Προς το περιεχόμενο

Windows repair πρόβλημα


master1992g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, 

Ο υπολογιστής ξαφνικά δεν ανοίγει.

Έχω windows 7 ultimate.

Μου εμφανίζει δυο επιλογές, "launch startup repair(reccomended)" και "start windows normally".

Την τελευταία φορά είχα κάνει απενεργοποίηση με κλειστή οθόνη και δεν ξέρω μήπως έτρεχε κάποιο πρόβλημα ή έκανε κάποια προγραμματισμένη ενημέρωση(αν και τις έχω απενεργοποιημένες τις αυτόματες ενημερώσεις).

Έχω δοκιμάσει το "start windows normally" αλλά κολλάει στο σημείο που φορτώνουν τα windows (όπου εμφανίζεται το brand της microsoft).

Στην επιλογή "launch startup repair", μόλις το πατάω φορτώνει μια μπάρα "loading windows files..." μετά δείχνει ότι φορτώνει τα windows με μια πράσινη μπάρα(!) και στην συνέχεια κολλάει αφού δείχνει το mouse click σε χαμηλή ανάλυση και μεγαλύτερο από το κανονικό. Δεν φαίνεται τίποτα παρά μόνο μια μαύρη οθόνη.

Έχετε ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει? Από όσο έψαξα μάλλον κάποιο αρχείο έχει πρόβλημα.

Να πω ότι δοκίμασα να ανοίξω και σε safe mode αλλά κάνει επανεκκίνηση αφού φορτώσει κάποια αρχεία...

Δεν έχω και πάρα πολλές γνώσεις σε Υ/Η.

Ευχαριστώ όποιον μπει στον κόπο να βοηθήσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα windows δεν τα είχα περάσει εγώ, ξέχασα να πω ότι δεν είναι αυθεντικά. Τα έχω 5 χρόνια και πρώτη φορά μου συμβαίνει να crasharoun. 

Επειδή δεν έχω τώρα dvd, νομίζω γίνεται να τα περάσω και από usb stick...

Για να κάνω το repair πρέπει να κατεβάσω όλα τα windows ή μόνο το repair, αν υπάρχει??

 

P.S. Ευχαριστώ για την απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν ειδικά προγράμματα για επιδιόρθωση αλλά απαιτουν αρκετή εμπειρία. Επομένως σαν λύση προς το παρόν βλέπω το κατέβασμα της ίδιας έκδοσης των Windows.

Περίμενε όμως μήπως κάποιος άλλος σου υποδείξει κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok, τα βρήκα από το th********.se.. Οπότε, θα τα βάλω στο φλασακι και κάνω το repair από κει... Μήπως υπάρχει κάποιος οδηγός στο φορουμ για εγκατάσταση από usb, γιατί νομίζω πως απαιτεί μια μικρή διαδικασία....

Ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασε από τη Microsoft το Windows7-USB-DVD-tool.exe και βρες και το SetupVirtualCloneDrive5450.exe για να δημιουργήσεις εικονικό δίσκο ώστε να κάνεις προσάρτηση (mount) του iso των Windows που κατεβάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, δοκίμασα αν κάνω το repair αλλά και πάλι κολλάει στο σημείο που κολλούσε και πριν, δηλαδή μετά το brand της microsoft μου δείχνει μαύρη οθόνη και το βέλος..

Η μόνη διαφορά είναι ότι φορτώνει η μπάρα που λέει loading windows file 2 φορές ενώ στο repair που κάνει μόνο του με την επιλογή στην εκκίνηση φορτώνει μια...

Δοκίμασα να μπω και σε safe mode, φορτώνει τα αρχεία μέχρι το τέλος και μετά κάνει επανεκκίνηση....

Παίζει να έχω ιό ή να φταίει ο σκληρός?

Έχω 2 σκληρούς, στον ":C" έχω περασμένα τα windows και τον άλλο τον έχω για backup αλλά έχω μερικά σημαντικά αρχεία στον ":C" που δεν πρέπει να τα χάσω.

Καμιά ιδέα κανείς?

 

P.S. Αυτό ακριβώς μου συμβαίνει:http://www.youtube.com/watch?v=y4IlKL1AO6I

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμιά ιδέα κανείς? Δοκίμασα και "last known good confuguration" αλλά τίποτα.... Μήπως γνωρίζει κανείς τι φταίει..? Υπάρχει κάποια άλλη επιλογή από τα advanced options(f8) που μπορεί να δουλέψει???

