Προς το περιεχόμενο

iOS 6.1.3: Αναφορές για γρήγορη εξάντληση της μπαταρίας


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εξακολουθώ να αναρωτιέμαι γιατί όλες οι εταιρίες παραγωγής κινητών τηλεφώνων δαπανούν τόσα χρήματα για νέους 38πύρηνους επεξεργαστές και 6,23781262353 ιντσών οθόνες και αναγνώριση ιδρώτα στις παλάμες και ότι άλλο άχρηστο μπορεί κάποιος να φανταστεί.

Χρήματα για να βελτιώσουν αυτές τις καταραμένες μπαταρίες δεν έχω διαβάσει πουθενά.

Να δω τι θα κάνουν όταν δεν θα τους φτάνει πια η μπαταρία για τα hardware, διότι εκεί θα φτάσουν έτσι όπως πάνε.

Πιστεύω ότι για αυτό κατασκευάζουν κινητά με πιο μεγάλες οθόνες για να χωράνε πιο μεγάλες μπαταρίες για τους επεξεργαστές και όλα τα νέα χαρακτηριστικά και φυσικά την οθόνη από μόνη της.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν δεν μπορεις να εγκαταστησεις ενα ακομη προγραμμα,απο τα δεκαδες που ηδη θα εχεις και να αφιερωσεις 1 λεπτο για να διαλεξεις ποιες εφαρμογες θες να εχουν συνδεση με το ιντερνετ,τοτε μαλλον για 3310 εισαι.Μετα βεβαια απο αυτην την πολυπλοκη και χρονοβορα διαδικασια,μπορεις να εγκαταστησεις οποιαδηποτε εφαρμογη(παρανομη ή μη) γουσταρεις τσακ μπαμ χωρις να φοβασαι για οτιδηποτε.Και ναι αυτο ειναι smartphone,το να κανει οτι εγω γουσταρω με δυο απλες κινησεις(=οπως οταν κατεβαζεις τορενταδικες εφαρμογες στο pc σου,πατας next-next και μπηκε).

 

Ε μα φυσικά... γιατί τι πιο φυσικό να έχεις firewall στο κινητό σου... είναι δείγμα smartness το να υπάρχει firewall για το κινητό σου. Ποιανού, δεν ξέρω όμως. 

 

Όπως επίσης, είναι και αυτό smartness.. το να βάζεις παράνομες εφαρμογές. 

 

Και μην ξεχνάμε, smart phone είναι να κάνει δύο κινήσεις για να βάλει κανείς firewall. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

Μα φυσικά, γιατί το android είναι πάνω από όλα συσκευή. Αλήθεια, σε normal χρήση πόσο κρατάει το μεγάλο κινητό της Samsung; 

 galaxy note 2  μονο κλησεις 4 με 5 μερες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 galaxy note 2  μονο κλησεις 4 με 5 μερες

 

Γιατί να έχεις ένα τέτοιο smartphone και να κάνεις μόνο κλήσεις??? Πάντα την είχα αυτή την απορία και ειλικρινά τις περισσότερες φορές παραξενεύομαι όταν ακούω απο φίλους πως έχουν κλειστά data, wifi, sync κλπ για να κερδίσουν χρόνο αναμονής. Γιατί να μην πάρουν ένα απλό τηλέφωνο τότε που θα βγάζει μια εβδομάδα άνετα?

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@timon

 

Δεν νομιζω να ειπα πουθενα οτι smartphone ειναι να κανει κανεις δυο κινησεις για να βαλεις firewall.Αληθεια τι εργασιες κανεις εσυ στο smartphone σου,για να δω εαν μπορει να τις κανει το δικο μου idiotphone των 200 ευρω;Ποσο ευκολα βαζεις εφαρμογες;Παρανομες δεν εχεις βαλει ποτε στην ζωη σου ε;Ουτε στο pc σου;Τα παντα ολα νομιμα,ε;

 

Επισης το smartphone σου,εαν καταλαβαινω καλα απο τα γραφoμενα σου,μαλλον σε αναγκαζει να κρεμεσαι απο τα @@ του itunes.Σωστα;Επισης ποια εκδοση λογισμικου σε εχει αναγκασει η εταιρια να εχεις;Γιατι εγω εχω δοκιμασει παραπανω απο μια,βρισκοντας αυτην που μου αρεσει και φερνοντας την πληρως στα μετρα μου,χωρις να ακολουθαω τα γουστα της καθε εταιριας για το κινητο ΜΟΥ.Αν την βαρεθω,την αλλαζω στο 10λεπτο.Μπορεις να φερεις την δικη σου εκδοση πληρως στα μετρα σου;Να την αλλαξεις γιατι την βαρεθηκες;Να κατεβασεις μια οποιαδηποτε εφαρμογη θες,να την περασεις στο κινητο με ενα απλουσταστο copy paste,να πατησεις στο αρχειο και να την εγκαταστησεις;

 

