Προς το περιεχόμενο

Windows Phone 8: Ενεργοποίηση ραδιοφώνου στην επόμενη αναβάθμιση


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

στο ideos x5 (android) και το ideos x5 pro νομίζω διέφεραν κυρίως στο γεγονός ότι το pro (που βγήκε αργότερα) είχε ραδιόφωνο. Έλεγαν όμως και το x5 (το πρώτο) είχε ραδιόφωνο αλλά δεν ήταν ενεργοποιημένο από το λογισμικό. Δεν το είχα ψάξει παραπάνω ίσως ήταν και μύθος.

 

Αυτό με το nokia 808 και το fm transmiter είναι άλλη διαφορετική περίπτωση. Δεν είναι ότι το ξέχασαν είναι ότι σε κάποιες χώρες απάγορευται να υπάρχει πομπός FM σε κινητά (θέλει άδεια να έχει πομπό ακόμα και μικρής ισχύος). Βέβαια οποιος το θέλει απλά αλλάζει το firmware του κινητού και το έχει. (btw το ραδιόφωνο του 808 με τα ακουστικά που παρέχονται απλά δεν υπάρχει!! Δεν εχω ξανα-ακούσει τέτοια καλή ποιότητα ήχου, η μέρα με την νυχτα πχ με τα galaxy).

 

Έστω και αργά η MS βάζει μυαλό σιγά σιγά.. Ξεκλείδωσε το ΒΤ, έβαλε sd, τώρα και FM (νομίζω και τα wp7 είχαν fm?). Άκουσα επιτρέπει ΚΑΙ mass-storage πλέον στα wp8!! Τι δηλαδή τέρμα το zune!?! δεν το πιστεύω! πάω να το ψάξω.. (όλα αυτά τα είχε και 7 χρόνια πριν με τα wm 5 αλλά τα.. ξανα-ανακάλυψε! To λές "πρόοδο" έ; Μάλλον.. )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Έστω και αργά η MS βάζει μυαλό σιγά σιγά.. Ξεκλείδωσε το ΒΤ, έβαλε sd, τώρα και FM (νομίζω και τα wp7 είχαν fm?). Άκουσα επιτρέπει ΚΑΙ mass-storage πλέον στα wp8!! Τι δηλαδή τέρμα το zune!?! δεν το πιστεύω! πάω να το ψάξω.. (όλα αυτά τα είχε και 7 χρόνια πριν με τα wm 5 αλλά τα.. ξανα-ανακάλυψε! To λές "πρόοδο" έ; Μάλλον.. )

Δυστυχως το προβλημα δεν ειναι η ms,που αρχικα δεν εχει καποια πραγματα και τα προσθέτει σιγα σιγα μετα, αλλα η google και οι εταιρείες που την ακολουθουν που αντι να προσθετουν, αρχιζουν σιγα σιγα να αφαιρουν!

Και ισως εκτός απο την τρελή διαφημιση, το οτι η samsung ειναι η μονη που δεν αφαιρει τιποτα απ'αυτα που εχουμε συνηθισει, να ειναι και αυτος ενας απο τους κυριους λογους που πουλαει τρελλα στα android!

Ναι και τα wp7 εχουν fm και μαλιστα εγω δε χρειαζεται καν να βαλω τα ακουστικα για να δουλεψουν, ακουω απ'ευθειας απο το μεγαφωνο του κινητού!

Πριν 7 χρονια είχε ενα αλλο λογισμικο και τωρα εχει ενα αλλο πολυ διαφορετικο λογισμικο που πρεπει μαλιστα να το φτιάξει να ειναι πληρως συμβατο με τα windows8&RT!

 

Υ.Γ.Επισεις στο δικο μου κινητο (wp7.8)μεταφερω τα αρχεια απο το κομπιουτερ με copy-paste κατι που δε συμβαίνει σε κανενα αλλο wp7 κινητο!Με αλλα λογια η δυνατότητα παραμετροποίησης δεν οφείλεται στο οτι ειναι ή οχι open source,αλλα στο βαθμο υποστιριξης που εχουν απο την κοινοτητα καποιες συσκευες!

