Προς το περιεχόμενο

μάλλον έχασα την άδεια κυκλοφορίας του αυτοκινήτου


_chris_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ότι λέει ο τίτλος.

τι γίνεται τώρα; πληρώνω κάποιο παράβολο για να εκδωθεί νέα άδεια;

 

κάπου είχε πάρει το αυτί μου ότι αν τη χάσεις πληρώνεις ενώ αν δηλώσεις κλοπή δεν πληρώνεις κάτι.

ξέρει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Καλημέρα, έχει χαθεί η άδεια από επαγγελματικό αυτοκίνητο της εταιρείας.

 

Έχει αλλάξει κάτι, καθότι έχουν περάσει και κάποια χρόνια, ή απευθύνομαι στα ΚΕΠ;

 

Πρέπει να πάει οπωσδήποτε ο κάτοχος της άδειας, ή μπορεί να πάει π.χ. ο οδηγός, με ή χωρίς εξουσιοδότηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o κατοχος με ταυτοτητα βεβαια,ή τριτος με εξουσιοδοτηση.αλοιμονο αν μπορουσε ο καθυς να επανεκδιδει αδειες ξενων οχηματων ετσι ευκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, και τελικά ισχύουν όσα αναφέρονται στο ΥΜΕ ή στο site της Αστυνομίας;

 

Γιατί στο site της Αστυνομίας αναφέρεται ότι χρειάζονται ένας σωρός εγγράφων/παραβόλων, ενώ στο ΥΜΕ κάνουν λόγο για μία αίτηση/βεβαίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, και τελικά ισχύουν όσα αναφέρονται στο ΥΜΕ ή στο site της Αστυνομίας;

 

Καλό θα ήταν να μας έδειχνες ποια ακριβώς εννοείς, γιατί τα link που έχουν παραθέσει παραπάνω δεν αφορούν τη δική σου περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συστήνω να απευθυνθείς κατ' ευθείαν στο υπουργείο μεταφορών της περιοχής, επανεκδίδεται άμεσα(σε ~5') σε αντίθεση με τα ΚΕΠ που θα παραλάβεις ακόμα και σε 3μηνο απο την αίτηση.

 

Screenshot_2017-07-26-10-03-04.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα ήταν να μας έδειχνες ποια ακριβώς εννοείς, γιατί τα link που έχουν παραθέσει παραπάνω δεν αφορούν τη δική σου περίπτωση.

Αυτά πιο πάνω εννοούσα.

 

Ποια είναι για τη δική μου περίπτωση;

 

sargio01, αυτό είναι σίγουρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά πιο πάνω εννοούσα.

 

Ποια είναι για τη δική μου περίπτωση;

 

sargio01, αυτό είναι σίγουρο;

 

Όσα link έχω δει σε αυτό το thread, συμπεριλαμβανομένου και του sargio, αφορούν είτε μοτοποδήλατα είτε επιβατικά ΙΧ αυτοκίνητα. Το δικό σου από ότι είπες είναι επαγγελματικό και σε εταιρεία κιόλας...

 

Αυτό που ξέρω στα σίγουρα είναι πως τις διαδικασίες πρέπει να τις κάνει ο διαχειριστής της εταιρείας(ή κάποιος εξουσιοδοτημένος), που θα έχει μαζί του το καταστατικό της εταιρείας και φρέσκο χαρτί από το πρωτοδικείο συν το βιβλιάριο μεταβολών.

 

Με μια σύντομη αναζήτηση δεν βρήκα κάτι για τη δική σου περίπτωση, ας πάει καλύτερα μια βόλτα μέχρι το μηχανολογικό κάποιος να του πουν τι ακριβώς χρειάζεται. Στα ΚΕΠ δεν ξέρω αν γίνεται, αλλά σίγουρα δεν προτείνεται γιατί η διεκπεραίωση θα πάρει κανα μήνα παραπάνω από όσο θα έπαιρνε σε σχέση με το να πήγαινες απευθείας στο μηχανολογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά πιο πάνω εννοούσα.

 

Ποια είναι για τη δική μου περίπτωση;

 

sargio01, αυτό είναι σίγουρο;

100%, το screenshot είναι απο το site του υπ. μεταφορών σήμερα την ώρα που γράφει.

 

Υ.Γ. Ο χρόνος διεκπεραίωσης ισχύει επίσης 100% καθώς επανέκδοσε πρόσφατα φιλαράκι την δική του και είχαμε τρέξει μαζί για την παρέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...