Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με σκληρο IDE


king2009

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω παιδια.Λοιπον το παλιο μου pc παρεδωσε πνευμα χαλασε το τροφοδοτικο και επειδη ηταν 11ετιας πηγε για πεταμα.Οι σκληροι ειναι ide και στον ενα ειχα αρχεια τα οποια θελω να διαβασω απο pc φιλου μου.Το συνδεω κανονικα τον διαβαζει και στο bios και μετα στα windows λεει οτι λειτουργει κανονικα αλλα δεν μου εμφανιζει τον σκληρο στο my computer.Στο defragment δεν μου τον δειχνει.Στο disk setting ομως φαινετε κανονικα.Παρακαλω τα φωτα σας αν καποιος ξερει.

 

Αποστολή από το U8800Pro με τη χρήση Insomnia App

 

ακυρο παιδια τον ειχα σε 2 παρτιτιον και τα xp τον εκαναν format απο μονα τους και ηταν unnalocated.Εκανα partition και ολα οκ.Τα δεδομενα χαθηκαν δυστυχως.Φανταζομε σε windows 7 θα τον εβλεπαν κανονικα.

 

Αποστολή από το U8800Pro με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κράτα πατημένο το start(winkey) και πάτα το r στο παράθυρο «γράψε» (copy/paste) diskmgmt.msc και πάτα το enter,θα σου δείξει τον δίσκο σου όπου θα μπορείς με δεξί κλικ πάνω του να του δόσεις γράμμα μονάδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κράτα πατημένο το start(winkey) και πάτα το r στο παράθυρο «γράψε» (copy/paste) diskmgmt.msc και πάτα το enter,θα σου δείξει τον δίσκο σου όπου θα μπορείς με δεξί κλικ πάνω του να του δόσεις γράμμα μονάδας.

Ευχαριστω για την απαντηση.Εκανα edit το ποστ μου.Ο σκληρος λειτουργει αλλα τα δεδομενα δεν υπαρχουν εφοσον τα xp των εκαναν φορματ μονα τους.

 

Αποστολή από το U8800Pro με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί τρέχοντας το Test Disk ακόμα και τώρα να τα ξαναβρεί τα παλιά διαμερίσματα,αν όχι τότε θα πρέπει με κάποιο πρόγραμμα ανάκτησης να βρεις μόνο τα αρχεία και να τα γράψεις αλλού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί τρέχοντας το <a href="http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk">Test Disk</a> ακόμα και τώρα να τα ξαναβρεί τα παλιά διαμερίσματα,αν όχι τότε θα πρέπει με κάποιο πρόγραμμα ανάκτησης να βρεις μόνο τα αρχεία και να τα γράψεις αλλού.

Να σε καλα φιλε μου θα το δοκιμασω και θα επανελθω αν και με easeus το εκανα partition και μου δειχνει οτι ειναι αδειος αλλα ισως γινει δουλεια

 

Αποστολή από το U8800Pro με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανερχομενα με νεοτερα.Να ευχαριστησω το φιλο theELF που μου προτεινε αυτο το προγραμμα.Ολα πηγαν καλα ακομα και φορματ που το εκανα με το easeus βρηκε ολα τα αρχεια και τα εκανε κανονικα recovery.

 

Αποστολή από το U8800Pro με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...