Επεξ/σία από ektor7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι ενσωματωμένη η κεραία στο soc!Απλα στα wp κινητα την εχουν προσθεσει γιατί προφανώς ηξεραν για το update που ερχοταν για να λυθεί το προβλημα, άσχετα πως στα specs των συσκευων δε γράφει οτι υποστιρίζει fm radio!

Αν δεν κάνω λάθος -που μπορεί να κάνω- το ρόλο της κεραίας παίζουν τα -ενσύρματα- ακουστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο ideos x5 (android) και το ideos x5 pro νομίζω διέφεραν κυρίως στο γεγονός ότι το pro (που βγήκε αργότερα) είχε ραδιόφωνο. Έλεγαν όμως και το x5 (το πρώτο) είχε ραδιόφωνο αλλά δεν ήταν ενεργοποιημένο από το λογισμικό. Δεν το είχα ψάξει παραπάνω ίσως ήταν και μύθος.

 

Αυτό με το nokia 808 και το fm transmiter είναι άλλη διαφορετική περίπτωση. Δεν είναι ότι το ξέχασαν είναι ότι σε κάποιες χώρες απάγορευται να υπάρχει πομπός FM σε κινητά (θέλει άδεια να έχει πομπό ακόμα και μικρής ισχύος). Βέβαια οποιος το θέλει απλά αλλάζει το firmware του κινητού και το έχει. (btw το ραδιόφωνο του 808 με τα ακουστικά που παρέχονται απλά δεν υπάρχει!! Δεν εχω ξανα-ακούσει τέτοια καλή ποιότητα ήχου, η μέρα με την νυχτα πχ με τα galaxy).

 

Έστω και αργά η MS βάζει μυαλό σιγά σιγά.. Ξεκλείδωσε το ΒΤ, έβαλε sd, τώρα και FM (νομίζω και τα wp7 είχαν fm?). Άκουσα επιτρέπει ΚΑΙ mass-storage πλέον στα wp8!! Τι δηλαδή τέρμα το zune!?! δεν το πιστεύω! πάω να το ψάξω.. (όλα αυτά τα είχε και 7 χρόνια πριν με τα wm 5 αλλά τα.. ξανα-ανακάλυψε! To λές "πρόοδο" έ; Μάλλον.. )

Εφοσον υπαρχει ειναι θετικο παρολο που δεν το ξεραμε και τωρα το μαθαινουμε...Το bt μπορεις να μεταφερεις απο iphone επαφες,μηνυματα κτλ, τωρα δεν ξερω τι γινεται μεταξυ 2 wp συσκευων...Τα WP7 ειχαν fm.Ναι επιτρεπει mass storage πλεον με το που βαλεις την sd την διαμορφωνει για το τηλεφωνο και στα εχει ολα σε φακελια και εχεις προσβαση ανα πασα στιγμη.Επισης μπορεις στην sd-card να κατεβασεις της εφαρμογες απο το ιντερνετ να της περασεις στην sd-card και να της εχεις εκει και να της κανεις οποτε θες install.Δεν ξερω αν γινεται με σπασμενες δεν δοκιμασα...Το zune πλεον δεν υπαρχει στα windows 8 οποτε με το που συνδεσεις το τηλεφωνο εχεις 2 επιλογες η μπαινεις κατευτειαν στο τηλ απο τον υπολογιστη η ανοιγεις την εφαρμογη που σου δινει χωρις να κανει install στο Modern η οποια παει σφαιρα και μπορεις να βαλεις οτι θες ειναι πολυ βολικο και πολυ ευκολο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έγινε εσκεμμένα και δεν έχει σχέση με το τι ισχύει για το fm transmiter. Απλώς με την μετάβαση του πυρήνα απο τα 7 στα 8 μπήκαν κάποιες προτεραιότητες για το ποια features θα γίνουν port πρώτα και ποια αργότερα. Και το software για το radio δεν ήταν προφανώς ψηλά στην λίστα.  

Αυτό ισχύει σε κάποια open source projects, όπου το ανθρώπινο δυναμικό δεν αρκεί (συνήθως είναι ελάχιστοι developers σε μια προσπάθεια του να συντηρούν ακόμα και ολόκληρο Desktop Environment), και φυσικά δεν πληρώνεται για το έργο που παράγει.