Δεν ξέρω τι να κάνω...

Μήπως υπάρχει κάποιος τεχνικός στο forum από Θεσσαλονίκη να του το πάω μήπως μπορεί να το φτιάξει....?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'αυτή τη φάση καλό θα είναι να εξετάσεις την υγεία του δίσκου με κάποιο διαγνωστικό.

Επίσης μπορείς να ελέγξεις αν μπορεί να μπουτάρει σωστά με κάποιο άλλο λειτουργικό (live cd/dvd ή usb) για να πάρουμε μια ιδέα αν το πρόβλημα εστιάζεται στο hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'αυτή τη φάση καλό θα είναι να εξετάσεις την υγεία του δίσκου με κάποιο διαγνωστικό.

Επίσης μπορείς να ελέγξεις αν μπορεί να μπουτάρει σωστά με κάποιο άλλο λειτουργικό (live cd/dvd ή usb) για να πάρουμε μια ιδέα αν το πρόβλημα εστιάζεται στο hardware.

 

Αν κατάλαβα καλά, έχω δοκιμάσει να το μπουτάρω με το dvd των windows 7 αλλά μου βγάζει και πάλι μαύρη οθόνη με τον κέρσορα. Την υγεία του δίσκου με ποιον τρόπο μπορώ να την διαγνώσω?

Ευχαριστώ.

 

Δοκίμασε μέσα από το CD να τρέξεις το Command Promt και να κάνεις ένα chkdsk /f /r , και ένα fixboot /mbr

Επειδή δεν έχω ξαναπάθει κάτι παρόμοιο δεν γνωρίζω και πολλά πράγματα.. Πώς γίνεται να τρέξω μέσα από το cd το command promt? Το βάζω να μπουτάρει με cd και με f8 πάω safe mode και από εκεί πάω σε μια επιλογή που λέει command promt ή κάπως έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε μέσα από το CD να τρέξεις το Command Promt και να κάνεις ένα chkdsk /f /r , και ένα fixboot /mbr

Το fixboot/mbr είναι περιττό.

Εννοεί να εκκινήσεις από cd/dvd των windows, και θα επιλέξεις επιδιόρθωση αντί για εγκατάσταση (καμιά σχέση με ασφαλή λειτουργία).

Εκεί από τα εργαλεία που έχει θα επιλέξεις τη γραμμή εντολών και θα δώσεις την chkdsk/r.

 

Εγώ πάλι δεν εννοούσα το dvd εγκατάστασης των windows, αλλά κάποιο δίσκο με προεγκατεστημένο περιβάλλον που μπορεί να τρέξει κατευθείαν (live cd/dvd). Πχ κάτι τέτοιο.

 

Αν κατάλαβα καλά ούτε το πρώτο μπορείς να κάνεις γιατί λες βγάζει μαύρη οθόνη, σωστά;

 

edit: Την υγεία του δίσκου μπορείς να την ελέγξεις με πρόγραμμα είτε σε κάποιο live cd που το περιλαμβάνει, είτε βάζοντας σε δίσκο σε άλλο σύστημα και ελέγχοντας τον από εκεί.

Μπορείς να δοκιμάσεις τα crystaldiskinfo, hdsentinel μεταξύ άλλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το fixboot/mbr είναι περιττό.

Εννοεί να εκκινήσεις από cd/dvd των windows, και θα επιλέξεις επιδιόρθωση αντί για εγκατάσταση (καμιά σχέση με ασφαλή λειτουργία).

Εκεί από τα εργαλεία που έχει θα επιλέξεις τη γραμμή εντολών και θα δώσεις την chkdsk/r.

 

Εγώ πάλι δεν εννοούσα το dvd εγκατάστασης των windows, αλλά κάποιο δίσκο με προεγκατεστημένο περιβάλλον που μπορεί να τρέξει κατευθείαν (live cd/dvd).

 

Αν κατάλαβα καλά ούτε το πρώτο μπορείς να κάνεις γιατί λες βγάζει μαύρη οθόνη, σωστά;

Τώρα κατάλαβα τι εννοείτε, δεν μου βγάζει το παράθυρο για την εγκατάσταση των windows,repair κτλ.

Μετά το load που κάνει στο σημείο που δείχνει τη "σημαία"- brand της microsoft μου βγάζει μαύρη οθόνη με τον κέρσορα..

Από όσο έψαξα μάλλον έχει καεί ο σκληρός... Υπάρχει κάποιος τρόπος να ελέγξω αν έχει πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...