Αυτο σημαινει smartphone.Να κανω ευκολα και γρηγορα,οτι θελω εγω και οχι οτι μου προσταζει η μαμα εταιρια.Ετσι λοιπον το idiotphone μου των 200 ευρω που εχει κλεισει 2+ χρονια,αυτην την στιγμη τρεχει jellybean,εχει 144 εφαρμογες,τρεχει στα 1,8 ghz,ενω καθημερινα:το συνδεω με blutooth στο αυτοκινητο ακουγοντας μουσικη και κανοντας κλησεις,παιζω παιχνιδια οταν βαριεμαι στο λεωφορειο,ακουγοντας ταυροχρονα μουσικη,μιλαω με την κοπελια απο το viber,μπαινω στο ιντερνετ και ενημερωνομαι για οτι θελω,εχω τα αρχεια μου στο dropbox και οποιαδηποτε στιγμη τα εχω στην διαθεση μου,το βαζω να μου πει μια διαδρομη με το gps οταν δεν εχω το κανονικο gps,το βαζω να καταγραφει την διαδρομη μου οταν βγαινω για ποδηλατο και να την ανεβαζει στο sportstracker.com,κλεινω το pc απο αποσταση το βραδυ γιατι ειναι μακρια και βαριεμαι να σηκωθω,κοιταω απο οποιο μερος θελω τα torrent που κατεβαζει το pc ενω ταυτοχρονα εχω τον πληρη ελενχο αυτου,επισης απο οπου θελω,ενω οταν γυρισω σπιτι,το συνδεω ασυρματα με το airdroid,εχοντας ετσι την δυνατοτητα με ενα απλο drag n drop να του βαλω τραγουδια,παρανομες ή μη εφαρμογες,να περασω στο pc τις φωτος που εβγαλα μεσα στην μερα και οτι αλλο θελω.Αν γουσταρω μετα απο ολα αυτα κανω ενα back up ολων των εφαρμογων μου στα γρηγορα,αλλαζω εκδοση λογισμικου,γιατι κανταντησε μονοτονη αυτη που εχω,και μεσα σε λιγα λεπτα,εχω ενα νεο-ανανεομενο κινητο,που δεν θα βαρεθω ποτε,οσος καιρος και να περασει.Τι παραπανω ειπαμε κανεις εσυ με το ακριβο smartphone σου;Και το σημαντικοτερο,ποσο ευκολα και γρηγορα;

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εγω εχω το ipad σττην 6.1.2 και απο οτι βλεπω δεν θα βιαστω για την επομ.αναβαθμηση.

Εγώ έχω την 6.1.3 στο iPad 4 και δεν βλέπω καμία αύξηση στην κατανάλωση της μπαταρίας. Μάλλον το πρόβλημα το έχει μόνο το iPhone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εγώ έχω την 6.1.3 στο iPad 4 και δεν βλέπω καμία αύξηση στην κατανάλωση της μπαταρίας. Μάλλον το πρόβλημα το έχει μόνο το iPhone.

 

Και από οτι φαίνεται δεν το αντιμετωπίζει το σύνολο των χρηστών. Ειδικά στο θέμα της κατανάλωσης μπαταρίας δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για το τι ακριβώς φταίει μιας και παίζουν ρόλο οι εγκατεστημένες εφαρμογές, ποιες τρέχουν συνεχώς, το σήμα από το δίκτυο και τόσα άλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vs ΚΑΙ σε αυτό το topic δεν θα γίνει. Πείτε τα με PM αν θέλετε.

Δικιο εχεις και συγνωμη απο εμενα.Δεν θα συνεχισω αλλο εδω το offtopic,αν θελει ο timon να μου στειλει pm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 galaxy note 2  μονο κλησεις 4 με 5 μερες

 

Γιατί να έχεις ένα τέτοιο smartphone και να κάνεις μόνο κλήσεις??? Πάντα την είχα αυτή την απορία και ειλικρινά τις περισσότερες φορές παραξενεύομαι όταν ακούω απο φίλους πως έχουν κλειστά data, wifi, sync κλπ για να κερδίσουν χρόνο αναμονής. Γιατί να μην πάρουν ένα απλό τηλέφωνο τότε που θα βγάζει μια εβδομάδα άνετα?

Τα ανοιγεις οταν τα χρησιμοποιεις,νομιζω το εγκρινει κ η Apple αυτο :PΑποστολή από το PadFone με τη χρήση Insomnia App
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τα ανοιγεις οταν τα χρησιμοποιεις,νομιζω το εγκρινει κ η Apple αυτο :PΑποστολή από το PadFone με τη χρήση Insomnia App

 

"μόνο κλήσεις" έλεγε η περιγραφή και όχι περιστασιακή χρήση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή πείτε κάτι σχετικό με το θέμα ή μη συμμετέχετε καθόλου. 

 

Στο iphone 5 δεν παρατήρησα κάτι διαφορετικό στην κατανάλωση της μπαταρίας και ειδικά το βράδυ (έχω συνεχώς ανοιχτά τα πάντα: wifi, data, sync, mail, social κλπ).

Αυτό έλειπε να τα κλείναμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και έλεγα τι άλλαξε και η μπαταρια λίγες μέρες τώρα εξαντλείται γρήγορα.

 

Εγώ δυστυχώς την ψιλιαστηκα μετά την αναβαθμιση.

 

Είδομεν !

 

Iphone 4s 64gb

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...