Όταν πληρώνεις για να αγοράσεις λογισμικό από μια από τις μεγαλύτερες εταιρίες λογισμικου, δεν πρέπει να δέχεσαι το "ξέρετε, δεν προλαβαίναμε".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ισχύει σε κάποια open source projects, όπου το ανθρώπινο δυναμικό δεν αρκεί (συνήθως είναι ελάχιστοι developers σε μια προσπάθεια του να συντηρούν ακόμα και ολόκληρο Desktop Environment), και φυσικά δεν πληρώνεται για το έργο που παράγει.

Όταν πληρώνεις για να αγοράσεις λογισμικό από μια από τις μεγαλύτερες εταιρίες λογισμικου, δεν πρέπει να δέχεσαι το "ξέρετε, δεν προλαβαίναμε".

Σε ένα ουτοπικό κόσμο ίσως ίσχυε αυτό που λες. Αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι έτσι τα πράγματα. Ακόμη και στις μεγάλες εταιρίες software υπάρχουν deadlines, προτεραιότητες και συγκεκριμένος αριθμός ανθρώπων. Οπότε με βάση αυτά πέρνουν τις ανάλογες αποφάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος -που μπορεί να κάνω- το ρόλο της κεραίας παίζουν τα -ενσύρματα- ακουστικά.

Ναι, αλλα παλι μπορω να το χρησιμοποιησω χωρις τα ακουστικα, αλλα με περιορισμενο/χαμηλο σημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά τώρα, αν εξερεσουμε τα κοριτσάκια 14-17 ετών ποιος ανθρωπος ακουει ράδιο;

Διαφημίσεις-Παντελίδης-Σήμα.

3 τεράστια αρνητικα για να μην μπεις καν στον κόπο.

 

Τι θέλεις να πεις;

Φορητό ραδιόφωνο ακούει ο κόσμος από την δεκαετία του 70 με τα πρώτα τρανζίστορ... Στα 80 υπήρχαν στα walkman της Sony και άλλων. Δηλαδή ο κόσμος ακούει ραδιόφωνο με ακουστικά για πάνω από 3 δεκαετίες, θα πρέπει να το κόψουμε λόγω apple ? κλπ.

Επίσης, για πάνω από 100 χρόνια ο άνθρωπος ακούει δωρεάν ραδιόφωνο, τώρα θα πρέπει να πληρώνουμε τις εταιρείες κινητής;

και εγώ έχω απορρίψει κινητά apple και άλλα, χωρίς ραδιόφωνο... 

το ραδιόφωνο στο τηλέφωνο είναι απαραίτητο για πάρα πολλούς ανθρώπους, άλλοι κάνουν τζόκινγκ, άλλοι είναι σε λεωφορεία,  τρένα κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά τώρα, αν εξερεσουμε τα κοριτσάκια 14-17 ετών ποιος ανθρωπος ακουει ράδιο;

Διαφημίσεις-Παντελίδης-Σήμα.

3 τεράστια αρνητικα για να μην μπεις καν στον κόπο.

 

Τι θέλεις να πεις;

Φορητό ραδιόφωνο ακούει ο κόσμος από την δεκαετία του 70 με τα πρώτα τρανζίστορ... Στα 80 υπήρχαν στα walkman της Sony και άλλων. Δηλαδή ο κόσμος ακούει ραδιόφωνο με ακουστικά για πάνω από 3 δεκαετίες, θα πρέπει να το κόψουμε λόγω apple ? κλπ.

Επίσης, για πάνω από 100 χρόνια ο άνθρωπος ακούει δωρεάν ραδιόφωνο, τώρα θα πρέπει να πληρώνουμε τις εταιρείες κινητής;

και εγώ έχω απορρίψει κινητά apple και άλλα, χωρίς ραδιόφωνο... 

το ραδιόφωνο στο τηλέφωνο είναι απαραίτητο για πάρα πολλούς ανθρώπους, άλλοι κάνουν τζόκινγκ, άλλοι είναι σε λεωφορεία,  τρένα κλπ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...