποφύγω την επανεμφάνιση του φαινομένου στο μέλλον χωρίς να υποχρεωθώ να ρυθμίσω τη διατήρηση ιστορικού στο "ΟΝ";

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως πατησες κατα λαθος ctrl+shift+p ή με καποιο τροπο πατηθηκε ολο αυτο, πχ να ηταν κολλημενο το ctrl και να ηθελες να γραψεις κεφαλειο P, οποτε σε εβαλε σε private brosing mode.

 

Το οτι ο ff γυρισε σε private browsing mode και ταυτοχρονα εκλεισε το παραιθυρο που εγραφες οφειλεται σε ελλειψη feature του ff. Σε chrome, opera και ie (νομιζω) θα ανοιγε νεο παραθυρο για το privaet browsing mode και το υπαρχον θα εμενε ανοιχτο.

 

https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=463027

 

http://ehsanakhgari.org/blog/2012-11-30/per-window-private-browsing-ready-for-testing-now-2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

 

Χρησιμοποιώ το συνδυασμό Ctrl+Shift για εναλλαγή γλωσσών και αποκλείω το να πάτησα κατά λάθος μαζί και το P (Δε γράφω γρήγορα, προσέχω τί γράφω και πάντα μεσολαβεί κάποιος χρόνος από τη στιγμή που θ' αλλάξω τη γλώσσα μέχρι να πατήσω το επόμενο πλήκτρο).

Όσο για το κολλημένο Ctrl είμαι υποχρεωμένος να το αποκλείσω κι αυτό. Το Microsoft πληκτρολόγιό μου, αν και μικρής αξίας δεν παρουσιάζει κανένα τέτοιου είδους πρόβλημα.

Το φαινόμενο μου έχει παρουσιασθεί άλλες δύο φορές στο παρελθόν, υπό τις ίδιες ακριβώς συνθήκες (Προετοιμασία μακροσκελούς post). Απλά σήμερα έθεσα το ερώτημα.

 

Προφανώς δυο λύσεις υπάρχουν για το πρόβλημα (Χωρίς ενεργοποίηση της διατήρησης ιστορικού):

 

1.Τακτικό Ctrl+A/Ctrl+C/Ctrl+End κατά τη σύνταξη του κειμένου

ή

2.Προετοιμασία του κειμένου σε Σημειωματάριο και Copy/Paste στο post.

 

Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί να χρειάζεται ειδικό feature για να μη δημιουργείται αυτό το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...